Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402109/bmid_zahada-hlavolamu-7jN-402109.jpg 5 2806 278

Stínadelská trilogie série

Klub Rychlých šípů je zpět! První díl stínadelské trilogie s ilustracemi Jiřího Gruse. V temných Stínadlech se cosi dalo do pohybu! Klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – u toho nesmí chybět! Když chlapci poznají příběh zámečnického učně Jana Tleskače, podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území, kde je ukryt plán létajícího kola. Ten má být schovaný v kovovém hlavolamu ježek v kleci. Rychlé šípy to však nebudou mít jednoduché. Stínadlům totiž vládce drsná parta Vontů...... celý text

Netopyr07
19.05.2016 5 z 5

Jedna ze "srdcovek" mého dětství, která mě z okraje Prahy tahala do středu Prahy :-)

mončičáček
10.05.2016 5 z 5

Bylo moc fajn si díky čtenářské výzvě po letech připomenout krásný chvilky v dětství,kdy jsem tuhle knížku objevila u babičky v knihovně a zjistila,že jí několikrát četl taťka... Jako malá jsem přečetla všechny díly(Stínadla se bouří, Tajemství velkého Vonta) i další foglarovky. Opět jsem si to užila☺

veronie
24.03.2016 4 z 5

Moje první "foglarovka". Bavilo mě, jací jsou Rychlé šípy slušní, čestní a jak by sami řekli - správní chlapíci :) Hoši prožívají mnohá dobrodružství, čelí nepřátelství Dvoreckých a Bratrstva kočičí pracky a nebojácně se vydávají za objevy a vysvětlením záhady hlavolamu a života Jana Tleskače. Příběh je napsán velmi poutavě a čtenář se určitě nenudí.

Rup
12.03.2016 4 z 5

Skvěle napsáno, jenom mám trochu alergii na dokonalé hodné hochy, především Mirka Dušína.

jolii
12.03.2016 5 z 5

Jednou se mě kolegyně ptala, jestli jsem někdy jedla ovocné wonty. Řekla jsem , že ne, že znám jenom Velkého Vonta. A ona vůbec netušila o čem mluvím. Chápete to? Změnila jsem zaměstnání.

Luccy78
27.02.2016 5 z 5

Záhada hlavolamu patří mezi mé TOP knihy. Dobrodružství Rychlých šípů jsem si oblíbila už jako malá holka, když jsem si půjčovala na prázdninách u dědy jeho svázané ročníky časopisu Hlasatel a já je úplně hltala a těšila se na každý nový komiksový příběh Rychlých šípů. Ani po letech toto nadšení nevyprchalo, jen jsem si pořídila knižní podobu tohoto literárního skvostu.

Gwlanche
20.02.2016 5 z 5

Žlutá je barva naše!
Nevyzraďme nic, co víme!
Mlčenlivost chrání nás!
Ještě teď mi na kabátě svítí žlutý vontský špendlík.

angelice
25.01.2016 4 z 5

Na Foglarovkách jsem vyrostla, rostu a snad růst budu.

Anaš44
01.12.2015 4 z 5

čtu to ve škole možná pak přidám i tu poslední

DominikV
28.11.2015 5 z 5

Když se mě někdo zeptá, jaká je má nejoblíbenější knížka, vždy bez váhání odpovím Záhada hlavolamu. Na dobrodružstvích Rychlých šípů (mluvím za celou trilogii i komiksové vydání) jsem nejen vyrůstal, já je doslova prožíval. A ona dobrodružství neztrácí nic ze svého půvabu ani po těch x letech. Nejenže se jedná o dokonalý příběh plný záhad a napětí, je v něm ale i něco víc, co se dnes už jen tak nevidí. A to přátelství, čest a úcta ke stáří a k sobě sama. Za sebe říkám, že díky Rychlím šípům jsem dnes takový jaký jsem. Pokud bych měl nějaké knížce dát 6*, pak právě této.

evelýny
06.11.2015 5 z 5

Na ,,foglarovkách" jsem vyrostla. Z mého pohledu nadčasové knihy, které zaujmou všechny děti napříč stoletím. Já jsem v dětství postupem času objevovala i jiné spisovatele - Zane Grey, Jules Verne, Karel May - ale Jaroslav Foglar byl první, kterého jsem si přečetla sama :-)

Ikkju
30.10.2015

Ke knize mám poněkud zvláštní vztah, celou dobu praxe na městské čistírně mi vrtalo hlavou, jak mohl někdo umřít po stříknutí bahna do úst - na čistírně o podobné situace nebyla nouze a materiál byl určitě biologicky aktivnější.

Foglarovo tajemství má zvláštní, temnou příchuť osudovosti, snad i díky zvláštně vyhroceným situacím a pokrouceným postavám dospělých.

petym
11.10.2015 5 z 5

Nemohu jinak než 5* napínavé jako vždy

eliska-n
16.09.2015

Nesmrtelná klasika...

bejan
16.09.2015 5 z 5

Jedna z mých oblíbených dětských knih foglarovského období. Kouzlo Rychlých šípů je v partě. Je věk, kdy chceme být v partě a když v tomto období vezmete Foglarovky do ruky, jste ztraceni. Kouzlo Stínadel (a Foglarovek obecně) je v dobrodružství, které ve Foglarově podání čeká za každým rohem a je doslova na dosah ruky. Alespoň v mém dětství to tak bylo. Nevím, jestli dnešním dětem, které nikdo nepustí na půlden samotné někam ven, může Foglar něco říct.

Největším přínosem Foglara je etický podtext všech jeho knih. Největší slabinou je jazyk. Ale to zjistíte, až když si po letech zkusíte některou z jeho knih znovu přečíst...

ajsigirl
06.09.2015 5 z 5

Další důkaz toho, že J.Foglar je prostě úžasný spisovatel lehkých ale zároveń napínavých povídek. Narozdíl od Hochu od Bobří řeky, kde jsem se začetla na druhé straně, tady jsem se začetla až tak na 8 strance. Potom mně to vtáhlo do děje a nedá se říci, která knížka od tohoto autora je lepší. Tato kniha má trochu rychlejší dění věcí a záhadami,které se nakonec uplně vyřeší má asi tak o pul hvězdičky navrh před Hochy od řeky. pokud máte rádi Foglara a přemýšlíte, kterou knížku si přečíst tato by rozhodně nebyla chybět. Doporučuji!

woodward
17.08.2015 5 z 5

Kde jsou ty časy, kdy jsem baštil Foglara? Dneska už mi to nic neříká. Ale plný počet hvězdiček dám - v době, kdy jsem to četl to byla fakt pecka.

yloveiou
04.07.2015 5 z 5

Nejde nemilovat.

eliska2106
25.06.2015 5 z 5

Když jsem byla malá, chodila jsem záhadu hlavolamu číst na zahradu do stanu, abych se bála a víc si to užila - teď když jsem se k ní po letech vrátila, jsem zjistila, že je tak skvělá, jak si ji pamatuju ;)

choze
23.06.2015 5 z 5

Stínadelská trilogie, Foglarův opus magnum, je mou nejoblíbenější foglarovkou i jednou z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih vůbec. Ostatní foglarovky mají tendenci člověku splývat, ale tyhle tři z jeho díla zřetelně vyčnívají a nejen proto, že v nich figurují Foglarovy nejpopulárnější postavy, Rychlé šípy. Celá trilogie je napsána velmi čtivě, děj má spád, popis je bohatý na detaily, aniž by ale jimi děj příliš zpomaloval, postavy jsou dobře vykreslené a sympatické, nechybí napětí, zvraty, humor a hlavně propracovaný fiktivní svět plný fantazii dráždících záhad, nebezpečí a pochmurné atmosféry, který nepotřebuje žádné nadpřirozené nebo sci-fi prvky, a do kterého se přesto bude dětský i dospělý čtenář rád vracet. Kniha začíná jako civilní příběh Rychlých šípů o vzniku jejich časopisu Tam-Tam, jehož vydávání se pak vine jako červená nit celou trilogií, a k první výpravě RŠ do Stínadel dojde až v 17. kapitole. Není to ale nijak na škodu, protože kromě toho, že se představí postavy, se tím umocňuje kontrast mezi běžnou realitou domovské čtvrti RŠ Druhé strany a uzavřenými a zlověstnými sousedními Stínadly. Kostru příběhu tvoří jednotlivé dobrodružné výpravy RŠ do této neodolatelně temné, tajuplné a nebezpečné čtvrti a odhalování jejích dávno pohřbených tajemství spojených s drahocenným hlavolamem ježkem v kleci. Výpravy jsou pravidelně prokládány zmíněným, neméně zajímavým průběžným psaním o nich do Tam-Tamu, soupeřením se záludným konkurenčním plátkem Sběrač, sugestivním čtením z deníku záhadně zemřelého původního majitele hlavolamu Jana Tleskače a v neposlední řadě personální klubovou krizí s odpadlým Červenáčkem. Celý příběh uzavírá krásně apokalyptický a deziluzivní (až se chce říct ryze stínadelský) konec.