Zakliaty kláštor

Zakliaty kláštor https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536895/bmid_zakliaty-klastor-66263a001b8b2.jpg 4 171 171

Šarkan se vrací. Po třinácti letech v zámoří, kde bojoval ve válce Severu proti Jihu a střežil právo v západním pohraničí, míří Adam Šarkan zpět na rodný Gemer. Jeho sestra Júlia ho prosí o pomoc s pátráním po svém manželovi. Zeman Henrich Belohorský totiž záhadně zmizel během hledání bájného pokladu červených mnichů někde v horách za Jelšavou. Stopa vede i na faru v nedalekých Drienčanech, kde se k výpravě připojí místní znalec pověstí Pavol Dobšinský a jeho pastorkyně Zuzana Kráľovičová. Cestou vysvitne, že Henrichovo zmizení by mohlo souviset s nedávným přepadením zásilky peněz pro správu coburgovského panství. A něco ví i obávaný baron Horváth, který vlastní dům zakázaných rozkoší a prý se paktuje s pochybnými živly. Zakletý klášter je prvním románem cyklu Šarkanovy poklady. Dobrodružný příběh s prvky detektivky, westernu a gotického hororu se dostává do rukou čtenářů s ilustracemi úspěšného výtvarníka Michala Ivana.... celý text

Torgal
04.09.2023 3 z 5

Červenákovská rutina dobrá maximálne ako ľahké odpočinkové čítanie. Prvé stretnutie čitateľa so Šarkanom na Divokom západe má viac šťavy ako všetko po tom čo sa presunie do svojej domoviny. Akoby príbeh bol len nutné zlo potrebné k predstaveniu hlavných postáv série. Skrátka pátracia akcia s trochou vypytovania a trochou strieľania, nič veľké ani unikátne. Všetko je však nasiaknuté ľudovou slovesnosťou umocnenou prítomnosťou nášho najznámejšieho zberateľa rozprávok Pavla Dobšinského. Prvky fantastiky v historických románoch mi spravidla veľmi nešmakujú a toto nebola výnimka. Ale keď sa v epilógu rozprávkový a skutočný svet pretli naozaj radikálne, tak moja zvedavosť na ďalšie časti razom vzrástla na maximum. Šípim tu potenciál na vskutku originálne dobrodružstvá. Nič to ale nemení na tom, že výsledný dojem z tejto knihy je akoby Ďuro išiel na voľnobeh a zaujímavejšie veci si šetril na neskôr. 7-/10 PS: Plusové body za atmosférické ilustrácie Miša Ivana, ten nikdy nesklame.

mclenin
27.08.2023 4 z 5

Príbeh Adama Šarkana toho ponúka mnoho a má potenciál byť pomerne zaujímavou sériou, už tento diel naznačuje kam by sa mohli vydať tie nasledujúce, a to tak z pohľadu budúcnosti ako aj minulosti. Najviac sa mi páčila paradoxne prvá časť, expozícia odohrávajúca sa na divokom západe za oceánom, ktorá má síce slúžiť len ako predstavenie hlavnej postavy Šarkana, no dokázala na krátkom úseku ihneď pohltiť a vtiahnuť do deja. Po presunutí príbehu do našich končín sa tempo trochu zvoľní a mal som dojem akoby šlo miestami o spin-off k sérii Stein, Barbarič, Jaroš, akurát s obmenenými postavami a prvkami nadprirodzena, čo bude zrejme aj základný bod odlišujúci príbehy Šarkana od tých vyššie uvedenej trojice. Taký slovenský zaklínač. Uvidíme.

Sybelle
22.08.2023 4 z 5

Odposloucháno ve slovenském vydání, které bylo pěkné namluvené. Zpočátku jsem čekala klasickou honbu za pokladem zasazenou na Slovensko v 2. polovině 19. století. Konec knihy a případné pokračování už bude asi jiný žánr. Každopádně to byl pěkný dobrodružný příběh s propracovaným historickým pozadím.

nikolthestrange
05.06.2023 4 z 5

3,5/5* Bavilo mě to, mistr stále umí... ale Šarkan mi připadal jako Jaroš z Wishe :D

Ivan F
08.05.2023 4 z 5

Spracovanie knihy je prvotriedne, o tom nie je žiadna pochybnosť. Po prvom otvorení knihy a prelistovaním sa jej stranami na čitateľa dýchne poctivé remeslo. Človek sa vráti do sladkých a bezstarostných čias, kedy dobro a zlo malo málo odtieňov sivej. Lenže s príbehom je to horšie. Neočakával som ani Barbariča, ani Báthoryho, to nie, ale niekoho, kto by ma oslovil od začiatku. Dostal som Šarkana a nenašiel som si k nemu cestu, hoci začiatok za veľkou mlákou bol úplne skvelý. Lenže po príchode na rodnú hrudu ma jeho príbeh bavil o dosť menej. No čo už, nemám násť. Keďže nemám násť, očakávam niečo na vyššej úrovni, nie rutinu pre nenáročných čitateľov, aj oddychová literatúra má naviac a tým pádom aj pán Červenák. Toto dielo mu z môjho pohľadu moc nevyšlo. S prižmúrením oboch očí nad tým, že ide o úvodný diel hodnotím štyrmi hviezdičkami. Byť to však príbeh Barbariča alebo Báthoryho, aj dve by boli veľa.

tygřík2
19.04.2023 3 z 5

Tři a půl. Zajímavý místopis i lokální dějiny, krásná slovenština (podkovy cvenžali - ten zvuk přímo slyším), výborná interpretace audioknihy, ale, bohužel, samotný příběh mě nedokázal nadchnout. Snad je to tím, že je to úvodní část série, dám tomu šanci. A uvidím jak se Šarkan vybarví dál, zatím mě v závěru rozesmál:-)

Marek82
02.04.2023 5 z 5

Na novú sériu autora som pozeral so zmiešanými pocitmi. Pretože aj on v knihe mieša rozličné žánre, pri ktorých som si nebol istý, či sa mi výsledok bude páčiť. Ale ono to funguje. Hneď úvod knihy, ktorý je čistokrvným westernom, ma mimoriadne bavil. Malo to atmosféru, spád. Aj prechod deja na Slovensko si zachoval vysoké tempo. To utrpelo až neprirodzene dlhými dialógmi v strednej časti, ktoré autor používal ako pomôcku na prednášku o ľudovej slovesnosti, dejinách alebo miestopise. Ale aj to je Červenák a preto ho mám rád. Celkovo rozumiem, prečo je kniha postavená na mixe žánrov, ako aj posunutá do 19. storočia. Ide o trademark novej série, musí byť odlišný a rozpoznateľný. Keby chcel autor robiť len klon Steina a Barbariča, nových čitateľov by nezískal. Preto musí byť nová séria iná. Epilóg, v ktorom som už veľa nečakal, dáva čitateľom prísľub zaujímavého pokračovania. Ostáva len hádať, ako bude autor svoj čas a tvorivosť deliť medzi Šarkanove poklady a trojicu vyšetrovateľov S&B&J. Za mňa som rád, že sa môžem tešiť na pokračovanie už v dvoch cykloch namiesto jedného.

Corso
20.02.2023 5 z 5

Dobrodruzny skvost z nasich luhov a hajov. Alebo skor z nasich temnych hor Gemera.
Adam Sarkan je synom vedmy a carostrelca-hajnika-rozpravaca bajok. Zly osud ho zavial az na divoky zapad za velke more, aby sa po 13 rokoch zasa musel navratit domov. Kazde oko ma ine a nik pohlad do jeho oci nevydrzi dlho. Ci uz preto, ze ma siesty zmysle pre odhalenie pravdy a klamstva, alebo pre intoxikaciu olovom. Kedysi po nasej slovenskej zemi behali takito divni ludia bezne. Zachovali sa v nasich rozpravkach a bajach. Alebo ich pozname zo serioznych historickych pramenov, takze sa netreba divit. AKo bol napr kat Juraja Janosika, objavitel akupunktury, Erzhebeth Bathory, objavitelka krvavych kupelov. (nechcel by som tie kachlicky cistit) Alebo nas Stefanik, objavitel.... nechtiac... gravitacie. No, dost srandy.

Juraj odviedol skvelu pracu a dllhu dobu sa venoval priprave na tuto knihu, resersiam, navstevam a vyletom na miesta ktore sa objavili v knihe. A vidno to, s akou doslova laskou a nadsenim sa tato kniha rodila.
Je to vypisany autor, takze dokaze citatela uputat, priputat, vyvalit nan pribeh bez mensej chybicky, bez znamky nudnych pasazi, s postavami vykreslenymi do najmensich detailov. Strasne som si napr. uzil, ze sem zakomponoval Pavla Dobsinskeho. Akoze drsny navratilec amerikan Sarkan spolu s Dobsinskym patraju po zmiznutom zemanovi, manzelovi Sarkanovej sestry? Ano, v podani Cervenaka uplne v pohode zvladnuta tema. A tie kulervouci bojove sceny! Prestrelky! Opis osatenia, zbrani, a priam filmovo zobrazene akcne sceny, su uz dnes Cervenakov trademark. Dojde aj na romanticku linku, tajomne objavy ala Indy Jones, drsny saloon zasadeny doprostred Jelsavy, divoke prestrelky, ozajstny Kansas (kde to vlastne vsetko zacina). No proste oddychovka najvyssej kvality.
Knihu som si krasne uzil, navyse vsade sa spomina krasna graficka podoba a je to pravda. Porovnanie s niekdajsimi knihami edicie Stopy je namieste. Michal Ivan odviedol takisto peknu pracu. Niektore ilustracie su priam ako z Mayoviek.

PS: Hehe, a mam ju aj s autogramom, takze po precitani ide na cestne miesto k inym podpisanym kniham. (Juraj, prosim nabuduce podpisuj modrym perom, vypada to jak vytlacene) Ukazoval som hrdo knizku blizkym a skoro kazdy povedal "Nie je to len vytlacene?":)

Nyctophile
15.02.2023 5 z 5

Spomedzi všetkých kníh od Juraja Červenáka je táto asi najlepšia. Autor opäť vynaložil obrovské úsilie, naštudoval si do najmenších podrobností dobové reálie, osobnosti, jazyk. Jeho séria o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi je skvelá a historicky verná, pištoľník Šarkan a farár Dobšinský sú však ešte o úroveň vyššie. Chvályhodné je to, že Červenák opäť na svetlo sveta vyťahuje polozabudnuté historky a osobnosti našich dejín, za čo by si zaslúžil minimálne cenu od ministerstva kultúry. Osobne by som sa napríklad po prečítaní tejto knihy rád pozrel do kostola v Drienčanoch. Dúfam len v jediné, že nikdy nenapíše knihu odohrávajúcu sa vo vojnovom Slovenskom štáte, lebo na toto obdobie dejín má dosť pokrivené neoliberálne názory. Napriek tomu ho fest uznávam a päťhviezda ako vyšitá!

mareksevc
05.02.2023 4 z 5

moja prvá kniha od Čevenáka , niektoré pasáže velmi dobre napisané , ocenujem použitie staršieho jazyka , naštudovania historie a fakt že sa dielo odohráva na našom uzemi , celé je to vytvára zaujimavý komplex - tešim sa na pokračovania

Venezia
20.01.2023 5 z 5

Juj, to bolo čítaníčko. Western, duchárčina, detektívka a historický román a zrnko romantiky v jednom, čo viac si človek môže priať. Navyše sú v knihe krásne ilustrácie, čo mi pripomenulo detské časy s edíciami Stopy a KOD. Skvelý nie je len príbeh, ale aj jazyk, niektoré slovné spojenia by mali zľudovieť. Čo mi chýba, je príloha s vysvetlivkami o skutočných osobnostiach, miestach či predmetoch (napr. zbrane). Snáď nabudúce. Teším sa na ďalší diel.

brankaemka
13.01.2023 5 z 5

Zaujímavý príbeh, zo začiatku mi pripadal ako western, postupne skôr historické fantasy, čítala sa dobre, určite si prečítam od autora ešte iné knihy.

smazenaryba
10.01.2023 4 z 5

Šikovný je ten Červenák. Aj erudovaný, aj uletený, a stále svoj. Čo sa týka námetov a motívov, je to ozaj divotvorný mix všetkého, čo sa v jeho knihách doteraz objavilo, ale prečo nie, keď to funguje, má to hlavu a pätu a baví? A ten koniec, to je krásna ochutnávka toho, čo by mohlo prísť v pokračovaní :) Treba pochváliť hromadu skvelých ilustracií, to sa už dnes často nevidí.

peedbook
09.01.2023 5 z 5

Parádny popis časti slovenskej nespútanej prírody , trochu nadprirodzena, fantasy prvkov, ale hlavne Červeňákovskej "prirodzenej dobovej brutality" okorenenej príjemným príbehom. "Fantasticky " podaný kúsok slovenskej histórie........

Michal_SK
08.01.2023 5 z 5

veľmi fajn, prepracované, historicky veľmi zaujímavé. Typicky Červenákovské.

Ladiva
04.01.2023 3 z 5

Dej je veľmi jednoduchý, ale historické reálie sú skutočne zaujímavé.

kajzo
27.12.2022 4 z 5

Nedosahuje to level Steina a Barbariča. Viem, má to byť kovbojka, ale, nahaj tak, dialógy sú vynikajúce, uveriteľné, užíval som si. Doslova človeka prenášajú do doby pred 150 rokmi, a to mám rád. Oceňujem aj ilustrácie, pripomínajú knihy edície Stopy a sem sa hodia.

3nitka
20.12.2022 5 z 5

Western, slovenskí zbojníci, duchovia, krásne ilustrácie a plno iného. To je nový Červenáčik :)

Pampalini
18.12.2022 4 z 5

Slovenská literatúra má nového Adama Š. Za príbehom vidieť dlhá a poctivú prípravu, vynikajúce remeslo, prostredie a postavy. Ďuro sa za posledné roky prepracoval na absolútnu špičku. Šikovne spojil americkú občiansku vojnu a slovenský romantizmus. Postava pána Dobšinského nabrala skutočné rozmery a prestala byť školským strašiakom. Vynikajúci jazyk (ehm, nenávidím superlatívy, ale teraz mi nedá). Preklad trebárs do češtiny bude veľmi zaujímavý. Ku koncu sa všetko priveľmi zrýchľovalo a zfilmovatelo, čo je trocha mínus. Podľa úspechu u čitateľov bude musieť živiť nielen príbehy s Barbaričom...

Galadwen
06.12.2022 4 z 5

Kombinace westernu (v tomto případě se odehrávajícím jak na opravdovém divokém západě, tak na "divokém" Slovensku druhé poloviny 19. století), indianojonesovského dobrodružství a prvků fantastiky. Nebylo to špatné čtení, i když Báthoryho a Steina+Barbariče mám asi raději, postavy mají potenciál i do budoucnosti. Celou druhou polovinu jsem přečetla doslova jedním dechem.