Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1708 403

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

Elea
Elea
03.11.2022 4 z 5

Poměrně dost náročné čtení a, i když nejsem přítelem fyziky, kniha se mi líbila.

lenousek.n
lenousek.n
02.11.2022 3 z 5

Dávám 3 hvězdičky, ale ne kvůli kvalitě knihy, ale kvůli tomu, že mi to úplně nepadlo do noty a bylo to na můj vkus trochu moc. Knihu jsem si vybrala na základě doporučení a ze začátku se mi líbila, ale i tak jsem se nedokázala plně vtáhnout do příběhu, čínská jména lehkosti čtení také nepomohla a některé pasáže, byly až moc vědecké. Příběh přeskakuje v časových a dějových linkách, je potřeba vnímat, ve které době se zrovna nacházíte. Další dva díly zatím nechávám stranou, třeba se k nim někdy pročtu. Ze začátku jsem si příběh v hlavě přirovnávala ke Star wars rogue one, ale to brzy pominulo. Milovníci scifi a fyziky si ale určitě pošmáknou.

Hakate
Hakate
10.09.2022 4 z 5

Vemi dobře provedené a propracované sci-fi, plné matematiky, fyziky, politiky a mimozemské civilizace. Příběh není jednoduchý a vyžaduje značnou část soustředění a trpělivosti.
Přiznám se, že knihu jsem měla rozečtenou už několikrát, ale nikdy nebyl ten vhodný čas a doba na toto dílo a tak jsem knihu vždy odložila. Je vhodné si počkat na ten správný okamžik, kdy máme čistou mysl a plně se soustředíme.
Tentokrát ten správný moment přišel a já si mohla konečně vychutnat toto skvělé dílo plnými doušky.
Byla jsem fascinována jaký obrovský přesah tento příběh má. Některé pasáže jsou nudnější, ale nutné k pochopení díla jako celek, jiné jsou zas fantastické. Jiné jsou zase trochu námětem na Enderovu hru, ale zase trochu jiným stylem.
Jelikož se jedná o trilogii, ponechám si poslední hvězdičku na další díly.

1. Díl mohu doporučit, ale opravdu za předpokladu času, čisté hlavy a schopností přemýšlet a vstřebávat každé slovo, nejedná se o odpočinkové čtení.

Hzjena
Hzjena
29.08.2022 4 z 5

Tak toto bylo opravdu hard sci-fi, při kterém musí mít čtenář jistou trpělivost, klid při čtení/poslechu a hlavně otevřenou mysl. Trochu jsem se bál, protože je to teprve má druhá zkušenost s hard sci-fi (první byl Kvantový zloděj, který byl na mě příliš hard...) a moje akademická léta už jsou pěkných pár dní za mnou (a ani nebyla příliš úspěšná :D ), ale naštěstí je vše polopaticky servírováno, takže i méně akademicky vzdělaný čtenář vše v pohodě pochopí.

Musím ale smeknou jak obrovský přesah toto dílo má. Začátek je opravdu malinko pomalejší, protože nenápadně připravuje čtenáře na to všechno co mu časem autor hodí na hlavu, a že je toho opravdu hodně (poslední kniha je tak abstraktní, že jsem při dočítání pociťoval lehkou úzkost a závrať, ale to předbíhám).

V průběhu všech tří knih děj skáče časovou osou , proto je důležité pamatovat si postavy a dějové zvraty, protože jejich rozsah a dosah se táhne všemi třemi díly. Za mě je to opravdu povedený počin, ze kterého mi ještě teď naskakuje husí kůže.

RyonMathrin
RyonMathrin
25.08.2022 4 z 5

Začátek je pomalý a na sci-fi to zprvu nevypadá, ale pozadí čínské kulturní revoluce je evidentně nutné pro základní prvek - Rudé pobřeží. Velmi zajímavé náhledy na vědu. Paralela s hrou, která má novou, neotřelou myšlenku, ale jejím účelem je lidstvo na něco připravit (ať už v dobrém nebo špatném smyslu slova) je velmi znepokojivá. Závěr je strhující. Z popisu sofonů a všeho okolo nich jsem byl fascinován, z vědeckého hlediska nevím, jak moc reálné nebo přitažené za vlasy to je, ale poslouchalo se to skvěle. Nemohu se rozepsat více, musel bych spoilovat. Nejoblíbenější postava: Ta Š'.
Vynikající čtenářský zážitek, doporučuji.

Las_T
Las_T
26.07.2022 4 z 5

Podle zdejších komentářů si vyvozuji, že lidem na téhle knize nejvíc vadí dvě věci; přílišná vědecká terminologie, která jde často až moc do hloubky a dále přehnaná a okatá propaganda ČLR. Co se týká té vědecké terminologie a vysvětlování všeho, autor to neumí podat tak hladce jako třeba Asimov, takže čtenář má vlastně dvě možnosti, buďto se to co Liou popisuje snaží s vypětím sil pochopit (a pokud mu na střední šla fyzika, tak to bude mít o poznání snazší) a může se mu to podařit a nebo v tom může jako já plavat a jen se kompletně oddat tomu, že autor ví o čem mluví a popisuje tady jeho vlastní nápad jak kontaktovat mimozemské civilizace, samozřejmě trochu okořeněné tím scifi, přeci jenom není to literatura faktů. No a co se týče té propagace Číny, tak tu jsem zde teda nepochytil vůbec. Autor občas doplňuje text poznámkami a fakty z Kulturní revoluce, které jsou spíš zajímavé a jako propagandu je může brát snad jen hloupoučký člověk. Určitě bych řekl, že on sám má na ten disaster co se tam odehrál mnohem víc kritický pohled než řadový číňan. Pátou hvězdu nedávám za docela slabý konec a některé kapitoly z Tří těles, což jsou sice kapitoly, které dělají tuhle scifi vyjímečnou, ale mě tak úplně neuchvátily. Celkově spokojenost a těším se na další díl.

Streva
Streva
16.07.2022 5 z 5

Hooodně zajímavá sci-fi detektivka, a spousta dopaminu z objevování fyziky. Velmi osvěžující také v tom, že je pro nás z exotického - ani tak ne prostředí jako diskurzu.

Irika
Irika
09.07.2022 3 z 5

Nápad pěkný, ale moc vědeckých informací, popisů, co jen letmo projdu, protože tomu stejně nerozumím. Některé úseky jsou velmi akční, ale rychle to zase spadne do politické, nebo vědecké roviny.
Druhý díl zkusím, zvědavost je veliká.

Kapis
Kapis
13.06.2022 5 z 5

Naprosto strhující. Dva semestry fyziky stačí úplně přesně na to, abych rozuměl všemu, co se v knize odehrává. Z teorie superstrun stačí znát, že se v ní předpokládá 11 dimenzí, vědecké za mě úplně akorát, něco jsem si musel lehce zopáknout, což je taky pouze přínos. To s tou amplifikací slunce je přesně ta část -FI ve slově scájfáj:) Je to moje první kniha čínského autora a líbí se mi styl, kterým píše, tak stroze vědecky, protkaně však údernými, přesto decentními příměry, bez zbytečného romantizování. Děj taky nikde nedrhne a je jak akcelerující trisolaranská loď. Nějakou dobu jsem si taky říkal, jak je možné při 10 % rychlosti světla letět cca 10x delší dobu, tedy 400 let, ale i to autor nenechá bez vysvětlení, stejně jako proč své plány Trisolarané takhle do posledního detailu vykvákali na Zem (i když tohle myslím bude k pochopení až v druhé knize).

Nezcela nezásadní věc, kterou jsem si také uvědomil je, že ti Číňané a Japonci, možná že Asiaté tak obecně mají o naši evropské kultuře, historii a vůbec mnohem větší znalosti, než my o jejich. Já myslím, že nevíme doslova nic. Když člověk čte o té pětitisícileté historii a kultuře - o čínských filozofech, spisovatelích a vědcích, o kterých neví ani zbla, je to možná až trochu děsivé, jaký mají před náma ve všem náskok. Není zde nějaký příměr s Trisolaris?

No nic, kniha je jak už jsem psal strhující, úžasná a naprosto mne odrovnala. Něco nečekaného. Doporučuju všema hůlkama, je to pecka!!

Ryorka
Ryorka
11.06.2022 1 z 5

Snažila jsem se, fakt jo! Ale tohle bylo plný politické agitky, šílených fyzikálních teorii, matematických rovnic a abstraktního vesmíru, že z toho bylo utrpení. Nápad by nebyl až tak úplně marný, ale přes všelijaké ty složité a mnohdy nesrozumitelné vědecké teorie to bylo psáno velmi dětinsky a černobíle. K žádné postavě jsem nebyla schopna si utvořit nějaký vztah. Byly mi prostě uplně lhostejné. A to by neměly, pokud mě má kniha zaujmout. A dala bych půlku království za Tondu, Pepíka nebo Mařenku, ale tak když to psal Číňan, musela jsem bohužel přetrpět ty šílený jména, který mi splývaly v jedno. Tímto opouštím svět tří sluncí.

houston
houston
08.06.2022 1 z 5

Nebudu to zbytečně protahovat a rovnou prohlásím, že se jedná o hroznou, těžko stravitelnou nudu plnou filozofování, fyzikálních polemik a kostrbatých čínských jmen, v nichž jsem se velmi úspěšně ztrácel. Zhruba v polovině četby se mě zmocnil údiv, čím to vlastně ztrácím čas, údiv postupně přerůstal ve zděšení a závěrem vyústil v naprostou frustraci. Kniha je neuvěřitelně... jak to říct... rigidní, nezáživná, postavy v ní působí jen jako loutky, nejsou autorem prožité, čtenář se s žádnou z nich nedokáže sžít - nenajde si zde svého hrdinu. Jak to celé shrnout? Literární suchařina pro geeky posedlé fyzikou. Nechápu zdejší vysoké hodnocení.

Lajtwing
Lajtwing
29.05.2022 4 z 5

Neotřelé a plné nápadů. Odkazy na skutečný výzkum a poslední vědecká zjištění připravují čtenáře na docela divoké odhalení. Nečekal jsem to a ke konci mi dílo tou geometrií poněkud zavařilo závity pro zapojování představivosti (to je pochvala). Z postav je nejvýraznější Jie Wen-Tie, zatímco hlavní postava Wang Maio je příliš často jen pasivním pozorovatelem bez možnosti jednat. Dočíst zbytek série každopádně chci!

Kexina
Kexina
18.05.2022

Já se opravdu snažila. Ale ani po polovině knihy nemám nejmenší tušení o co tady vlastně jde, takze to vzdávám. Scifi po čínsku evidentně není můj šálek kávy.

Sanmark
Sanmark
09.05.2022 2 z 5

Pokud vás zajímá, jak si postavit silnější radio anténu, nebo jste Bill Gates bez křemíku, nebo sbíráte certifikáty z astrofyziky, nebo jste si lámali hlavu nad záhadou, jak to, že rozbalené tenké střevo by přikrylo tenisový kurt, tak hurá do téhle novely. Nápaditý příběh, pár skvělých momentů (virtuální hra, pc, rozbalený proton). Vše bohužel bez emocí, popis dějin a astrofyziky. Postavy mluví jako nikdo. Úsečkovité filozofování. Autor se snaží, aby to nedal najevo, ale Čínská nadřazenost chlístá z textu ("I v Evropě párkrát sami objevili chytré věci, které my Číňané máme). Posledních 200 stran odpočítávám, kolik zbývá stran do konce (ještě 40, už aby to bylo). Pokud se ani netajíte tím, jaký jste intelektuál, a dokážete skousnout hodiny astrofyziky a podrobné historie neexistujících lidí a světů, tak vás knížka uspokojí.
Zajímá mě, jak to dopadne. Ale ne tak moc, abych se další díly donutila číst. Někoho se zeptám, to bude stačit.

katiiks
katiiks
06.05.2022 5 z 5

Bavilo. Zajímavé a originální motivy, napínavé vyprávění, dobře napsané, prostě super. Nebudu se tu rozepisovat, jdu se rovnou pustit do pokračování :)

Pawlisman
Pawlisman
05.05.2022 3 z 5

Nějak mi uchází, proč se tato průměrná (obsahem i perem) kniha stala takovým hitem. Nevidím tam nic nadprůměrného než dlouhavé a nezáživné čtení.

Mako123123
Mako123123
02.05.2022 5 z 5

Tiež som sa do toho spočiatku ťažšie dostával- čínska revolúcia v 70. rokoch? Vážne? ... ale zanedlho vesmír urobil blik a... vedecká fantastika posilnená LSD filozofickým tripom (to je asi tou čínskou kultúrou :D) ako má byť... Som zvedavý ako to bude dalej. :)

SirChico
SirChico
16.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Problém tří těles jsem si nakonec přečetl až teď – ve (skoro) postpandemickém roku 2022 (a na počátku třetí světové války). Propásl jsem teda celý ten hype train s prvním překladem a moje hodnocení přichází trochu s křížkem po funuse. Ale musím teda uznat, že chvály na Liou Cch’-Sin jsou oprávněné. Knížku jsem přečetl jedním dechem a doopravdy mi připomíná staré dobré sci-fi romány Asimova.

První začátek knihy je docela brutální – kulturní revoluce v Číně nebyla procházka růžovou zahradou. Trochu mi to připadalo až zbytečně brutální (a to mám rád horrory), ale nakonec se ukáže že to pomáhá postavit do perspektivy motivace hlavních postav. Pomalu, ale jistě se potom kniha přetavuje do detektivního thrilleru a končí jako masivní space opera.

Jediné co mě trochu rušilo byla (pro mě) neuvěřitelná motivace hlavních postav. SPOILER - Nějak nevěřím tomu, že by první výspu proti-lidské organizace tvořili vlivní lidé a intelektuálové. Někomu musí přece dojít, že i když lidská společnost není nejlepší, tak není vůbec žádná záruka, že mimozemská bude lepší. - KONEC SPOILERU Další malou výtku bych měl na velmi uspěchané akční scény, buďto někomu zakroutí krkem anebo roztřelí atomovku(!) a do dvou vět je s veškerou akcí konec.

Ale to jsou jenom velmi malé výtky. Jako celek můžu Problém tří těles určitě doporučit a těším se na další díly.

mclenin
mclenin
02.04.2022 4 z 5

Strácal som sa v historicko-politických reáliách a menách za čo strhávam jednu hviezdičku, neskutočne som si užíval vedecko-filozofickú časť knihy za čo ponechávam zvyšné 4. Akonáhle sci-fi zložka preváži tú "geopolitickú" od knihy je ťažké sa odtrhnúť, najmä z dôvodu pocitu odhaľovania niečoho tajomného, niečoho čo nás presahuje spôsobom, že človek sa cíti veľmi malý. Už sa teším na Temný les, ktorý na mňa nenápadne pomrkáva z poličky.

bookemma
bookemma
27.03.2022 5 z 5

Dočetla jsem po strašně dlouhé době, kdy jsem knihu neustále prokládala jinými četbami, sahala po nových románech, čínských originálech jiných textů, francouzštině...i když mě velmi bavil příběh Rudého pobřeží a dějová linka během Kulturní revoluce, nemohla jsem se pořád nějak ztotožnit se současnou linií. Ale potom se kniha přehoupla do druhé poloviny, a tu jsem přečetla během tří dnů. Možná proto, že ty vjemy nepřicházejí jako aha efekt, ale vědomí a fyzika a etika si mě zatím tak postupně hledají. Věřte, nebo ne, začala jsem možná trochu víc chápat potom, co jsem si poslechla rozhovor s Janem Rakem, a potom další, a potom další...a k tomu pár debat o etických konceptech různých národů - kam míříme po smrti? Co formuje svět, ve kterém žijeme? Ovlivňujeme si sami realitu, ve které žijeme, a ovlivňuje ji jazyk, kterým mluvíme?
Fyzika mě sice vcelku úspěšně obcházela, zato čínské reálie jsou mi blízké, a protože teď žiju na Taiwanu, dokonce jsou i částečně žité, a to možná pomohlo. Trochu.
Nevím, jestli mám na další díly odvahu, jak čtenářskou, tak osobní, mám v sobě nějaký podivný pocit prázdnoty a marnosti, sci-fi, co se mi vrylo pod kůži, protože možná to zas až takové sci-fi není...