Vysněný život Ernesta G.

Vysněný život Ernesta G. https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203858/bmid_vysneny-zivot-ernesta-g-ZxV-203858.jpg 5 335 69

Hrdinou Vysněného života Ernesta G. je Josef Kaplan, český lékař židovského původu, který v třicátých letech 20. století vystuduje v Paříži, válku a antisemitské běsnění přečká v alžírském vyhnanství a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa. Netuší však, že ani zde se svobody příliš nenadechne a že stráví téměř celý život v totalitním režimu. Když v roce 1966 přijme v sanatoriu k léčení jistého jihoamerického revolucionáře, dostoupí jeho absurdní životní dráha vrcholu. Protože se dožívá stých narozenin, zažije i pád železné opony a konečně se může zase podívat do Francie, kde se snaží posbírat střípky svého rodinného života. Podobně jako v Klubu nenapravitelných optimistů, Jean-Michel Guenassia i ve svém druhém románu představuje řadu nezapomenutelných postav (z nichž některé známe již z Klubu). a utkává bohaté předivo přátelských a milostných vztahů. Zevrubně se věnuje otázkám politickým a společenským a obohacující francouzskou optikou nahlíží každodenní život v komunistickém Československu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

La vie rêvée ďErnesto G. , 2012

Bubo19
17.11.2020 5 z 5

Je to moje druhá kniha od tohoto spisovatele a jsem opět nadšená. Autor líčí život lékaře Josefa Kaplana a příběh plyne a plyne, až uběhne 100 let přes obě světové války, španělskou chřipku, komunismus a pád železné opony. Pobyli jsme v Paříži, Alžíru a Praze. Navíc se do příběhu zamotal jistý Ernesto G. a spousta co by bylo, kdyby... K tomu všemu tanec a tango Carlose Gardela. A ten závěr, to bylo něco...

lencin
23.07.2020 5 z 5

Brilantní kniha. Dějiny 20.století v příběhu Josefa K. a jeho rodiny.

zuzulique
02.04.2020 4 z 5

Keďže Klub nenapraviteľných optimistov patrí medzi moje najobľúbenejšie knihy, pristupovala som k druhej knihe od autora trochu skepticky. Musím povedať, že začiatok ma vôbec nechytil a keby som knihu po pár desiatkach stranách odložila, ako to čitatelia často robia, prišla by som napokon o všetky tie pocity, ktoré vyplávali na povrch v závere.
Hlavný hrdina J. Kaplan, lekár židovského pôvodu, prežije svoj život striedavo v Paríži, Alžírsku a potom sa vracia do rodného Československa. Miluje krásne ženy, famózne tancuje tango, počúva úhrančivé piesne od Gardela (okamžite to človeka donúti ísť na youtube a pustiť si Volver), skúma choroby a neskôr ich aj lieči (medzi inými aj Ernesta G., ktorý sa naozaj zotavoval v Prahe), zažíva vojnu i besnenie komunizmu, vášnivé vzplanutia, bolestné straty, jednoducho všetko, čo patrí k silnému príbehu, správne namiešané a nadávkované do jedného pôsobivého celku.
V knihe nájdete i odkazy na vyššie spomínaný KNO, stretnete i niekoľko postáv, ktoré vám budú známe :) Za mňa 4.5*

Na záver apokalyptický citát ktorý mi bude pripomínať dobu, v ktorej som knihu čítala:
"Zkáza přišla o něco později, když zemi zdecimovala chřipka a zabila málem víc lidí než válka."

Toffee
27.03.2020 5 z 5

Co jsem knížku před třemi dny dočetla, pořád dokola si pouštím Volver Carlose Gardely a nějak ne a ne to nechat odeznít. Příběh Josefa K. mně úplně pohltil svým klouzavým tangovým tempem se všemi otočkami, vášní i smutkem. Nádhera! Klobouk dolů před věrným vykreslením atmosféry Československa. I když děj knihy období od února 48 do 90. let prosvištěl dost rychle, dokázal zapůsobit dojmem hlubokého vhledu do myšlení lidí, každodenních situací i drobných detailů ze života. A romantický vztah Ernesta a Heleny? Moc se mi líbila představa unaveného a zklamaného revolucionáře, pochybujícího o smyslu svého počínání a toužícího po jiném životě.

Yorika
07.03.2020 5 z 5

Rozvláčný začátek ale pak je to jízda. Velmi čtivý příběh, lékaře s českými kořeny mě vtáhl do děje.
Překvapením pro mě bylo, kdo se vlastně skrýval za jménem Ernest G. i když při zpětném pohledu to má svoji logiku. Jestli se příběh mohl odehrát skutečně tak, jak ho napsal autor, to už je na fantazii každého z nás. Kvalitní kniha, kterou je požitkem číst.

AdamŠkapa
09.01.2020 5 z 5

Co se stane, když smícháte Klub nenapravitelných optimistů s Forrestem Gumpem, pokapete ho odérem šedivé atmosféry z Prahy, dáte si ty nejlepší datle z Alžíru, ucítíte vůni Středozemního moře, sladkobolný gramofon od Carlose Gardela, zatančíte si poslední tango před Vítězným únorem?!? Knížka, tak krásná, čistá, smutná, dojemná, dotýkající se každého z nás, kde hrdinové jsou opravdu hrdinové a zbabělci jsou zbabělci. Proč mi musí říct některé věci o mně, o mé vlasti, o mém městě Francouz?!? Podivuhodný, silný příběh, opravdový MASTERPIECE!!!

kaja77
27.12.2019 4 z 5

Velmi čtivé, opravdu zajímavý životni příběh Ernesta G. Bavila mně každá etapa Ernestova zivota, část knihy, kdy Ernest pobýval v Africe byla bezvadná. Kniha je dost dlouhá, ale čte se tak dobře, že se ani nenadějete a bude konec

Dokča070
16.09.2019 5 z 5

Zajímavý příběh, je potřeba znát alespoň trochu historické souvislosti.

MaKolar
18.07.2019 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četl. Příběh je rozdělen do tří rovin, kde se část odehrává v komunistickém Československu. Skvěle vykreslená doba s historickým událostmi. Je to přesně ta kniha, o které víte, že jste ji nečetli naposledy.

ToMa33
15.07.2019 2 z 5

Po obrovském nadšení z Klubu nenapravitelných optimistů jsem se na tuto knihu ohromně těšil a očekával stejné pocity a radost z četby. To Vysněný život Ernesta G. bohužel tak úplně nenaplnil. Nejzajímavější části knihy se autor věnoval asi nejkratší dobu a to byl pro mne Josefův úkryt v Africe před válkou. Po 200 stranách vykreslujících život hlavního protagonisty nejprve v ČSR a posléze ve FR a Alžíru, které byly prošpikovány velmi zajímavými pasážemi, viz. život Maurice a jeho odhodlanost a touha v životě něčeho dosáhnout, rozpravy o divadle (Mathé), popisy Alžíru se pro mne kniha změnila v pomalejší telenovelu.... Ano, nemůžu vytknout skvěle popsanou atmosféru komunistické ČSR, ale fiktivní pobyt Guevary byl pro moji fantazii příliš. Příběh se točil kolem 5 postav, které jako kdyby byly odsouzeny spolu pokaždé něco "mít". Vztah Josefa a Terezy bych pochopit dokázal, prostě na sebe zbyli, ale aby děti (Ludvík a Helena), kteří vedle sebe vyrůstaly a byly vychovávány jako bratr a sestra a následně spolu chodí....to mi prostě přišlo, jak to říct, prostě divnýýý.....A posléze vztah Heleny a třicátníka Guevary mi prostě přišel přitažený za vlasy...
Po Klubu, který mi přišel neskutečně svěží a originální, zápletka měla spád a byla naprosto geniální a já se 570 stran skvěle bavil a hltal jednu stranu za druhou, mi příběh této knihy přišel tuctový... Snad jen hodně nečekané zjištění Ludvíkovy spolupráce s StB mě ke konci knihy vytrhlo z netrpělivého vyčkávání na konec knihy a mohl jsem si říct - JAKO FAKT? TO BYCH NEČEKAL, SKVĚLÝ.... ale takových pasáží jsem v knize já bohužel moc nenašel.
Mám rád Guenassiův styl psaní, ale bohužel příběh mě opravdu příliš neoslovil...

PetK
23.06.2019 5 z 5

Příběh, který plyne... a plyne sto let. Je zajímavé, že primárně je hlavní postavou Josef Kaplan, příběh je ale upleten kolem dvou žen, které měly nakonec svým způsobem podobný osud. A do třetice je kniha pojmenována po onom tajemném pacientovi, o kterém se dočtete už v anotaci. Ano, jistě, googlila jsem a zjistila, tato kdysi skutečně žijící osobnost v té době Československo doopravdy navštívila. Část příběhu je určitě fikce, ale v základu to sedí, stejně jako zbytek dějinných událostí. Knížka proto taky může být vnímaná jako procházka po dějinách jednoho století.
Už Klub optimistů mě kdysi moc bavil a tohle má podobnou atmosféru. Střídá se tam exotický Alžír, nejodlehlejší a nejchudší místa afrického kontinentu i realita Československa - ideály, kterým lidé věřili, i hořké probuzení. Knížka je poměrně obsáhlá, nepřekypuje dialogy, ale nenudila jsem se ani chvilku. Moc doporučuju.

DeepSea21
21.06.2019 5 z 5

Opravdu dechberoucí kniha.
Části odehrávající se v Praze byly úžasné, osamělá část pobytu také.
Veznění popsáno strhujícím způsobem.

momo01
14.04.2019 4 z 5

Skvěle popsaná nálada a historické milníky minulého století. Zpočátku pro mě pomalé tempo, ale se zvyšujícím se počtem přečtených stran jsem byla víc a víc vztažená do děje. …A na konci se mi chtělo plakat společně s Helenou....

mayinka
09.03.2019 5 z 5

Bylo mi fakt zle .. kdyz jsem se dostala k casti, kdy Josefa zatkli. Skoro jsem ji nedocetla. ....
Ale prekonala jsem pocity a pak uz to zase slo snadno.
Opravdu to stoji za to si knihu precist.

Ctv
14.02.2019 4 z 5

Upozorňuji, že můj komentář obsahuje spojler.
Vlastně ani nevím, proč a jak se mi tahle kniha dostala do knihovny. Musím říct, že se mi četla dobře, mám ráda knížky popisující zajímavé zážitky zajímavých lidí. Prožila jsem s Josefem celý jeho život, který opravdu nebyl nezajímavý. Asi by nebyl nudný sám o sobě, ale kniha popisuje druhou světovou válku, problém židovství, návrat do vlasti po válce, problém komunismu. Proto nenudí a mě bavila hodně.
Byla jsem celou dobu zvědavá, jak se bude život hlavního hrdiny vyvíjet. Doufala jsem třeba ve větší rozvedení výsledků jeho vědecké práce, těšila jsem se na popis života na místě, kam musel utéct před válkou, ale to se nekonalo. Asi ani nemohlo, protože by to muselo být na úkor jiných událostí a přijde mi, že každá část knihy / Josefova života musela být napsána. Jinak by to celé nebylo kompletní. Život po válce po návratu zpět do Československa byl také zajímavý, partnerské problémy, Josef původně plný komunistických ideálů a později bojující s těmi samými ideály poté, co z nich vystřízlivěl. Ale .... ale ve chvíli, kdy se začal příběh odvíjet okolo důležitého pacienta, už to pro mě nebylo tak dobré. Bylo jasné, že Ernest G. nebylo jen krycí jméno hlavního hrdiny během války, ale že velká část knihy se bude točit okolo Che Guevary. A ten příběh už mi pak přišel přitažený za vlasy. Báječné je, že autor pracoval s historickými informacemi které jsou podložené, ví se, že Che opravdu v Česku byl, umístění vily bylo také správné, ale vykreslení povahových rysů Che Guevary a jeho opravdová a upřímná láska k Josefově dceři ... nevím. To už asi ne.

zdenek118
28.10.2018 5 z 5

Poutavý román o životě českého lékaře židovského původu, odehrávající se v minulém století, který v rámci své profese procestoval jak několik evropských zemí západního světa tak i francouzskou kolonii Alžír. Téměř všude však naráží na antisemické předsudky svého okolí, které vyvrcholí nástupem fašismu v celé Evropě. Přestože byl celý svůj život levicového smýšlení, setkává se při svém návratu do poválečného Československa se stejným přístupem komunistického zřízení k židovské otázce a zažije na své kůži v 50. letech i perzekuce své osoby a celé své rodiny ze strany STB. Právě tuto část naši smutné historie považuji za velmi poučnou a myslím si, že se autorovi knihy povedla velmi dobře vykreslit. Knihu doporučuji k přečtení i dalším čtenářům a hlavně mladým, kteří tuto dobu nezažili.
Dávám 5*

lenkycka
19.07.2018 5 z 5

Další z brilantních Guenassiových děl.

Život Josefa K. ve svižném, občas až zběsilém tempu reje nočních lokálů předválečné Prahy a Paříže, stejně zběsilého studia a práce, vyčerpání v horkem se chvějícím africkém vzduchu i v mrazivě ochromeném poválečném Československu.

Krátký sen Ernesta G a kudla v zádech.

Nad vším Gardelův Volver. Fascinující tango 20. století.

Alternative
17.02.2018 5 z 5

Jedno velike prekvapeni, ktere ale vybradovalo po zjisteni, kdo je Ernesto G.

Dorrinka
31.01.2018 5 z 5

Pro mne osobně asi nejlepší kniha, která ke mně doputovala v roce 2017. Autor používá věcný až suchý způsob vyprávění, ale tak mistrně, že tím jen umocňuje význam všeho, co se odehrává hlavnímu hrdinovi, jehož dlouhý a barvitý život příběh postihuje. Skvělé vylíčení charakterů postav - dá se říci, že zde převažují nesympatičtí hrdinové, někteří dozrají v mimořádné osobnosti, někteří v mimořádné (pardon my french) zmetky, a čtenář celou dobu chápe, rozumí motivacím, ale není nucen sympatizovat. Zkratka dobří jsou dobří, ač nejsou nijak glorifikovaní, a zlí jsou zlí, ale nikdo jim nenasazuje psí hlavu viníka. To mne potěšilo zejména proto, že autor se nebál zaujmout stanovisko k dějinám, že nekývl na módní a plytký relativismus...Taktéž výborně popsané vyvíjející se politické a filozofické tendence, myšlení lidí o své době. Opravdu můžu říct, že jsem dokázala pochopit, proč někteří šli vstříc totalitním ideám, co znělo tak lákavě, že i velmi inteligentním lidem přišla hesla lákavější než samostatné myšlení. Do třetice s úctou tleskám za obraz doby komunismu v Čechách z pera cizince. Nezachytila jsem nic, co by "zatahalo za uši" nebo bylo v rozporu s popisy českých autorů nebo se zkušenostmi, které mi popsali rodiče a prarodiče.
Určitě si ráda od autora přečtu více.

Jane100
18.10.2017 5 z 5

V momentě, kdy jsem přišla na to, kdo to ten EG vlastně je, mi to slušně vyrazilo dech. A přitom to je od začátku tak jasné! :-) Kniha byla na můj vkus vyprávěna takovým zvláštním suchým způsobem, ale to nic neubralo na její kráse. Určitě si ji přečtěte. Nebudete litovat.