Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46869/bmid_vrazdy-v-ulici-morgue-a-jine-povidk-tkF-46869.jpg 4 547 52

Kniha obsahuje 5 detektivních povídek amerického spisovatele – Vraždy v ulici Morgue, Záhada Marie Rogetové, Odcizený dopis, Vrah jsi ty! a Zlatý brouk. Ve třech povídkách vystupuje Augustin Dupin, známý svým analytickým myšlením. Ve čtvrté je detektivem anonymní vypravěč s břichomluveckými schopnostmi. V poslední povídce vystupuje William Legrand, který nalezne pirátský poklad. Parádní koláže Václav Sivko. Edice Máj, svazek 49.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Mladá fronta

Murders in the Rue Morgue and Other Stories

ivetka859
06.03.2024 4 z 5

Ten fakt, že držím v rukou základní kámen detektivního žánru, mnohonásobně převyšoval četbu samotnou.
E. A. Poe tvořil svoje povídky i básně systematicky, silně analyticky a hlavně odzadu. Tak vznikly detektivky - nejdřív vezmeme chronologicky poslední událost děje - smrt zavražděného, a pak analyzujeme, co jí předcházelo. Číst ale slovo od slova myšlenkové pochody a dedukce, včetně slepých uliček a důkazů sporem, je silně náročné na hlavu, porozumění a orientaci v textu. Trvalo mi naladit se na tenhle styl, proto mi asi každá další povídka přišla lepší než ta předchozí.

baji42
26.12.2022 5 z 5

Četla jsem jako holka a tehdy jsem byla nadšená. Ale i po létech musím znovu ocenit jednoho ze zakladatelů hororového žánru.

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Moje oblíbená detektivka s tak trochu hororovými prvky, jak se od E. A. Poea očekává. Poprvé jsem ji četla jako náctiletá a nesmírně se mi to líbilo. Od té doby je Poe můj velký oblíbenec! Tentokrát pro skupinu #klasikomilove přečteno již poněkolikáté a je to pořád hodně dobrý! Mondieu!

Trudi806
03.11.2021 5 z 5

Tak tímhle byl založený můj oblíbený žánr, a to je moc dobře.

666Jitka
22.09.2021 5 z 5

August Dupin, stejně jako jeho kolegové Sherlock Holmes a Hercule Poirot, je sympatický detektiv, kterého charakterizuje logické myšlení a smysl pro dedukci. E.A.Poe dokazuje, že je mimo jiné výtečný spisovatel také detektivního žánru. Tentokrát jsem poslouchala jako povedenou dramatizaci na radiu VLTAVA.

Emberas
01.05.2021 5 z 5

Další vynikající práce od tohoto autora. Titulní povídku jsem četl ještě v dětství a dost jsem se tenkrát bál :-)

boxas
10.02.2021 5 z 5

Augustin Dupin - archetyp všech dalších detektivů až do dnešních dnů. Augustinem Dupinem to všechno začalo a každý další vyšetřovatel se s ním tak nebo onak poměřuje.
Jen si vezměte např. povídku Vraždy v ulici Morgue nebo Odcizený dopis!
Autor, jakým byl Edgar Allan Poe , se narodí jednou za sto let.

Kontryhelka
02.12.2020 5 z 5

Nádhera a velká pecka. Nic víc nemohu dodat. Protože vše bylo již napsané.

harena
29.09.2020 5 z 5

Píšu zpětně, právě mi moje oblíbená čtenářka ArwenAragorn připomněla tuto úžasnou knihu, kterou jsem četla snad už na základce a to několikrát. Nejvíc se mi líbila povídka Vraždy v ulici Morgue a pak také Zlatý brouk. Ano, jsou knihy, na které se nezapomíná.

ArwenAragorn
28.09.2020 5 z 5

Jako mladá holka jsem tyto detektivní povídky či horory hltala. Určitě předstupeň současných detektivek a hororů.

willy9203
26.09.2020 5 z 5

Augustina Dupina mám raději než Sherlocka Holmese.

Erizzani
30.07.2020 5 z 5

Povídky tohoto autora jsem jako puberťačka milovala, dokázala jsem trávit hodiny tím, že jsem četla jeho příběhy. Doporučuji každému, aby si od něj něco přečetl.

ninano
06.07.2020 5 z 5

Základní stupínek pro budoucí čtenáře detektivek a hororů.

Kerolka_P.
23.06.2020 5 z 5

Nemůžu zase jinak než pět hvězd. Nicméně nejsem objektivní, spíše jsem pro svou slabost pro E. A. Poe-a velmi nekritická. Hltám každý jeho kus!

Kerolka_P.
23.06.2020 5 z 5

n.ezn.amy
10.06.2020 5 z 5

Edgar Alan Poe byl sice jedním z předních zakladatelů horroru, ale uměl napsat i detektivní povídky, které tato sbírka obsahuje. Skvělá povídka Vraždy v ulici Morgue je podle mě notoricky známá všem o záhadných vraždách, které musí vyřešit věhlasný detektiv Dupin a pak povídka o hledání zlatého pokladu Zlatý brouk. A i další povídky Vrah jsi ty či Odcizený dopis jsou podle mě více než výborné. Poe je pro mě fenomenální spisovatel

Ava365
11.12.2019 5 z 5

S takovými detektivkami se začíná někdy kolem puberty. Napínavé, tajemné a strašidelné. Obávám se ale, že dnešní děti by z takové knihy už příliš nadšené nebyly. :)

Tms636
21.11.2019 4 z 5

Tak bylo mi tenkrát asi 16, takže líbilo.

Greenfingers
29.10.2019 5 z 5

Povídková sbírka autora, který položil základy detektivky jako literárního žánru, by měla být pro milovníky napětí a záhad něco jako Bible pro věřící. K této knížce jsem se vrátil po mnoha letech a opět jsem byl fascinován. Příběhy jsou neotřelé a styl, jakým byly zpracovány, svědčí o vypravěčském mistrovství E.A.Poea. Doporučuji tuto "klasiku" k přečtení zejména mladší generaci.

Blondebookdevil
05.06.2019 3 z 5

Tento soubor obsahuje 5 detektivních povídek - Vraždy v ulici Morgue, Záhada Marie Rogetové, Odcizený dopis, Vrah jsi ty!, a Zlatý brouk. Pro mě byly nejlepší právě vraždy v ulici Morgue, jelikož i po opětovném čtení mě překvapila zápletka a detektiv Dupin a jeho dedukční schopnosti.