Smrt přichází na prohlídku

Smrt přichází na prohlídku https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477555/bmid_smrt-prichazi-na-prohlidku-noL-477555.png 4 759 759

Vraždy v Österlenu série

Chamtivost, zrada a vražda v okouzlujících přímořských kulisách – úvodní díl nové švédské detektivní série v nestárnoucím a stále oblíbeném stylu klasické krimi Agathy Christie. Realitní agentka a populární moderátorka Jessie Andersonová je nalezena mrtvá v jednom z předváděných domů. Věhlasný stockholmský inspektor Peter Vinston, který tu pobývá kvůli své dceři, je okamžitě vtažen do vyšetřování. Společně s místní policistkou Tove Espingovou zjišťují, že Jessie mohl mít důvod zabít téměř každý, kdo s ní a s tou vilou měl co do činění. Některá z idylických zahrad, rozkvetlých luk či písečných zátok skrývá vraha...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

Döden går på visning , 2021

lucakuca
15.11.2022 4 z 5

Pohodičkové vraždičkování ke kavičce se zákuskem. A po smlsnutí mě přivítal konec v christiovském grupenstylu:
"Pojďte celá dědino si poslechnout, kdo že za to může!"
Velice čtivé.

NannyOgg24
13.11.2022 5 z 5

Za mě naprostá paráda. Jak tady již bylo psáno, klidná detektivka bez krvavých a psychopatických scén. Život v poklidné vesnici si plyne a dojde k vraždě. Postavy mi jsou sympatické, doufám, že bude pokračování.

Chesterton
07.11.2022 4 z 5

Nenáročná poklidná oddechovka co nenudí ani nedrásá. Poměrně svižné i lehce vtipné, krátké kapitoly a fajn postavy. Do dokonalosti mi něco chybí, přesto velká spokojenost.
Četla jsem na doporučení, sama bych asi kvůli obálce přehlédla ;o)
_______________
Snad jen LGBT vycpávky dělají spíš medvědí službu :'(
Nebo to byla příprava na budoucí díly?
4/4

LahoferRose
31.10.2022 4 z 5

Čte se jedna radost. Je tu mnoho narážek na známé detektivky, sympatické postavy. Vše je tak švédské. Ale příjemně švédské. Rukopis Anderse de la Motte je znát v celém příběhu, ale Mans Nillson dodává lehkost a vtip, který v žádné Anderseho knize nebyl. Pro mne příjemné, lehké čtení.

.berenika.
26.10.2022 5 z 5

- krásně se četla, přečteno za den :)
- hezky vyvrací tvrzení, že severská detektivka je jen samý mord a psychopat
- hlavní postavy Petera a Tove jsou tak akorát odhalené, ale neubírají pozornost ostatním postavám (žádného kontroverzního detektiva tam nenajdete)
- vraha jsem sice odhalila dříve než Peter na závěru přede všemi (po vzoru A. CH.), ale rozhodně do očí bijící to nebylo
- zápletek hodně a podezřelých také, byla to pohoda a moc příjemné čtení
- na tuhle sérii se těším moc, je to kvalitní čtení z krásného prostředí.. napnutí jste, ale nebojíte se pak celu noc :)

petronella1
23.10.2022 3 z 5

Rozhodně jsem čekala víc, chybělo napětí a něco jako wow... No a ve stylu Agathy bylo asi 5 posledních stran

kulibunda
21.10.2022 2 z 5

Přečteno, a nevím. Vysoké hodnocení, srovnání s Agátou Christie... Ale mě tam něco chybělo, trochu jsem se u toho nudila.

Whobey
20.10.2022 4 z 5

Milá kniha, příjemné hlavní charaktery, dobře napsáno. Trošku předvídatelné, vraha jsem uhádla téměř okamžitě, což mi radost z detektivky trochu kazí, mám totiž ráda, když mě detektivka překvapí :)

Ale jinak pěkná kniha, poutavá, četla se opravdu dobře.

Gibis
19.10.2022 5 z 5

Nemám moc ráda, když se na obalu knihy dílo přirovnává k jiným autorům. Člověka to potom podvědomě nutí srovnávat a hledat chyby. Každý autor je prostě jedinečný. A proto jsem byla ve střehu při výroku "Detektivka ve stylu Agathy Christie", což je moje naprostá srdcovka a nejoblíbenější autorka. Ale jsem nakonec hodně nadšená, detektivka je výborná, povedená, oddechová a nějakým způsobem uklidňující :) A inspektor Vinston je tak trochu směsicí Hercula Poirota a možná přítele Monka, čímž se stal mým dalším oblíbencem v řadě :) Těším se na další jeho případ!

maja8148
18.10.2022 5 z 5

Vím, že v knize umřou dva lidi. Vím, že všichni tam lžou a podvádí. Ale takto pěknou a milou knížku jsem už dlouho nečetla. Opravdu. Strašně mě to celou dobu bavilo. Je to krásně čtivé a i přes moderní vymoženosti, jakými jsou iphony a instagram to působí až nostalgicky. Možná to je protože ani jeden z vyšetřujících detektivů není alkoholik či feťák, který má traumata z minulosti z hrůz které zažil a nemá žádné sociální cítění, takže je osamělým vlkem na okraji společnosti, který neusne bez půlčáku lihu v krvi. Právě naopak. Oba hlavní protagonisté jsou obyčejní, milující lidé ctící společenské normy a pravidla, kdy největší zvláštností může být to, že jeden z nich má neskutečnou averzi k nepořádku.

Navíc vás kniha neustále baví více i méně zřejmými odkazy na různá starší literární i filmová a seriálová díla (A. Christie, Shakespeare, vraždy v Midsumeru...), kterými se nechá inspirovat, cituje jejich části či je nepokrytě vykrádá a kopíruje. Kdepak, nestydí se za to. Naopak hrdě se k tomu přihlásí - vypne hruď a do očí vám řekne: Tak a teď dostanete scénu z Vraždy v Orient expresu!

Grohlinka
18.10.2022 3 z 5

Vyborna detektivka, nebyl to typicky mrazivy pribeh, na ktere jsme zvykli v severskych detektivkach, ale vyborne oddechove cteni plne sympatickych postav, krasne prirody a atmosfery, ze ktereho jsem mela pocit, ze jsem se ve skutecnosti ve Svedsku ocitla. Doporucuji fanousku detektivek Agathy Christie, kdy autori obdiv k teto spisovatelce nijak nezakryvaji, naopak opevuji.

sabulicka
14.10.2022 5 z 5

Tak toto bylo krásné čtení. Nebyla to typická severská detektivka a nebyla to ani detektivka ve stylu J.K. Rowling, která popisuje všechno dopodrobna. Toto byl zlatý střed ve vypravování, jak kdybych opravdu četla jednu z detektivek Agathy Christie. Doufám, že příběhů s Peterem Vinstem bude více.

Katania
05.10.2022 5 z 5

Parádní četba ve stylu Agathy Christie. Sympatické postavy a hlavně moc ráda hádám vraha :) .

Jiparis
26.09.2022 5 z 5

Ochrana nedotčené přírody versus developerské záměry bohatých. Někdy se může zdát, že proti nim neexistuje možnost, jak je zastavit. A k tomu spletité rodinné vztahy a jeden policista na dovolené. Čte se moc dobře.

Maky78
25.09.2022 5 z 5

Pět hvězdiček.
Detektivka kde jsem pořád neměla tušení kdo to mohl udělat. Uhodla jsem až na posledních stránkách. Humor a sarkasmus, děj měl spád.

sidonka
23.09.2022 4 z 5

Moje první knížka od tohoto autora a asi určitě ne poslední, bylo to čtivé, napínavé, vtipné, prostě fajn

čef
23.09.2022 4 z 5

Detektivky posledního tak desetiletí jsou psány velmi podobným stylem a mnohdy bohužel i obsahem. Nesmí chybět mnohé propriety poplatné dnešnímu diskurzu, hlavně co se týká různých menšin a vůbec slabších skupin až je to mnohdy směšné, jak se autoři snaží zavděčit. Také zde tomu není jinak, autorští partneři se tak symbolicky zařadily do fronty pracující inteligence dříve za Stalinem dnes bůhví za kým. Detektivka samotná není zas tak špatná, řekl bych, že na usínání přímo ideální, takže bude mít jistě relativní úspěch, ale do sbírek vrcholných literárních děl 21. století se jistě nedostane.

Ella_85
22.09.2022 5 z 5

Pekna detektivka, poutave napsana.
Vraha jsem si tusila spravne a ten motiv…
Doporucuju k precteni

Světluška4
19.09.2022 4 z 5

Detektivka bez drastických scén a litrů krve, příjemná změna. Kniha se dobře četla a líbila se mi. určitě bych doporučila těm, kteří nepotřebují krveprolití.

Kristulda
17.09.2022 4 z 5

Nenáročná detektivka na oddych. Děj pěkně zasýpal. Po vrahovy jsem nepátrala, nechala jsem se unášet příběhem až do konce.