Vřeteno osudu

Vřeteno osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267983/bmid_vreteno-osudu-3wo-267983.jpg 5 117 48

Kdo by neznal tajemné, strašidelné balady z legendární sbírky Kytice! Co však víme o životě jejich autora Karla Jaromíra Erbena? Málokdo tuší, že pod maskou seriózního, tichého muže se skrýval vášnivý romantik, jenž si do deníků zapisoval děsivé sny, žil ve stínu smrti, vedl hovory s duchem mrtvého bratra-dvojčete, trpěl problematickými vztahy k ženám a skrýval hrůzné tajemství Záhořova lože. Zkušený romanopisec Otomar Dvořák poodhalil oponu nad nelehkým životem tvůrce, který musel svádět dramatický boj s nepřízní osudu, aby pro budoucí generace zachránil svět starých slovanských mýtů, obřadů, pověr, písní a pohádek. V románovém příběhu procházíme spolu s Erbenem bouřlivými událostmi poloviny devatenáctého století, setkáme se s významnými osobnostmi té doby (Mácha, Palacký, Havlíček Borovský, Tyl, Němcová, Frič, Šafařík a jiní), ale současně putujeme i baladickou krajinou, nad níž září bledá luna, ve skalách se otvírají poklady, vodník líčí ošemetné sítě a mrtvý milenec klepe na okénko, za kterým se modlí jeho milá… Vřeteno osudu se otáčí a černá sudice Morjana šeptá Erbenovi z temnot: „Propadl jsi smrti! Čím se vykoupíš, aby sis zasloužil život?“... celý text

LuckaH2
20.04.2017 5 z 5

Skvela! To by se melo cist ve skolach misto sucheho "ten napsal to a to". Bylo pro me velice zajimave uvedomit si, ze za znamymi baladami a sbirkami pohadek(atd.) je clovek, ktery se narodil par kilometru od mista, kde ziji. Inspiroval me k vyletum do krajiny, o premysleni nad vecmi a v neposledni rade me kniha nutila hledat si info (opravdu se mohl K. J. E.potkal s Gogolem? Opravdu byl vydan almanach?...). Take jsem se poucila o pojmech (proc se rika " nechal tam sekeru"...) a tradich. Za me ctiva kniha, co doporucuju!

lenka7348
12.02.2017 3 z 5

Kniha je to bezesporu zajímavá a pan Dvořák je očividně velkým znalcem historie, díky kterému jsem se dozvěděla mnoho zajímavých informací o našich předních umělcích. Bohužel jsem se i přes tyto nesporné klady Vřetenem osudu doslova prokousávala (proto ty 3*). Možná to bylo způsobeno tím, že mě popisované období českých dějin nikdy příliš nechytlo za srdce nebo snad zvoleným jazykem, těžko říct.
Abych nebyla jen negativní, přečtení knihy na mě přece jen mělo vliv - konečně jsem si svou knihovničku rozšířila o Máj a Kytici, dokonce v jednom svazku (i když ani jednoho autora by toto spojení asi příliš nenadchlo). :-)

kasavubu
11.01.2017 5 z 5

Po dlouhé době se na našich knižních pultech objevila kniha, která pro mě byla skutečně příjemným překvapením, a to nejen po stránce obsahové, ale i stylistické. Otomar Dvořák opravdu psát umí nebo alespoň mně jeho styl sedl jako ušitý. K současné historické románové tvorbě bývám zpravidla dost skeptická, ale v případě Vřetena osudu jsem byla opravdu nadšená. Autor nejen bravurně vylíčil život jednoho z našich nejlepších spisovatelů a básníků 19. století, ale i výborně vykreslil celou dobovou atmosféru první a části druhé poloviny 19. století. Co oceňuji asi nejvíce je, že se nezaměřil jen na Erbenovu básnickou a sběratelskou tvorbu, ale že připomněl i kolik toho udělal pro český národ po stránce archivářské (doslova žasnu, kolik starých pramenů a literatury zpřístupnil tehdejší široké veřejnosti a vlastně i nám v současnosti, protože nebýt jeho houževnaté a pilné práce, spousta pramenů by někde zapadla a nikdo je nezpracoval). Velmi zvědavá jsem byla, jak se autor popere s dosti hektickou politickou situací kolem poloviny 19. století, zejm. s událostmi spojenými s revolucí v roce 1848 a nástupem Bachova absolutismu. I v tomto směru autor předvedl, že opravdu umí. Vše zde bylo krásně a přehledně popsáno. Jednoznačně chválím i autorův vytříbený jazyk. Jsem ráda, že se stále ještě najde autor, který češtinu používá tak, jak se má a jak se to také hodí k době, o níž píše. Samozřejmě i mě velmi zaujaly pasáže o jednotlivých obrozencích, kde se člověk dozvěděl řadu perliček z jejich života. Nedalo mi to a řadu věcí jsem si i ověřovala a opět jsem byla mile překvapená, že se tak opravdu odehrály. Jsou zde připomenuty osudy nejen Boženy Němcové, ale i K. H. Máchy, J. K. Tyla, F. Palackého, K. H. Borovského, K. Sabiny a pak celé řady dalších významných, leč neznalému čtenáři nepříliš známých autorů. Knihu tedy mohu jednoznačně doporučit a dávám plné hodnocení. Jediné, co mě trošku zklamalo, byl ten jaksi „utnutý“ konec. Na to jak byla kniha dlouhá, bych očekávala trochu obsáhlejší zakončení.

cukrovka
22.06.2016 5 z 5

Skvěle napsaný román o K.J.Erbenovi. Užasná čeština, příběh zpestřen úryvky z balad a pohádek. Na životním příběhu K.J.Erbena je ukázána doba národního obrození. Tento úsek českých dějin je podán rozhodně zajímavějším způsobem než ve škole. Knihu vřele doporučuji.

alzbeta4340
24.04.2016 5 z 5

Moc dobře napsaný literární životopis Karla Jaromíra Erbena zobrazující nejen jeho příběh, ale i dobu, v níž žil. Proč mi to takhle nevyprávěli ve škole? Škoda, že je kniha tak málo známá a má nulovou propagaci, protože by si ji měl přečíst každý, kdo se trochu zajímá o českou literaturu a historii.

Boboking
31.03.2016 5 z 5

Kdo by řekl, že číst o národních obrozencích může být takový zážitek. Skvěle vystavěný příběh, s ponurým nádechem jako Erbenovy balady. Vřele doporučuji.

Vědruna
11.02.2016 5 z 5

Čtivé zpracování látky, která mě ve škole dost nudila. Doba kolem roku 1848, almanachy, Palacký, Sabina, K. H. Mácha, K.H. Borovský a další velcí mužové a také ženy českých dějin, které si pamatujeme ze školních učebnic, jako živí lidé se svými slabostmi a životními osudy. Vztah Karla Jaromíra Erbena k Boženě Němcové, jeho pohnutý životní osud. Ani Erbenova Kytice nevznikala lehce a rychle... Doporučuji, kniha mě příjemně překvapila.

bookcase
31.01.2016 5 z 5

Tak tohle je naprosto brilantní, skvělý a čtivý román o K. J. Erbenovi. Dozvěděla jsem se hodně nových věcí. Četl se jedním dechem. Doporučuju.