Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1708 403

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

cziss
cziss
23.11.2023 5 z 5

Opravdu neobvyklé a neotřelé sci-fi, které před čtenářem postupně odhaluje jednotlivé vrstvy. Kromě děje a akce tu je hodně vědeckých myšlenek, které mě osobně donutily si k daným tématům něco zjistit. Dále se tu objeví pár zajímavých filozofických myšlenek a v neposlední řadě i prostředí Číny působí také celkem exoticky. Cca první dvě třetiny se bez dalších informací (vřele doporučuji) nedá moc uhodnout co je meritem knihy a jak spolu souvisí jednotlivé prvky (vědecká konference, Hra, Červený vrch...). Tohle tajemno se mi vážně líbilo. Nakonec se však čtenář všechno dozví i s poměrně důkladným vysvětlením. Konec je samozřejmě otevřený a nachystaný pro další díl, nicméně jako první epizoda příběhu je kniha uzavřena výborně.

Romcha
Romcha
18.11.2023 5 z 5

Tohle byla neskutečně famózní jízda. Sci-fi, které patří do série, které si už teď troufám tvrdit jednou stane kultem (a o kultovní počin tady sktuečně jde), stejně jako např. Asimovova Nadace.

Ostatně kdo četl pozorně ví, že odkazů na spoustu kvalitních sci-fi počinů ať už v knižní či filmové podobě je tu nepočítaně. U všech takových kvalitních snímků nebo knih si můžeme všimnout, že autoři vzdávají tímto způsobem holt generaci předchozích tvůrců díky nimž měli šanci vyrůst.

Propojení východního smýšlení a tím myslím to, že toto sci-fi se opírá o vskutku všechny reálné myslitele naší historie, přelomvých objevů ať na poli chemie, filozofie, fyziky nebo astrologie. Bez této knihy by mi připadalo i snad nemožné všechny takové množiny propojit v jeden krásný velký fungující a ještě velice smysluplný celek.

Ano, rozhodně to kniha není pro každého a minimálně jako základ musí mít obrovský všeobecný přehled od Čínských dějin až po důležitá jména různých myslitelů a objevitelů celé historie Země, pokud někdo pak v recenzích poukazuje na nesmyslnost některých prvků v knize, jde spíš o jeho vlastně nepochpení nebo neznalost či mezery v této oblasti, které by jinak mělo patřit k všobecnému rozhledu znalostí.

Měli byste se potom alespoň také trochu orientovat v problému tří těles, uskálí virtuálních realit, Fermiho paradoxu nebo obecně v zákonu robotiku, jejichž základy položil právě I. Asimov. (Pokud se to v těchto problémech alespoň troch neorientujete pak tuto sci-fi trilogii budete mít tendenci hanit a bude docházet samozřejmě k nepochopení - v takovém případě doporučuji sáhnout po velmi nějakém jednoduchém USA sci-fi západního stylu), jinak pokud se v daném problematice alespoň trochu orientujete, pak je potřeba ještě

ke všem těmto znalostem je to pak výborná představivost autora, jak tyto myšlenky dále rozvinout nebo s nimi pracovat.

Jinými slovy, pokud se vám líbí představa a propojení světů jako Růže pro Algernon, světa Roberta a Alana Blochových (vlak do pekla), Věcná válka a věčný mír od Joe Haldemana, Asimovo universum Nadace nebo Ready player one/two, pak je pro vás celá trilogie Vzpomínka na Zemi zcela jasnou volbou - tady vše dostáváte jako na talíři a velice perfketně rozpracované.

VonDracek
VonDracek
04.11.2023 4 z 5

Převládá ve mě jakési rozpolcení.
Kniha mě celkem poutavě vtáhla hned od začátku, děj založený na historických událostech v Číně docela mrazil a to neznámé tajemno, které se v tom rýsovalo a pomalu odkrývalo bylo bezvadné. Poté se však něco zlomilo a navzdory neuvěřitelnému odhalení nikdo neměl problém tu informaci přijmout. Pro mě se najednou ztratily věrohodné důvody a vysvětlení následujících činů postav i "záporáků".
Kniha je pro mě ale velice zajímavou kombinací fyziky, opravdu slušné přehlídky sci-fi vynálezů a jistých filozofických myšlenek, dokonce jsem měla pro většinu pochopení a nad některými tématy se budu zamýšlet delší dobu. Nezažila jsem však takový ten wow pocit plný napětí a uspokojení z děje.
Každopádně další díl určitě časem přijde na řadu, popravdě nemám moc představu, čím to bude pokračovat a lepší hodnocení mě celkem láká...

hnusák
hnusák
24.10.2023 5 z 5

Tak to byla pecka ! Takhle rozvinout něco tak fantaskního na pozadí kulturní revoluce pošahance Mao Ce-tunga, to chce mít obrovské znalosti a nepřestavitelnou představivost. Já sám jsem se ale ztrácel v čínských jménech, nemohl jsem si je vtlouci do hlavy a nakonec i výraziva z kvantové fyziky, tam jsem vyloženě plaval. Ale obsah byl fakticky famózní

SilentWolf
SilentWolf
13.10.2023 5 z 5

Jsem spíše podprůměrně aktivní čtenář, některé roky až žalostně neaktivní, nicméně si rád knihy kupuji a čtu o nich. Často se nechám zlákat na tvrzení, že je daná kniha skvělá, přes své stovky stran se čte sama a čtenář nechtěl, ať skončí. A mě se to prostě neděje ani u těch vyhlášených titulů. Nicméně teď se to konečně stalo a já jsem nadšen.

Stránky (a minuty) mizely neznámo kam a já konečně pocítil to, o čem jiní čtenáři tak často píší. Jenže vlastně ani nevím proč. Možná šlo v první řadě o tajemství, které jsem chtěl odhalit. Jenže odhalení stejně nebylo nijak geniální, naopak mě trochu zklamalo vysvětlení sebevražd vědců. Ale kniha vykopla něco, co mi navždy změnilo život - teorii z druhého dílu. A je pravda, že kdykoliv budu na sérii přemýšlet, byl to Problém Tří Těles, který si mě získal. Tam jsem žasnul nad nápady spisovatele (počítač z lidí). Na chladností některých scén. Vše dovedeno k dokonalosti v dalších dílech, ale zde to prostě bylo poprvé..

Objevil jsem popravdě svůj oblíbený žánr. Kéž by měl spisovatel dítě s Lovecraftem.

H67
H67
07.10.2023 2 z 5

(SPOILER) Celkově docela zklamání. Děj na začátku vtáhne, je správně tajemný, cosi zlověstného je jen naznačováno...ale jakmile se do toho začnou motat mimozemšťani, jde to do kopru.

Máme tu civilizaci, která je schopná obalovat zvětšenými protony x-té dimenze planety a vesmírnými loděmi do nich vyrývat umělou inteligenci, ale z nějakého důvodu nemají lepší řešení svých problémů, než obsadit Zemi, která je 400 let daleko? A desítky předních světových vědců a myslitelů jsou ok s myšlenkou, že si lidstvo zaslouží vymřít, protože...protože asi kácíme stromy nebo tak něco.

Autor je schopný na třech stranách textu vysvětlovat příčiny pulzování slunce, ale důležitější otázky ohledně motivace postav nebo logických trhlin v plánu emzáků raději vynechá.

Ale ve výsledku to není až tak hrozné, je to čtivé (jakmile si člověk udělá pořádek v čínských jménech) a zajímá mě, jak se na invazi lidstvo připraví, takže dám šanci i druhému dílu. Jen doufám, že tentokrát už to bude bez počítačové hry, protože její smysl mi taky docela unikal.

TomHagen
TomHagen
07.09.2023 2 z 5

Problém tří těles má problém hlavně ten, že ve snaze najít něco nového, převratného a z tajemného a exotického dálného východu, se tohle dílo strašně přehypeovalo. Není to nezajímavé, ale je to nezáživné.

nero 13
nero 13
06.09.2023 4 z 5

Problém tří těles se při čtení ukázal že je velkým problémem i pro mně, protože už na základce mně fyzika moc nebavila a tato jinak úžasná kniha je jí doslova prošpikovaná takže mně vlastně nejvíce bavily ty části které se odehrávaly za Velké kulturní revoluce, která pro normální Číňany určitě moc zábavná nebyla.
Viděl jsem že se už toho chopily nějací filmaři, tak rád zkusím filmovou verzi, i když preferuji většinou knihu, tak v tomto případě už podle ukázek by hraná verze mohla být pro mne lepší.

artepeli
artepeli
02.09.2023 2 z 5

Tohle mě teda moc nechytlo. Nějak mi přišlo, jako by to bylo vícero knih slepených do jedné, přestože tam ta linka mezi nimi byla. Ale celé to bylo takové rozvláčné, zdlouhavé. Ale nedá se tomu upřít, že to bylo něco nového.

zuzi.d
zuzi.d
14.08.2023

Nečekala jsem, že to zhltnu tak rychle. A ještě včera večer bych neřekla, že mě autor donutil k nějakým úvahám. Ale teď mi tráva venku přijde zelenějši, obloha modřejší a nejsem si jistá, jestli bych lidstvo nezradila, pokud bych věděla, že ten kdo místo něj přijde si toho všeho bude vážit víc než my. Zítra vstoupím do temného lesa

honys
honys
07.08.2023 4 z 5

Nevím, jestli to tu už nezaznělo, ale autor mi vzdáleně připomíná Murakamiho. Jinak pecička, doporučuji k četbě všem bláznům, co milují nadpřirozeno. :-)

tomas0851
tomas0851
01.08.2023 5 z 5

Na knihu, resp. sérii mne nalákalo spousta zmínek na sci-fi forech a podobně.
Je pravda, když se první část knihy zaobírá tématem velké kulturní revoluce v Číně a jejími vnitropolitickými důsledky, říkal jsem wtf?
Nicméně jsem ze zvědavosti vydržel a jsem vcelku rád.
Musím konstatovat, že tato kniha je více SCI jak FI. Díky tomu, že jsem ze školy úplně nezapoměl základy fyziky, mechaniky, astronomie atd. knihu jsem neodložil.
Toto je to, co knihu odlišuje od klasiky žánru a proto ji někdo vychvaluje do nebe a druhý zatracuje.
Díky mnoha technickým detailům a je kniha těžší na čtení, ale nadruhou stranu, rozvíjí velmi zajímavá společenská a vědecká témata.
Sledujeme osud vědkyně, které fanatici velké kulturní revoluce zabijí otce a která se díky tomu stane politicky nespolehlivou osobou. Sledujeme, jak díky své vědecké práci ještě na studiích, dostane možnost nastoupit do tajného výzkumného projektu. Sůedujeme jak láme hůl na lidstvem jako takovým, díky jeho chování vůči lidem samotným a k planetě Zemi.
Sledujeme jak významní vědci hrají ve virtuálním světě hru Tři tělesa, která jakoby nejde vyhrát.
Musím přiznat, že ačkoli se kniha nečte lehce, je velmi zajímavá a pro příznivce sci-fi se dá určitě doporučit. Příběh je propracovaný, vyprávění poutavé.
Je prostě jiná, je svá, ale tím je dobrá.

Lokomaster
Lokomaster
31.07.2023 4 z 5

Jako logicky smýšlejícího člověka hledající nějaké komplikovanější dílo mne kniha nadchla.
Rovnou ze startu je potřeba říci, ze to není kniha pro každého. Není jednoduchá a není psána západním autorem, proto neočekávejte typicky evropský styl psaní beletrie, nebo budete zklamaní.
Kniha zajímavá, příběh mě velmi natěšil na druhý díl, přesto dál číst nebudu. Proč? Moc se to vleče. Kdyby další díly byly už odlehčenější a příběh více odsýpal, hned jdu do toho. Jenže zase číst stovky stránek popisů, jak co funguje už se mi opravdu nechce. Přesto jsem rád, že jsem měl možnost knihu přečíst
4/5

Profesorskey
Profesorskey
02.07.2023 1 z 5

(SPOILER) Prvních 150 stran jsem měl snahu se začíst do velmi zvláštního stylu psaní autora. O tom psalo již více komentujících - kniha je sterilní. Posledních 150 stran jsem skřípal zuby. A 50 stran na úplném konci jsem přemýšlel, že knihu odložím a nedočtu. Tohle, že vyhrálo ceny za sci-fi?

Jedná se o hard sci-fi, takže člověk čeká věci jako transformaci protonu do jedné, dvou a tří dimenzí. Čeká také protonový počítač. Také čeká silnou návaznost na kvantovou fyziku, jelikož v posledních letech astrofyzika již moc netáhne a vesmír kvant je snad ještě víc zajímavý než vesmír v našem pojetí. A víte, já tyhle věci fakt rád a v poslední době je fakt málo hard sci-fi knížek.

Ale co čtenář určitě nečeká jsou absolutně de*ilní vyústění. Dám příklad z knihy - první rasa ví o druhé téměř všechno, mimochodem také to, že vnímá svět z 90 % zrakem. První rasa je o hodně vyspělejší, má také technologii, kterou by mohla velmi jednoduše oslepit celou tu druhou rasu. První rasa má také zájem na tom, aby se ta druhá rasa přestala vyvíjet a vlastně aby v ideálním případě umřela. A co s tou technologií naše technologicky vyspělá první rasa udělá? Píše a hrozí té druhé rase, že je "pouze hmyz". Panečku! To jste jim to nandali. No nejste dementní?

A takovýchto absolutních BOT je tam nespočet. Vědci, kteří dělají závěry, že jakmile je rasa technologicko-vědecky vyspělejší tak je také morálně na výši - hej? Měli jste dějepis na základce? Nebo je tam počítačová hra, která... která... co vlastně dělá? Proč v tý knize je?

Ne, trilogii šanci nedávám. Jednu hvězdu dávám za pokus o hard sci-fi.

Cimeřan
Cimeřan
14.06.2023 2 z 5

Obávám se, že mám také několik problémů s touto knihou, ze kterých převažují tyto dva:
1. Nesympatické, sterilní, neemotivní postavy, ke kterým nelze nijak přilnout,
2. Děj, který je sice občas velice chytlavý a neotřelý, ale často sklouzávající do bezbřehé nudy (něco jako hudba od Wagnera).
Myslel jsem si, že dám šanci celé trilogii, ale po prvním dílu odhazuji svůj výtisk v dál.
59/100

Hadati
Hadati
02.06.2023 3 z 5

Také mám problém tří.

První z nich jsou hlavní postavy příběhu, které jsou díky stylu vyprávění dost neosobní, takže jen málokdo bude schopný se s nimi ztotožnit nebo se do nich vcítit. Problém totiž je hlavně v tom, že (většinou) nejsou popisovány jejich emoce. Díky tomu pak působí jako roboti, přestože tomu tak není.

Druhým a třetím důvodem je pak spíše můj problém, a to neznalost reálií. První třetina knihy je čistě o revoluční historii Číny v druhé polovině 20. století, což jsem od knihy původně neočekával. Přestože mě tato část bavila asi více, než celý fantaskní zbytek knihy, trpěl jsem tím, že o této části čínské historie moc nevím. Nedokážu tedy ani odhadnout, nakolik se autor držel historických faktů, a nakolik to byla fikce.

Třetím a hlavním problémem však pro mě bylo, že tato kniha je opravdu hard sci-fi, u které je potřeba mít více než základní znalosti fyziky. Když se tedy v ději řešily fyzikální otázky, dost jsem tápal a vůbec si to neužíval. Stejně tak mě ani moc neoslovila virtuální počítačová hra, ve které se část příběhu odehrává.

Pro mě tedy byla tato kniha dost velkým sáhnutím vedle. Čtenáři, kteří jsou na tom dobře se znalostmi o historii novodobé Čínské lidové republiky a zejména se znalostmi z fyziky, by si pak mohli přidat o jednu hvězdičku více.

Alex.Barunka
Alex.Barunka
20.05.2023 4 z 5

Čtyři neosobní hvězdy.

Co vůbec říct k Problému tří těles? Líbilo se mi, nelíbilo se mi? Vlastně nevím. Cítím, že by se mi tento hard sci-fi počin líbit měl, ale určitě si na mě nesáhl. Byl odtažitý, vzdálený, neinteraktivně vysvětlující, ale přesto se naskytly momenty, kdy jsem hlas Zbyška Horáka poslouchala se zatajeným dechem a netrpělivě čekala, až se mi propojí body rozeseté po vesmíru.

Těchto momentů bylo ovšem poskrovnu. Problém tří těles je příběhem několika tváří, není ani tak příběhem postav, je jedno, koho dosadíme do rovnice, je příběhem myšlenky. Nebo myšlenek, lidstva? Jestli se někdy pustím do dvojky? To je ve hvězdách, ale třeba na mě vesmír zase jednou blikne!

Tano
Tano
16.05.2023 4 z 5

Dost dobrý, je zajímavé podívat se, jak vypadá scifi v podání jiných autorů, než převážně evropanů a američanů. Zajímavý pohled na věc, prolínání pokroku ve vědě s vývojem politické situace, která v "moderní" Číně nebyla jednoduchá. Politiky jsem se trochu bála, protože to není moje oblíbené téma, ale zde se politika s dějem prolíná nenásilně, takže jsem měla pocit, že děj skutečně spíše dokresluje a dává mu pozadí vývoje. Nápad na možné fungování jiných civilizací vzhledem k rozestavení vesmíru je originální. Konec rozhodně není žádný konec, takže čtenář prostě musí sáhnout po druhém dílu :)
Ačkoli je kniha na počet stran bohatá, nebyl žádný boj ji číst a žádné vyloženě hluché místo pro mě taky neobsahovala.

KnihomolNiki
KnihomolNiki
14.05.2023 5 z 5

Zajímavý vstup do nové série. V poslední době jsem četla více knih zasazených do asijské kultury, takže jsem si už zvykla na jejich styl života, myšlení a společnosti.

Styl psaní autora je za mě skvělý, poutavý, příběh mi rychle ubíhal. Je pravda, že se často přeskakuje v časové linii, ale ve výsledku mi to nijak nevadilo. Nejtěžší pro mě byly fyzikální jevy a jejich vysvětlování.

Ale obecně jsem si knihu užila a těším se na pokračování.

Loxias
Loxias
10.05.2023 3 z 5

Neni to uplne zklamani, ale nemuzu ani rict, ze by to dostalo ocekavani. Postavy celkem dobre vykreslene, ale moc jich vlastne neni (a motivace nekterych z nich je mi opravdu vzdalena - asi kulurni rozdily, napr obetovani dcery Jie Wen Tie pro jeji idealy). Vedecka cast vlastne neprinasi nic moc noveho a nejde ani prilis do hloubky a tim se jevi zbytecna. Stejne tak filozoficke otazky, ktere sice donuti k zamysleni, ale zaroven, alespon u me, jsou vetsinou rychle vyreseny. Co me opravdu zklamano, ze koncept civilizace trisolaranu v podstate kopiruje civilizaci pozemskou. Pro me nejak ztraci kniha smysl, kdyz autorova predstavivost narazi na jeden z prvnich mantinelu.
Dalsi dil si dam bez problemu, ale ocekavani se kterym jsem prvni knihu oteviral uz je nenavratne pryc. Dosavadni vrcholy scifi zustavaji nepokorene