Smrt přichází na prohlídku

Smrt přichází na prohlídku https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477555/bmid_smrt-prichazi-na-prohlidku-noL-477555.png 4 751 210

Vraždy v Österlenu série

Chamtivost, zrada a vražda v okouzlujících přímořských kulisách – úvodní díl nové švédské detektivní série v nestárnoucím a stále oblíbeném stylu klasické krimi Agathy Christie. Realitní agentka a populární moderátorka Jessie Andersonová je nalezena mrtvá v jednom z předváděných domů. Věhlasný stockholmský inspektor Peter Vinston, který tu pobývá kvůli své dceři, je okamžitě vtažen do vyšetřování. Společně s místní policistkou Tove Espingovou zjišťují, že Jessie mohl mít důvod zabít téměř každý, kdo s ní a s tou vilou měl co do činění. Některá z idylických zahrad, rozkvetlých luk či písečných zátok skrývá vraha...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

Döden går på visning , 2021

Nelly
09.05.2022 3 z 5

Průměrná, nenáročná, poklidná detektivka na léto. Bohužel podle mne vůbec nedosahuje kvalit děl Agathy Christie (její psychologie postav, stavba děje a bující podprahové zlo jsou prostě nedostižné).

Pavlína2019
07.05.2022 3 z 5

No, můj oblíbený Konec léta, který mám velmi dlouhou dobu stále v hlavě - to rozhodně není.
Jsem poměrně zklamaná.
Prostě takové jednoduché, lehké čtení, pro mě žádné napětí, spíš by mi to stačilo na půlku knihy.
Ale určitě napsáno příjemně a dobře.
Autorova "čtyři období" byly pro mě něco výjimečného.
Tak třeba příště..

akinomV
06.05.2022 5 z 5

Přesně můj žánr, líbilo se mi to. Ač mám radši anglický venkov, tak i švédské maloměsto mělo něco do sebe. Hlavní postavy mě bavily, zápletka fajn a celkově jsem si u knihy příjemně oddechla. Taková Agatha Christie po skandinávsku :-)

Mona-Lisa
05.05.2022 3 z 5

Tady to bude stručné, jak strhávání náplasti.
Je to klasická detektivka, která určitě neurazí toho, kdo přesně toto vyhledává.
Duo vyšetřovatelů (s žádnými démony), vesnické prostředí s úzkým okruhem podezřelých a mrtvola samozřejmě nejvíc nenávistihodná osoba z okolí.
Četlo se to rychle, žádné květnaté popisy krajiny. Vtažení do případu a pak zájem čtenáře na odhalení vraha hodnotím jako hlavní plus.
Já ale jen toto od detektivky nečekám. Chci když ne temnotu, tak aspoň vtip. Jelikož jsem od Agathy Christie četla jen Deset malých černoušků, tak
nad přebalem knihy mhouřím oči. U toho jsem se teda bála a jásala nad geniálním rozluštěním.
No končím.
Za mě zkrátka silné tři hvězdy.

Kenan
03.05.2022 4 z 5

Do malebného přímořského letoviska přijíždí sympatický stockholmský inspektor Peter Vinston. Důvodem jeho pobytu je jeho zdravotní dovolená a návštěva dcery. Seznamuje se s místními obyvateli, kteří se na první pohled jeví jako semknutá místní komunita, ale jen do doby, kdy je nalezena mrtvá realitní agentka a známá moderátorka Jessie, která podle mně byla vážně na zabití :). Roztáčí se tak klasické pátrání, do kterého je zatažen i Peter společně s místní vyšetřovatelkou Tove. Tak se dostane do protikladu zkušený, městský, uznávaný inspektor a mladá, nezkušená vesnická vyšetřovatelka.
Jde o klasickou detektivku s postupným vyšetřováním, bez drastických scén, zaměřující se spíš na charaktery jednotlivých postav, s mírným humorem, odehrávající se v malebném prostředí.
Nejdřív jsem se ke srovnání s Agathou Christie stavěla skepticky, ale myslím, že množstvím podezřelých, kdy zločin mohl spáchat opravdu každý a velkolepým závěrem se jí tato kniha opravdu přiblížila.

gabriela9668
30.04.2022 5 z 5

Jsem spokojená. Podlouhlé době hlavní hrdina není závislý na alkoholu, nemá vnitřní démony, neprochází hrozným osudem a žádný sériový vrah se ho nesnaží zabít :)

I přes to je to napínavé čtení, které jsem četla s nadšením.

martineden
28.04.2022 4 z 5

To se čte samo, však tu máme namícháno to, co máme rádi. Tradiční vesnička, místní svérázní starousedlíci, bručoun vyšetřovatel z města, ale v nejlepších letech a s nejlepším oblekem na míru. Do toho trošku rodinných vztahů a máme hru na Agátu jako vyšitou. Ale jazyková redakce by si mohla dát víc práce - koně před parkurovým závodem se připravují na opracovišti a závody se jezdí na kolbišti, ne na závodní dráze - nejsou to dostihy. A opakování slova ukázkový dům mi také lezlo na nervy. Lze přece použít i slovo vzorový dům. Přesto ale knihu doporučuji.

Ellinek
24.04.2022 5 z 5

Výborná kniha, konečně jsem z nějaké detektivky upřímně nadšená. Žádný krvák, který by táhl na zdeptaného hlavního detektiva, který musí řešit uřezané hlavy a jinak znetvořené mrtvoly. Sice zdejší způsob smrti taky nebyl žádný čajíček, ale to jsem se upřímně tetelila blahem, jak to bylo celé krásně zkonstruované, ale já jsem morbidní maniak. :D

Tohle byla krásná, poklidná, příjemná detektiva se spoustou skvěle vykreslených postav. Malebná lokalita plná na první pohled přívětivých sousedů, ale pod povrchem bují zášť, nenávist, závist a nakonec taky vražedné tendence! A vzhledem k tomu, že jde o sérii, nezůstane jen u jednoho případu! Z čehož budu nadšená ještě dlouho! K tomu je celý případ dobře a logicky vykonstruován, na konci přijde srozumitelné odhalení a žádná otázka nezůstane nezodpovězena. Snad jen ta, kdo na koho zaútočí příště. :D Vinston je navíc sakra příjemná postava, to je úzkostlivé dbaní na čistotu, správnou výslovnost, bylo to prostě kouzelné a kolikrát jsem se nad ním uculovala. :D K tomu všemu má ještě sympatickou rodinu, ve které naštěstí nebují zášť a vzájemná nevraživost, ale všichni spolu krásně vycházejí, i když se Vinston snaží mít Poppeho nerad, ale nějak mu to nejde. :D

Autoři si mě tímto příběhem naprosto získali, zamilovala jsem se do postav a prostředí a upřímně doufám, že jim další díl nebude trvat nijak závratně dlouho, protože tohle mě zatraceně baví. Moje nová knižní láska!

Babouš
20.04.2022 5 z 5

Poslední dobou jsem neměl moc chuť číst nic drsnýho nebo krvavýho (zprávy jsou v tomhle dostačující), a tak mi tahle novinka od Anderse de la Motte přišla k duhu! Je to pohodová detektivka z jihu Švédska, kde svítí sluníčko a šumí moře. A když už dojde k nějaké vraždě, je to velice milé, občas až absurdní! Já si čtení vyloženě užíval: procvičil jsem si mozkový buňky a už asi vím, kam za rok pojedu na dovolenou! (Jenom teda zavraždit by mě tam nikdo nemusel!)

Knižní střípky
19.04.2022 4 z 5

Můj oblíbený švédský autor thrillerů ANDERS DE LA MOTTE se spojil s komikem a scenáristou MÅNSEM NILSSONEM a začali spolu psát úspěšnou detektivní sérii VRAŽDY V ÖSTERLENU, která by se měla nést v duchu klasických detektivek Agathy Christie. A na to jsem se prostě musela podívat, ke knize jsem přistupovala velmi obezřetně, protože nemám ráda přirovnávání různých děl ke knihám mé milované královny detektivek. Ale víte co? Tentokráte to přirovnání beru. Bylo velice příjemné přečíst si klasickou detektivku v moderním hávu, bez potoků krve, naopak však s důrazem na poctivou detektivní práci a s velice dobře vykreslenými charaktery postav. Autorům se povedlo čtenáři představit komplexní obraz malé místní komunity, kde sice navenek vše vypadá růžově, ale pod povrchem bují silné vášně vyvolané pocity křivdy a zrady. Vinston zde pomáhá místní policii v čele s policistkou Tove. Ti dva jsou naprostými protipóly, nicméně se díky tomu vlastně vzájemně doplňují. Jemný humor, zajímaví protagonisté, atraktivní prostředí, děj mající hlavu a patu a ve finále logické rozuzlení, to vše opravdu může ve čtenáři evokovat podobnost s klasickými detektivními kousky od Agathy Christie. Řekla bych, že se to pánům opravdu povedlo a já se těším na další díly.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.