Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!

Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej! https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280279/bmid_zatopek-BNG-280279.jpg 4 437 98

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého svěřence Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky scénáři Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.... celý text

MilackovaN
18.12.2021 5 z 5

Myslím, že je super, že se někdo rozhodne přijít s podáním příběhu ve formě komiksu, který podle mě děti upřednostní více, než dlouhý životopis dané osoby. I mě se kniha moc líbila, jen bych upřednostnila barevnější provedení.

Marfulka007
11.12.2021 5 z 5

Super knížka. Komiksy čtu málokdy, ale tento typ, kdy se člověk jednoduchou formou dozví spoustu informací, je super. Četl se mi krásně, přečetla jsem najednou. Můžu jen doporučit všem věkovým kategoriím... A pro Kopřivničany je to skoro povinnost :-)

KaMal
05.12.2021 5 z 5

Pecka! Na knihu jsem narazila náhodou v rámci Výzvy a jsem moc ráda! Zátopka zná asi každý - věděla jsem, že získal několik medailí, a tím jsem končila. Díky komiksu jsem hravou formou nahlédla do jeho života, líbilo se mi hlavně láskyplné pošťuchování s manželkou. Určitě si v budoucnu přečtu i nějaký obsáhlejší životopis.

Awča
05.11.2021 5 z 5

Zprvu mě právě barevná stylizace obrázků odrazovala, ale k době příběhu opravdu výborně sedí. Komiks se zaměřuje na pár úseků ze života Emila Zátopka, je hodně zajímavý, obrazem i dějem. A klidně mohl být obsáhlejší, případně by na něj mohl navazovat další díl o Daně Zátopkové, neméně pozoruhodné osobnosti.
Doporučuji ke shlédnutí také výborný film.

Nyangumi
08.09.2021 5 z 5

Zátopek mi je sympatický svou sportovní filozofií, a proto jsem se na komiks opravdu těšila. Četlo se to rychle a často mě přepadaly záchvaty smíchu, hlavně kvůli hláškám postav. Vtipně ke konci vyznělo i osnování soudruhů jak naložit s neposlušným běžcem. I když celkově ná té době nic humorného nebylo. Škoda, že to bylo tak krátké, klidně bych četla dál. Navíc děj dokreslovaly krásné ilustrace Jaromíra 99 z mé oblíbené skupiny Priessnitz, tak co si víc přát.

yaoiyuri
24.07.2021 4 z 5

„Stolař Zátopek se před válkou stal přesvědčeným komunistou. Svého syna Emila však poslal do učení k největšímu kapitalistovi v zemi.“

Příjemná komiksová jednohubka o jednom z „největších Čechů“ moderních dějin. Je sice plná dějových zkratek a umělecké nadsázky, ale poskytuje alespoň základní vhled do života našeho sportovního velikána. Po grafické stránce povedené, barvy i styl „ladí s dobou“, hezkým detailem jsou i měnící se fotečky pohlavárů na zdech.

Líbilo se mi zobrazení vztahu s (budoucí) ženou, útržky z rodinného života, užití Zátopkových „hlášek“ – i to, že autoři neopomíjeli, že občas musel být Zátopek poplatný režimu, holt daná doba byla ryzí socialistický hnus. Ale vážně by se k tomu hodil druhý díl, ty Helsinky jsou takové useknuté. :/

EmokeII.
15.06.2021 5 z 5

Komiks je nádherně zpracovaný. Zajímala i mě fakta i Emilu Zátopkovi. Bavilo mě to moc.

kkouzlo
04.06.2021 4 z 5

Velmi čtivé, po letech jsem četla komiks :)

Arkagas
16.05.2021 4 z 5

Po přečtení Čáslavské z pera stejných autorů jsem se musela vrhnout i na tuto knihu. Jsem prostě člověk, který o našich sportovních legendách moc neví, a číst nějaká fakta by mě nebavilo. Zátopek je ale stejně jako Čáslavská skvěle zpracovaný. Krásně vyobrazuje jeho život, úspěchy, ale i neúspěchy a čtenáři přiblíží jaký byl jako normální člověk. Kresba vyvedená ve velmi zajímavé kompozici ještě všechno podtrhuje. Dala jsem to na jeden zátah a potřebuju víc takových knih prosím :)Jediné mínus je na někoho možná moc angličtiny, i když se jedná o tak jednoduché fráze, že je musí znát i neangličtinář :)

ivoiro
20.04.2021 5 z 5

Krásná kniha, která nám přiblížila tohoto našeho velikána trochu jiným způsobem.

kristleko
18.04.2021 4 z 5

Vizuálně podmanivý a čtivý komiks, který vypráví příběh legendárního atleta, jemuž nebylo „dáno běžet a usmívat se zároveň“ a svůj zmučený výraz na trati glosoval slovy „to víte, není to gymnastika nebo krasobruslení“. Tréninkovými metodami na hranici sebedestrukce se vypracoval na nejlepšího vytrvalostního atleta své doby a stal se čtyřnásobným olympijským šampionem (jednou v Londýně 1948 a třikrát v Helsinkách 1952). Přitom ještě pár let před londýnskou olympiádou si ničil zdraví mletím chemikálií v Baťových závodech… Líbil se mi hravě vykreslený vztah Emila s Danou a také atmosféra doby – díky skvěle vybraným barvám, ale i zmínce o životních osudech prvního Zátopkova trenéra Jana Haluzy (který skončil v uranových dolech) nebo běžce Stanislava Jungwirtha, jenž se kvůli špatnému kádrovému profilu dostal na helsinskou olympiádu jen díky Zátopkovi, jenž si postavil hlavu, že bez „Jogurta“ nikam nepojede. Jen je trochu škoda, že příběh končí v Helsinkách na vrcholu Zátopkovy kariéry a neukazuje třeba i dobu, kdy železná pěst režimu dopadla i na něj a šest let se živil hloubením studní… (8/10)

efka.saf
23.02.2021 5 z 5

Nádherně zpracované nejdůležitější roky v životě Emila Zátopka. Nemám ráda životopisy, ale v podobě tak krásného komiksu jsem si tento dokonale užila. Výtvarné podání skvěle pasuje k době a příběhu a já za něj autorům velmi děkuji, protože jsem mnohdy měla pocit, že na mě Dana či Emil opravdu z obrázků mluvili. Víc jen víc tak úchvatných komiksů! (Určitě sáhnu ještě minimálně po Čáslavské.)

Kara28
28.01.2021 5 z 5

Krásně zpracované a velmi čtivé!

Sam33
28.01.2021 5 z 5

Skutečně velmi hezky zpracovaná asi nejdůležitější část života Emila Zátopka. Velmi chválím i barevné provedení, protože pro mě to dobře prezentuje ten konec 40. let a začátek 50. let. Prostě komunistické Československo. Důležitě zmíněný i příběh "netrenéra" Jana Haluzy. Určitě stojí za přečtení.

klarazelena
03.11.2020 5 z 5

Knihu jsem nejdříve půjčila v knihovně, ale pak synovi i pořídila. Pěkně zpracovaný osobní příběh, který zaslouží obdiv a je pro děti inspirací. Důležité okamžiky ze života nechybí, celé pěkně pojaté.

Katka2382
16.10.2020 5 z 5

Moc pěkné,půjčila jsem ji pro syna v knihovně a sama ji s gustem prečetla.

čtenářka301
01.10.2020 5 z 5

Tady ilustrace a barevné ladění sedí dokonale do doby, v které Zátopek žil a o které nám má vyprávět. Skvělá forma pro to, přiblížit dětem - a inspirovat je - jedním z našich velikánů. Příběh akorát zjednodušený, aby tam ovšem byly klíčové okamžiky, vizuální zpracování na jedničku.

tami1
23.09.2020 4 z 5

Grafika knihy skvěle koresponduje s dobou a navozuje tu správnou socialistickou atmosféru. Z komiksu se dozvíme pár zajímavostí o této naší slavné sportovní ikoně a také něco málo o tehdejším režimu.
Jediná věc, která mi vadila, byla přemíra angličtiny.

Zuzvil
18.08.2020 4 z 5

Chtěla jsem se dozvědět něco víc o legendárním atletovi Emilu Zátopkovi, ale nechtěla jsem vyhledávat úplně životopis, tak jsem zvolila tento komiks a dobře jsem udělala, toto zpracování je originální, graficky povedené a řekla bych, že i velmi trefné snad ve všech pasážích. Barevnost knížky samotné mi přijde také jako skvělá volba, která se hodí do doby působení pana Zátopka. Knížka se čte dobře, poutavě, za mě snad jen škoda, že tam ještě nesledujeme život pana Zátopka dál, ale "opouštíme" jej na Olympijských hrách v Helsinkách. Jinak za mě můžu určitě k přečtení doporučit.

Obviously
25.05.2020 5 z 5

Málokdy se styl ilustrace natolik hodí k příběhu, který je v komiksu vyprávěn, jako je tomu u Zátopka. Jakoby kresba sama o sobě sálala atmosféru dob dávno minulých. Lehkost dialogů, často i vážných, dodala příběhu na spádu, takže není sebemenší problém přečíst tento komiks naráz. Při čtení jsem pociťovala jakousi zaprášenou "národní" hrdost, ale zároveň také opět hrůzu z praktik komunistického režimu. Manželé Zátopkovi a jejich rozkošné hašteření mě vracelo zpět k víře v lidskost a důležitosti obyčejného lidského štěstí.

sport 20. století běhání, běh olympijské hry české komiksy Emil Zátopek, 1922-2000

Jan Novák
česká, 1953
2004  93%Zatím dobrý
2016  84%Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!
2020  69%Kundera: Český život a doba
2007  85%Děda