Vyhoďme ho z kola ven

Vyhoďme ho z kola ven https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2606/mid_vyhodme-ho-z-kola-ven-wGv-2606.jpg 5 2926 375

Již klasický román o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému. Kniha byla v roce 1975 zfilmována Milošem Formanem. Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Maťa

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

Loxias
31.01.2019 5 z 5

Chvilemi ztrestene a vesele, chvilemi krute a brutalni. Velmi brzo vas to vtahne do souboje, o kterem ale uz tusite, ze ho nelze vyhrat, ale o to vic to na me pusobilo inspirativne, kdyz ho nekdo presto chce pro spravnou vec dotahnout do konce. Trochu me ze zacatku obtezovaly nacelnikovy tripy a uz sem mysel, ze dam 4*, ale posledni tretina knihy mi to nedovolila.

skableska
23.01.2019 3 z 5

Film jsem viděla už dávno. Děj jsem si podrobně nepamatovala, ale základní myšlenky jsem si vybavila. Asi proto mě kniha nebavila tolik... Každopádně McMurphy mi byl sympatický. Líbilo se mi, že se nevzdává... I když skončil, jak skončil...

bukyna84
20.01.2019 5 z 5

Tento druh literatury mě vždycky přiměje přemýšlet nad tím, jakým způsobem bych se chovala na stejném místě a jak dlouho by prostředí trvalo, než by mě zlomilo...Obdivuji přesně ty nezkrotné rebely a jejich nezlomné duše, které jim nedovolí přestat bojovat...Zůstat svobodný uvnitř sebe sama, kdo z nás to dokáže (a ani nemusíme být zavření v léčebně či jinde)...Kde je hranice mezi tím být "normální" a duševně nemocný? Kniha i filmová adaptace jsou povedené, dokonce mi ani nevadilo, že jsem nejprve viděla film a až pak četla...

blowfish
19.01.2019 2 z 5

Vždy jsem měla zato, že knižní zpracování je lepší než zpracování filmové. Nejspíš ne vždy.

jituz
14.01.2019 5 z 5

Kniha s velkým K..

n.ezn.amy
22.12.2018 5 z 5

Výborně napsaná kniha o svobodě, o nezlomnosti vůle nepoddat se a stále bojovat za to zůstat člověkem. Ovšem ne každý boj lze vyhrát. Randle McMurphy ho nevyhrál, ale nesklonil se. Pro mě naprosto úžasný příběh

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Těžko popisovat něčí svobodu za mříží. Těžko popisovat myšlení žalářníků. Těžko soudit pohnutky jedinců.
Mám v hlavě jednu větu, která to snad tak trochu vystihuje.
...je to divný svět, svět co zavírá blázny do pokoje se mříží.
Kdo z nás je za mříží?...

kklepkaa
03.12.2018 5 z 5

Opravdu působivá kniha. Rozhodně doporučuji. Formanův film jsem neviděla, ale při nejbližší příležitosti to ráda napravím.

Sharru-ken
29.11.2018 5 z 5

Silný příběh silného člověka vyprávěný ještě silnějším člověkem. Tato kniha je hlavně o svobodě, ale nejen o těch mřížích, je hlavně o svobodě mysli. Vyprávění z pohledu Náčelníka je prostě úžasné. Není to prosté vyprávění, ale rozjímání o věcech, vzpomínání a úvahy a díky tomu je to neuvěřitelně lidské. Tím že "hlavní postava" není vypravěč je jenom dobře a tím, že mu nevidíme do hlavy, dostává příběh zase něco navíc. Postavy luxusní.
Dlouho jsem se na tuto knihu těšil a mé očekávání bylo naplněno. Dokonce jsem vydržel a nepustil si film dokud jsem si nepřečetl knihu.

Cacolinka
23.11.2018 4 z 5

Přelet nad kukaččím hnízdem jsem viděla kdyby dávno, takže jsem si děj až tak podrobně nepamatovala. Překvapilo mě, kde je hlavním vypravěčem...i když možná to tak bylo i ve filmu..:-D
Kombajn je všude kolem nás...

Palivo
21.11.2018 4 z 5

Bom zorno.

Tahle knizka je o tom, jak chlapek, kterej az podezrele moc vypada jako Jack Nicholson, dojde do blazince, kde se pusti do fajtu se sestrickou. Proc s ni mel problem vubec netusim. Sestricky obcas sleduji na vychovnem kanalu pornhub.com a vzdy vyjdou ve vsem vstric a nechaji si libit cokoliv. Asi jina doba.

Knizka byla docela vtipna, tedy hlavne protoze Randál MacMurphy byl vtipnej, ale obcas me opravdu stvalo, jak to ten nemej indian dlouze okecaval. Skoda, ze ani jednou nebyl v kuchyni, ja mam totiz tuze rad indickou kuchyni a to by bylo za 10/10. Na druhou stranu mi prisel konec strasne uspechanej, kdy se v podstate na 15 poslednich strankach udalo vic nez za poslednich 200. Trochu jako kdyz jdete kadit a ono to rychle vypadne, takze jste si ani nestacili poradne zahrat hru na zachode.

Celkove hodnotim osmi bludistaky.

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Těžká kniha. Ale stálo to za to.

Hrděbor
20.10.2018 5 z 5

Od té doby co jsem tuto knihu přečetl, tak když mě nějaký kolektiv či jedinec leze na nervy, pěkně od plic jim to řeknu.

SSTknihy
18.10.2018 5 z 5

Randle McMurphy je přesvědčen, že se mu právě povedl skvělý kousek a svou chytrostí vyzrál nad systémem, který ho chtěl napravit a zaškatulkovat. Netuší, že nástupem do ústavu pro duševně choré právě začal nejtěžší zápas jeho života - boj o zachování lidské důstojnosti a hrdosti. Síla mašinérie, proti které bojuje je ale příliš drtivá a boj předem marný. Naštěstí jeho poselství svobodné vůle a touhy po životě přežije. Divadelní představení, film i kniha – vše skvělé!

lushi
16.09.2018 4 z 5

Dobrá kniha,napsaná poutavě, v mém obzoru s unikátním tématem, ale už bych se k ní podruhé nevrátila. Tato kniha zestárne, časově a místně je už teď příliš vzdálená.

Hobo
13.09.2018 5 z 5

Zážitek z knihy jsem měl doplněn Formanovým filmem, ale i divadelním představením, tuším v Trnavě. Speciálním představením, ze kterého byli asi vyvedeni i samotní herci. Mezi diváky patřili totiž z velké části lidé, kteří prošli léčbou alkoholismu a kteří měli tudíž bezprostřední zkušenosti z psychiatrické instituce. Bylo to naprosto úžasné. Již nikdy jsem se nesetkal s tak bezprostřední odezvou. Reagovali spontánně na každou repliku a tím, jak jich bylo hodně, vytvořili neobyčejně kontaktní masu a vlnu porozumění, jež se přelila i na herce, kteří nutně pocítili to pochopení, to prožívání, a mělo to neobyčejně pozitivní vliv na jejich výkon. Nezapomenutelný zážitek.

Bajunek
21.08.2018

Dostala mě nejen kniha, ale i film.

Radovan_R
19.08.2018 5 z 5

Výborná kniha, co dodat? Film jsem poprvé viděl už kdysi dávno a byl skvělý. Nedávno ho dávali znova a propásl jsem ho, ale aspoň jsem si připoměl, že byl vytvořen podle knihy. A tak jsem si ji přečetl.
Je psaná z jiného pohledu, než film, ale to vůbec nevadí. Jádro je stejné a tohle by si měl přečíst každý, protože dnes je kolem nás příliš mnoho těchhle velkých sester, které nám říkají, co a jak máme dělat a co dělat nemáme. Péčí o naše blaho se dá maskovat kdejaká lumpárna, která ve skutečnosti ničemu nepomáhá, pokud dokonce neškodí a proti tomu je potřeba se bránit. Takovýchhle McMurphyů by bylo potřeba mnoho.

brosofa
08.08.2018 4 z 5

Nacelnikuv styl vypraveni me hodne bavil. Obcas nudnejsi pasaze, ale ve vysledku je to velmi dobra, ctiva a zajimava kniha.

Freemantle
23.07.2018 4 z 5

Kdysi dávno jsem viděl film a teprve teď sáhl po knize. Film byl výborný, kniha velice zdařilá. Náčelník příběh z psychiatrické léčebny, které pevnou rukou vládne Velká sestra, vyprávěl příjemně, ale ztotožňuji se s názory těch, kteří tvrdí, že některé jeho pasáže (myšlenky) byly nezajímavé. Ale naštěstí jich nebylo moc. McMurphy byl vykreslen skvěle, jeho postava mi byla velice sympatická a blízká. Ve filmovém zpracování mi sestra Ratchedová přišla daleko zrůdnější, trošku mě zklamalo, že jí zde nebylo dopřáno víc prostoru. Náčelníkovo líčení ve spojení s mojí fantazií zafungovalo, proto jsem se při čtení několikrát od srdce zasmál. Konec mě mírně zklamal, přišel mi uspěchaný, škoda.