Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několika­měsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta" společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století. Více na http://www.jontes.info/2009/11/15/vyhnani-gerty-schnirch-katerina-tuckova/ .

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29103/vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4.51551
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno:, Host
1. vydání originálu:2008
Počet stran:416
Vazba knihy:vázaná
ISBN:978-80-7294-315-9, 978-80-7294-413-2

Danago

Kateřina Tučková , když něco napíše, tak to vždycky stojí za to . Nepíše jak přes kopírák , nepíše jednu knížku za druhou , ale její knížky jsou unikátní. Příběh popisuje odsun brněnských Němců po skončení války.
Gerta Schnirch je poloviční Němka a má jen několika­měsíční dcerku, přesto je tvrdě „odsunuta" společně s ostatními směrem na Vídeň. Zažívá velice vyčerpávající pochod a skončí v Pohořelicích. Zde se Gerta zachrání při nucených pracích na vinohradech. Zažívá velmi tragické období nástupu komunismu.
Kniha je opět propracovaná do všech podrobností. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací o této době. Knížka je napsána úžasně čtivě, jak to jen autorka umí. Naprosto všem doporučuji.

peliska85

Mělo by být povinnou četbou pro střední školy!

Lenka8418

Velmi silný příběh a i když bych v té době nechtěla žít za žádnou cenu, jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Kdo má rád tuto literaturu, tak doporučuji k přečtení.

Jituška82

Detailně popsaný život jedné "německé češky". Na mě to bylo místo až hodně depresivní, ale díky tomu, že ke konci knížky svůj pohled na tuto problematiku odhalovalo více osob, jsem knížku zdárně dočetla. Je to realita minulého století, dost smutná doba...

Aroucaria

Smutek nad smutek. Velmi zajímavé až šel mráz tělem, ale možná záklopka si k sobě nepustit tolik hrůzy mohla za to, že jsem se do příběhu nepoložila zcela. Většina se točila kolem Gerty, ale ke konci se střídalo hodně postav a na pár stránkách se musel vměstnat děj mnoha let, což příběh dost poškodilo a roztříštilo.

kerstyn

Tolik smutných osudů přinesla druhá světová válka, ať už během nebo těsně po jejím skončení. Lidi ničí nejen naši planetu, ale i sami sebe. Poutavý příběh o kapitole dějin, před níž se dlouho přivíraly oči. A mně to zase otevřelo nové obzory. Díky za to. A stále žiju (zřejmě v naivní) představě, že se lidé nebudou již dopouštět stejných chyb.

NikytaX

Konec války tak, jak si ho lidé nechtějí připomínat. Krásně napsaný a strhující příběh, přesto, že Gertha měla neobyčejně smutný osud.

O Žitkovských bohyním jsem si myslela, že byly super, ale toto je ještě lepší. A smutně musím přiznat, že se stydím, kolik málo toho vím o historii naší země. Odsun Němců pro mě vždy znamenalo to, že se prostě sbalili, nasedli do auta, na vlak či autobus a odejeli, někam, nikdy jsem nad tím dál nebo víc nepřemýšlela. O to větší a hlubší zážitek si odnáším z této knihy a připadám si zase o něco vzdělanější.Začala jsem ji číst jako těhotná, ale musela jsem ji odložit, protože je místy orpavdu hodně drsná..Teď jsem ji dočetla jedním dechem a vřele doporučuji.

lucik2773

Miluju knihy z doby válečné a poválečné, a tak nemohu napsat jediné křivé slovo. Příběh mě zaujal, člověk si vždy uvědomuje (srdce mi nad tím pláče), jací byli a jsou lidé (jsou horší než zvířata). Bude ještě dlouho trvat než si to uvědomí oni sami.

Janek

Zase jsem měla příliš velká očekávaní. Fakticky samozřejmě jde o velmi závažné téma, ale tohle samo o sobě mě k slzám nedožene. Literární zpracování pohnutého Gertina osudu mě (bohužel) nechalo absolutně chladnou, dočetla jsem text spíš silou vůle. Rozumím tomu, že se Tučková snažila vyvarovat patosu, ale jako vypravěčka mě po většinu času nudila. Úvod byl slibný, od druhé třetiny se mi příběh zdál už jen zbytečně natahovaný a ufňukaný. Škoda.

Květinka008

Neskutečný výkon tak mladé autorky! Pro mě knížka o to údernější, že mám zájem o historii a žiju v Brně, pocházím z Podpálaví a jako každý zdejší na tento kraj nedám dopustit. Jak vidíme Palavu, víme, že jsme doma... Již jako dítě po revoluci jsem se dozvěděla o "kopci s křížem" nedaleko Falkensteinu, kde jsou lavičky se jmény celých vysídlených rodin, a pokaždé je mi smutno jen z představy, že by mě někdo vyhnal a musela bych se domů jen dívat... U Gerty je příběh znásobený také osobní tragédií... Všem doporučuji také divadelní představení v brněnském HaDivadle!

jana3526

Lidi jsou horší než zvířata a je jedno jaké národnosti jsou. Autorka umí opravdu vehnat slzu do oka. Skvělá kniha!

Dukatka

Skvělá kniha!

Mardou19

Velmi silný příběh o problematice, kterou jsem dosud neznala. Dobré vidět válku také z druhé strany. Velmi drsný příběh, ale nedokázala jsem se odtrhnout.

Haňula_

Děsivá ukázka toho, čeho všeho jsou lidé schopni. Co se Němcům stalo během putování z Brna, je pro mě nepředstavitelné.
Vyhnali Němce do jednoho, jako by každý, byť obyčejný německý občan, mohl za to, co se v dané době dělo. Odsuzovali je za utlačování a nelidské chování a sami se pak zachovali jako barbaři. Jak málo stačí, aby lidé potlačili svou důstojnost a úsudek. A přesto se najde několik takových, co dokáží pomoct.
Kdo se zajímá o období 2.světové války, doporučuji film "Náš vůdce".

hanis2806

Silný příběh o jedné konkrétní ženě, její rodině a blízkých, o němcích, válce a poválečném Česku, o vyhánění, vraždění a znásilňování němců a snaze to vše přežít.
Občas jsem neměla sílu pokračovat ve čtení ale zároveň jsem se od toho nemohla odtrhnout...

milan2310

Čtivé, ale hodně depresivní.

marve

Skvělá kniha nutí k hlubokému zamyšlení. A sebereflexi, byť ve vztahu k útlému dětství.....

HanaMalina

Jsem velmi ráda, že jsem si knihu přečetla a dozvěděla jsem se prostřednictvím Gerty Schnirch více o vyhnání brněnských Němců a možná to i otevřelo téma, o kterém se moc nemluví.

oolinkaa

Zas takovy mazec to nebyl..dojela jsem do pulky, a pak to uz vzdala..nejdriv jsem myslela ze to nedoctu, byl to dost silny pribeh o matce a diteti, ale pak to uz nemelo spad, nudilo me to.. takze za 3 no...

ieve

silný příběh

Aleh

Autorka v této knize zpracovává velmi citlivé téma odsunu Němců. V centru jejího zájmu je osud mladé dívky Gerty Schnirch, která patří k tzn. brněnským Němcům, kteří mají být odsunuti. A tak se Gerta jedné květnové noci záhy po skončení 2. světové války nedobrovolně stává i se svou malou dcerou účastníkem pochodu směrem na Vídeň. Nesmírně vysilující pochod však končí v Pohořelicích. Gertě se podaří tam setrvat a po určitém čase se vrací i s dcerou už jako občanka československého státu zpět do Brna, kde prožívá události v Československu ve 2. polovině 20. století.
Ráda čtu příběhy lidí na pozadí dějinných událostí. Mají v sobě i něco navíc než jen samotný příběh. Čtenáři jsou svědky, jak tyto historické události zasahují lidem do života a formují jejich osobnosti. Vřele doporučuji.

lushi

Silný příběh, který mě skutečně dojal a zasáhl. Nicméně měla jsem velký problém s tím, jak byla kniha napsaná. Některé věty mi vůbec nedávaly smysl, nesedělo mi přeskakování v čase, odkazy na to, co se teprve stane. Zkrátka přišlo mi to hodně zmatené a kvůli tomu jsem měla dojem, že se vůbec nikam neposouvám.

Michalka98

Úžasná, čtivě napsaná knížka, která mě rozhodně vzala za srdce. Silný příběh je ukázkou toho, že nejen válka sama o sobě, ale i doba po válce byla nesmírně krutá. Gerty mi bylo líto, bohužel v té době se poprávu rozzlobení Češi nezajímali o to, kdo byl a kdo nebyl nacista. Myslím, že kdybychom 2. světovou válku zažili ať už jako Češi nebo Židé, vnímali bychom Němce také jako zlo, kterého se musíme zbavit. Proto si myslím, že si dnes nedokážeme udělat objektivní úsudek. Jsem ráda, že nám tuto knihu zařadili do povinné četby a nám zbývá si jen uvědomit, jak dobře se máme dnes.

vikaa

Příběh Gerty a ostatních německých žen žijících za války v Brně se řadí mezi příběhy, na které bychom chtěli zapomenout. Hrozné je, že po válce se obyčejní lidé chovali jako zvířata. Částečně proto, aby se pomstili za ztráty, které od Němců utrpěli, ale hlavně proto, že jim to bylo povoleno a nečekal je za to žádný trest. Nevím, jestli by Gertu čekal lepší osud, kdyby nezažila to, co zažila těsně po válce a co zažívala dalších 45 let. To nemůže vědět nikdo. Ono ani někteří Češi neměli v té době na růžích ustláno. Z knihy mám velmi rozporuplné pocity, ale jsem si jistá, že zločiny proti lidskosti u civilního obyvatelstva by neměly být nikdy promlčeny a měly by se připomínat. A to bez ohledu na to, kdo je obětí a kdo agresorem. Za to patří autorce díky.

Chytuš

Stále ještě přemýšlím, co k tomu říct. Tak hlavně - pět hvězdiček je pro tuhle lahůdku opravdu málo. Čekala jsem román o těžkém údělu Němců při odsunutí, ale dostala jsem mnohem, mnohem víc. Děj se točí kolem Gerty, ale rozhodně není pouze o odsunutých Němcích, řekla bych, že šikovně nastavuje zrcadlo celé době, počínaje druhou světovou válkou až po porevoluční období, kdy největší důraz je kladený na dobu poválečnou a období 50tých let. Čtení jsem si dávkovala, protože námět je opravdu hodně těžký a bolestný, nicméně zpracování je výtečné a velice čtivé. Rozhodně doporučuji všem k přečtení. A pokud znáte Brno nebo oblast Pálavy, bude pro Vás čtení velice příjemná třešnička na dortu. Děkuji paní Tučkové za nádhernou knihu, která pro mě osobně stojí v žebříčku ještě výš, než Žítkovské bohyně (i když i ty hodnotím velmi vysoko).

Kerberos

Težká doba,kdo byl vlastně oběť.

petra.kind

Kniha ponurá, depresivní, ale krásná. Ještě dlouho po dočtení jsem se k ní v myšlenkách vracela. Nabízí trochu jiný náhled na dobu, která rozhodně nebyla lehká a už vůbec ne černobílá. Co všechno s lidmi dokáže udělat válka...

monte

Silný, moc hezky a citlivě napsaný román. Strašná doba. Kniha mě velmi zasáhla a dlouho mi zůstane v hlavě.

sramkovamichala

Kniha se mi líbila více než Žítkovské bohyně. Děj je ucelený, obsahuje i vsuvky vyprávěné jinými osobami. Je dobré trošku znát historické souvislosti, pro lepší pochopení.