Smrt přichází na prohlídku

Smrt přichází na prohlídku https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477555/bmid_smrt-prichazi-na-prohlidku-noL-477555.png 4 751 210

Vraždy v Österlenu série

Chamtivost, zrada a vražda v okouzlujících přímořských kulisách – úvodní díl nové švédské detektivní série v nestárnoucím a stále oblíbeném stylu klasické krimi Agathy Christie. Realitní agentka a populární moderátorka Jessie Andersonová je nalezena mrtvá v jednom z předváděných domů. Věhlasný stockholmský inspektor Peter Vinston, který tu pobývá kvůli své dceři, je okamžitě vtažen do vyšetřování. Společně s místní policistkou Tove Espingovou zjišťují, že Jessie mohl mít důvod zabít téměř každý, kdo s ní a s tou vilou měl co do činění. Některá z idylických zahrad, rozkvetlých luk či písečných zátok skrývá vraha...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

Döden går på visning , 2021

Avila
31.12.2023 5 z 5

Za mě příjemné překvapení. Zatím jsem nečetla žádnou knihu ani od jednoho autora z této dvojice. Kniha se dobře čte není to nijak zběsilé ani překombinované. Příjemná detektivka s krásně popsaným prostředím plus Peter Vinston mě bavil a už se těším na další pokračování.

Astonius
27.12.2023 2 z 5

Nevím, mně to přišlo slabé - jak se v průběhu příběhu stále kladl důraz na to, že pro různá tvrzení zatím nejsou důkazy, tak při závěrečném rozuzlení jsem je bohužel také moc neviděla, šlo spíše o dedukce. Dost mě to nudilo a nic mě k této knize příliš nevábilo, přečetla jsem, ale čtenářský požitek žádný.

derrry
21.12.2023 3 z 5

Švédský Midsomer. Příběh zajímavý, logický a konec ve stylu ACh. Příjemné letní čtení.

@pribehyodjany
13.12.2023 3 z 5

Příjemná detektivka z venkovského prostředí, která mi v mnohém připomínala (a myslím to v dobrém) seriál Vraždy v Midsomeru. Zkušený detektiv s potrhlou rodinou, ambiciozní mladá vyšetřovatelka a venkov, kde se vlastně všichni tak trochu znají. Začátek mě bavil, ale pak stejně jako u seriálu, se to vleklo a člověk kdyby usnul, nic by mu vlastně neuteklo, protože na konci vyšetřovatelé všchno ještě jednou detailně popíšou a vysvětlí.

Trochu mě mrzí, že vztah hlavních vyštřovatelů se nakonec nikam moc neposunul, to jejich hašteření už mi na konci lezlo na nervy.

Celkově hodnotím detektivku jako lehce nadprůměrnou.

Marekh
11.12.2023 4 z 5

Tuto detektivku napsala dvojice švédských spisovatelů. Jedná se o první díl ze série VRAŽDY V ÖSTERLENU. Popřemýšlím, jestli se časem pustím do druhého dílu s názvem SMRT ČÍHÁ NA JARMARKU.

Hlavní postavou je stockholmský inspektor PETER VINSTON (49 let), který vyšetřuje vraždu realitní agentky JESIIE ANDERSONOVÉ (42 let). Peter se ocitá na venkově na jihu Švédska. S vyšetřováním případu mu pomáhá policistka TOVA ESPINGOVÁ. Zpočátku jejich spolupráce drhne, nicméně postupně dochází ke zlepšení jejich spolupráce.

PETER je vysoký, galantně se obléká, nemá moc rád zvířata. Je rozvedený, má šestnáctiletou dceru AMANDU. S bývalou manželkou CHRISTINOU má dobré vztahy. Je pečlivý a je profesionál ve svém oboru.

TOVA je nezkušená, ale ambiciózní. Žije se ženou FELICIOU, která vlastní kavárnu.

Tato detektivka je ve stylu Agathy Christie. Pomalé tempo vypravování, několik podezřelých a postupné vyšetřování případu. Při četbě jsem si vytvářel různé teorie, kdo je vrahem Jesie. Postupem času jsem došel na to, kdo by to mohl být.

Líbilo se mi, že se příběh odehrával v pěkném prostředí. Máme zde slunce, moře, jabloňové sady, rozkvetlá pole. Hrdinové románu jsou zajímaví. Jedna z postav je majitelka hřebčína a jezdecká instruktorka, další z postav je včelař, další se stará o jabloně. V románu se nachází také kocour PLUTO.

Na počátku knihy se nachází PŘEHLED OSOB, za což chválím. Kniha má pěkný přebal.

Olous1
25.11.2023 5 z 5

Skvělý začátek nové série. Taková lehká detektivka. Trochu mě děsil počet postav,ale za chvilku jsem se s nimi ztotožnila. Inspektor P.Vinston mě byl sympatický i přes své mrzoutství. V knize je hezky popsána i zdejší krajina. Doporučuji 95%.

AlenaF
18.11.2023 4 z 5

Příjemná, téměř nekrvavá detektivka z venkovského prostředí. Bavila mě a těším se na další pokračování.

marci8
16.11.2023 3 z 5

Kniha je moc pěkná, napsaná pěkným stylem. Charaktery postav jsou různorodé. Knihy od autora ze série ročních období se mi líbily o něco více. Měly silnější atmosféru.

Ivule9
15.11.2023 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku jsem si koupila před více než rokem a letos se mi hezky hodila do výzvy @databazeknih jako kniha napsaná dvěma autory.

Byla to příjemná návštěva do jiného žánru, detektivky téměř nečtu. Takže ani pachatele jsem neuhodla :-)

Komisař Peter Vinston mi sedl hned od začátku, stejně jako vyšetřovatelka Tove Espingová. Bavilo mě prostředí švédského venkova, jemný humor, i zamotání celého příběhu, který měl pro mě hodně překvapivé vyústění. Spoustu postav mělo motiv.

"Nad tím vším se vznášela vůně kávy, dezinfekce a pomalé byrokracie."

"Tak šťastný nebyl už dlouho. Byla to radost starého loveckého psa, který zavětřil stopu?"

"Případ byl jedno velké puzzle, Ravensburger s 5000 dílky, které mu někdo vysypal do klína, vzal si krabici s sebou a odešel."

brndovka
26.10.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila, inspektor mi byl velmi sympatický. Příběh zajímavý a napínavý.
Těším se na druhý díl.

simaja
23.10.2023 5 z 5

Moc pěkná, klasická detektivka. Těším se na druhý díl.

pip11
15.10.2023 5 z 5

Úvodní díl do této detektivní série mě moc potěšil. Příjemné a poklidné vyprávění v krásném prostředí idylického venkova, okořeněné vraždou a následným vyšetřováním. Byl to jeden z těch příběhů, kdy jsem se nemohla dočkat, až budu pokračovat ve čtení. Odhalení vraha, který mě letmo napadl zhruba před půlkou knihy, mi přišlo ne úplně efektní, ale i tak fajn. Na další díl se těším, mám ráda tento klidný styl.

sarkafarka1900
07.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Podobné dojmy jako u Smrt číhá na Jarmarku. Opět pokaženo koncem. Inteligentní vrah spáchá zcela chladnokrevnou a promyšlenou druhou vraždu a přitom se vražedného nástroje zbavuje (vzhledem k jeho charakteru) zcela nesmyslně. Do jezírka na místě činu by vrah, tak jak je vylíčený v knize, elektrickou šňůru rozhodně neházel (navíc když bylo místo činu liduprázdné a odlehlé a vraha nikdo nerušil). Popis děje, jak policistku napadlo jezírko prohledat, taky nepůsobil moc věrohodně. Také není úplně věrohodné vylíčení děje při první vraždě, kde se jedná o vraždu v afektu a je otázkou, kdy se vrah rozhodl vraždit a vylíčení děje odpovídá předem neplánovanému zabití v rozčílení (navíc strčení ne z úplně vysokých schodů plánovat předem jako vraždu by byl dost úlet). Ale pak neodpovídá charakteru situace, že se vrah v rozrušení před vlastní vraždou, kdy ještě neví, co bude dělat, zároveň promyšleně schovává i s autem z dosahu bezpečnostní kamery....

sweeney
03.10.2023 5 z 5

Příjemné překvapení :) knížku jsem vyhrála již před nějakou dobou a konečně se do ní pustila a musím říct, že přečteno během pár dnů :) Zapeklity případ, do jehož vyšetřování se zapleta i osobní život obou vyšetřovatelů. Překvapivý konec..za mě paráda, těším se na další díl.

mosem
01.10.2023 4 z 5

Příjemná detektivka s dobře propracovanou zápletkou. Bez zbytečné brutality, s občasným záchvěvem sarkasmu k hlavnímu hrdinovi. Pokud někdo hovoří o detektivce "ve stylu A.CHristie" a Vintonovi jako "švédském Poirotovi", je to srovnání nesrovnatelného. Obojí má svou kvalitu, obojí bude mít své příznivce. Ty autorům v tomto případě neupírám, ale do tak odvážného srovnání bych se nepustil už jen z hlediska kvantity, kdy bude potřeba počkat, jak dlouho inspirace vydrží. Po zkušenosti z Mayem a jeho čínskou sérií nebo s Bannalecovou sérií bretaňskou jsem hodně opatrný někoho srovnávat s A.CH. A je to srovnání nesrovnatelného i z hlediska dalšího - detektivy A.CH. vznikaly v jiné době, v jiném (nejen kulturním) prostředí. A toto odrážejí, stejně jako filmy pro pamětníky. Proto byla tahle detektivka i další dílo série Vražd v Österlenu čtivější. A drobná nahlédnutí do švédského prostředí, které příliš neznáme bylo jen hezkým bonusem. Rozhodně lze milovníkům detektivek doporučit.

milary
27.09.2023 4 z 5

Neměla jsem dojem, že by první detektivka z řady Vražd v Österlenu byla ve stylu Agathy Christie, nač to srovnávání? Klasická krimi? To ano. A ty já mám ráda, většinou.
Autor mě ostatními svými knihami doposud nezlákal. Tuhle svižnou a čtivou věc jsem si ale přečetla s chutí; zaujala mě zápletka, prostředí, zajímavé postavy i nový muž zákona, "Stockholmák" Peter Vinston, t.č. na zdravotní dovolené.
Rádoby. Relaxaci totiž moc nedá. Volky nevolky sekunduje - přizván jejím šéfem - místní policistce Tove Espingové ve vyšetřování okolností smrti jedné populární dámy. A sotva Tove překoná svou napruženost, pramenící z toho, že se jí někdo plete do šetření jejího prvního opravdového případu, tentýž šéf se ze všech sil snaží Vinstonovu pomoc ukončit. Proč?
Já se to už dozvěděla a moc se těším na další díl(y).

katpas76
27.09.2023 5 z 5

Severská krimi, kde krev nestříká a končetiny nelétají. Přesto je to detektivka s vraždami, napětím a zajímavým závěrem skutečně ve stylu Agathy Christie, jak sliboval nakladatel na přebale titulu.
Kniha je určitě dobrou volbou pro ty, kteří jsou přehlceni brutálním násilím a vyšponovanými zápletkami v severských thrillerech, ale přesto mají rádi napínavé příběhy a detektivní romány jim nejsou proto srsti.
Jsem ráda, že jsem díky čtenářské výzvě objevila tuto dvojici autorů, kteří slibně zahájili sérii Vraždy v Osterlenu. Další díly si ráda přečtu.

katerina.marko
23.09.2023 5 z 5

Velmi příjemné čtení

Mirek240
21.09.2023 5 z 5

Absolutne pohodove cteni, dej zvolna ubihal, stale se neco delo, coz pridavalo nutkani cist dal a dal. Uplne jiny styl nez 4 rocni obdobi. Tato kniha se povedla a tak druhy dil je uz koupeny :)

Yunnan
28.08.2023 5 z 5

Skvělý první díl série Vraždy v Österlenu nás přivádí do "švédské Provence" a seznamuje se sympatickým stockholmským inspektorem Peterem Vinstonem a místní policistkou Tove Espingovou. Naprosto mi vyhovuje poklidné tempo podobné jako u Agathy Christie, Vražd v Midsomeru, nebo novozélandských Vražd v Brokenwoodu. Vraha jsem sice nějak tipoval, ale naprosto se sekl :). A těším se na pokračování.