Žít jako single

Žít jako single https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414629/bmid_zit-jako-single-9fB-414629.jpg 3 181 49

Prý je to syndrom doby. Ženy a muži, kteří se nikterak neženou do svatby a společného života, o potomcích ani nemluvě. Ale vlastně ani dlouhodobější vztah není to, co hledají... ale ví to oni sami, co by chtěli? Žijí singl. A taky se tomu říká syndrom Sexu ve městě. Soubor povídek jedněch z nejpopulárnějších současných českých autorů.... celý text

tlllk
09.06.2021 3 z 5

Ako to už býva u poviedok, niektoré zaujmú viac iné menej. Ako otec troch detí je tento svet pre mňa sci-fi, možno preto ma fascinuje. Zaujíma ma ako to majú ľudia v hlave upratané. U niektorých poviedok bolo ale cítiť fastfood tejto doby, povrchnosť detí ktoré túžia viac po úspechu ako po skutočnom vzťahu posudzujú životy svojich rodičov ....

Prey
03.05.2021 3 z 5

Vcelku povedená sentimentální kolekce jednohubek k lidským ne-vztahům. Baldýnského sci-fi finále parádní.

terinkha
21.04.2021 3 z 5

Z téhle edice jsem přečetla první knihu. Oceňuju možnost vidět různé styly jednotlivých autorů (a podle toho se třeba rozhodnout, jestli si od nich přečtu něco "většího"). Zcela upřímně si vybavím asi 2-3 povídky, dvě další pro mě byly vyloženě mimo.
A možná z toho nejsem tak nadšená už jen proto, že téma singles je omílaný pořád dokola.
Tři hvězdy, ale spíš ušmudlaný.

yellowbanna
05.04.2021 2 z 5

Kniha dočtena a odložena a žádný pocit z ní ve mě nezůstal. Už si nepamatuju, o čem povídky byly. Jen ta poslední svým námětem v rámci tématu vystupuje z řady. Jinak tedy, bohužel, nic objevného.

MelanieBruno
04.03.2021 3 z 5

No, čekala jsem to o chlup lepší. Špatné to nebylo, ale některé povídky byly nudné. Asi ji pošlu dále. Nemyslím si že to je kniha, ke které se vrátím.

EvieS
22.02.2021 1 z 5

Tato sbírka zatím nejslabší. Jediná povídka, která mi utkvěla v paměti byla "Žít jako singl", ostatní jsem při čtení pomalu ani nevnímala.

Beruska18
30.12.2020 2 z 5

Příběhy lidí, kteří se vědomě rozhodli žít bez vztahu, protože jim to tak vyhovuje... nebo si to aspoň myslí. Čtení, které neurazí, ale ani nijak moc nenadchne

Terrez93
30.12.2020 3 z 5

takové nemastné neslané.. přišlo mi, že to nemá spád, nějakou pořádnou dějovou linku, přečteno skoro hned, ale podruhé po ní rozhodně nesáhnu.

Anna 13
10.10.2020 4 z 5

Překvapivě se mi sbírka těchto povídek líbila více než titul V bílém plášti...
Až na tři výjimky jsem si všechny povídky vyloženě užila...

Má absolutní favoritka je Plačidruh Daniely Fischerové... Četla jsem ji v pozdních nočních hodinách, přesně v časech, kdy si hrdinové povídky dopisovaly... Možná i proto pro mě měla takové kouzlo a silně na mě zapůsobila. Chystám se k ní ještě vrátit.
Další velice povedená záležitost je povídka Tomáše Baldýnského Poslední pár na světě se rozchází. Velice zajímavá myšlenka, dobře zpracovaná a do této sbírky příhodná.
Skvost plný emocí - ta od Hany Lasicové. Povídka, podle které se jmenuje celá tato kniha je neskutečně živoucí a snadno představitelná.

Tyto tři mě zasáhly nejvíce, ale i ostatní hodnotím kladně a těším se, co tato edice přinese dalšího...

bacouch
23.08.2020 3 z 5

Jo, tahle antologie byla i něco slabší. Nejvíc mě zaujalo Žít jako single (protože je to o mojí babičce, která si na stará kolena konečně užívá), Plačidruh (i když mě To neskutečně štvalo, přesto mi uvízla v hlavě) a Poslední pár na světě .

Boboking
07.08.2020 3 z 5

Tuto edici mám rád, čtu ji celé roky. Přiznám, že tento výbor ale byl slabší. Snad poprvé jsem i jednu povídku nedočetl. Přesto i zde se mi některé "kousky" líbili. Tedy ty single "na stará kolena"....

Mischone
25.06.2020 2 z 5

Kniha mě taky nenadchla, četla jsem lepší české povídky a tato kniha mě bohužel zklamala :/

kalinkacz
13.04.2020 2 z 5

Kniha, která vám řekne, jak nežít single... Co tohle bylo? Povídky, kde každý někoho má, ale nezávazně... To ale není single tak, jak ho chápu já... Navíc povídky, kde mají hrdinové důchodový věk... To asi není cílová skupina čtenářů knihy... Alespoň dle mého názoru... V knize nebyl žádná povídka, která by mě zaujala nebo ze které bych měla pocit bytí single... Za mě určitě ne....

Kamaela
12.03.2020 2 z 5

Tato kniha mě moc nezaujala. I když někteří autoři patří mezi mé oblíbené, zde mě nijak nenadchli. Obsah povídek jsem obratem zapomněla a nezůstal po nich žádný dojem.

Sorrow
11.03.2020 2 z 5

Sbírka, která mě zaujala ještě o dost míň než její příbuzný soubor Rodinných povídek. Většinu povídek si vybavuji jen velmi matně a byly mezi nimi i také, které se mi doslova nelíbily (docela překvapivě třeba S. Sin. Sing. Single od mého oblíbeného Urbana nebo Seniorský balet Marka Epsteina). Z těch (za mě) povedenějších kladně hodnotím dost prvoplánovou Žít jako single Hany Lasicové, která tematizuje život čerstvé vdovy, nezklamala ani Petra Soukupová svými Kočkami a rozhodně nejzajímavější, minimálně z hlediska námětu, je povídka uzavírající celý soubor – Poslední pár na světě se rozchází – Tomáše Baldýnského. Ten sci-fi element je dost osvěžující. Celkově nemůžu sbírku bohužel doporučit a potencionálním zájemcům o průřez českou tvorbou bych doporučila raději jiné soubory (třeba Prahu Noir).

mol378
18.02.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo, celé. Všemi povídkami jaksi prostupuje hořký smích skrze slzy. Myslíme si, že zvládnem všecko sami a tolerovat někoho vedle sebe, žít s jeho chybami tak, jak on by žil s těmi našimi, se nám nechce. Ale - těžko člověku samotnému, sdělená radost dvojnásobná radost, sdělená starost je rázem poloviční. Jenže - je těžké být s někým kompatibilní a dá to práci. Je to prostě samý rozpor. Nejvíc mě potěšila povídka od Emila Hakla, tomu hodně rozumím. Doporučuji, je to čtenářská bleskovka a přínos má nemalý.

hanavka
30.01.2020 3 z 5

Jako audiokniha to bylo fajn, v tištěné formě si umím představit, že ne všechny povídky zaujmou.

Marcela52
20.01.2020 5 z 5

Povídky našich současných autorů se mi moc líbily. Všichni uvedení autoři a autorky píší také romány, takže je znám spíše z této tvorby, ale byla jsem příjemně překvapena, že i v žánru povídkovém se pohybují s velkou suverenitou. Žít single není jednoduché, proto pohled na tuto situaci prostřednictvím rozdílných lidských příběhů byl, alespoň pro mne, velice zajímavý i inspirativní. Rozhodně doporučuji k přečtení...

Enehy
03.01.2020 5 z 5

Obyčejné životy obyčejných lidí plus jedno menší varování, kam až se můžeme dostat. Pokud rádi nakukujete i do jiných osudů než jen vašeho, tahle uzounká knížka jich nabízí hned několik. A možná i trochu inspirace, jak se zachovat v situacích, v kterých jste se ještě zatím neocitli.

tsal
23.12.2019 3 z 5

Anotace knihy láká na příběhy lidí, kteří se vědomě rozhodli žít bez vztahu, protože jim to tak vyhovuje. Realita je ovšem taková, že k tomu se nejvíc přibližuje jen hrdinka první povídky (a i ta vlastně vztah chce, jen volnější). Zbytek aktérů se bez vztahu ocitlo vnějším přičiněním (rozchod, smrt partnera, apod.) a myšlenka na singl život je děsí nebo je přinejmenším dlouhodobě neuspokojuje. Takže je to vlastně sborník o vztazích, jejich důležitosti pro život většiny z nás a peripetiích z nich vyplývajících. (Což dává smysl, protože my true singles přijdeme domů a máme tam boží klid, takže dokud nemluvíme s lednicí, nenastěhuje se k nám UFO nebo se nepřipleteme do manželské krize Nováků od vedle, není o čem psát.).

Pokud jde o kvalitu povídek, nic mě vyloženě neurazilo. Jenže taky nenadchlo. Dobrou polovinu povídek už si nedokážu vybavit ani teď, pár dnů po přečtení. Pár povídek (Žít jako single, Seniorský balet) trochu emocí vykřesalo, ale pochybuji, že se zaryjí hlouběji do paměti. Plačidruh pobavil zajímavým nápadem a faktem, že mi stylem vyjadřování připomněl jednoho zde diskutujícího. A povídka Poslední pár se rozchází pak působila poněkud rozpačitě. Jako jediná skutečně splnila zadání sbírky a měla být jakousi sci-fi tečkou za celou sbírkou. Jenže zbytek povídek zadání vlastně popřel a tak Poslední pár trčí jako špatně zatlučený hřebík z prkna a diví se, co tu dělá. Být sbírka delší, asi ji nedočtu. Takhle to nebyla až taková ztráta času.