Zapomenuté příběhy

Zapomenuté příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386223/bmid_zapomenute-pribehy-yPc-386223.jpg 5 166 55

Zapomenuté příběhy série

Historie, to nejsou jenom data událostí a šipky na mapě. Historie se skládá z příběhů lidí a příběhů celých národů. Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Někdy se rozhodli dobře, jindy špatně. Někdy měla jejich rozhodnutí dlouhodobé nebo neočekávané následky. Z jejich zapomenutých příběhů se můžeme poučit i dnes. Tato kniha vznikla díky štědrosti 488 přispěvatelů, kteří podpořili její vydání na crowdfundingovém serveru HitHit.... celý text

panvlacek
18.10.2019 5 z 5

Vynikající především pro milovníky historie. Kniha čtenáře seznámí s několika (pravdivými) kapitolami z našich dějin. Těká od starověku a po dvacáté století. Předností této knihy je výběr témat a souvislosti, které autor dokáže popsat. Kdyby takhle vypadaly hodiny dějepisu, tak to bude nejoblíbějější školní předmět.

Pedagog
18.10.2019 5 z 5

Čte se jedním dechem. Poučné, čtivé, nebudete litovat!

Henry_1986
28.08.2019 5 z 5

Zajímavé příběhy z historie...předpokládám, že fakta sedí (to jsem si neověřoval), ale autor bude důvěryhodný zdroj. :-) Určitě se dají najít nějaké paralely k dnešnímu životu...hlavně příběh o tulipánech je jako šílenost dnešní doby. Jsou to krátké příběhy a dobře se čtou, proto 5*.

Kapis
30.07.2019 5 z 5

Kniha o historických momentech této planety, psaná matematikem? JOOO!!! Možná některé z těchto Zapomenutých příběhů bude čtenář znát, ale jak precizně jsou dány do kontextu a světových souvislostí, mu může až vyrazit dech. Jak perfektně čtivě, s humorem suchým, že až praská vzduch kolem, je to napsané a s kolika drobnými ale důležitými detaily, o kterých jsem neměl ani potuchy. Třeba jsem vůbec netušil, že některé původní severoamerické populace původních zemědělských obyvatel jsme (ne my - ale kolonialističtí západní Evropané, kteří teď po nás chtějí, ať cítíme vinu za jejich dobyvačná dobrodružství) nevědomky vyzabíjeli, aniž bychom je kdykoli spatřili. A že za nějakých sto let tam pak dobyvatelé naráželi pouze na zaostalé lovce v kožešinách, které jsme tímto vrátili do doby kamenné.

Každý příběh je nesmírně zajímavý a rozšiřující obzory vědění, pečlivě sestavený na základě dlouhého a do hloubky směřujícího studia nepřeberných zdrojů a tak skvěle napsaný! Garantuju, že jak tuhle knihu jednou otevřete, už ji nezavřete, dokud nebudete na konci. Doporučuji si okamžitě pořídit a zhltat tak já teď to vepřo-knedlo-zelo od tchýně o víkendu!!

JosefW
12.06.2019 4 z 5

Ke knížce jsem se dostal úplně náhodou a rozhodně toho nelituji. Příběhy v ní obsažené jsou zajímavé a po mnohých z nich by mne asi nikdo nenapadlo pátrat. Líbily se mi vesměs všechny, ale vyzdvihl bych asi povídání o kaučuku, válce ve Finsku, "objevování" Kanárských ostrovů a expedici do Severní Ameriky. Rád si přečtu i druhý díl.

joachim36
23.03.2019 5 z 5

Kniha je sice kolekcí několika rozdílných příběhů, které vlasně nic moc společného nespojuje. Knihou se tedy nevine nějaká jednotná nit. Přesto je ale každý příběh velice zajímavý a člověk se dozví věci o kterých kolikrát ani neslyšel. Navíc je koupě této knihy možnost, jak podpořit vynikajícího "blogera" ... spíše analytika... Mariana Kechlibara.

veronika5179
29.01.2019 4 z 5

Zajímavé příběhy časopiseckého formátu, čtenář se spoustu doví :) Jen je škoda, že těch příběhů nebylo více. Tak třeba v příštím díle.

schacco
26.01.2019 4 z 5

Zdařile napsaná kniha, ve které není snad ani slovo navíc.

Crimble
13.01.2019 3 z 5

Rozhodně zajímavé čtení, ale zas nějaká bomba to není. Některé kousky lepší, některé trochu nezáživné.

Melanka
02.01.2019 4 z 5

Zajímavé dějepisné exkurzy. Nejvíce mě zaujala historie tulipánů a výprava E. Shackletona.

OldřichHanton
28.10.2018 4 z 5

Tenoučká knížka známých i málo známých příběhů z lidské historie. Nejedná se o zcela původní dílo, všechny příběhy už byly dříve vydány v internetovém časopise 067, kam jimi autor dlouhodobě přispívá. Zapomenuté příběhy jsou vlastně výběr těch nejlepších za několik posledních let.
Nejedná se o žádné historické studie, ale o ryzí popularizaci, Kechlibar však i tady ukazuje, jak píše věcně a střízlivě a zároveň neuvěřitelně poutavě. Přesto jsem byl nakonec trošku zklamán a to hlavně rozsahem knihy. Nevím, jestli má smysl si kupovat knížku časopiseckých esejí, která se dá přečíst za dvě hodiny, když si můžete rovnou předplatit časopis 067.

Atalera
21.10.2018 4 z 5

Je potřeba znovu objevit zapomenuté příběhy. Doporučuji.

mi-380
06.10.2018 4 z 5

Autor je originální bloger s kvalitním historickým i politickým přehledem. Příběhy nám vypráví jasným, jednoduchým, popisným jazykem, k dokonalému čtenářskému požitku mi chybělo trochu víc spisovatelského řemesla. Těch příběhů je dvanáct, některé jsou zajímavé, jiné překvapivé, všechny ukazují nečekané souvislosti a stojí za přečtení. Základní témata příběhů: tulipány, trest smrti v Anglii, kaučuk, napadení Finska, křižník Hood, výpravy kapitána Shackletona, původní obyvatelé Kanárských ostrovů, neštovice, Španělská výprava do severní Ameriky, sopka St. Pierre, vánoční klid zbraní v roce 1914, útok na Oslo.
85 % (jsem šestý hodnotící, dosavadní průměr je 90 %).

Lesní_chodec
28.08.2018 4 z 5

Marian Kechlibar je bloger a komentátor, kterých v našem prostředí moc nenajdete. Ku prospěchu všech se jestě zajímá o historii. A právě o historii respektive méně známých příbězích je tato kniha. Tajemní Guančové, zapomenuté výpravy do ještě neporušeného indiánského světa severní Ameriky, dnes již nepostradatelný kaučuk a jeho příběh - to jsou jen některé z příběhů, o kterých se dočtete v této zajímavé knize.

David V
04.08.2018 4 z 5

Zajímavé čtení na horký víkend. Nejvíce se mi líbily příběhy o Kanárských ostrovech a o výpravě do středu severní ameriky mezi ještě nezdecimované indiány.

Kniha Zapomenuté příběhy je v