Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Dějištěm dvaceti povídek, které autor napsal v průběhu let 1995—2014, je jihočeský venkov. Setkáváme se tu s všednodenními lidskými mikrodramaty, příběhy vepsanými na plátno velkých dějin nebo jen zachycením nálady, životního pocitu či zkušenosti svérázných i zdánlivě obyčejných postav. Hájíček přitom dokáže velmi plasticky evokovat krajinnou atmosféru – spolu s hrdiny se brouzdáme spadaným listím, dotýkáme stébel kvetoucích trav, nastavujeme tvář slunci nebo se choulíme zimou v obnošených kabátech. Zvláštní místo zde pak zaujímají vánoční příběhy a povídky o vesnickém fotbale. Autor záměrně nezakrývá jistý odér regionálnosti, naopak jej používá jako koření a ozvláštnění obecně lidských příběhů. Neokázalost, pokud jde o styl, literární hrdiny i příběhy samotné, důvěrná znalost venkovského prostředí, vykreslení atmosféry — to jsou hlavní atributy Hájíčkova psaní. Návraty k realismu a přímočarému vyprávění jako by u autora nebyly otázkou volby, ale nutnosti či samozřejmosti vyplývající z témat a samotné podstaty a poslání jeho próz....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224512/vzpominky-na-jednu-vesnickou-tancov-224512.jpg 4.1227
Žánr
Povídky, Literatura česká
Vydáno (ekniha), Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (56)

Kniha Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

Přidat komentář
hs777
09. listopadu

Hájíčkovi podle mne víc sedí romány, ve kterých člověk postupně a pomalu nasákne atmosféru, vcítí se do postav, žije s nimi a nakonec se jen těžko loučí. U povídek to úplně takto nefunguje, ale přesto mě tato sbírka potěšila.

evajs.evajsek
19. října

Příjemné čtení. Výběr z tvorby Jiřího Hajíčka - některé povídky odkazují na další knihy tohoto spisovatele.


Martina999
10. října

Opět skvělá četba, jeho neskutečný cit pro každodenní a běžné lidské životní situace, vykreslení lidských charakterů, vykreslení krajiny - byť jen obyčejné louky, lesní cesty, prostě opravdu skvělé čtení. Jen tak dále.
Pana Hájíčka čtu velmi ráda, jeho knihy jsou většinou záruka dobré četby. Na rozdíl od jiných českých současných spisovatelů, kteří chrlí jednu knihu za druhou, ale kvalita je jaksi mimo.

ADE138
02. října

Povídková kniha. Líbila se mi. Povídky mají úžasnou atmosféru a skvěle napsané postavy. A to i na těch pár stránkách, co příběh má.

lencin
27. září

Sbírka povídek.
Krásné, neuvěřitelně silné popisy mezilidských vztahů.
Výborné.
(2014)

Pernice
26. srpna

S povídkami to mám podobně, jako velká část hodnotících tady - pustila jsem se do nich, protože se jedná o Jiřího Hájíčka. A byla jsem nadšená - tou atmosférou, krásnými charaktery, vypointováním příběhů. Autor tohle všechno dokáže dostat do tak skromného útvaru, jakým je povídka. Některé motivy jsem poznávala, Hájíček je podrobněji rozpracoval ve svých románech. Soubor se mi moc líbil i jako celek, autor se k některým postavám vrací, což umožňuje lépe poznat jejich charaktery, pochopit jejich motivace. Velice příjemný čtenářský zážitek.

Clara_C
20. července

První knížka od pana Hájíčka a rozhodně ne poslední. Krásné povídky, nenásilně propojené, vytříbený styl.

" A jestli přece jen usnu, tak budu ve snu tancovat a bude hrát muzika, kolem stolu budou sedět hrozně povědomí, ale přesto jakoby cizí lidé, jeden přes druhého budou povídat a já budu jen sedět a poslouchat, ale stejně se nic nedozvím a nikdo mi nepoví, jak mám žít. "

Kerberos
28. března

Hájíčka mám ráda,ale povídky moc ne.Nebylo to špatné,ale asi nejslabší co jsem od něj četla.

1

Doporučujeme

Kniha apokryfů
Kniha apokryfů
Povídky o manželství a o sexu
Povídky o manželství a o sexu
Zoufalé ženy dělají zoufalé věci
Zoufalé ženy dělají zoufalé věci
Poslední tango v Havaně
Poslední tango v Havaně

Autor a jeho další knihy

Jiří Hájíček
česká, 1967

všech 12 knih autora

Kniha Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku je v

Právě čtených17x
Přečtených335x
Čtenářské výzvě40x
Doporučených21x
Knihotéce122x
Chystám se číst135x
Chci si koupit14x