Zářijová světla

„Svým způsobem jsme všichni vlastně rozbité hračky, nemyslíte?“ říká tajuplný výrobce hraček žijící jako poustevník ve svém starém sídle. Obklopen mechanickými bytostmi, které sám stvořil… Po ponurých dnech se Irene nemůže dočkat léta a slunce. S mladým Ismaelem v Modré zátoce se zdá být všechno perfektní. Ale záhadný hračkář, který zaměstnal Ireninu matku ve svém sídle v Cravenmoore, střeží hrozivé tajemství. Všechny místnosti jeho obrovského domu jsou plné mechanických tvorů a rafinovaných hraček, jež stvořil, aby unikl osamění. Do některých pokojů se nesmí vstupovat a brzy se domem začnou prohánět temné stíny a z mlhy kolem opuštěného majáku hrozí obávaná zářijová světla. Z idylky se stane místo hrůzy a Irene s Ismaelem prožijí největší a nejnebezpečnější dobrodružství svého života....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218327/zarijova-svetla-218327.jpg 3.870

Las luces de septiembre (1995)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, CooBoo

ivakola

Nebylo to špatné, taková oddechovka. Pro mládež asi moc dobré čtení.

čef

Romantický horror z roku 1937, kdy se po plátnech kin celého světa proháněl Frankenstein a Drácula mi připomněl ty krásné časy, kdy jsme se těchto a podobných příšerek tak pěkně báli. Věčné a vděčné téma boje a smrti za trvalou lásku je asi nejen pro dospívající, kterým je kniha především určena, stále dostatečně atraktivní i pro daleko širší okruh čtenářů.

martina.tim

Knížka se mi velice líbila. Je tajuplná a napínavá.

Katri
14.12.2017

Tato knížka je čtivá, zajímavá a dobře zpracovaná. Za mě 3 hvězdičky.

Christo
27.11.2017

Snad už nic Zafón nevydá. Mám pocit, že v každé knize se opakují podobné archetypy a zápletka SPOILER: Vynálezce, hrozné mládí hlavního padoucha, láska mezi pubescenty, boj se stárnutím atd. Pouze v různých nuancích se kniha od knihy liší.

Jack93
11.09.2017

Každý máme svůj stín. Taková je hlavní myšlenka Zářijových světel. Pro mě jakožto optimistu celkem děsivé zjištění, na kterém asi bude špetka pravdy...
Tato kniha pro mě byla po Stínu větru druhým dostaveníčkem s panem Zafónem. Obě díla se od sebe značně liší, je patrné, že Zářijová světla jsou zaměřena na mladší generaci, v porovnání se Stínem větru. V obou však můžeme najít filozofický podtext, který nás nutí přemýšlet o sobě samých, našich činech, touhách, snech a rozhodnutích.
Upřímně řečeno, číst Zářijová světla třeba v 17 letech, třásl bych se strachy. O žádnou oddychovku nejde.
Autora musím pochválit za propracovanost příběhu, z určitého úhlu pohledu v něm můžeme vidět základ mnohovrstevnatého románu Stín větru, jenž Zafónovi zajistil věčnou slávu.
Velmi na mne zapůsobil závěr, poslední čtyři stránky vhání čtenáři slzy do očí, hrůzy druhé světové války jsou popsány natolik sugestivně, až máte pocity, že jste byly jejich svědky.

Mishak
27.12.2016

Kniha je spíše pro mládež, takže je velmi jednoduchá - určitě jednohubka pro starší čtenáře. Ale přesto na mě zápletka působí velmi věrně a promyšleně.
Kniha na mě udělala dojem! A troufnu si říct, že jsem si její čtení opravdu užívala :).
Dokonce přemýšlím, že abych měla sbírku knih od tohoto autora kompletní (myslím tím ze žánru pro mladší čtenáře), pořídím si i zbývající dva díly, které na sebe nenavazují, ale určitě budou stát za to (Kníže z mlhy a Půlnoční palác)...:)

Celá recenze k nahlédnutí zde:

sagasir
02.11.2016

Prevít stín

Příběhově se pro změnu ocitáme tentokrát ve Francii a Modrá zátoka s městečkem ležícím u ní je další autorem mistrně zpracované místo děje. Hned by se tam člověk zajel alespoň na chvíli podívat a relaxovat. Další věc co tento autor prostě umí je sepsání skvělých postav. Irene a Ismael jsou takové ty ještě nevinné dětské duše prožívající momentálně dobrodružství jejich života a snad ani nejde si je neoblíbit a nefandit jim. Kladné body si ale zaslouží i další postavy a převážně ztělesnění zla v podobě stínu, tak to je jednoduše paráda. Stín dokáže být pěkný prevít alespoň tady v knize. Fantasy linka se opět za mě rozhodně povedla a celému příběhu dodává ty správné grády. Příběh pak opět úžasně plyne, dokáže být napínavý i takový mile poklidný a je bez absence hluchých míst. Knihu máte opět přečtenou cobydup. Zářijová světla mají jen 230 stran. Celkově považuji Zafónovi knihy pro mládež za takové knižní mini dezerty. Jejich čtení byl pro mě vždycky slast a požitek (stejně jako nějaký ten mini dezert), ale jelikož jsou mini, tak ten požitek máte bohužel rychle za sebou a vy pak chcete další mini dezert ať už ten opravdový či ten knižní. Ještě že se čtením knih netloustne. Dalším obrovským plusem u Zářijových světel je pak to, že autor dokázal být v textu i vtipný. Rozhodně nečekejte, že se budete smát od ucha k uchu, spíš se jedná o takový ten poklidný, milý a lidský humor. Velice kladně pak musím ohodnotit i závěrečný dopis, který je zároveň i závěrem celého příběhu. Konec v této knize je za mě sepsán dokonale a opět tak melancholicky smutně i šťastně. Tohle prostě Zafón umí.

Jsem trošku smutný, jelikož dočtením této knihy mám dočtené všechny knihy autora pro mládež a pro mě to bylo vždycky úchvatné čtení. Jsem docela zvědav, jak se mně zalíbí další romány tohoto autora. Zářijová světla je jednoduše úžasná kniha a i když jí uděluji 100% nejoblíbenější ze série knih pro mládež od Zafóna není. Tou je Marina a to jen kvůli prostředí staré Barcelony. Španělsko je prostě úchvatné a já ho miluji a vy si přečtěte Zafónovi knihy a třeba si je zamilujete stejně jak já.

Veveruškaaa
01.10.2016

Moje první knížka od tohoto autora. Jako první mě zaujala tajemná anotace a já takové knížky ráda. Pak i obal, tak jsem si řekla proč to nezkusit. Vážně se četla dobře.
Takže jsem byla nadšená i napjatá jak to dopadne. Takový konec jsem vážně neočekávala...
Ty temné hračky, ono sídlo Crevenmoore a celkově hračkář byl takový tajemný muž.
Jinak krásně popsané prostředí i postavy.

eRaDeka
23.09.2016

Jak je možné, že dokáže Carlos tak krásně vykreslit prostředí, postavy a přesto nezachází do zbytečných detailů? Já jsem prostě "ZafonLover". Odpočinková kniha, lze přečíst jedním dechem...ať jste teenager či nikoli.

anibeni
17.07.2016

Super odpočinková kniha s tajemnem a napětím, o mnoho lepší než Půlnoční palác...

jana1599
13.12.2015

Další povedená zafónovka, odpočinkové čtení, připomínalo mi jinou Zafónovu knihu Marina, která je taky určena pro mládež, ale své si v ní najdou i dospělí.

Finita
13.09.2015

Takové příjemné oddechové prázdninové čtení :)

skulenka
08.07.2015

Dobrý příběh, ale nedokázala jsem se do něho až tak začíst. Tématicky je to nádech detektivky propojený s prvky fantasy.

Melanka
06.07.2015

Bezva prázdninová knížka. Trochu strašidelná, trochu romantická, hodně naivní, ale zábavná.

Petra Ďat
18.03.2015

skvěle jako vždy

kusma
01.03.2015

Ze své "staré edice" těží Zafón ze stále se opakujích témat, jevů a okolností. V Zářijových světlech ale podle mě toto téma zpracoval nejlépe a v této sérii jsem ji zařadila na první místo.

wally
11.02.2015

Píše se mi to blbě, ale ze všech povídkových knížek mi přijde tato jako nejslabší....Zafon doplácí na to, že všechny předchozí knížky, co jsem od něj četl byly tak výborné, že laťka už visí opravdu vysoko a těžko se překonává...

PetraBery
26.12.2014

Příjemný mrazivý příběh... I já jsem si po dočtení svůj stín raději zkontrolovala... :o).

Maragad
04.11.2014

Carlos R. Zafón opět nezklamal, jeho tvorba je jedinečná a nezapomenutelná. K jeho knihám se jistě budete rádi vracet a po dočtení Zářijových světel budete jistě ještě dlouho přemýšlet nad tím, komu svěříte své srdce a jestli je váš stín tam, kde má být.

Dousabel
29.10.2014

Typický Zafón. Místy kouzelný příběh, místy až děsivě hororový :) Moc se nevyžívám v příliš dlouhých popisech prostředí nebo přírody, ale u jeho knížek se do nich přímo vpíjím, málokdo dokáže navodit takovou atmosféru. Bála jsem se opravdu příjemně a po dočtení jsem se už několikrát ohlédla, jestli je můj stín tam, kde má být :o)

majáky tajemno dobrodružství španělská literatura

Carlos Ruiz Zafón

Carlos Ruiz Zafón