Zen a umění psát

Zen a umění psát https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3524/bmid_zen-a-umeni-psat-Dy0-3524.jpg 4 113 17

Z pera jednoho z nejtvořivějších, nejvynalézavějších a nejplodnějších spisovatelů dvacátého století vzešlo devět mimořádných esejů na téma radost z psaní, v nichž autor vypráví, jak a proč se dokáže skutečně těšit ze svého řemesla. Ray Bradbury zde rekapituluje svou celoživotní práci – tvorbu nespočtu povídek, básní, divadelních her, filmů, televizních scénářů a muzikálů –, a tak s námi sdílí svou moudrost a nadšení, jež pro psaní chová. Každá esej, povzbudivě bezprostřední, obsahuje jedno společné podmanvé téma: psaní jako oslava, nikoli rutina. Tato kniha nerozebírá technickou stránku psaní a neutápí se v metodických návodech. Ve svých esejích Bradbury vždy zdůrazňuje tvůrčí zápal, nadšení a radost, které sám v psaní nalezl a nyní je předává také vám.... celý text

Literatura naučná O literatuře
Vydáno: , Pragma

Zen in the Art of Writing , 1990

murdoch
17.06.2023 5 z 5

Hodně mi to dalo, musím přiznat. Super knížka pro ty, kdo chtějí a zkoušejí psát. Rozhodně doporučuji. Velmistr sci-fi má všem co říct.

Terror
29.01.2023 4 z 5

Čekal jsem návod, kterak se státi úspěšným spisovatelem. Ten v knize není. Více než radami pro začínající pisálky, byť se zde také v malé míře vyskytují, jsou jednotlivé eseje plny vzpomínek a genezí různých Bradburyho děl. Přesto nejsem zklamán. Ač nejde o beletrii, z každé věty je cítit mistrova poetika, nostalgie a hlavně obyčejné lidství, na které se v poslední době, plné superhrdinů a sériových vrahů, mnoho nedostane. Nebýt posledního oddílu, pojednaného jako nedělní chvilka poezie, dal bych plný počet. Díky, pane spisovateli…

Greenfingers
10.11.2020 4 z 5

Inspirativní kniha nejenom pro začínající literáty. Autor nedává konkrétní rady jak psát, spíše se zabývá otázkami literární tvorby v obecnější rovině.
Ray Bradbury je již dlouhou dobu mým oblíbencem a proto jsem uvítal možnost dovědět se něco ze "zákulisí" jeho plodného literárního života.

deirdre
15.01.2020 5 z 5

Hlavnou myšlienkou týchto Bradburyho esejí je hľadanie spôsobov "ako uvoľniť pravdu, ktorá spočíva v každom z nás." Pretože "všetky dobré príbehy sú v podstate jediným druhom príbehu, a tým je príbeh napísaný jedincom na základe jeho individuálnej pravdy." Taká literatúra, vyvierajúca z hlbín srdca vnímavého človeka, má potom potenciál zasiahnuť čitateľa, pretože "berie útokom každý z jeho zmyslov, jeden po druhom", takže sa ocitá vo vnútri príbehu, či chce, či nechce. O tom by dobrá literatúra mala byť a Mr. Bradbury to vedel. Vedel, že písanie je Umenie, živil svoju Múzu, tvrdo pracoval a vytvoril, myslím si, nesmrteľné dielo. Vďaka zaň.

NiNo
09.10.2019 4 z 5

Zajímavé čtení. Ze všech "příruček" pro začínající autory, které jsem četla, se mi tahle nejlépe četla. Sice se hlavní myšlenka často opakuje, ale vhledem k tomu, že jde o soubor esejí, které autor psal v rozmezí téměř dvou desetiletí, to jen dokládá, že se jeho životní filozofie neměnila, jen utvrzovala.

Kdysi "dávno", když mi bylo asi čtrnáct let, dostala jsem jako dárek antologii fantasy, sci-fi a hororových povídek, nejděsivější ze všech mi přišel Malý vrah - více než deset let mám tuto povídku v mysli a děsí mě pořád stejně. Tuto povídku autor několikrát zmiňuje a dokonce i vypráví, jak vlastně vznikla, což mě osobně velice potěšilo - získala jsem jakýsi rámec, do kterého jsem mohla povídku zpětně zasadit.
Všem, kteří Malého vraha nečetli, musím povídku doporučit, i když varuji, že se možná po přečtení budete bát pořídit si vlastní děti a raději zůstanete po zbytek života dobrovolně bezdětní.

DeepSea21
23.06.2019 5 z 5

Skvělé rady (nejen) pro začínající spisovatele.

toulava
11.06.2019 5 z 5

Eseje o tom jak psát, nebo spíš proč vlastně píše sám autor. Psané s nadšením a odvahou vrhat se do hlubin vlastní myslí. Nejvíc mě zaujal esej o Zenu a básně na konci. Doporučuji všem začínajícím spisovatelům.

Knišíl
17.09.2018 5 z 5

Už jsem si do "šuplíku" psal před touto knihou a po ní určitě budu pokračovat. Motivační kniha, Bradbury se snaží dát praktické rady, aniž by zatěžoval s technikou psaní. Každý je originál a je potřeba akorát v sobě zažehnout ten kreativní plamen a nechat shořet tuny papíru, z jejichž popela pak povstane jak Fénix to nejlepší, co kdy napíšeme.

smazenaryba
27.05.2018 4 z 5

Viac než hocičo iné je táto kniha náhľadom do mysle a života výnimočného autora, ktorá má byť hlavne inšpiráciou, nie metodickou príručkou. Kniha je podivuhodne poskladaná z niekoľkých esejí, ktoré vznikali počas troch dekád, pričom v knihe nenasledujú chronologicky, napriek čomu ich usporiadanie dáva zmysel. Takmer akoby Bradbury pri písaní cestoval v čase do dôb, ktoré mu sedeli k jednotlivým kapitolám. Magické.

lord-artoo
26.08.2017 3 z 5

Je to Bradburyovsky krásně napsané, ale dosti myšlenkově repetitivní. Takový nástin autorovy životní filosofie - toho, jak to viděl Ray. Nejsilnější částí celého díla jsou asi básně na konci knihy, které moc hezky shrnují a současně rozvíjí témata, o nichž se již hovořilo. Případné zájemce odkazuji na - dle mého soudu - výživnější knihu "Spisovatel a jeho přízraky" Argentince Ernesta Sabata.

Marshal
11.07.2017 5 z 5

Podívejte, asi takto: Ray Bradbury je poetický a vzletný autor, který čas od času zamotává páté do devátého. K myšlenkovému zámku se často musíte prosekat skrz houští růží a překročit patero rezavých konví a kostru zahradníka. Pokud se vám ale podaří naladit na autorův styl, čeká vás spousta překvapení. Bradburyho filozofie radostného tvůrce, který sahá do vlastního nitra a nechává psát své vnitřní dítě, člověka nabije neskutečnou tvůrčí energií a otevře nové studnice inspirace. Jako (p)savec vřele doporučuji.

Marluksa
24.06.2017 4 z 5

Vskutku zvláštní dílko. Chvílemi excelentní, plné hlubokých myšlenek, chvílemi nudné a nwzajímavé. Každopádně druhé nejlepší "tvůrčí psaní" co jsem četla.

Air15
27.05.2016 5 z 5

Po dočtení si říkám, že už bych konečně měl hnout zadkem a tu svou dávno rozepsanou povídku dopsat. Velmi inspirativní a nadšené psaní o psaní.

ModráLaboratoř
20.04.2016

„Vím, jak je každý člověk jiný a originální, i ten nejpomalejší a nejhloupější. Když na něj správně jdeme, když způsobíme svou řečí, aby se cítil volně, a nakonec se ho zeptáme: Co chceš?, poví vám každý o svém snu. A když člověk hovoří ze srdce, ve svém okamžiku pravdy, jeho mluva se stává poezií. V takovém okamžiku pojistka po mokrém prsknutí vzplane a začíná ohňostroj. ...Slyšel jsem strojvůdce mluvit o Americe ve stylu Toma Wolfeho...Slyšel jsem matky vyprávět o té dlouhé noci se svým prvorozeným...Slyšel jsem babičku líčit její první bál....A ti všichni byli básníci, když jejich duše hořely.“

Leechmyi
25.03.2014 5 z 5

Útlé, a přesto neuvěřitelně silné dílo...

Gahanka
12.11.2013 5 z 5

No skvělé! Teď mám v hlavě malého skřítka, který mě nutí psát! :D
Děkuji pane Bradbury!

Standa Šebek
03.09.2013 5 z 5

Společně s Kingovým O psaní nejinspirativnější věc pro spisovatele.