Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy

Poznejte originální umění, díky němuž se spolehlivě zbavíte nepořádku a náležitě si uspořádáte věci. Tato přesvědčivá knížka se právem stala ohromným bestsellerem po celém světě a vyšvihla se na první místo žebříčku New York Times. Proměňte svůj domov pomocí autorčiny inspirativní metody v trvale uklizené prostředí: klíčem je vypořádat se s domácností ve správném pořadí, ponechat si jen to, co opravdu milujete, a udělat vše rychle. Změníte tak svůj život – získáte větší sebejistotu, budete úspěšnější a možná i konečně zatočíte s přebytečnými kily. A především načerpáte energii k tomu, abyste žili podle svých představ....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437731/zazracny-uklid-poradek-jednou-provz-8tB-437731.jpg 3.5699
Literatura světová, Literatura naučná, Dům a byt
Vydáno, Pragma

The Life-Changing Magic of Tidying, 2011

Kniha Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy

motokatty
31.12.2020

Jelikož se již nějaký ten pátek zajímám o minimalismus a úklid jako takový, pojem Marie Kondo mi byl znám. Na podzim jsem shlédla i její seriál na Netflixu.
Musím říct, že kdybych neviděla seriál, tak mi kniha přijde hodně chaotická a nejsem si zcela jistá, zda-li bych pochopila všechno tak jak Marie v knize uvádí. Třeba u skládání oblečení by to chtělo alespoň fotky. V seriálu to názorně ukazuje :-)
Možná vám přijde, že autorka nabádá všechny a všechno vyhazovat. On to možná bude špatný překlad - spíš než vyhodit věci, je to o tom zbavit se věcí, které nepotřebujeme/nedělají nám radost. A pod pojmem zbavit se věcí si můžeme představit spousty věcí (vyhodit, darovat, upcyklovat, prodat apod.).

anája
18.12.2020

Kniha nebyla špatná a pomohla mi vyhodit spousty věcí, které jsem už nepotřebovala.Ale něco se mi zas tak nelíbilo. Jak píše někdo pode mnou tady už to hraničí z obccesí. Určitě nebudu skladovat věci v krabicích od bot, nebudu vytrhávat stránky knížkám. Raději promluvím na domácího mazlíčka, než na kabát. Oblečení co je hezké házím do popelnice na charitu. Když jsem byla asi v polovině knihy a pořád četla vyhazovat, vyhazovat napadlo mě co za katastrofu by to bylo pro ekologii. Spoustu knih co jsem neprecetla, jsem pak přečetla, a někdy to byly ty nejlepší knihy. Knihy co stačí přečíst jednou prodám dál. Prodala jsem spoustu dětských hraček , oblečení levně, ale s pocitem, že ještě někdo využije. Nebudu skladovat v krabicích od bot, aby bylo ve skříni nastojato, ale udělala jsem si systém nizkych průhledných boxů ve skříni. Taky píše žádné rozdělovače suflat proč? Pro mě je to jedna z nejlepších věcí. Přesně do sebe zapadnou a vše je přehledně uložené. Lepit plakáty do skříně si taky nebudu. Ale úklidem a vyhozením věci na potřebné účely se mi ulevilo. Je pravda, že nepsala o uklízení hraček, vyhození by bylo asi nejúčinnější a o uklízení po domácích mazlíčcích taky nic asi si neporizovat v zájmu úklidu....:) Ještě jsem se musela zasmát tomu, jak dostanou klienti po úklidu průjem, že ve to z toho, že se jejich tělo čistí po zbavení se věci. No bodejť, jestli tahaji vše že 4:) patra bez výtahu jako já, můžou mýt i pořádnou svalovku:)

Mirin1349
18.11.2020

To není systém, to je obsese. Už dlouho mi nikdo nebyl tak protivný jako Marie, jako tahle knížka, jako její systém. Neustálé omílání její uklízecí mánie mi lezla krkem. Na tyhle zpovědi je terapeut a ne čtenáři. S dobrou polovinou věcí kategoricky nesouhlasím a štvalo mě její zobecňování. Rozhodně se mi už mockrát stalo, že netknuté věci v sekci „na ven“ následně přeřazené na nošení doma jsem nosila najednou s velikou chutí nebo že jsem nějaký kus oblečení na sebe nevzala klidně i 2 nebo 3 roky, třeba už jen kvůli počasí (nebudu se soukat do extra teplé bundy, když ty poslední zimy až tak mrazivé nebyly, ale jednou se na ty věci vyloženě těším, až čas přijde, atd.). Taky nechápu, jaký má problém s fotkami a knížkami.

Když ale na tu knížku pohlédnu bez emocí, tak mi tedy rozhodně pomohla. Ani ne tak nějakou její převratnou metodou, i když pár tipů jsem do domácnosti aplikovala, ale spíš mě motivovala k tomu si v některých oblastech, ve kterých jsem nebyla spokojená, ten pořádek udělat. Co se mi ale naopak líbilo moc, tak byla pasáž věnování určité vděčnosti věcem, které nám slouží. Když to tedy vezmu kolem a kolem, čtení marné nebylo a myslím, že aspoň něco málo dobrého si tam může najít skutečně každý.

Zelvinka
03.11.2020

Zajímavé, co jsem vyzkoušela funguje

Ttammarra
02.11.2020

Knížka se mi líbila, rychle se čte, je psaná jednoduše a krásně to odsýpá

Najdete v ní tipy&triky jak na úklid domácnosti. Nejedná se o úklid na denní bázi, ale spíš takový ten věcný nepořádek, nahromaděné věci, oblečení, co nenosíme, knihy, papíry,.....

Základ všeho je zbavovat se věcí, které nám nedělají radost a nechat si věci naopak ty, co máme rádi, máme z nich radost.

Maruška píše, že když máme uklizeno jednou provždy, máme to i jednodušší v životě. Líp se nám žije, jsme šťastnější, sebevědomější, spokojenější.

Hellboy
26.10.2020

First world problems... :D Tahle kniha by se měla jmenovat "Zázračné vyhazování". Vždy, když Kondo mluví o úklidu, tak tím myslí vyhazování věcí. A dává to smysl. Všichni (západní civilizace) žijeme zavalení milionem věcí, které nepotřebujeme, které nás svazují, stahují někam do minulosti, a kdybychom se všeho zbavili, a nechali si jen to, co opravdu, skutečně z celého srdce milujeme, tak se nám šíleně uleví, a na 99% věcí, které vyhodíme, už si nikdy ani nevzpomeneme, natož, aby nám scházely. Kniha samotná trochu trpí přílišnou délkou - přece jen jednoduchá myšlenka "vyhoďte všechny své zbytečné krámy" je zde roztažená na skoro 200 stran LOL. Ale na mě osobně to zafungovalo jako VYNIKAJÍCÍ motivace. Doporučuju)))

Veve131
25.10.2020

Něco jsem si z knihy vzala, hlavně doma nehromadit co nepotřebujeme.

KateTheBlogger
23.10.2020

Dočteno a jdu uklízet. Jedna hvězdička dolů za knížky: ne, nebudu si z knížek vytrhávat listy s mými oblíbenými pasážemi a "zbytek" vyhazovat. Pokud si chcete uklidit ve své domácnosti, tato knížka je ten signál, který vás k tomu opravdu přinutí.