Z historie evropské knihy

Po stopách knih, knihtisku a knihoven. Také rádi navštěvujete staré knihovny, kde v obstarožních vyřezávaných stojanech odpočívají na policích neméně letité knihy? Čtenáře upoutají nejen vůní starého pergamenu nebo papíru, ale především svou výpravností a obsahem. Dovedné ruce mistrů písařů ve starověkých skriptoriích klášterů kaligrafickým písmem zaznamenávaly mnohé biblické dějiny, dějinné události a přírodovědná pojednání. Starověcí iluminátoři doplňovali a zdobili stránky foliantů a knih kresbami a ornamenty s použitím zářivých barev, jež si svou výraznou jiskřivost zachovaly až do dnešních dnů. V nesčetných knihovnách se nám dochovaly i unikátní práce knihvazačů, kteří dokázali umně skloubit vnější podobu vazby s literárním dílem a výrazně tak završit celou úpravu knihy. Chcete se přesvědčit, jaké nezměrné bohatství je uloženo v nejvýznamnějších depozitářích knihoven? Otevřete tuto knihu.......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43734/big_z-historie-evropske-knihy-aMF-43734.jpg 4.522

Kniha Z historie evropské knihy

archivářka115
25.05.2021

Zajímavá knížka, ke které se ráda vracím.

Kozel
26.04.2020

Knihy jsou nepřekonatelný fenomén v nejednom směru a jejich dějiny jsou stejně fascinující. A Kneidl předkládá velmi vydařenou knihu i knihách, kterou je skutečná radost číst. Dějiny od vzniku písma až po formu knih první půle 20. století. Velké množství informací - byť chvílemi přechází spíš do otrockého výčtu jmen bez nějakého osvětlení - doplněné o doprovodné obrazy musí potěšit každého vášnivého čtenáře, který touží poznat něco víc o své závislosti.

Souhlasím s Kneidlem, že pozdější 19. století svou průmyslovou výrobou mělo v případě knih zároveň nepříjemný vliv na kvalitu zpracování. Což v mém vnímání platí i o ilustrátorech dvacátého století a současnosti. Piccasa, Borna nebo Francouze nedovedu ocenit. Zajímal by mě příběh knih v době následné, přece jenom tato prémie České knižnice vyšla před třiceti lety a knihy (i vše okolo nich) doznaly mnoho změn, a opět nikoli vždy k lepšímu. Digitální věk nabízí mnoho možností - včetně e-knih - a přitom se záhadně vrací k osvědčenému - viz znovu vydávané dobrodružné knihy s reprodukcí Burianových ilustrací. Nebo nádherné zpracování Dickensovy Vánoční koledy ilustrované Innocentim versus ten samý titul urážený Bornem (tedy se emocím nevyhnu). Stejné platí o editorské práci. Ale to už jsou úvahy nad rámec komentáře=o)

Petok
04.04.2019

Moc hezká kniha s množstvím konkrétních ukázek knih, knihoven atd. Radost číst a listovat.

lucievach
13.10.2016

Knihy se na delší vzdálenost dopravovaly v sudech :)) co se clovek jeste nedozvi :))

mikky1
09.05.2012

Velice zajímavá kniha. S popisy jednotlivých druhů písma přes ilustrované kodexy až po vynález knihtisku. Opravdu se člověk dozví spoustu zajímavých věcí