Záhada Edwina Drooda

Jedná se o zřejmě nejslavnější nedokončený román ve světové literatuře – tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy. Je bezmála neuvěřitelné, že v nejnapínavějším místě román končí, protože Dickens při práci na tomto díle zemřel. Otevřený konec však přímo vybízí čtenáře k úvahám, jak celý příběh dopadne. Dickens se touto nesmírně napínavou knihou stylisticky i formálně posunuje do 20. století a předjímá moderní román. Román stál v Čechách doposud stranou pozornosti. Vyšel jednou za první republiky, samostatně v novém českém překladu vychází poprvé! Jedinkrát se objevil jako součást italské detektivky Pravda o případu D. Josef Škvorecký napsal ke knize zasvěcený doslov i s popisem variant dokončení. Tajemství Edwina Drooda je totiž zároveň nejčastěji „dokončovaným“ románem světové literatury (existuje více než 2000 seriózních pokusů o dokončení!)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112/zahada-edwina-drooda.jpg 3.750
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Albatros (ČR)

La verita sul caso D, 1989

Kniha Záhada Edwina Drooda

Romcajs
13.02.2021

Parádní kniha. Moc se mi líbila a vůbec nevadí , že není dopsaná. Doporučuji po přečtení shlédnout i filmovou adaptaci.

Fross
09.06.2020

Za tím vším stojí 9th Doctor Who (= Pán času). No schválně, zkuste shlédnout díl Nepokojná mrtvá S01E03 a uvidíte :)
(p.s. berte to s nadsázkou ;D)

J.Frei
03.03.2019

Pozoruhodný nápad, povolat k vyřešení záhady nedopsaného Dickensova románu vyšetřovatele ze všech možných detektivek... Nad vším se vznáší laskavá ironie autorů a případ vyřeší, jak jinak, Hercule Poirot, a, jak jinak, naprosto překvapivě. Paní z neděle mám radši, ale stejně čtyři hvězdičky.

Kozel
03.02.2018

Velikán anglické literatury se s vezdejším světem rozloučil velkolepým způsobem. Přestože změnil - či spíš vybrousil - svůj styl psaní, ani na sklonku života neztratil nic ze svých silných stránek. Ba naopak.

V příběhu se objevuje mnoho pestrých postaviček, přičemž mě nejvíce zaujali právník Grewgious a kanovník Crisparcle. Ten první pro svou povahu gentlemana, který je "neobratný a nerudný", přičemž neustále prokazuje opak a dokazuje, že ví víc, než je ochoten přiznat. Crisparcle je stejně tak spravedlivý, akorát jeho heslem je "ve zdravém těle, zdravý duch". Oba jsou pak dvojicí, kterou snad nelze nemilovat.

Samotná Záhada Edwina Drooda má dva příběhy. Ten napsaný Dickensem, který má v sobě jisté prvky duchařiny či až noir povahy, je velmi dobře sledovatelný, příjemně čitelný a nechybí mu napětí, necháte-li se do Cloisterhamu vtáhnout. Kdo Dickense zná, tomu není potřeba říkat víc. Ten druhý příběh, to je historie samotného románu. Nedokončeného. A vlastně je to konec odpovídající Charliemu. V nejlepším, kdy se příběh začíná lámat, jeho vypravěč odešel s úsměvem člověka, který vás znovu dostal. I když naposledy. Taky se s díky usmívám, přestože hlava se snaží přijít na to, kam Edwin zmizel=o)

Placi
19.09.2017

Záhadu Edwina Drooda jsem si koupil ještě na prvním stupni základní školy. Předem jsem věděl, že jde o nedokončenou detektivku, za což jsem se později proklínal. Rád bych věděl, jak měl původně příběh dopadnout. Řada autorů zakončila děj po svém, ale zamýšlené Dickensovo vyvrcholení kriminálního příběhu se již nikdy nedozvíme.

ziriant
14.02.2015

Neznát Dickensův styl odjinud, asi bych se hodně lekla a knihu nedočetla. Záhada Edwina Drooda podle mě není zrovna vhodné dílo pro uvedení do tajů trochu bláznivého světa jménem "Dickens", nad kterým mám občas chuť se jen blahosklonně usmát a opatrně ho ujistit, že to bude dobré. Vlastně do této knihy jsem se dala pouze díky Droodovi od Simmonse. A musím říct, že kniha byla v obou rovinách opravdu zklamáním. Dickensova Záhada ED pro mě postrádala jakoukoli tažnou linku i zajímavý detail a povídání "detektivů" kolem tomu jen nasadilo poťouchlou korunu. Jsem si jistá, že už by mě to nikdy nikdo nedonutil číst znovu.

pajkahej
01.11.2014

Na záhadě Edwina Drooda je jasně vidět, že Charles Dickens už byl unavený. Románu chybí svěžest, kterou má například jeho druhý román Oliver Twist. Jsem ale velice ráda, že jsem si knížku přečetla. Přece jen je opravdu záhadná.

pil
29.09.2014

Kdyby mi před časem někdo řekl, že si dobrovolně přečtu detektivku, která nemá konec, pošlu ho do háje. Nu, změna je život. Dočetla jsem Záhadu Edwina Drooda fantasticky přeloženou Jarmilou Emmerovou a s ještě chutnějším doslovem pana Škvoreckého. Tak si představte, že v roce 1911 existovalo podle luštitelů rébusů 98 možných konců tajemného příběhu. V roce 1928 už dokonce 174…..:-)
Proč vůbec číst tento „nedodělek“? Má to cenu? Bezesporu. Dickens se totiž představuje ve vrcholné formě. Tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy. Vtip, ironie, barvité popisy osob i situací. A nad otevřeným koncem si můžete dosyta zapřemýšlet.