Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1708 403

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

VA_Krtek
VA_Krtek
10.05.2023 4 z 5

Co k tomu říct? Asijská mentalita se od té západní liší, stejně pak i literatura. To je první fakt, se kterým musí případný čtenář počítat, aby pak nehodnotil knihu jako "odpad", což si bezesporu nezaslouží. Pomáhá tomu sledovat korejskou kinematografii - po pár filmech už si na asijskou mentalitu jaksi zvyknete. Druhým faktem je to, že kniha se řadí do žánru hard sci-fi. A tohle bylo místy hodně hard. Kniha je rozdělena do tří částí, přičemž tu prostřední je snadné si splést s učebnicí fyziky a informatiky - tou jsem se celkem prokousával. Ale první a hlavně poslední část to hravě vyrovnaly. Škoda, že hodnotit lze pouze na pětihvězdičkové škále. Za mě tři jsou určitě málo, ale čtyři možná zase moc. Uvidím kam se to posune v dalších dílech.

items
items
24.04.2023 odpad!

Na sietnicu mi bol premietnutý sofonsko protonsky multidimenzionálny intergalakticko-čínsky odpad.

Mydli
Mydli
20.04.2023 4 z 5

Krátce řečeno, dobrá sci-fi se zajímavým námětem, dějově umístěna na východ a mapující historii Velké Číny.
Problém tří těles a jejich vzájemných interakcí je tu zpracován naprosto úžasně a ani bych se nedivil, kdyby soustava tří sluncí nedělala s případnými planetami podobné hry...
Konec trochu zmatečný, ale jinak jsem knihu přečetl rychle a vcelku se i pobavil.

Berg1
Berg1
13.04.2023 4 z 5

Rozhodně zajímavý námět kontaktu s mimozemskou civilizací v kulisách Číny. Vyloženě příběhové vyprávění, které neztrácí čas popisy situací nebo postav a soustředí se především na dialogy a rychlý proud děje, takové sci-fi ze staré školy. Má to svou nevýhodu v tom, že se člověk s postavami nemá možnost tolik ztotožnit a můžou mu připadat dost ploché. Naštěstí je příběh tak zajímavý, že to ani tolik nevadí. Těším se na další díly.

Aykiru
Aykiru
09.04.2023 4 z 5

Problém Tří těles má mnoho jistě mnoho kladů, originální zápletku, rychlý a přímočarý styl vyprávění, který se dobře čte, zpřístupnění vědeckých teorií laikům a hlavně tajemství Tří těles, které Vás opravdu bude bavit řešit.
Naneštěstí i přes všechny neoddiskutovatelné klady jsem po přečtení spíš zklamaná. Postavy jsou sice poměrně sympatické, ale také poněkud klišovité a příliš strohé na to, aby s nimi člověk dokázal doopravdy soucítit. Jejich záměry jsou pochopitelné a snad i omluvitelné, ale tak nějak mi v nich chybí podrobněji rozvinutá lidsko psychická rovina, která by jejich konání dodávala další rozměr.
Suma sumárum je Problém tří těles z hlediska scifi (pro mě) originálním a zajímavým počinem, leč do mé Síně slávy se bohužel nedostane.

Matyesak
Matyesak
02.04.2023 3 z 5

Po dlouhých letech jsem se rozhodl vrátit k žánru sci-fi a na popud několika tipů přátel se rozhodl právě pro Problém tří těles.
Začnu pozitivy: na první dobrou je pro našince patrná exotika autorova přístupu. Přeci jen vybudovat zápletku sci-fi na kamenech komunistické totality je neotřelý nápad. Pokračovat skrze umělou simulaci jakbysmet.
Jako další plus považuji uvěřitelnost. Aby nedošlo k omylu, nejsem kovaný fyzik, ale nějaké to povědomí o kvantové mechanice mám a až na poslední čtvrtinu knihy, kdy autor zabrouzdá do 11. rozměru jsem se ve vzpomínkách rád vracel na studentská léta.
Za největší mínus ale považuji naprostou absenci dramaturgické režie. Autor skáče od postavy k postavě, z jedné historické k další, z jednoho planetárního systému do jiného, až se mu to rozpadá do nekomplexního huh?
Sice v druhé polovině začne jednotlivé příběhové linie spojovat, ale činí tak poměrně na sílu a některé zcela opomíjí. Takže si pak čtenář říká, proč to tam jako bylo?
A literárně? Pod tou tíhou odborných výrazů dostává jazyk pěkně přes párky. Pomineme-li odborné pasáže, pak se jedná přinejlepším o průměr.
Suma sumárum, mírně nadprůměrné sci-fi, co těží především ze svého originálního zasazení a námětu.

ArkAngel
ArkAngel
23.03.2023 4 z 5

Asijská literatura nabízí jiný a kolikrát zajímavější pohled na různé situace. Problém tří těles tak zpracovává téma mimozemské invaze... nebo lépe řečeno tomu, co jí předcházelo, jelikož zde vidíme první kontakt a připravení se obou stran na případný konflikt. Do toho tu máme ideologie, počítačové simulace, hromadu vědeckých poznatků a sem tam nějaký bizár, za který by se nestyděl ani Murakami ze sousedního Japonska. Ve jménech jsem se maličko ztratil, ale když se s nimi čtenář sžije, už je to víceméně bez problému. Liou Cch'-sin mě ale autorsky zaujal a s radostí se pustím i do zbytku jeho tvorby. Dobrá práce.

rick6410
rick6410
12.03.2023 5 z 5

Veľmi dobrá a zaujímavá kniha, konečne s mimozemšťanmi nadviaže kontakt niekto iný ako Američania :D Kniha pekne ukázala čínske problémy a mentalitu, chvíľu som mal problém pamätať si mená postáv, ale nakoniec si na to človek ľahko zvykne.

cube6
cube6
07.02.2023 3 z 5

Velmi rozporuplné pocity mám z této knihy.
Tváří se to jako hard sci-fi, ale hlavně poslední 1/3 je teda plná pseudovědeckých fantasií a dokonce i totálních WTF momentů (rozhodně ne v dobrém slova smyslu), že by se za to nemusela stydět ani kdejaká braková scifárna. A to není vše... soudruh Liou Cch'-Sin sice přišel s dobrým a lákavým námětem, ve kterém použil mimozemskou civilizaci, známou úlohu nebeské mechaniky (problém tří těles) a přidal k tomu pár úžasných nápadů (např. PC hra), ale literárně je to slabé, ploché a bez nějakého hlubšího vykreslení psychologie postav, snad jen s výjimkou Velkého Š', svérázného policisty, který se s tím vůbec nepáře a ješte samotařského a geniálního "mouchy, sežerte mě" matematika (na jméno si nevzpomenu). Ostatní postavy, i když dostanou mnohem více prostoru, mi byly úplně ukradené.

Docela se divím, že emzáci řeší, jak zarazit nebo co nejvíce zpomalit technologický vývoj lidstva, ale vůbec předem neřeší ty nejmenší potvůrky, které by jim měli dělat asi největší starosti. Viry a bakterie. Navíc ještě stačí, aby povrch jejich domovské planety obsahoval větší, či menší množství nějakého vzacnějšího prvku (např. Amoniak) a už by pro ně byl v podstatě všechen biologický materiál na naší planetě jedovatý. Což je více, než pravděpodobné.
Krom toho... za podmínek, které panují na mimozemské planetě by život ani neměl čas a možnost vzniknout a pokud ano, tak rozhodně ne život inteligentní.
Takže... na to, jak se to tváří hrozně odborně, tak je to děravé, jak cedník.

Jsem ovšem schopen této knize odpustit mnohé a prostě nad tím jen mavnout rukou. Přece jenom je to scífko, jen ten chladný literární přednes mi hrozně vadil. Snad jakoby to ani nepsal člověk, ale U.I. .
Každopádně, i přes všechny výtky budu pokračovat dál. Zvědavost je mrcha a když už jsem si pořídil celou trilogii, tak to prostě dám.

Hodnocení : 6/10

potok
potok
07.02.2023 2 z 5

Nepopiratelný výkvět čínské vědecké fantastiky

dr.horrible
dr.horrible
22.01.2023 4 z 5

Škola hrou.

R47
R47
21.01.2023 5 z 5

Nejlepší díl trilogie (další dva díly si podle mě zaslouží maximálně po čtyřech hvězdách). Vlastně mi pak vadilo, že se ten ústřední problém (tří těles) dál neřeší. Jinak je to typické asijské dílo, se spoustou odboček a podzápletek, které se najednou objeví a zmizí, vlastně jen pro efekt. I tak ale skvělé. Po letech mě tahle trilogie přivedla zpátky ke čtení science fiction. Podle mě podobné zjevení, jako byl kdysi Hyperion Dana Simmonse (shrnující dosavadní sci-fi tvorbu).

karel.kral
karel.kral
20.01.2023 5 z 5

Takové sci-fi jsem ještě nečetl. Geniální kniha, skvělé napsaná. A ten nápad v ní, prostě jsem nadšený. Těším se na další díly, ještě, že existují.

tomas8334
tomas8334
15.01.2023 5 z 5

Musím říct, že takovou knihu jsem ještě nečetl! Myslel jsem si, že po přečtení Kulového blesku už trochu tuším, jak autor píše a přemýšlí. Ale to jsem se teda pěkně mýlil. Úplně mě to pohltilo a vyplivlo až na poslední straně :-)

Nyxia
Nyxia
04.01.2023 odpad!

Jedna z mála knih, které jsem v životě nedočetl. Nezáživně napsáno, zmatený příběh, čínská jména v orientaci také moc nepomáhají. Dal jsem tomu šanci asi do třetiny... Ne, nedá se to.

Kamba
Kamba
02.01.2023 5 z 5

Přidávám recenzi po druhém přečtení.
Žánrově bych to nazval sci-fi detektivkou, autor postupně buduje napětí a mistrně splétá zápletku, kdy se hlavní postava snaží zjistit, co se to vlastně děje. Scény z reálného života střídají záběry z tajemné hry, která je bizarní a chytrá zároveň.
Začátek je trochu náročnější, protože je potřeba vybudovat motivaci jedné z postav, díky ní jsou její činy pak lépe pochopitelné, ale pak se to rozjede a už se od příběhu nedá odtrhnout. Fyzika v knize je docela uchopitelná, pouze v závěru knihy se posouvá do teoretické roviny mimo (mou) představivost.
Někdo tady říkal, že se jedná o čínskou propagandu, ale osobně mi to přišlo přesně naopak a byl jsem překvapený, že kniha není v Číně zakázaná. Proto jsem si vztah aktuální garnitury ke Kulturní revoluci googlil a tak jsem si ještě více obohatil rozhled :-)
Za mě super kniha.

kuruteku
kuruteku
11.12.2022 4 z 5

Zvláštní, velmi zvláštní. Takový konkrétnější A. C. Clarke. Tak nejprve bod dolů za překlad, protože vydávat za dobré matematické myšlení schopnost rozdělit přímku v poměru zlatého řezu je nesmysl. Znalci vědí. Jinak ale dobře zakomponovaná Kulturní revoluce, totální blbnutí v Číně, zajímavá počítačová hra a fyzikální problém, i ti prapodivni emzaci. Trochu jsem zase plaval v tom kvantovém počítači, přeměně protonů do11. dimenze. Plus mínus to ale bylo čtivé a zajímavé.

Milosz
Milosz
08.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha ve mně zanechala dost rozporuplné pocity. Celá první půlka je dost děsivá.
Na začátku je exkurze do čínské kulturní revoluce, která je k nepřežití.
Naštěstí se poměrně brzy přesuneme do současnosti a pomalu se začne odkrývat hlavní zápletka, která ovšem zpočátku vypadá jako naprostá pitomost, až jsem začal zjišťovat, jestli Liou Cch'-sin není pseudonym Dana Browna. Ale aspoň to bylo něco, co mě chytlo a říkal jsem si, že když už nic, bude to aspoň dobrá guilty pleasure blbost.
Jenže... pak přišla dlouhá kapitola odehrávající se v dokonalé "počítačové hře" ve virtuální realitě, kde má hráč celotělový senzorický oblek, cítí teplo a chlad a NPC s ním konverzují jako živí lidé...prostě je to jako něco z Ready Player One, což je poněkud problém u románu, který se odehrává v roce 2007 a hraje si na vědeckou uvěřitelnost a realističnost. To může připadat realistické jen někomu, kdo nikdy žádnou hru nehrál (asi případ autora). Těchto kapitol je tam ještě několik, jsou velmi nudné a debilní a vždy, když přišla další, zaúpěl jsem.
Jenže... v druhé půlce se už "hra" naštěstí přestala objevovat a všechno do sebe začalo zapadat, zjišťujete, že kniha vůbec není blbost, je jen strašně rozstříštěná a nevyrovnaná, bylo tam několik skvěle napsaných spektakulárních pasáží a skončilo to v nejlepším, výborným cliffhangerem.
Netflix už točí filmovou adaptaci a jestli to neposerou, tak to bude pecka slibující úchvatné scény, jaké jste ještě neviděli.

Acamar
Acamar
10.11.2022 4 z 5

Sci-fi, kde nehraje prim literární stránka, jako hrátky s formou, psychologií a charaktery postav, dramatičností nebo akčností děje, brnkání na čtenářovy emoce...v tomhle ohledu je kniha poněkud suchopárně bezbarvá. Působí spíše jako popularizace současných vědeckých teorií vestavěná do sci-fi příběhu, propojující reálie (pod čínskou optikou) s abstraktní imaginací, kterak by mohly být tyto poznatky aplikovány v hypotetických podmínkách kontaktu či střetu dvou planetárních civilizací. Protože astro/fyzika mne laicky docela zajímá a autor ji uměl podat (aspoň pro mne) srozumitelně, bavilo mne to. Nakolik byl kde "mimo" posoudit nedokážu, co mi přišlo v knize nelogické, se týkalo spíše věcí, které naopak autor bez vysvětlení postavil jako danost (schopnost komunikace s Trisolarany), věci kde si z praktického hlediska neumím představit, že by určité události jaksi unikly pozornosti veřejnosti (jako rozřezání lodi) nebo nevíra vědců ve vlastní civilizací spojená s naivní adorací neznámé civilizace apod. Slouží zápletce, aby dílky skládanky mohly zapadnout do celku, ale kniha díky nim působí nedotaženě. Nejsou to však tak zásadní vady na kráse, které by mi čtení zkazily nebo odradily od zájmu o pokračování.

Tintinnabulum
Tintinnabulum
07.11.2022 5 z 5

Dlouho jsem se téhle knize vyhýbal. Asi pro její začátek v kulturní revoluci, která mi uplně nesedla. O rok později jsem tuto knihu přečetl za dva dny a honem objednávám další díl.