Kouzelné přání

Kouzelné přání https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305896/bmid_kouzelne-prani-bLk-305896.jpg 4 552 140

Zazvonil zvonec a pohádky je konec… Ale jak to vlastně bylo dál? Když kouzelná kniha přenese dvojčata Alex a Connera na záhadné místo, netuší, že se jim právě splnil sen všech dětí. Ocitli se v zemi pohádkových příběhů! Brána do světa lidí se ale uzavřela a vypadá to, že není cesty zpět. Čeká je neuvěřitelné dobrodružství plné překvapení, kouzel a setkání s postavami, které znají z pohádek. Nepůjde však jen o setkání milá a příjemná. Boj dobra se zlem totiž nikdy neskončil…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Wishing Spell , 2012

Dija
26.08.2021 5 z 5

Nádhera! Kniha obsahuje úplně šílený mix všech možných pohádek. Ale dává to smysl. Bylo to krásné, skvěle jsem si u toho odpočinula. Jak je psáno na začátku, i dospělý člověk by pohádky číst měl! Těším se na další pokračování :-) .

Naty878
17.07.2021 5 z 5

Velmi čtivá knížka. Knížku mi doporučila kamarádka, která z ní byla nadšená. Moc jsem si od ní neslibovala, ale hned na začátku jsem se do ní začetla, oblíbila jsem si postavy Alex a Connera. Skvěla kniha přečetla jsem jedním dechem. Určitě si koupím další díly. Doporučuji!

Shaxx
13.06.2021 4 z 5

Nad očekávání dobré :)
Celý ten vpád do země pohádkových bytostí mi připomněl seriál Once upon a time, kde také dochází ke kolizi dvou světů, až mě chytla nostalgie a šla jsem si ho pustit, takže díky (od doby, co jsem to viděla naposled, přibylo docela dost dílů :D).
Hezky to kloubí moderní svět a pohádkový svět, aniž by to ztratilo ten správný pohádkový feeling. Nějaká ta zápletka byla celkem průhledná, ale myslím si, že to bylo chtěné a koneckonců pěkně zpracované.

Asterixxka
31.05.2021 4 z 5

Mam ráda propojení našeho a nějakého jiného světa, v tomto případě pohádkového. Škoda že taková knížka nebyla, když jsem byla dítě, to bych dala jistě 5*. Ale i jako dospělákovi se mi moc líbila a určitě si přečtu i další díly. Není od věci se občas vrátit do dětských let, to mám na takových knížkách nejradši.

BarcaStell
25.05.2021

Když jsem začala číst Zemi příběhů tak jsem si myslela že to bude nuda ale jak sem byla na 2 stránce zjistila sem že to je perfektní kniha. Tuto knihu jsem přečetla sem během chviličky a jdu na další díl. :-)

Maluška
22.05.2021 5 z 5

Mám moc ráda pohádky, a když jsem je dočetla, byla jsem velmi smutná, tedy do doby,než jsem našla tuto knihu. Je složena ze všech pohádek a docela mne překvapilo, že je tam i víla Amálka. Konec knihy je velmi napínavý. Moc doporučuji, pokud máte rádi pohádky.

zirafinec
18.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Prostě úžasná kniha. Místy sice nelogická ( proč by taková chytrá dívka, jako je Alex, naházela tolik tužek do knihy, když jí jedna musela stačit???) a předvídatelná ( SPOILER!!!: bylo dost jasné, že jim kouzlo Splněných přání ten druhý člověk, který ho chce sebere. Obzvlášť věci, které jsou jen jedny... KONEC SPOILERU), přesto je krásně psaná a pěkná jako celek. SPOILER!!!: Nechápu, že dětem všichni pomáhali. Popelka je pozve na prohlídku paláce, Růžence jsou "ukradení", Sněhurka jim poradí, kde hledat.... A nikdo je ani nepotrestá za to, že se vloupali do cizích paláců a lezli tam, kam neměli. A myslím, že "šavle pod mořem broušená" byla dost jasná. KONEC SPOILERU

Nechápu, jak tam může být Taneční škola víly Amálky, když pan Colfer je Američan.

Líbí se mi drobné ilustrace na začátcích kapitol a obálka. Oceňuji vtipnost a nápaditost knihy.

Zruza
13.05.2021 3 z 5

Kniha mě bavila, ale nebyla to nějaká extra bomba. Konec je poměrně uzavřený, popřemýšlím nad dalšími díly. Jestli vás tato série bavila, doporučuji přečíst sérii "Škola dobra a zla".
Myslím, že je to spíše pro menší děti nebo pro lidi, kteří mají rádi pohádkové světy.

Dyna08
22.04.2021 5 z 5

Tahle kniha byla úžasná, příběhy spletené do jednoho úžasného. Moc mě čtení této knihy bavilo .

puczmeloun
18.04.2021 3 z 5

Propojení našeho reálného světa a světa pohádek není úplně nové a nejen čtenář, ale taky fanoušek filmů či seriálů (ano Desáté království a Once Upon a Time, dívám se hlavně vaším směrem), do stejné řeky rozhodně nevstupuje poprvé. Kouzelné přání k tomu ale přidává i zajímavou a podnětnou nadstavbu pohádek ve stylu, co by se asi dělo, kdyby vyprávění pokračovalo (například v jakési Sněhurce 2.0, kde je macecha už zavřená ve vězení). Práce s tímto mixem je už ale dost na sílu...

Když to vezmu úplně z druhé strany, tato kniha mě přiměla k zamyšlení nad tím, jak strašně záleží na "daru jazyka" a následné práci se slovy a dějem. Spisovatel může mít skvělou imaginaci a dokáže čtenáře bavit, když jsou na sebe ale jednotlivé části (vět i děje) naroubovány nepřirozeně, strašně to celou věc shazuje. A to je pro mě právě příklad Kouzelného přání. Jak už v těchto dojmologiích často píšu, nevím, zda k tomu nepřispívá i překlad, ale čtení není úplně přirozené. Nejde přitom jen o pocit při čtení, ale také o celkový dojem. Často jsem totiž cítil, že některé části jsou vyloženě napsány jen proto, aby posunuly děj k dopředu vykonstruované pointě. Přitom ale úplně nemusí dávat smysl.

Hned v úvodu je například nastolena alternativní verze našeho světa, kde jsou už ale jen "politicky korektní pohádky" (vlk byl na Karkulku zlý, protože měl jiný čumák, ale nakonec se všichni skamarádí) a pro žáky nudná učitelka je musí učit ty "klasické", aby autor mohl v následujícím ději ukázat, že právě ty jsou jediné správné. Podobné je to s ústředním kouzlem knihy. Jeho "ingredience" a opakovatelnost použití, obojí v jistém nesouladu se zákonitostmi obou světů, jsou účelově zvoleny tak, aby hlavní hrdinové museli jít tam, kde je to nejzajímavější. Pokud by přitom na pohádkový svět měly přímý vliv obě hlavní postavy (např. ve smyslu Jumanji), byla by zmíněná účelovost logická, protože by vycházela z jejich motivací (tedy poznat celý pohádkové svět). Druhou možností by byla cílená škodolibost (nebo snaha ponaučit) ze strany Kouzelné knihy. Ani jedna to ale s ohledem na závěr určitě není.

Na jednu stranu se autor zamýšlí nad nelineárním plynutím časů obou světů a narušuje pohádkové zvyklosti (např. proč bych musel jít přes most hlídaný trollem a riskovat "sežrání", když se můžu klidně bezpečně přebrodit). Na tu druhou deník psaný čistě pro osobní použití přeje štěstí někomu jinému a přidává podrobný návod i skryté propriety. Opravdu by někdo lezl na desítky metrů vysokou věž, , než by ji předtím obešel kvůli vchodu? Opravdu se dá projet závalem jen tak, že jste dostatečně rychlí? A pak přichází ona neuvěřitelná scéna u Trnité jámy (ostatně takové jsou všechny stránky věnované tomuto milostnému trojúhelníku)... K tomu všemu přibývá ještě fakt, že zlé postavy nemohou přežít, ty dobré naopak přežijí cokoli.

Jak tedy hodnotit něco, kde má autor dar imaginace i zábavnosti, ale chybí mu dar jazyka a logiky? Dávám silnější 2,5 hvězdy. A podobně jako u nedávné knihy Ve stínu Hvozdu se cítím velmi rozpolcen...

DK197
02.04.2021 5 z 5

KNIHA: Musím říct, že po přečtení jsem litovala, že jsem čtení této knihy odkládala tak dlouho. Dobře vymyšlený příběh plný příjemných postav i napětí. Moderní pohádka v hávu klasických pohádek. Najdete tam všechno, co tam najít máte - lásku, zlobu, humor a zvraty. Mně se to moc líbilo. Nejspíš ze všech dílů nejvíc, protože jste na začátku, plní očekávání a možností. A kdybych měla najít negativum, tak snad jen ten, že některé dialogy se mi zdály zbytečné, prázdné, nevýrazné a tím ony postavy dostaly méně prostoru, než jsem se těšila. I proto se člověk tak lačně vrhá na pokračování...

Terík@
20.03.2021 5 z 5

Tak tohle byla zatím nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla!!!
Ze začátku mě moc nebavila, ale pak jsem se začetla a nemohla se od knihy odtrhnout. Četla se moc dobře. V knize bylo hodně dobrodružství a napětí, které jsem prožívala spolu s hlavními postavami.
Vážně doporučuji! Už se moc těším na další díl!

Knihomolka223
16.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Super. Autor má spoustu dobrých nápadů a chytře čerpá z klasických pohádek. Z Karkulky je královna, z Mášenky psanec, Malá mořská víla možná neumřela, jak si všichni myslí a Zlá Královna kuje temné plány. A do toho přichází dvojčata Alex a Conner alias šprtka a spáč nebo romantička a realista. Velice rychle jsem se začetla a smála jsem se Connerovým vtípkům. A těch bylo mnoho.

Knihovnice01935
29.01.2021 5 z 5

Tato kniha byla doopravdy tak skvělá že se to slovy nedá ani popsat. Někomu by možná vadilo číst tak malá písmenka, a že tam nejsou žádné ilustrace, ale když se do ní začtete tak vám bude tohle všechno jedno. I když se mi moc nelíbí takové měnění klasických pohádek, autor to tak krásně napsal, že mi to ani nevadí. Rozhodně doporučuji.

luculi
21.01.2021 5 z 5

Nejde o nic úžasně originálního nebo promyšleného, ale vzhledem k věkové kategorii, jde o opravdu moc krásnou knihu. Je promyšlená, poutavá (i když trošku delší) a připomíná mi jiné re-tellingové příběhy. Za mě určitě spokojenost...

Yeera
07.01.2021 1 z 5

(SPOILER) Buhužel velké sklamání. 1. kapitola je o úspěšné královně Popelce, která nemůže pochopit, proč ji zlá macecha chtěla zabít a chodí ji prosit do vězení, aby ji to vysvětlila... Dobrá, děti při tom úspěšně usnuly. Další den přes odpor dětí čtu druhou kapitolu. Autor v ní, na několika stranách, přes postavu učitelky, moralizuje o povrchní úrovni moderních příběhů (přestože účinkuje jako herec v jednom pitomoučkém seriálu), a vyzdvihuje myšlenky starých pohádek. To už jsem nevydržel a knihu nadobro zavřel.

Barabora
28.12.2020 5 z 5

Hezká knížka se shrnutím mnoho pohádek např. Pohádka o ježibabě nebo o Popelce. Moc hezké vyprávění které vás vtáhne do děje. Knížka se čte rychle je dobrodružná a napínavá. Je psaná hezky a jednoduše. Můžu doporučit. Příběh dvojčat Alex a Connera vás překvapí a budete si chtít přečíst i další díly. Já sama jsem byla překvapená kolik nápadů autora přepadli a jak zkombinoval tyhle pohádky aby vznikla moc hezká kniha.

katrin510
20.11.2020 5 z 5

Původně koupená pro syna jako čtivo do čtenářského deníku, nakonec jsem se do ní začetla i já a nemohla se odtrhnout. Skvělá kniha a příběh, už se těším, až se pustím do dalších dílů:)

Fortuna7
25.10.2020 5 z 5

Nádherné moderní zpracování pohádek... doporučuji pro začínající čtenáře

Wholocka
18.10.2020 5 z 5

To bylo tak milé, veselé a místy i napínavé. Bylo to trochu předvídatelné, ale je to psáno pro děti. U knihy se očividně baví i spousta dospělých a to se vůbec nedivím. Vždyť kdo neměl rád v dětství pohádky a nechtěl si přečíst, jak by mohly asi pokračovat? Chris Colfer výborně napsal pokračování těchto klasických pohádek. Knihu určitě doporučuji a těším se na další díly. :)