Historie novoveských hostinců ve světle dobových dokumentů

Historie novoveských hostinců ve světle dobových dokumentů https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364361/bmid_historie-novoveskych-dokumentu-ve-s-QiT-364361.jpg 5 8 6

Nová kniha hospodářského historika Kamila Rodana s názvem „Historie novoveských hostinců ve světle dobových dokumentů“ přibližuje čtenáři podnikatelské aktivity hostinských v místní části Ostravy zvané Nová Ves. Na pozadí dějin obce přelomu 19. a 20. století představuje autor historii jednotlivých restauračních zařízení po celou dobu jejich existence a aktivity, kterými se ve své době proslavily. Vedle popisu historických reálií dnes již povětšinou neexistujících živností se čtenář dozví také zajímavosti ze života jejich majitelů a provozovatelů. Součástí knihy je také obrazová příloha, jmenný rejstřík a prostorové znázornění hostinců na mapovém podkladu.... celý text

PnRychvald
PnRychvald
08.06.2020 5 z 5

Skvělá kniha o novoveských hostincích s množstvím zajímavých informací a dosud nezveřejněných fotografií. Vřele doporučuji. Pn

Seidlerovi
Seidlerovi
31.12.2018 5 z 5

Vážení,

dostaly se mi k přečtení dvě knihy K.Rodana ŽENY S KORUNOU a HISTORIE NOVOVESKÝCH HOSTINCŮ VE SVĚTLE DOBOVÝCH DOKUMENTŮ.

Jelikož mám vztah k historii,první kniha se mi líbila,protože mnohá fakta o ženách významných v dějinách jsem sice znala,ale mnohá nikoliv,takže mi jednak osvěžila paměť,jednak obohatila
mé vědomosti o zajímavé detaily z jejich života.
Druhá kniha je pro mne zajímavá z jiného důvodu.Jsem totiž novoveská rodačka.Mnohé obyvatele jsem znala osobně,mnohé jen z vyprávění svých rodičů či prarodičů,někteří byli dokonce
moji více nebo méně vzdálení příbuzní.Stejně tak mě zaujalo,jak autor uvádí fakta o novoveských budovách hostinců.O existenci některých jsem vůbec nevěděla,jiné jsou pro mne známé
z různých důvodů (např.rodinné akce).

Obě knihy jsou nejen pro mne,alespoň doufám,velkým přínosem.Jsou také zajímavé jak z důvodů výše uvedených,tak i pro autorovo přitažlivé a poutavé vyprávění. A to je veliký dar!!

Obdobné pocity tlumočím i za svého manžela.

Jarmila a Ladislav Seidlerovi

martenz1
martenz1
17.07.2018 5 z 5

Velice pěkná kniha, která se dobře čte napsáno velmi záživně.Doporučuji lidem žijícím v Nové Vsi osvětlí jim minulost této obce a historii podnikání v této části Ostravy z dob minulých.

TomCal
TomCal
05.05.2018 5 z 5

Autorova kniha přináší svěže napsané osobní příběhy hostinských z ostravské Nové Vsi, na niž se rozkrývá problematika podnikání v daném oboru od konce 19. st. po 2. sv. v. Historika kniha obohatí o cenná fakta, obtížně získávaná z různých zdrojů, novoveské patrioty potěší svým lokálním záběrem a nenáročného čtenáře pobaví mnohdy úsměvnými epizodami ze života "maloměšťáckých" figurek. V tomto ohledu mne nejvíce pobavil příběh pana Bally, který proslul velmi svéráznými metodami podnikání! Autor až nerudovským způsobem popisuje téměř každodenní konkurenční boj o každého žíznivce či martýria s úřednickým šimlem, který ztěžuje život obyčejného podnikatele od dob Rakouska-Uherska, přes první republiku, protektorát, éru komunismu až dodnes. Knihu rozhodně doporučuji! PS. Pevně věřím, že se alespoň jedna jediná zbylá hospůdka U Boříka zachová. Byla by veliká škoda definitivně uzavřít historii pohostinství v Nové Vsi jejím zánikem.

Marta77
Marta77
20.03.2018 5 z 5

Restaurační zařízení, ať už venkovská či městská, byla, jsou i budou specifickými místy setkávání člověčenstva. Pokecáte o všem i ničem, zapijete radosti i strasti, dohodnete si řemeslníky, obchod a třeba i nevěstu/ženicha...
Dnešní městská část Ostravy Nová Ves (do r. 1924 samostatná obec) měla na přelomu 19. a 20. století - vzhledem k počtu místních obyvatel (ale i pocestných a dělnictva blízkých průmyslových podniků) neobvyklý počet hostinců - sedm. Stejně je i kapitol, které jsou půvabným exkursem do dějin místního hostinského podnikání (např. pozadí koncesních řízení), detailní podoby, vybavení hostinců, osobností hostinských (jejich podnikatelské záměry, leckdy svérazné zdůvodnění žádostí o vydání hostinských a výčepnických koncesí, komunikace s úřednictvem a osobní starosti...) a místních poměrů vůbec.
Součástí je obrazovo/faksim./mapová příloha a 396 položek poznámkového aparátu.
Znáte-li autorovy jiné práce, opět nebudete zklamaní; byť je fundament v archivních materiálech, vše je přetaveno, autorovým nezaměnitelným způsobem, do biografických příběhů. Nejprodávanější kniha Slezského zemského muzea v Opavě za rok 2017.

7714
7714
23.02.2018 5 z 5

Poutave cteni pro zimni vecery,publikace doplnena fotografiemi i mapou.srdecni zalezitost pro novoveske obcany.doporucuji i dalsi dila tohoto autora

Ostrava hospody, hostince dějiny pohostinství

Kamil Rodan
česká, 1978 - 2021
2016  95%Ženy s korunou
2018  94%Život s korunou
2020  92%V lesku koruny
2017  100%Historie novoveských hostinců ve světle dobových dokumentů
2008  80%Prameny k hospodářským a sociálním dějinám novověku 1

Kniha Historie novoveských hostinců ve světle dobových dokumentů je v