Zahořanský hon / Učitelský / V pekle

Zahořanský hon / Učitelský / V pekle https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177805/bmid_zahoransky-hon-ucitelsky-v-pekle-Abo-177805.jpg 4 29 4

Tři povídky a skizza ze života českého lidu v době rokoka. Radostnou a smavou dobu nejlépe vystihuje "Zahořanský hon", kde tři náhodně se sešedší umělci, přišlápnutý kantor-hudebník, nadaný malíř a obratný myslivec-aranžér panských honů, bojují svorně v přiměřeně ladném rokokovém milostném příběhu proti zámeckému vrchnímu, v němž je ztělesněna tupost panských úředníků. - Povídka "Učitelský" vystihuje osud celého kantorského stavu v nedávné době (30. léta 19. stol.) a toho učitelského pokolení, které tolik přispělo k hudební slávě českého jména. Chudé bylo živobytí začínajícího "pomocníka", který často trpěl pod různými principálkami i pod rozmarnými nápady církevní a šlechtické vrchnosti a jen hudbou v kostele a při vesnických zábavách si přivydělával, aby nemusel chodit na stravu po číslech. - Obrázek z bramborové války "V Pekle", kreslí osudy tří císařských vojáků, kteří se dostanou posádkou do zapadlého pekelského mlýna v údolí Metuje.... celý text

Pebra
07.10.2022 5 z 5

Popisný Jirásek mě svým způsobem uklidňuje. Vracím se s ním do doby, kdy všechno mělo nějaký řád, lidé mnohem více pracovali, ale i zpívali.

MOu598
27.07.2017 4 z 5

Četla jsem v říjnu 2012. Podle mých poznámek:
Četla jsem vydání, které obsahovalo 4 povídky: Zahořanský hon, Učitelský, v Pekle, Mudrcové.
Z období "rokoka", jak píše Z. Nejedlý.
Hezky se čte.

lampernaqui
16.06.2016 3 z 5

Další Jiráskovy kratší práce, z nichž nejlépe dopadl a vyniká Záhořanský hon. Ten zbytek bohužel po čase vypadne z paměti, tak jako se to stalo mně. Jsem zvědav, jako dopadla filmová adaptace Honu a kolik zajíců se navzájem udupalo v oblečcích.

Dandulka
09.03.2012 5 z 5

Sbírka opravdu hezkých povídek a Zahořanský hon je ta nejhezčí.

Část díla

Alois Jirásek