Zápisník pravdy

Zápisník pravdy https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460805/bmid_zapisnik-pravdy-JOS-460805.jpg 4 145 36

Príbeh jedného zeleného zápisníka, ktorý spojil osudy šiestich ľudí a vytvoril medzi nimi nečakané putá priateľstva i lásky. Julian Jessop, osamelý starý maliar, si uvedomuje, že väčšina ľudí nie je k tým druhým úprimná. Do jednoduchého zošita napíše pravdu o sebe a nechá ho na stole v miestnej kaviarni. Tú vlastní Monica, ktorá doň pridá svoje vyznanie a ponechá ho v neďalekom bare. Tam ho nájde Hazard, narkoman a alkoholik, ktorý dá sám sebe sľub, že už zostane čistý. Zápisník postupne koluje od jedného človeka k druhému, zachytáva ich najvnútornejšie myšlienky, túžby, závislosti. Čoskoro sa všetci stretnú v Monicinej kaviarni a bizarná, nesúrodá skupinka ľudí zistí, že úprimnosť naozaj funguje ako kúzlo, ktoré mení ich životy k lepšiemu. Hoci pravda občas bolí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

The Authenticity Project , 2020

andrea0221
13.09.2022 5 z 5

Pěkně propojené kapitoly a životy lidí, každý ovlivní každého.

veronika4937
10.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Knížka má krátké kapitoly, každá je vyprávěna z pohledu někoho jiného. Celkově se mi četla dobře, i když spousta věcí mi v příběhu přišla nereálná. Už jen to, že by o sobě někdo veřejně řekl velice intimní informace a ještě se podepsal, aby se dal naprosto jasně identifikovat. Nebo aby se mnohaletý uživatel kokainu a alkoholu vyléčil jen tak, bez pomoci, prostě se rozhodnul, odjel pryč a prostě toho nechal. Nicméně knížku beru jako takovou pohádku pro dospělé a ta nemusí být až tak realistická. Pokud hledáte příjemnou, odpočinkovou knížku, která ale není jen čistě pozitivní, je tohle ta správná volba

bagel
02.08.2022 4 z 5

Námět je už trochu ohraný, oživením je nápad s deníkem. Ale bylo to docela pohodové a příjemné čtení.

soukroma
26.07.2022 2 z 5

Pro mne příliš depresivní rozjezd, silná osamělost v mnoha podobách, včetně ohavného Hazarda. V tuto chvíli vůbec nesedlo, odkládám.

"Nosil svou samotu a opuštěnost jako staré nepadnoucí boty. Byl na ně zvyklý, v mnoha ohledech mu byly pohodlné, ale časem ho deformovaly, způsobovaly mozoly a puchýře, které nikdy nezmizejí."

cukrovka
24.07.2022 5 z 5

Příjemný příběh ve kterém jeden deník spojí několik lidí kteří by se jinak nedali vůbec dohromady. Příběh je dost nepravděpodobný, ale milý a hezky se četl.

bacouch
29.06.2022 2 z 5

(SPOILER) Na začátku příběhu stojí osamělý důchodce Julian, který vyšle do světa sešit s myšlenkou: "Všichni lžou o svém životě. Co by se stalo, kdybyste místo toho sdíleli pravdu?" a odtud se začne odvíjet dlouhý řetězec příběhů a životů. Čtyři další hrdinové (plus pozdní příchozí) najdou sešit a něco do něj napíší. Rozumná Monica, riskantní Hazard, australský pohodář Riley a mum influencerka Alice. Mezi další postavy patří nekonzistentní Wu (v řeči i chování), starý lesbický pár (který tam nehraje vůbec žádnou roli a jeho přítomnost nedává smysl) a mladý gay pár. Navzdory přiznaným chybám jsou všechny postavy velmi laskavé, což nepůsobí vůbec věrohodně. Jak se jejich životy stále proplétají, všichni těží ze vzájemné pomoci, místo soustředění se na své vlastní problémy.
Další problém s věrohodností – sociální média nám ukazují, že se lidé nebojí být otevření a psát, co je trápí a co řeší. Ovšem píšou to přátelům či známým. Nikdo nenapíše – beru drogy, potřebuju dítě…whatever…a nepohodí to v okruhu svého bydliště, kde ho sousedé identifikují.
Chápu, co asi autorka chtěla říci a nemám problém s idealizováním skutečnosti. Ale aby se mi to líbilo, muselo by to být propracovanější nebo vysloveně fantazie či magický realismus.

hermína14
29.06.2022 3 z 5

Parádní nápad se plazí tak trochu při zemi; u každé postavy i zatáčky přichází "to už někde bylo a mockrát". Jediná čerstvá věc je deník, jehož obsah je ale dost uvadlý. Bouřkové čtení; netřeba přemýšlet ani se bát. Nenápadná touha vběhnout do kavárny a trochu zvířit prach...leč, kde by se tam vzal?
"Mockrát měl s Monikou pocit, jako by neuspěl u zkoušky, o níž vůbec netušil, že ji skládá."
"Šlo o to, žes mě přiměl připadat si tak bezvýznamná."

Terrez93
08.06.2022 5 z 5

Super příběh, bavila mě každá stránka, propojení lidí pomocí malého deníčku. Nikdy jsem nic s tímto námětem nečetla, takže mě hodně zaujalo.

intelektuálka
07.06.2022 4 z 5

Velmi pěkný a lidský příběh - o osamění i propojení ....

Na základě veršů Leonarda Cohena :

Zapomeň na to, co je ideální
ve všem se najde prasklina
tudy se světlo dovnitř dostává ....

Zcela neznámé jedince přivede jeden zelený deník do kavárny na konci ulice ....

Je to o hledání, o pocitu spolunáležitosti - a samozřejmě o vztazích ....

Pěkné, pozitivní a povzbudivé .... musíš něco udělat pro své spojenectví ....ty sám !

bookcase
02.06.2022 5 z 5

Moc příjemné čtení, propracovaný příběh plný překvapení, se zajímavou myšlenkou Projektu Skutečnost, který měnil lidi a jejich postoj k životu.

ondras666
26.05.2022 5 z 5

Projekt Skutečnost a co se stane, když někde necháte jeden malý deník...
Dobrý nápad, prolínání postav a jejich pohledů je výborné, děj vcelku předvídatelný a nakonec nesmí chybět závěr jako z amerického filmu. Ale jinak by to nebylo ono.

Knižní střípky
25.05.2022 4 z 5

To vám bylo takové milé čtení o životě několika lidí, kteří se v určitý okamžik potkali a ovlivnili se navzájem v různých ohledech, opravdu jsem nečekala, že se mi ta kniha bude až tak moc líbit. Vše odstartoval Julian, který se rozhodl do zápisníku vyjevit skutečnou a nepřikrášlenou pravdu o svém životě a ostatní jej následovali. Vymyšlené to měla autorka perfektně, nápad se zápisníkem byl skvělý a moc se mi líbil. A ta nesourodá partička, která díky němu vznikla mi prostě a jednoduše přirostla k srdci. Při čtení jsem si nechtěla připouštět, že to je možná trochu přitažené za vlasy, chtěla jsem věřit, že by se to mohlo stát, že někde v Londýně je taková krásná kavárna, ve které se parta lidí schází při lekcích malování, které vede excentrický malíř Julian. Bylo to milé, ukazovalo nám to život i z té těžší stránky, ale i přesto příběh vyzněl pozitivně, asi každý z nás by si měl čas od času sepsat do nějakého zápisníku své skutečné pocity, určitě by to bylo přínosem.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Gigy
25.05.2022 3 z 5

Taková příjemná oddechovka, bohužel teda dost předvídatelná.

alzbeta4340
08.05.2022 5 z 5

Dobře napsaný a hlavně dobře vymyšlený společenský román o vzniku jedné nepravděpodobné skupiny přátel. Knihu jsem si vypůjčila náhodně, ale byla skvělá, bylo to pro mě příjemné čtenářské překvapení.
Ráda doporučuji k přečtení.

Miška02
11.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Pohodové čítanie, ktoré odhaľuje pravdu o životoch 6 ľudí. Sledujeme príbeh extravagantného no zato osamelého umelca na dôchodku; tridsiatničku Monicu, ktorá túži po tom stať sa matkou; ďalej tu máme vždy pozitívne naladeného cestovateľa Rileyho a nakoniec Alice - mladú mamičku influencerku. Spojí ich denník, kde každý z nich odhalí svoje skutočné ja.
Knihu som si užila, nápad s denníkom sa mi veľmi páči a príde mi veľmi originálny. Máme tu viacero hlavných postáv, takže si myslím, že každý si nájde niekoho, kto mu bude sympatický. Dej plynie ľahko a myslím si, že kniha je skvelou voľbou na dovolenkové či víkendové čítanie. Jednoznačne odporúčam!

lusila
15.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Hľadala som niečo oddychové, no nie romantické za každú cenu a nejaký zaujímavý príbeh s uveriteľnými viacfarebnými charaktermi postáv. Anotácia sľubovala celkom príjemný príbeh a tak som si pri káve chcela prečítať dve-tri kapitoly. Skončilo sa to tak, že čítaním som strávila celé popoludnie a večer, kým som ju nedočítala.
Anglická autorka, ktorá má úspešný blog a bez príkras uverejňovala svoj boj s alkoholom, nemôže mať čiernobiele videnie.
Je možné hovoriť každému pravdu? Je rozdiel, či je pravda hovorená, alebo napísaná? Niekedy sa zdá, že si ju môžeme prikrášliť a nič sa nestane. Ale je to v skutočnosti tak?
Julian Jessop, bývalý uznávaný maliar, v starobe žije sám a iba so svojimi spomienkami a vecami z mladosti. Jedného dňa, keď už osamelosť nemôže zniesť, napíše svoje myšlienky do zápisníka, ktorý nechá v malej kaviarni. Monica, majiteľka útulnej malej kaviarne má rada poriadok a cíti, že po tridsiatke jej už veľa času nezostáva na založenie rodiny. Ale je to naozaj to, čo chce, alebo je to len očakávanie iných? Keď nájde zápisník, najprv sa pokúsi vrátiť ho majiteľovi, ale potom dostane nápad , ktorým chce osamelého maliara vrátiť späť medzi ľudí. Každá z postáv na prvý pohľad nemôže byť osamelá, no práve to a aj boj s menšími, či väčšími závislosťami spája všetkých. Závislý Hazard, na prvý pohľad dokonalá matka a manželka Alice, vždy zvedavá pani Lizzie, či sympatický dobrák Riley, ich cesty sa na chvíľu skrížia, aby sa neskôr rozdelili a zistili, kým vlastne sú.