Život s korunou

Život s korunou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391891/bmid_zivot-s-korunou-GHK-391891.jpg 5 31 23

Ženy s korunou série

Byly mladé, krásné a svět je miloval. I tímto způsobem by se daly s trochou nadsázky popsat hrdinky knihy, kterou právě držíte v ruce. Lesk královských dvorů a výjimečnost jeho obyvatel přitahovala od pradávna zvědavost všech, kterým byl tento svět bohatství a pompy zapovězen. Není tedy náhoda, že exkluzivita prostředí evropské aristokracie 19. a 20. století vytvořila mýtus o zcela výjimečných lidech, jejichž životní styl a osudy se vymykaly a vymykají chápání prostého člověka. Úkolem této knihy je dokázat pravý opak tohoto dnes již vžitého klišé a při procházce jednotlivými evropskými monarchiemi ukázat na životních osudech žen, které se pohybovaly v bezprostřední blízkosti královských trůnů, nebo na ně dokonce usedly, jak moc se jejich osudy podobají životním cestám každého z nás.... celý text

4444913
26.09.2021 5 z 5

Dám pět i když mám malou výhradu tradičně k Dianě.Evina ve svém příspěvku hezky popisuje rozdíly mezi manžely ap.ovšem tradičně se většinou všichni koupou v Charlesově nevěře ale že k ní došlo až po několika Dianiných výletech na druhou stranu manželského plotu jakoby nevadí.Kamil Rodan má pro ni slabost taky ale poslední dobou už trochu změkl,nedávno dokázal připustit i to že sama dělala pro novináře divadlo a že to s tím pronásledováním nebylo až tak horké.Beru to jako světélko na konci tunelu a dávám plný počet,k ostatním nemám nejmenší výhrady,možná je to tím že nepochází z érypop-kultury nebo jak to nazvat a tak jejich osudy neprovází taková přemíra publicity a snad i hysterie.

Evina.Cetba
18.06.2021 5 z 5

Deset evropských aristokratek 19. a 20. století, které se pohybovaly v bezprostřední blízkosti královských trůnů, nebo na ně dokonce usedly:
1. Francouzská císařovna Evženie (1826 – 1920), ráda vládla, manžel Napoleon III
2. Pruská a německá princezna Viktorie (1866 – 1929) nepříliš šťastná, nemilovaná a naivní
3. Lichtenštejnská princezna Alžběta Amálie (1878 – 1960), zámek Velké Losiny, automobilismus
4. Nizozemská královna Vilemína ( 1880 – 1962), sebevědomá, autoritativní vládkyně, manžel upozaděný, ve stáří předala dceři vládu a pak odešla do ústraní
5. Švédská královna Louisa ( 1889 – 1965), byla moc elegantní a uměla se chovat, dlouho se nevdávala, po sňatku vlastní děti neměla, vychovávala děti svého manžela
6. Rakouská císařovna Zita ( 1892 – 1989), ta si vzala Karla I., měli spolu 7 dětí. Manželé nebyli by špatní vládci, ale ani nejstarší syn Otto se už císařem nestal, měli velkou smůlu na dobu, která většině evropským aristokratům nepřála a lidé je chtěli odstavit od moci. Manželé měli strach, aby nedopadli jako Romanovci, věčné stěhování a hledání útočiště ve složité době, ostatní se báli, aby neuplatňovali své nároky, existenční potíže, záviseli na druhých příbuzných… Karel brzo zemřel a Zita se o děti starala sama.
7. Monacká dědičná princezna Charlotta ( 1898 – 1977), nebyla mi příliš milá, její matka byla tanečnicí v šantánu a přitom se později vytahovala na Grace Kelly, kvůli tomu, že je G. pouhou bývalou herečkou.
8. Norská princezna Marta (1901 – 1954), manžel norský král Olav V.
9. Nekorunovaná belgická královna Lilian (1916 – 2002), vzala si krále, ale zůstala jenom princeznou, nechtěla se tlačit dopředu kvůli "poddaným", kteří měli v oblibě první manželku, která zemřela při autonehodě. Lilian patřila mezi moje oblíbené představitelky monarchie, sympatická.
10. Diana, princezna z Walesu (1961 – 1997), trošku z jiného úhlu pohledu než jak jsem znala z TV a časopisů. Neutralita k oběma manželům a obou stranám mince. Lidmi milovaná Diana nebyla příliš vzdělaná, sice hezká, navenek plachá, působila skromně, pocházela z váženého šlechtického rodu, jinak obyčejná, měla bulimii, britský korunní princ Charles rád filozofoval, ona na intelektuální rozebírání nebyla. Přitahovala ho zpočátku, ale vůbec se k sobě ani povahově nehodili. Vzdorovitá Diana (chtěla si svoje prosadit vzdorem, byť i oprávněné požadavky. Odsuzování honů na zvířata nebo vymezování se proti manželově nevěře, s tím třeba sympatizuju, ale uměla se ohrazovat nevhodným způsobem, agresí a stejně si nic neprosadila). Její tragický konec (manželství i celého života) máme ještě všichni v živé paměti.

Spisovatel Kamil Rodan píše dobře, hezky a snadno se mi tato série o monarchii četla. Chválím ho i za bezva nápad věnovat se princeznám a královnám, většinou se na ně zapomíná. Většinou známe když už tak krále, málo nebo vůbec jejich manželky, zvláště ty z hlubší historie.

Kaja1
21.01.2021 5 z 5

Tak jsem dočetla druhý díl a jestli vás jenom trochu baví historie, pusťte se do čtení, nudit se nebudete. Poznáte, že I šlechtičny jsou ženy, které mají stejné starosti I radosti jako my, ale hold někdy jim život nadělil nelehký osud a jsou více na očích. Jen ta manželství u nás nejsou domluvená, ale mnohdy dopadnou stejně.Někdo tady napsal, že řazeni je chaotické, to však není pravda, panovnice jsou řazeny dle roku narození, a protože každá z nich měla měla jinou délku života, může se to chaotické zdát.

Jacinda123
21.12.2020 4 z 5

Lepšie ako prvý diel. Menej portrétov a podrobnejšie spracované.

essidaven
30.10.2020 5 z 5

Sice už během čtení se mi matlala všechna jména a osudy panovnic a princezen dohromady, přestože jsem se snažila dohledat v prvním díle rodovou návaznost na tam uvedené korunované hlavy, ale bavilo mě to. Asi si z toho nebudu nic pamatovat, ale v danou chvíli mě bavilo to číst a to je důležité. Takže vzhůru na třetí díl.
Jen malá výtka k chaotičnosti medailonků, nenašla jsem ve výběru postav žádný klíč, ani chronologický, ani geografický nebo rodový. Možná by mi z toho utkvělo více, kdyby to mělo nějaký řád. V prvním díle čtu o dceři a v dalších teprve o babičce nebo matce. Chce to hodně se soustředit a také jsem stále listovala na stránky s uvedenými příbuznými té dané šlechtičny. No, mám v té evropské aristokracii bordel, ale ty knihy jsou super:-) Velmi inspirativní osudy neuvěřitelně silných žen. To umění snášet rány osudu s grácií je asi nějak zakódované v modré krvi. Ale ocenila jsem i příběhy aristokratek, které byly tzv. černé ovce rodiny.

MarianVeverka
17.07.2020 5 z 5

Ďalšie pútavé čítanie voľného pokračovania knihy "Život s korunou" o živote nie len v lesku, ale často ťažko osudom skúšaných žien v najvyšších kruhoch aristokracie. Autor podrobne rozoberá a popisuje každý jeden príbeh. K tejto knihe sa čitateľ môže vracať kedykoľvek. Ďakujem autorovi, za ďalšiu unikátnu knihu do mojej zbierky.

tittanie
17.07.2020

No asi jsem čekala více román, ale i tak se mi kniha líbila. Je to tématika, která je mi blízká.

Sykyna156
06.07.2020 5 z 5

Krásné poutavé čtení. Pěkně psané!

PnRychvald
08.06.2020 5 z 5

Pokračování knihy "Ženy s korunou". Opět skvělá kniha úspěšného autora a známého dokumentaristy. Doporučuji. Pn

HanaNeua
23.05.2020 5 z 5

Čtivá i odborně kvalitní knížka historika o ženách z evropských panovnických rodin, často i takových, o kterých se podle mě u nas všeobecně ani neví (ač by se mělo). Rozhodně doporučuji zájemcům o historii, je snadno přístupná i pro laiky :) Různé ženy, různé státy, různé doby (počínaje 19.stoletím).
Autor napsal další dvě knihy na stejné téma, životopisy různých žen z panovnických rodin. Takže koho zaujme tato kniha, má kde pokračovat.

lidujan
07.03.2020 5 z 5

Život s korunou je dalším dílem ze života evropských aristokratek z pera?, spíše počítače, historika Mgr. Kamila Rodana Ph.D. Prožíváme běh života francouzské císařovny Evženie (milovnice opery a spiritistických seancí), pruské a německé princezny Viktorie, jejímž osudům věnoval autor podstatnou část publikace. Následuje půvabná průkopnice automobilového sportu lichtenštejnská princezna Alžběta Amálie, po ní národní ikona, nizozemská královna Vilemína milující své psy. Další kapitola popisuje osudy svérázné švédské královny Louisy, jež svou roli zvládala bravurně, přestože v duši se cítila být Britkou. Zaujmou osudy rakouské císařovny Zity s "uhrančivýma" očima, která se svým manželem Karlem snažila vnést do panování nové vize a zmírnit dusivý protokol. Poté defiluje před naší představivostí monacká dědičná princezna Charlotta, milovaná i odmítaná, sebestředná nesmiřitelná tchyně, ale milující babička. Norská princezna Marta, odmala velmi zodpovědná, pracovala několik desetiletí, ale nikdy se nestala královnou a umírá v třiapadesáti letech. Další stránky jsou věnovány nerovnorodé nekorunované, ale také nespravedlivě nepochopené belgické královně Lilian Baelsové, princezně z Réthy. Závěr knihy je věnován Dianě, princezně z Walesu.
Předtím, než jsem začala chodit na doktorovy přednášky na FF OU U3V, jsem o evropských monarchiích měla jen mlhavé představy. On to byl, kdo ve mně a nejen ve mně, vzbudil zájem o toto téma, začala jsem si shánět dostupnou literaturu. Dlužno říci, že jsou monarchie, o kterých u nás celkem v češtině toho moc napsáno není. A je zásluha autora, že se nám snažil podrobně vylíčit nejen okolnosti, ale i provázanosti mezi jednotlivými rody, čímž nás uváděl v úžas, co vše si pamatuje. Jsem moc ráda, že si osudy korunovaných i nekorunovaných hlav mohu přečíst opakovaně v jeho knihách.
Kniha je emotivní, kromě samozřejmých historických fakt je doplněná svěžími popisy krásných svatebních rób a toalet. Velice dobře se vyzná i v královských špercích, na to vše se můžete v publikaci těšit.
O tom, že se knihy historika Kamila Rodana líbí, svědčí i to, že se moje seniorka klientka, když přicházím, málem už ve dveřích ptá: "Máte s sebou knihu pana doktora Rodana? A budete mi číst?"

mdan
15.01.2020 5 z 5

Autor má nejen obdivuhodné znalosti, ale navíc je dokáže velmi čtivě a zajímavě podat čtenářům.

Aluška3
14.10.2019 5 z 5

Velmi poutavě a srozumitelně napsané. Patří k výborným knihám

May
19.07.2019 5 z 5

Jako malé jsme chtěli být všechny princeznami (některé možná raději kosmonauty, takže dobře, ne všechny). Dnes po přečtení Žen s korunou a Života s korunou od skvělého vypravěče pana Rodana, jsem ráda, že jsem se narodila do zcela obyčejné rodiny. Knihy jsou báječně vyprávěné a současně plné historie, romantiky i tragedie, která se nevyhýbá bohužel nikomu bez výjimky. Já osobně mám zařazeného pana Rodana k autorům jejichž nové knihy vyhlížím a moc se těším na další :)

Ivča654
24.04.2019

Autor této knihy se zabývá panovnickými rody Evropy se zaměřením na jejich ženskou populaci. Osobitý, mimořádně zasvěcený výklad vzbuzuje obdivný respekt. Před čtenářem defiluje řada identických panovnic včetně těch, kterým osud upřel nárok a právo na toto poslání. Se zaujetím sledujeme peripetie jejich životů a jen sporadicky i tu jejich radostnější stránku.
Pan K. Rodan je nejen zevrubným znalcem svého oboru, ale rovněž přesvědčivým vypravěčem. Lze si jen přát, aby tato specifická literatura našla i nadále prostor v nakladatelství Naše vojsko. Mgr. Věra Žílová

jij
04.04.2019 5 z 5

jij
I druhá kniha Život s korunou /stejně jako první Ženy s korunou/ je vynikající.Už se těším na další podobné.Přeji panu doktoru Rodanovi,aby se mu i nadále veškerá práce dařila.

katkaost
03.03.2019 5 z 5

První kniha byla skvělá a tak jsem se na pokračování těšila. Autor opět nezklamal. To, že je zde příběhů nyní "pouze" 10 vítám. Nesouhlasím s jedním z předchozích komentářů, že je to na škodu. Vůbec ne. Naopak se mi tato kniha četla o poznání lépe než první. Do jednotlivých osudů jsem se mohla mnohem více začíst.
Další knihu si opět nenechám ujít.

Aluška3
12.02.2019 5 z 5

velmi čtivé

Radka89
12.02.2019 5 z 5

Velmi se mi kniha líbila. Všechny osudy a příběhy byli zajímavé a jsou hezky napsané!

Madelisi
02.02.2019 4 z 5

Známe současnost monarchií, zde se dozvíme, kdo je v minulosti utvářel. Je moc pěkné si přečíst o princeznách z 20. století, které jsou tak trochu ve stínu.
Vše je popsáno čtivě, místy až sladkobolně, což ale není na škodu.
Hvězdičku sráží překlepy, které se čas od času objeví a ruší ve čtení.
Ráda bych se seznámila s osudy dalších aristokratek z autorova pera, umí totiž vyprávět.