Z Buicku 8

Pennsylvánští státní policisté z fiktivního města Statler si přivezou na stanici starý Buick Roadmaster, jehož majitel zmizel u čerpací stanice. Vůz vzbuzuje zvědavost policistů, kteří záhy zjistí, že jeho dveře a kufr se občas otvírají do jiné dimenze zabydlené podivnými tvory. Navíc není jisté, jestli vůz nemůže za zmizení n... celý text

Vůz vzbuzuje zvědavost policistů, kteří záhy zjistí, že jeho dveře a kufr se občas otvírají do jiné dimenze zabydlené podivnými tvory. Navíc není jisté, jestli vůz nemůže za zmizení několika lidí. Příběhy policistů z návštěv v jiných dimenzích a občasné podivné chování automobilového veterána upoutá Neda Wilcoxe, syna zemřelého policisty. Jeho okouzlení vozem však brzy přerůstá v nebezpečnou posedlost...
Brzy po dokončení první verze románu měl Stephen King těžkou automobilovou nehodu, která se podivně podobala nehodě policisty Curta Wilcoxe. Ten ji však - na rozdíl od autora - nepřežil. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1149/z-buicku-8-WCz-1149.jpg 3.7355

From a Buick 8 (2002)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

ViktorieMars

Tak tomuhle se říká zklamání. Vlastně ani nevím, co jsem od knihy čekala, ale s takovou nudou jsem tedy nepočítala. Ze začátku jsem si myslela, že mě kniha bude bavit, ale děj byl tááák nezajímavý a konec nijaký. Ztráta času :/ Mých 20%

Micifuza

Kinga mám strašně ráda ale bohužel tato kniha mi přišla slabší a chvílemi až nudná..škoda

nai.ivka

K tomu co napsala Salonka ještě přidám poznámku, která se netýká pana Kinga. Doufám, že jeho nové knihy budou mít vždy dobrého překladatele, protože obdivuju nejen fantazii autora, ale i překlad.

Štěpán92

Tato kniha se mi četla docela dobře, ale čekal jsem od ní mnohem víc.

Yarwen
27.12.2016

Zatím nejslabší Kingova kniha, která se mi dostala do rukou. Jako kdyby autor vytvořil kostru triviálního, téměř prostoduchého příběhu, na ni nabalil nastavenou kaši, a když zjistil, že to má stále díry, začal vyprávět příběh retrospektivně, čímž mohl díry přeskákat. Čte se to dobře, je to stále kvalitní vyprávění, lze pochválit i překlad doplněný vysvětlujícími poznámkami k americkým reáliím, ale ten příběh je prostě slabý, nudný, napětí téměř žádné a o nějaké strašidelnosti si lze jen nechat zdát.

moore.allonsy
12.11.2016

Tuhle knížku jsem četla od Kinga jako první a možná jsem udělala chybu, protože mě to docela odrazuje od dalších jeho knih. Celé to nemělo nic moc do sebe a já se poměrně často nad dějem nudila. Nevtáhlo mě to do sebe a přišlo mi to o ničem. Dávám jednu hvězdičku a nedoporučuji. Snad budou jiné knihy od něj lepší.

Posi
26.10.2016

Dlouho jsem odolával tuto knihu koupit. Auto - King..... znělo mi to jako povídky ze záhrobí. (Pěkné, ale povrchní). Jenže je to skvělá kniha. To auto je taková blbina a on z toho udělá tak napínavý příběh, že mě opravdu někdy štve. .......Nechat na stole špinavou ponožku, tak King z toho udělá román o nejdéle trvající paměti - tedy paměť čichu. .......No tak takto mohu jen doporučit.

Salonka
19.08.2016

„Je to dost divný, to jo,“ přisvědčil jsem. Opřel jsem se čelem o sklo (jako už tolikrát předtím) a odstínil si pohled rukama, abych se zbavil odlesků toho pošmourného dne. Ano, vypadalo to jako starý buick, ale skoro jako nový, jak řekl ten kluk. Mělo to výraznou masku buicků z padesátých let, která vypadala jako chromovaná tlama krokodýla. Gumy s bílými bočnicemi. Ozdobné kryty kol – ´jo, chlapče´, říkávali jsme, ´má to voko´. Při pohledu do příšeří haly B byste nejspíš řekli, že je černý. Ve skutečnosti byl tmavomodrý.

Pche, čo už len môže byť čudné na jednom starom nepojazdnom aute, ktoré stojí v nejakej stodole? V bežnom svete našťastie nič, v románe majstra Kinga našťastie úplne všetko. Napríklad to, že Buick 8 žije vlastným životom a občas poslúži ako obojsmerná (ale nie spiatočná) brána do iného sveta.

Doma založený, ešte neprečítaný paperback s parádnym americkým autom na obálke sa mi náhodou dostal do rúk a náhle a silné volanie divočiny ma priam uhranulo. ;-) Kingofilovia hádam rozumejú. :-)

Môj prvý problém je, že tomuto chlapovi bezvýhradne zbaštím čokoľvek – absolútne milujem jeho nápady, nenapodobiteľný štýl (najprv tušenie veľkých a zlých vecí servírované v náznakoch, potom nástup veľkých a zlých vecí naplno!), humor, spôsob myslenia i písania, nikdy nemám čo vytknúť. Môj druhý problém – všetko zbaštím mimoriadne rýchlo. :-( Jednoducho sa na vlastnú škodu neviem od jeho diel odtrhnúť, kým ich neprečítam celé. Toto u mňa zatiaľ nedokázal nijaký iný autor. Nad Kingovými príbehmi sa chúlim so zatajeným dychom a tlčúcim srdcom; hovorím si „je to len kniha“, ale aj tak sa takmer bojím obrátiť stránku; zároveň dychtím dozvedieť sa, čo bude ďalej. Inak tomu nebolo ani teraz. :-)

Stál tam a zíral svými buičími světly a šklebil se svou buičí maskou. Stál tam na svých silných luxusních pneumatikách s bílými bočnicemi a uvnitř měl palubní desku plnou nefunkčních falešných kontrolek a volant velký jako kormidelní kolo korzárské lodi. Uvnitř měl něco, co nutilo policejního psa výt strachy a současně drát se k vozu, jako by se ocitl v silovém poli nějakého extatického magnetu. Jestliže tam předtím bylo chladno, tak teď už ne; Sandy viděl pot na tvářích obou kolegů a cítil svůj vlastní.
...
„Pozoruje nás,“ řekl Curt. „Cítíte to?“
Sandy se podíval na skleněné světelné oči a pak sklouzl pohledem na rozšklebenou tlamu plnou chromových zubů. Ozdobné vlnovky po stranách téměř připomínaly ulízané vlnky vlasů. Skutečně něco cítil. Třeba to byla pouhá dětinská bázeň z neznáma, hrůza dítěte stojícího před domem, o němž mu jeho srdíčko říká, že je strašidelný. Nebo to bylo skutečně tak, jak říkal Curt. Třeba je ten vůz pozoroval. Třeba odhadoval vzdálenost.
...
Stál tam skutečný jako kámen nebo růže. A všichni do jisté míry cítili to, co předtím cítil Pan Dillon: jeho přitažlivost.

Zase raz paráda za plný počet a vďaka za kráľovské vzrúšo. :-)

Philoun
08.08.2016

Myslím, že tato kniha měla větší potenciál než co z ní King vytěžil, a nebo se možná nechtěl tolik opakovat co se týká jeho cestování mezi jinými světy.

Jarvis
23.06.2016

Dost slušné, narozdí od většiny Kingových sraček :-)

Ben Nevis
26.04.2016

Když jsem ji četla poprvé, považovala jsem ji za slabšího Kinga. Jenže pan spisovatel do té doby stihl napsat slabší věci, takže se Buickovi omlouvám za dřívější zatracení.
Příběh je komorní, všechno zajímavé se vlastně odehrává v jedné garáži. Přesto je tam emocionální náboj, který chybí slavnějším knížkám. Jak to u Kinga bývá, strašidla jsou podružná, protože hlavním tématem je ztráta blízkého člověka.
"A to je vše?" ptá se mladý Ned spolu se čtenáři. Ano, to je vše a stačilo. Vše vysvětleno není, ale je toho vysvětleno dost.

evickakyticka
04.04.2016

Nevím, nevím, jestli ty tři hvězdy byly zaloužené nebo jestli jsem neměla jednu hvězdu ubrat. Kniha nebyla špatná, to ne, ale! Ale taky nepatřila k těm, které by se mi opravdu líbily. A co mi vadilo? Vadily mi přehnané popisy "věcí" které lezly z Buicku, vadila mi policejní stanice, na které se děj odehrával (nemám averzi k policajtům, jen se mi prostě prostředí nelíbilo), nelíbil se mi závěr. Jo a taky postavy, žádná z nich neměla moje sympatie. A jeje, to je kritiky, ovšem to nic nemění na tom, že kniha byla většinou nudná nebo přehnaná.

marek6463
23.03.2016

Začetl jsem se od začátku do konce a nebyl jsem vůbec zklamán.

Viky007
02.03.2016

Tak jo, tak jo. Pěkně popořadě.
Mám z toho trochu rozpačité pocity, tak snad napíšu všechno srozumitelně.
Kniha jako taková nebyla špatná. Policejní prostředí bylo parádní, postavy taktéž. Hrozně se mi líbily ty "skryté" myšlenky o životě, smrti a náhodě. Nápad s Buickem také nebyl špatný, ale...

Něco tomu prostě chybělo. Příšery z "jiné dimenze" nebyly vůbec děsivé, naopak, občas působily tak trochu groteskně. Navíc se děj místy táhl jako žvýkačka, což je další mínus. King to umí rozhodně líp.

Anet1994
03.09.2015

Pan King opět potěšil :-) můžu jen doporučit

Terva
28.04.2015

Pan King prostě umí. Vemte si své nejoblíbenější auto a udělejte z něho skříň plnou bubáků. Pak už jen čekejte, co příště vyleze.

Nunee
18.04.2015

Ano, jsou lepší knihy od Kinga, ale jen když se to vezme celkově. Téhle knize dávám plný počet, protože ty části, ve kterých opravdu o něco šlo, ty byly strhující! O osudu pana D jsem četla zrovna v metru a nejen, že jsem málem přejela, ale dalo mi strašnou práci se nerozbrečet. Bylo to ve mně celý den. A když mě něco takhle sebere, musím tomu dát sto procent a zařadit to ve svém žebříčku hodně vysoko :-)

mailo-s
14.09.2014

Včera vlastně dneska ráno ve 03:00 jsem dočetl tuhle knihu.
Nemůžu si pomoct ale pan King i kdyby se na stránky vys..al tak mě se to bude líbit.Jasně , není to mistrovo nejlepší dílo má rozhodně lepší knihy ale byla to zábava od začátku do skvělého konce.Tajemné ,opuštěné Auto ,coby brána do jiné dimenze? pěkný nápad a myslím že pan king se z tím popral vskutku originálně.
To, že jsem nemohl knihu odložit až do přečtení ve tři ráno mluví za vše.

callahanh
08.08.2014

Z buicku 8 je dalším čtivým dílem od Stephena Kinga, sice už to není to, co to bývalo dříve, ale pořád je kniha dostatečně děsivá. Ze začátku má sice čtenář problém s postavami, kterých je tu asi až příliš, ale od první bouře buicku se kniha stává opět strhující a děsivou. Dobře působí i střídání časových linií a osob vypravěče, což působí dojmem, že společně s policisty sedíte na kuřácké lavičce a posloucháte tajemný příběh. Možná, že to mistr trošku přehnal s vytvořením těch oblud z neznáma a možná popustil uzdu své fantazii víc, než by měl, ale to až zas tak nevadí. Co bych ale knize vytknul a za to King nemůže, je úroveň překladu. Zbytečně vynechané značky uvozovek a chyby v rodech při řeči vypravěčky knížku zbytečně sráží dolů a činí ji mnohdy nepřehlednou, protože díky vypuštěným uvozovkám si musíme domýšlet, co je řeč a co si postava myslí. Škoda. 80%

Madi
29.06.2014

Bla bla bla a...nic. Pořád jsem čekalo, že se to nějak dramaticky zlomí, že se něco stane, to NĚCO, co King tak umí a proč ho tak ráda čtu. Místo toho jen zklamání z konce, který okolo mě jen tak prošuměl a vůbec celá kniha ve mně nezanechala žádný dojem.

Darkry
25.12.2013

Moje první kniha od Stephena Kinga. Příběh knihy je jednoduchý a rozhodně by se dal napsat daleko stručněji, ale i přes jistou rozvláčnost Kingovo umění psát, udržuje čtenáře celou dobu napjatého a příběh rozhodně nenudí. Na knize by mi ani nevadila její délka v poměru ke stručnosti příběhu, jako spíš stručný závěr. Celá příprava vyvrcholení je tak detailní a propracovaná, že čtenář čeká bohatý závěr, ale ten nakonec proběhne jen na několika málo stranách.
Co ale musím ocenit je literární způsob vyprávění v dvou časových rovinách a v ich-formě z pohledu několika různých postav, což se moc často nevidí a líbilo se mi to (zvlášť když jsme se do minulosti dívali na tu samou situaci očima tří, čtyř lidí).

Jamal
21.10.2013

Rozhodně slabší kniha Kinga.Nepochybuju o tom, že King napsal mnohem lepší díla než tohle.

pajatp
13.10.2013

První kniha,kterou jsem od Kinga četla a zaujala me... Urcite prectu dalsi a dalsi :-D krasne se cte...

Derpette
11.07.2013

Z těch asi 30 Kingovek co jsem četla, je pro mě tahle zdaleka nejslabší. Mám ráda auta, mám ráda divný příšery a vlastně mám ráda i policajty, ale tahle kniha mě prostě nějak minula. Moc upovídaný.

Thanyss
18.06.2013

Mám ráda Kingovy horory a mám ráda auta. A tahle kniha je spojením obou. U benzínky neznámý muž zanechá automobil, který je nakonec odtažen na policejní stanici, kde se ale začnou s autem dít podivné věci - občas se něco objeví až jednou jeden policista zmizí. Zdá se, že auto je branou do jiného světa. Líbí se mi, jak King dokáže vzít věc z našeho běžného života - kolik denně potkáte aut - a udělá ho středem svého neobyčejného příběhu.

Sisi11
22.03.2013

Příběh o kouzelném a tajemném buicku jsem přečetla za jednu noc. Byl strhující a velmi tajemný, jen jsem stále čekala, že se stane něco převratného, což bohužel nepřišlo, a velmi jsem to v knize postrádala. Ale policejní stanici a její zaměstnance jsem si velmi oblíbila a s nadšením jsem hltala jejich rozprávání na lavičce před stanicí. Takže další krásná kingovská knížka, ale bohužel bez nějakého převratného momentu a také s nevysvětleným koncem, je to škoda.

zahadum
28.01.2013

Príbeh o tajomnom aute ktoré sa náhle zjaví za nie celkom jasných okolností. Auto je od začiatku sama záhada..odkiaľ je?..kto je jeho majiteľ ?...prečo sa správa tak ako sa správa ? Čo znamenajú záhadné svetelné úkazy ktoré sršia raz za čas z auta ? Presne čo to vylieza z kufra auta ? Otázok je kopec..auto je uskladnené u jednej policajnej jednotky ktorá prísne stráži tajomstvo tohoto..hmm povedzme auta...spoznáme súčasnú aj staršiu generáciu policajtov a strážcov tajomného Buicku. King udržuje čitateľa v stave kde stále čaká na ..... na čo vlastne ? trošku slabšie ale predsa len dobré a napínavé dielo v ktorom budete v napätí zakaždým akonáhle bude spustený kód D.

wally
26.01.2013

Jedna z mých oblíbenějších knih od S. Kinga a nesouhlasím s tím, že jde o dílo slabší...je jinačí než ostatní...to ano, ale na kvalitě mu to neubírá. Spíše oceňuji, že se pokusil vymanit ze škatulky, kam jej mají zastrčeného jeho čtenářští fanoušci a pokusil se o něco jiného...

MM_Master
19.01.2013

"Syn Curta Wilcoxe se začal točit kolem policajní stanice rok po smrti svého otce, ale nikdy mu nikdo neřekl, ať se neplete, ani se ho nezeptal, co tam ksakru dělá..."

doktorking
12.01.2013

Nedávno jsem ho četl znova a musím říct že se mi líbil víc než když jsem tuto knihu četl poprvé,na Christinu tomu sice pořád dost schází ale tady jde spíš o psychologické dílo než horor a na to že to King napsal po nehodě když ještě uplně nevěděl jak to s psaním vubec bude,je knížka velmi kvalitní takže za čtyři hvezdy milý Stephene.