Žerty, hravé i dravé

Fejetony ze 70. let, rozdělené do oddílů Různé, Divadelní, Literární, Sčesané s cizích štěpů - ukazují, jak Neruda i v pravidelném novinářském sloupku nepřestává být nikdy básníkem, vtipným glosátorem, ostrým satirikem i vážným pozorovatelem. Mistrnou formou šlehá zpátečnickou českou politiku a její představitele - buržoasii, se všemi jejími institucemi, filosofy - pisálky, uměleckým "vkusem" a zpohodlnělým životem i myšlením. Nerudova útočná satira se nezastaví ani před církví a neomylností papežskou, dá svůj díl všem paumělcům ať v malířství, v divadle nebo v literatuře, bičuje omezenost maloměšťáků, deroucích se mezi pány, tupost a absurdnost měšťáckého pojetí práva a spravedlnosti, aby tak na druhé straně tím více vynikly básníkovy vřelé sympatie k prostému pražskému lidu. Nerudovy Žerty neztratily nic na své aktuálnosti, zůstávají stále hravé, dravé a živé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151556/big_zerty-hrave-i-drave-151556.jpg 4.311

Kniha Žerty, hravé i dravé

Knišíl
22.12.2021

Pamatuji si především na fejeton Nové míry, kde se Neruda zamýšlí nad tím, jak (tu) holbu vystřídal (ten) půllitr. Aneb o tom, jak nám vzali pivo-ženu a dali nám pivo-muže. Ten Neruda byl teda ale koumák.
Špatné také nebyli fejetony Masopustní listy, kde se zase Neruda pouští do samého božství kulatého.
Ačkoliv Mladočech a někdy až příliš velký kritik náboženství, nemohu Nerudovi upřít jeho slovní um, tak jak on dokázal skládat slova za sebe, tak lahodně a příjemně, to už dneska nikdo neumí.
Ne všechny fejetony mě zaujali, více jsem asi čekal od části nazvané Literární, nakonec i ta Divadelní část už nikomu dnes asi skoro nic neřekne. Spousta jmen a dobových narážek, ale i tak se Neruda čte skutečně líbezně.

"A ona kobližka tu svou dobrotu kryje co nádivku ve vnitru svém, jako každý vpravdě dobrý člověk!" (s. 42, Kobližky, 1876)

Vážkopis
08.04.2018

Víte, za to co dneska Neruda psal... myslí si, že by ho vyhodili z redakcí. Je dobré si o tom přečíst. F. X. Šalda o něm napsal, že byl muž, který se nikdo a nikoho nebál a nikdy nezapomněl na humor. A to na humor český. Dnes už to jsou jen poklady významu historického, nesuďme, ale přiučme se.