Zázračný úklid: Pořádek jednou provždy

Zázračný úklid: Pořádek jednou provždy https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437731/bmid_zazracny-uklid-poradek-jednou-provz-BUS-437731.png 4 903 284

Poznejte originální umění, díky němuž se spolehlivě zbavíte nepořádku a náležitě si uspořádáte věci. Tato přesvědčivá knížka se právem stala ohromným bestsellerem po celém světě a vyšvihla se na první místo žebříčku New York Times. Proměňte svůj domov pomocí autorčiny inspirativní metody v trvale uklizené prostředí: klíčem je vypořádat se s domácností ve správném pořadí, ponechat si jen to, co opravdu milujete, a udělat vše rychle. Změníte tak svůj život – získáte větší sebejistotu, budete úspěšnější a možná i konečně zatočíte s přebytečnými kily. A především načerpáte energii k tomu, abyste žili podle svých představ.... celý text

Literatura naučná Dům a byt Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Pragma

The Life-Changing Magic of Tidying , 2011

Mellsak285
09.07.2019

Nevim jak to ale tato kniha mě ,tak nadchla nazvem ze jsme si ji musela koupit a když jsme se rozhodla ji prečist tak se zahadne někam ztratila. Nemusela jsme ji ani číst ,aby mě donutila si naležitě uspořadat veci a zbavit se nepořatku

VeruB
02.07.2019 3 z 5

Kniha Zázračný úklid pro mě moc zázračná nebyla. Asi jsem měla vyšší očekávání, ale některé myšlenky se dost opakovaly a některé se mi zdály moc primitivní. Můj dojem z autorky, dle psaní je, že zajisté musí trpět obsedantně kompulzivní poruchou. Abych jen nehanila, některé pasáže se mi líbily a mám chuť si jít vše přeskládat a vyházet půl domu. I bez knihy vím, že věcí hromadíme hodně.

los
12.06.2019 5 z 5

také vytáčím všechny známé i rodinu svým minimalismem, ale věřte mi, že je to opravdu osvobozující (a také se snadněji a rychle kdykoli přestěhujete)

Ana72154
07.06.2019 2 z 5

Tato kniha mě zázračně velmi zklamala. Nechápu proč okolo ní bylo a je takové haló...
O tom, že by jsem se měla zbavit všech nepotřebných věcí vím i bez knihy. Oblečení jsem jeden čas skládala do skříní stejným způsobem, jaký radí autorka, ovšem vůbec mi nevyhovoval. Co mi přišlo přitahnuté za vlasy, je to že bych každé vyhozené věci měla poděkovat za její služby...
Kniha mi nepřinesla nic nového.

vladkamudrova
29.05.2019 3 z 5

Taky jsem si uklidila. Ve skříni mám trička podle barev,ale visí mi na ramínku nemám je ráda skládaná. Jednou provždy to ale není,co si budeme povídat.

HanaMalina
22.05.2019 4 z 5

Super knížka s množstvím rad o úklidů, ukládání věcí a jak se zbavovat věcí. Teď už bych jenom potřebovala M. Kondo doma, aby mi pomohla k dokonalému úklidu, protože něco je potřeba vidět (např. rada jak skládat ponožky,trika...). Po přečtení jsem vyhodila velkou krabici s návody k použití, které jsou opravdu úplně k ničemu :-) Jinak super kniha a doporučuji všem :-)

swon
20.05.2019 1 z 5

Tohle me absolutne nebavilo, ale jednou rozectenou knihu proste neumim odlozit...V tomto pripade jsem to ale nejspis mela udelat.
Rozvlacny text, jehoz poselstvi by se s trochou snahy veslo na 10 stran.
Rovnez souhlasim s komentari nize, ze nektere doporucovane metody uklizeni jsou fakt pritazene za vlasy.
A ja tak doufala, ze se doctu figle, jak rychle a efektivne umyt okna :-D

Duski55
13.05.2019 4 z 5

Knižku som vzal do ruky s pomerne veľkými predsudkami vzhľadom na veľký komerčný úspech, ktorý sa s ňou spája a na tematiku, ktorá mi pripadala knižne ťažko spracovateľná. Avšak kniha samotná ma príjemne prekvapila. Napísaná pozitívnym a láskavým jazykom (vďaka za kvalitný slovenský preklad !), s nadhľadom a racionálnym prístupom k tak samozrejmej veci ako je hromadenie, triedenia a vyraďovanie majetku až po niektoré psychologické spojitosti vzťahu k majetku a vzťahu k životu. Veľmi inšpiratívna kniha !

KAJAMA
08.05.2019

Je to velmi inspirující kniha.

Dandy1
03.05.2019 3 z 5

Myslim, že kniha je trochu přeceňovaná. Není o úklidu jako takovém, ale o hromadění věcí a jak se jich zbavit. Nevím, jak se žije v Japonsku, ale v našich králíkárnách je hromadit věci tak trochu problém. Ale pravdou je, že jsem si přeskládala trička a ponožky.

Naraca
12.04.2019

Pokud se nemůžete rozhoupat k radikálnímu větrání skříní, polic a vůbec, může být tahle kniha malým popostrčením - najdete tu návod kde začít, jak postupovat a čeho se vyvarovat. Nebudete muset vymýšlet vlastní taktiku úklidu, ten samotný si pochopitelně odedřete sami (a nebo můžete zůstat líní jako já a užívat si všechny ty věci, které vám dělají radost, protože vyhazovat je by vám radost nedělalo =) ).

whiterose
05.04.2019 4 z 5

Kniha by měla být povinnou četbou hlavně pro ty typy holek, co si kupují věci (hlavně hadry) bez přemýšlení, pak jim jen leží ve skříni a obléknou si je možná 2x.

O minimalismus jsem se začala intenzivně zajímat v posledním ročníku vysoké školy a hlavně po jejím dokončení. Možná to u mě souviselo s jakousi novou etapou života, kdy se snažím nezabývat se zbytečnostmi - tedy ani doma nehromadit krámy. Nejdřív jsem Marii měla spojenou hlavně s její metodou skládání oblečení. Ovšem jednou jsem se začetla do její knihy (kterou vnutil můj muž mé mamce :) a úplně mě pohltila, měla jsem ji přečtenou během cca 4 dnů. Díky knize jsem taky pochopila, že její metoda skládání oblečení nemá jen ten význam, že se ušetří místo. Jde i o to, že pokud budeme oblečení skládat do jakýchsi "nudlí" místo obvyklých komínků, oblečení se pak mnohem méně mačká. Je to tím, že na oblečení srovnané na sobě do komínků působí větší tlak, hlavně na to, které je vespod, takže pak na oblečení vznikají nepěkné rýhy. Plus máme tendenci zapomínat na oblečení, které je na dně komínků. Já byla vždycky spíš minimalista, ale po přečtení knihy jsem svůj úklid ještě vylepšila. Mou specialistou bylo hlavně shraňování různých kabelů často od mobilů, které už dávno nemám, taky některých (už dávno nepotřebných) dokumentů. Cítím se mnohem líp, když jsem ty věci vyhodila. S některými věcmi nesouhlasím, třeba s vyhazováním různých zápisků z přednášek a kurzů. Nebo když doporučovala vyhazovat náhradní knoflíky, které se prodávají s oblečením, to jsem si fakt klepala na čelo.
Velké minus knihy je to, že všechno doporučuje vyhazovat, přitom plno věcí se dá dát na charitu (nebo aspoň rozstříhat na hadry, pokud je to dobrý materiál).
Rozhodně ale nesouhlasím s těmi, podle kterých by se dala kniha shrnout do jednoho delšího článku. Sice to působí na jedno brdo, ale to je jasné, metoda je u všech věcí stejná. Jenže u každého druhu věci je důvod k vyhazovu jiný. U starých dokumentů jednoduše to, že se mezi nimi špatně hledají ty potřebné dokumenty. U starých fotek jde o to, že nám mohou připomínat minulost, ještě k tomu třeba špatné vzpomínky, u oblečení je důvod k vyhazovu, že nám není pohodlné, necítíme se v něm dobře atd.

A když jsou podle vás její rady takové málo objevné a intuitivní, proč se teda jimi většina lidí neřídí? :) To je přesně ten problém - plno lidí považuje schopnost uklízet a rozlišovat potřebné věci od nepotřebných za tak samozřejmou, že to vůbec neučí další generace. Neznám ani ve svém okolí snad nikoho, kdo by si nikdy nepostěžoval, že má toho doma moc, musí věci protřídit a něco vyházet. Evidentně schopnost uklízet a třídit není tak samozřejmá, jak si myslíme.

hanapaimen
27.03.2019 2 z 5

Myšlenka ponechání si pouze věcí, které máme opravdu rádi, je dobrá; ale na napsání knihy...? Nevím, teď po dočtení se mi vybavuje jen tahle jedna věc, což je dost mizerné. Chvílemi celkem úsměvné pasáže (že spisovatelčina klientka po velkém úklidu dostala velký průjem, a velmi se jí ulevilo... :D :D), hodně je zde i vidět jiná mentalita Japonců, ale je to takové trochu uhozené.
Nějaké tipy na ukládání věcí se hodí, ale myslím, že pokud chce člověk opravdu žít v hezkém prostředí, nějak na to (intuitivně stejně po čase) sám přijde, že si nemá nechávat zbytečnosti.

francouz
15.03.2019 1 z 5

No opravdu nepatřím k velkým příznivcům uklízení, na druhou stranu nejsem určitě bordelář. Sice občas bojuji s pořádkem a ne vždy se mě daří udržovat věci v sektorech podle BronsteinZajicovy metody, ale opravdu se snažím.
Navíc nemám vůbec problém jednou dvakrát do roka jít a začít dělat pořádek, tak, že nepotřebné věci, včetně oblečení zabalím a pošlu dál.
Proto úplně zírám, na co všechno se dají napsat knížky, ba co více, co se dá povýšit skoro na filosofii. No zřejmě jsem si koupil knihu , která byla určena pro někoho jiného.
Pro mě to bylo naprosto zbytečné, tím co autorka rozepisuje jako objevnou vědu, se řídím celý život, nepatřím k schrňovatelům, tedy kromě knih, těch mám opravdu hodně, ale tuto knížku určitě pošlu dál. Určitě si , soudě podle komentářů, najde své čtenáře. Já to rozhodně nejsem.

dendishek
13.03.2019 4 z 5

"Efektivní uklízení sestává pouze ze dvou zásadních činností: vyhazování a rozhodování, kam věci uložit. Vyhazování musí přijít na řadu jako první. To ostatní závisí na míře pořádnosti, jaké chcete vy osobně dosáhnout. "

"Když se nedokážeme rozhodnout, zda něco vyhodit, jsou za tím pouze 2 důvody: lpění na minulosti a obavy z budoucnosti."

"Úklid je příležitost vyjádřit domovu svůj vděk za všechno, co pro Vás dělá."

"Prostředí, v němž žijeme, by mělo sloužit osobě, jakou se stáváme nyní, a nikoli někomu, kým jsme byli v minulosti."

V době, kdy jsem tuto knihu objevila, jsem se nacházela na tak trochu mrtvém bodě, nic mě nebavilo, v ničem jsem nepociťovala radost, vděk, dojetí. Až jsem se rozečetla, začala jsem vnímat tu vibraci, díky které jsem se pomaloučku vzpamatovávala, a přesunula svou pozornost svému domovu. Třídila jsem věci již v myšlenkách, a mapovala možnosti, jak kouzlo úklidu dopracovat do sounáležitosti s autorčinými poznatky. Je pravda, že ne všechna její teorie je sympatická pro náš kraj, ale pokud se vžijeme do japonské kultury, začne nám dávat více smysl. Je pak na každém, co si z knihy opravdu odnese. Mám zatím za sebou asi 6 pytlů, hlavně tedy studijního materiálu a oblečení, a výsledek? Baví mě to.

akinomV
11.03.2019 3 z 5

Zajímavá knížka, ale nic vyloženě objevného - ale asi je to tím, že jsem se o tomto tématu zajímala i jinde. Kniha je psaná čtivě, některé pasáže jsou spíš úsměvné (povídat si a zdravit své věci...atd.), ale úplně bych knihu nezatracovala :-)

kuky921
07.03.2019 4 z 5

Zázračný úklid je možná trochu nadnesený, podle mě je to spíše návod na zamyšlení, zda zbytečně neskladujeme v domácnosti nadbytečné množství již nepoužívaných věcí.
Asi si vším řídít nebudu, ale například skládání triček je prima.

Peťulka3
05.03.2019 5 z 5

I když jsem četla komentáře, které nebyly moc pozitivní, tak mě se knížka líbila. Jsou tam logické věci,ale člověku to pomůže, když je vidí černé na bílém, aby si je uvědomil.

Colleague
26.02.2019 5 z 5

Vše o úklidu, občas až s filozofickým přesahem. Mně se to moc líbilo, základní myšlenka je skvělá, leccos jsem se pokusil implementovat.

madja
20.02.2019 2 z 5

Totálním bordelářům určitě usnadní život, pokud se hecnou a vše dodrží. Ale každý si tam najde své nebo aspoň inspiraci.