Vycházející slunce

Vycházející slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5725/vychazejici-slunce.jpg 4 183 29

Nejslavnější Crichtonův detektivní román známý též z filmového zpracování. Během velkolepé oslavy doprovázející otevírání americké pobočky velké japonské firmy je nalezena mrtvá žena. A vyšetřování se od svého počátku stává honbou za přízraky v kouřové cloně průmyslových intrik a nelítostných obchodních bitev, v nichž se zajatci neberou. Román je též odrazem názorů Američanů na tvrdé praktiky japonských obchodních společností té doby, i na jejich vnímání Američanů jako nekulturního národa bez historie.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Baronet

Rising Sun , 1992

zahadum
13.03.2018 4 z 5

Dočítal som nedávno Odhalenie a tam bolo tempo fakt dramatické a autor sa vyhol chúťkam všetko opisovať a rozoberať. Pomerne komplikovaná vražda mladej ženy je tu na začiatku dobre popisovaná ale postupne autor vysvetľuje, opisuje analyzuje zložité japonsko - americké vzťahy ...opisy sú fajn a dozvedel som sa veľa ale postupne ich je už príliš a zbytočne spomalili ináč skvelú detektívku. Filmové spracovanie je o triedu slabšie ale drží sa pomerne knihy takže dá sa pozrieť. Dej knihy sa odohráva v Kalifornii a nie v Japonsku ako si niekto omylom myslí.

Kerberos
12.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha,skvělý film.

Albertos
09.07.2017 5 z 5

Tento autor má zvláštní štěstí na kvalitně zfilmované knihy. A Vycházející slunce není žádnou výjímkou. Velmi dobře se to čte a hezky to ukazuje chování v korporátním prostředí a u jiné kultury než na co jsme zvyklí. Nevím, na kolik to odpovídá reálné situaci, ale pokud i z poloviny, tak je to kromě dobrého prostředí i poměrně zajímavé.

Eldar80
25.01.2017 5 z 5

Do čtení se mi vůbec nechtělo, protože detektivky nejsou můj oblíbený žánr a tak je vůbec nečtu. Crichton však patří mezi mé oblíbené autory a tak jsem se překonal. Jenže jak je u tohoto autora typické, už od začátku je člověk vtažen do děje. Opět jsem musel obdivovat Crichtonovu schopnost psát tak poutavě a přitom čtenáři předávat spoustu informací.
Tahle kniha se týká především kulturního střetu Japonska a USA, které reprezentuje západní liberální myšlení. Hned pro začátek říkám, že tohle úžasné dílo je úplně nevhodné pro všechny, kteří pod detektivkou vidí hlavně napětí a promyšlenou zápletku.
Nováček ve službě styčného důstojníka pro japonské záležitosti začíná řešit na první pohled banální zločin - znásilnění zakončené vraždou. Na pomoc dostane zkušeného detektiva, který je znalcem japonské kultury. Jak však oba zjišťují, pozadí zločinu zasahuje do mnohem širších souvislostí. Crichton bravurně ukazuje odlišnou japonskou kulturu a zároveň se věnuje politice a vztahu japonských firem k americkému hospodářství. Samotný příběh a detektivní zápletka tak místy ustupují úplně do pozadí.
Rozhodně doporučuju všem, které zajímá japonská kultura a vztahy obou velmocí. Ikdyž je těžiště celého románu spíše ekonomického charakteru, tak ani příběhu se téměř nedá nic vytknout. Někomu se ke konci může zdát děj trochu překombinovaný. Dál nenacházím slov, tohle jsem vůbec nečekal. 90%

cantona
11.10.2016 4 z 5

Jedna z lepších knih Michaela Crichtona. Příběh i děj byl velmi dobrý a na rozdíl od jiných děl tohoto autora neměl tento román žádná hluchá místa a děj měl spád. V tomto příběhu se autor zaobírá tím jak Japonsko v podstatě a v jistém smyslu přebírá nadvládu nad USA tím, že skupuje velké firmy a společnosti v této zemi a v jedné takové firmě se odehrála vražda...

Dandy1
27.08.2014 1 z 5

Kniha mě na rozdíl od jiných Crichtonových knih nudila. Ani jsem ji nedočetla.

koubin007
21.08.2014

Klasicky Crichton. At uz je to rising sun nebo state of fear, pokazde chce ctenare tak trochu vzdelat. Respektive mu otevrit oci. Jako by cela kniha mela spise varovat pred hrozicim nebezpecim skryvajicim se v nasi nevedomosti nebo laxnosti vuci rozpinajicimu se Japonskemu vlivu. Nemyslim si, ze je to bezna detektivka. Spise takove memento, jako obvykle, avsak nyni na tema Japonsko vs Amerika. Pekne napsano ale na muj vkus az prilis snadne a pruhledne. Velmi rychle si date jedna a jedna dohromady a pak uz vse probiha podle predem odhadnutelneho scenare. Mozna v cestine by vynikly nektere nuance, nicmene jsem rad, ze jsem to zvladl v originalu. Knihu Doporucuji vsem fanouskum crichtonovske "fikce" s velkymi uvozovkami.

Knišíl
02.11.2013 5 z 5

Moje první kniha od Crichtona. K výborné čtivosti a uvěřitelnému ději nám zde autor předkládá nenásilnou formou spoustu faktů z Japonsko-amerických vztahů. Sice se kniha odehrává před 20 lety a myslím si že mnoho věcí se změnilo (nezkoumal jsem tuto problematiku, takže se případně omlouvám), přece jenom je to alespoň z historického hlediska velice zajímavé.

Phoenix16.cz
04.08.2013 4 z 5

Na Vycházející slunce jsem poprvé narazila jako filmové zpracování. Film se mi vyloženě nelíbil, ani jsem ho nedokoukala, což dělám jen výjimečně. O několik let později jsem zjistila, že je podle předlohy MC, které jsem si mezitím velice oblíbila. Zkusila jsem knížku a hned to bylo o něčem jiném. Zajímavý příběh o otci, který musí v cizí zemi vyřešit vraždu, která nemá být objasněna. Složitý příběh je ozvláštněn sociokulturními vložkami, které jsou přinejmenším velice zajímavé.