Záhada Edwina Drooda

Záhada Edwina Drooda

Jedná se o zřejmě nejslavnější nedokončený román ve světové literatuře – tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy. Je bezmála neuvěřitelné, že v nejnapínavějším místě román končí, protože Dickens při práci na tomto díle zemřel. Otevřený konec však přímo vybízí čtenáře k úvahám, jak celý příběh dopadne. Dickens se touto nesmírně napínavou knihou stylisticky i formálně posunuje do 20. století a předjímá moderní román. Román stál v Čechách doposud stranou pozornosti. Vyšel jednou za první republiky, samostatně v novém českém překladu vychází poprvé! Jedinkrát se objevil jako součást italské detektivky Pravda o případu D. Josef Škvorecký napsal ke knize zasvěcený doslov i s popisem variant dokončení. Tajemství Edwina Drooda je totiž zároveň nejčastěji „dokončovaným“ románem světové literatury (existuje více než 2000 seriózních pokusů o dokončení!). méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/112/zahada-edwina-drooda.jpg 3.839

The Mystery of Edwin Drood (1870)

Vydáno:, Albatros

pajkahej
01.11.2014

Na záhadě Edwina Drooda je jasně vidět, že Charles Dickens už byl unavený. Románu chybí svěžest, kterou má například jeho druhý román Oliver Twist. Jsem ale velice ráda, že jsem si knížku přečetla. Přece jen je opravdu záhadná.

pil
29.09.2014

Kdyby mi před časem někdo řekl, že si dobrovolně přečtu detektivku, která nemá konec, pošlu ho do háje. Nu, změna je život. Dočetla jsem Záhadu Edwina Drooda fantasticky přeloženou Jarmilou Emmerovou a s ještě chutnějším doslovem pana Škvoreckého. Tak si představte, že v roce 1911 existovalo podle luštitelů rébusů 98 možných konců tajemného příběhu. V roce 1928 už dokonce 174…..:-)
Proč vůbec číst tento „nedodělek“? Má to cenu? Bezesporu. Dickens se totiž představuje ve vrcholné formě. Tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy. Vtip, ironie, barvité popisy osob i situací. A nad otevřeným koncem si můžete dosyta zapřemýšlet.

Atuin
09.01.2014

Věřím,že to mnohé čtenáře musí bezpodmínečně naštvat, ovšem nevidím žádný důvod, lze se jen připojit k aplausu a společně se s autorem zasmát té neodbytné myšlence, která ho pokořila a kterou on sám pokořil. Mám dokonce dojem že by zasloužila víc hvězdiček než těch holých pět. Autor si tot totiž usel dost užívat:) A to se počítá, to je pak vidět.

gamimed
10.08.2012

Pro člověka neznalého Dickensovy tvorby se tato kniha může jevit rozporuplně a nikdy nemůže tuto knihu plnohodnotně ocenit. Člověk, který napíše, že je tato kniha nudná či nezajímavá, ji ve skutečnosti vůbec nepochopil a měl by si příště vybrat knihu svému intelektu bližší a rovnější, např. s červeným/růžovým obalem :-D.
Ale pro člověka, jenž přečetl většinu z Dickensvých knih je to třešnička na dortu Dickensovy tvorby. V nás tato kniha vyvolává otázku, zda se Dickens rozhodl na stará kolena značně změnit svůj styl psaní. Kniha je jedinečná v tom, že se jeví jako typický Dickensův román (s prvky příběhu z např. Davida Copperfielda či Nadějných vyhlídek či Olivera Twista) až do té chvíle (a ta nastává až hodně ve druhé polovině knihy), kdy Edwin Drood zemře.
Tím, že Dickens tuto knihu nedokončil, nepřichází na řadu otázka, zda Edwin skutečně zemře, či jestli své zmizení záměrně zinscenoval, ale otázka, zda se Dickens rozhodl opustit svůj styl, či jestli jen se snaží čtenáře zvyklat a nazávěr knihy jim ukázat, že (starý :-)) tygr svý pruhy nemění.

Lenora
18.07.2012

Kniha s typicky dickensovskými charakterizacemi plejády bizarních figurek a náznakem detektivní zápletky, jíž dodala postmoderně otevřený konec sama smrt.

Lomax
17.06.2012

Tohoto Dickense nemám rád. Opravdu nudné a utahané.

st.me
16.03.2012odpad!

Nebudu se tu zdlouhavě rozepisovat. Děj je utahaný, nudný, nic se tam neděje, kromě večeří a s chůzek, ta má takové rukavičky, ten má takový klobouk.
Oproti tomuhle kousku jsou i léty zteřelé kšandy napínavější.

tessy999
08.06.2011

Perfektní. Škoda, že už se nikdy nedozvíme, jak to vlastně mělo skončit...