Zhroucený čas

Zhroucený čas https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433385/bmid_zhrouceny-cas-RQI-433385.jpg 4 331 88

Realita je rozvrácená. Zprvu se to tvářilo jako nemoc. Epidemie, která se šíří neznámými prostředky, a jež dohání své oběti k šílenství vzpomínkami na život, který nikdy nežili. Ale za běsněním, které obchází svět, nestojí žádný patogen. Je to jen první šoková vlna, uvolněná ohromujícím objevem – to, co je v ohrožení, nejsou naše mysli, ale samotná struktura času. Detektiv Barry Sutton se v New Yorku dobírá pravdy, zatímco ve vzdálené laboratoři si neurovědkyně Helena Smithová zatím neuvědomuje, že ona sama drží klíč k tomuto tajemství… A nejen to, i prostředky, jak s tím bojovat. Barry i Helena budou muset společně čelit svému nepříteli dříve, než budou oni i svět samotný uvrženi do stále rostoucího chaosu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Recursion , 2019

janab138
28.04.2023 5 z 5

Tak za mě opět další úžasné dílo. Po Temné hmotě stejné nadšení.

mirek93
18.04.2023 4 z 5

Kniha je napsána poměrně čtivě. Má podle mě originální nápad na cestování v čase, který vypadá, že má smysl, pokud tedy věříte, že čas neexistuje.

Příběh knihy má i filozofický přesah a v podstatě odpovídá na otázku: co by se dělo v případě objevení stroje času. A jak by s nim různí lidé naložili. Je zde i příjemná a nenucená lovestory napříč časy.

Knihu bych rozhodně doporučil a dovedl bych si představit i její filmové zpracování.

perko
28.03.2023 5 z 5

Naprostá pecka! Kniha první byla pro mě ta nejlepší... Mám takový pocit, že o téhle knize budu ještě slušnou dobu přemýšlet.

Lenynek
20.02.2023 5 z 5

Jsem nadšená. Filozofie času, paralelních realit a přítomného okamžiku je téma, které mě naprosto uchvátilo a fascinuje. Autor jej navíc umí naprosto brilantně uchopit a zakomponovat do něj příběh emocí, přiblížit tak čtenáři něco neuchopitelného ve formě, které porozumí. Tenhle námět se hodí pro záchranu lásky nebo světa, tady to máte 2v1, za to velký dík a poklona.

Valdora
13.02.2023 3 z 5

Druhá kniha od tohoto autora, kterou jsem četla. Opět velmi chytlavé téma a čtivě zpracované. Ale někdy už bylo dějových linek a nuancí moc, že jsem se v nich ztrácela.
Temná hmota mne oslovila mnohem více, proto jen 3 hvězdy.

Frizer
18.12.2022 4 z 5

Jde o docela konzistentní příběh "cestování v čase" s několika hlavními postavami a opravdu dobře napsaným dějem.

I když má pár drobných "zápletkových děr", je to jeden z nejlepších příběhů o cestování časem, které jsem zatím četl, Dveře do léta jsou pro mě stále na prvním místě.

Pro každého, kdo má rád sci-fi se zápletkou o cestování v čase, je to skvělé čtení a pro mě solidní 4. V budoucnu se těším na Temnou hmotu od stejného autora.

Johncze
02.12.2022 5 z 5

Tyhle hrátky s časem já můžu kdykoliv a pokud to vezme do rukou autor Temné hmoty, je o zábavu vystaráno. Fajn postavy i příběh, dobře se to čte, hlavně ke konci to člověk musel hltat, aby se dozvěděl, jak to dopadne. Nejvíc mě však bavil začátek, kdy jsme spolu s hrdiny mohli objevovat zákonitosti času a technologie "poprvé" (střed knihy byl místy už moc přitažený za vlasy, ale dalo se). Není to nikterak hard core sci-fi, spíš je tam trocha filozofie, ale to není na škodu.

Lethania
28.10.2022 4 z 5

Opravdu zvláštní sci-fi příběh, který si mě však rychle podmanil. Hrátky s časem a vytváření nových časových rovin je už sice profláknuté a nic originálního jsem v tom nenašla, ale napsaný to bylo mimořádně skvěle. Jasně, občas jsem se v některých pasážích ztrácela, ale tak už to v tomhle žánru holt bývá. Temná hmota byla však o dva stupně lepší.

wlado
08.10.2022 3 z 5

Mám rád sci-fi knihy, no táto kniha ma moc neoslovila. Náročné čítanie, mnoho časových rovín, ktoré sa striedajú veľmi často. Celý dej mi pripadal moc prekombinovaný.

ject9a
22.09.2022 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetl, ale potom už se nedalo odtrhnout. Musel jsem celou knihu přečíst v kuse a bez přestávek (což není mým zvykem), jinak bych jednotlivé časové a vzpomínkové roviny nedal. Poslední (postapo) třetina knížky mě naprosto strhla.

Ronnie68
26.06.2022 3 z 5

Kniha (skládající se z 5 částí a epilogu) mi zprvu připadala opravdu zajímavá.... Fakt dobry nápad... Ale jakmile se začínaly vytvářet další a další vzpomínkové linie ... Začínala jsem se v ději šíleně plést... A pomalu mi to přestávalo dávat smysl .... Nakonec jsem si připadala z knihy úplně zmatená....

Ale to je jen můj názor na tuto knihu .... To si budete muset přečíst a udělat si na ní názor sami ...

Dandulka
24.06.2022 5 z 5

Skvěle napsané! Sem tak jsem se sice ztratila v běhu děje, ale to e u tohohle typu knih stává velice často. Přesto se mi kniha moc líbila. Mohu jen doporučit.

Kaik
14.06.2022 4 z 5

Skvělá jízda. Hrátky s časem mě baví a vždy jsem zvědav, jak si autor poradí s časovými paradoxy. Blake Crouch je zkušený borec a nelekl se ani divokých kombinací. Až jsem si říkal, jestli se v tom sám neztratí. Kniha mi trochu připomínala film Počátek - bylo to řádně zamotané, napínavé, akční, místy epické, a samozřejmě nechyběla romantika.
Vytkl bych pouze přítomný čas vyprávění - ten mi obecně v knihách nesedí, ale zde to byl možná záměr. Také na začátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetl - ovšem pak už nešlo přestat. A Barryho proměna z policisty v kvantového fyzika... OK. Mohlo by být zajímavé zfilmované. Lepší čtyřka.

samkko
09.04.2022 1 z 5

No teda nadšený nejsem ani trochu a Blake mě po skvělé Temné hmotě pořádně zklamal. Napsal totiž jednu z nejnudnějších a nejvykrádačtějších scifíček co jsem kdy četl. Postavy jsou slabé a neprokreslené, děj není tak zajímavý jak se může na první pohled zdát a konec si už ani nepamatuju (a to jsem to dočet před měsícem). Takže teda dost bída.

jaroiva
20.03.2022 2 z 5

Moje nejoblíbenější sci-fi téma - cestování časem - tady dostalo pěkně na p*del.
Temná hmota se mi moc líbila, takže jsem přečetla i Městečko Pines, i jeho díly 2 a 3, sice sestupná tendence, ale i ten třetí díl ještě pořád dobrý.
Ale Zhroucený čas se mi nelíbí. Ztrácela jsem se ve skocích, těžko jsem se chytala nějaké linky, která by mě zaujala. Zpočátku se mi zdálo, že jsem ji našla, ale pak už to šlo nějak kolem mě a nijak zvlášť se mě nedotklo. Opět mě Edice Světový bestseller zklamala, nespustilo mi to žádné vlastní úvahy, které mám na tomto žánru nejraději. Cítím se jako nezúčastněný divák jakéhosi filmu a říkám si: "hmmm".

assa
08.03.2022 4 z 5

Po přečtení autorových knih Městečko Pines Temná hmota mi bylo jasné, že i Zhroucení času bude nevšední zážitek. A bylo tomu tak a opět mám nad čím přemýšlet.
Geniálně vystavěný příběh, z kterého musela jít hlava kolem i samotnému autorovi, si pohrává s časovými paradoxy a pokroucenou realitou a není to vyloženě oddechová četba. Ale ve výsledku to vážně stojí za to a čtenář je nucen zamyslet se nad svým dosavadní životem.
Kniha je to velmi čtivá a přišlo mi, jako bych sledoval film. Vlastně se jedná o takový mix filmů Minority Report, Terminátor a Na hromnice o den více
Ano, jedná se o sci-fi, ale nijak přehnané a jen co se skoků v čase týče.
Protože, co je vlastně čas?

"Svatý Augustin ve čtvrtém století uhodil hřebík na hlavičku, když napsal: Co je tedy čas? Pokud se mě nikdo nezeptá, vím to. Pokud bych to hodlal tazateli vysvětlit, nevím to."

namoki
09.01.2022 4 z 5

Moje první knížka od tohoto auta, dostala jsem ji jako dárek. A upřímně jsem čekala že to bude horší :-) Že sci-fi už mám něco načteno, tohle se celou celkem dobře. Zápletka nijak nová, ale čtivé. Asi se podívám na jeho další knížky, podle komentářů, lepší než je tahle.

Arev122
17.12.2021 3 z 5

Sice čtivé sci-fi, ale ztrácela jsem se v časových přesmyčkách a mnohdy musela listovat zpět, abych si ujasnila zda jsem v minulosti, přítomnosti nebo v budoucnosti.

pavel.2
10.12.2021 3 z 5

Tohle je nadprůměr, tak čtivý že kniha padla během pár dní...
Zpočátku jsem měl pocit, že něco nesedí. Navíc byl tento pocit posílen obavou, že je vše jakoby prvoplánové, podobně jako u Temné hmoty. Ale to bylo vynahrazeno zadostiučením v okamžiku, kdy se ukázalo, že věci opravdu nejsou takové, jaké se zdály! A pak už to byla jízda, hledání řešení pro lepší budoucnost pro své blízké, ochrana před zločiny i neštěstími - a přesto věci eskalují, ač s dobrými úmysly, ke kataklyzmatu apokalyptických rozměrů...
Znovu Temnou hmotu číst nebudu, když už znám rozuzlení, ale bylo to skvělé dobrodružství a skvělá zábava!

Meda77
09.12.2021 3 z 5

Průměrná mírně akční scifi, téma samozřejmě osahané jak dvířka od ledničky. Tady už skutečně nic nového Blake nevymyslí, autor v pohodě, psát umí a nečte se to nijak zle, ale zápletka tuctová. I jako filmový počin by to byl tak akorát průměr. Jedná se sice o scifi beletrii, ale autor má určitě na víc. Nenadchne ani neurazí. Takže průměr.