Volba: Klíčový okamžik

Volba: Klíčový okamžik https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301691/mid_volba-klicovy-okamzik-Puo-301691.jpg 3 339 288

„Zdá se mi o světě v plamenech. O jaderných bombách, které dopadají jedna za druhou a polykají města jako rakovina. O našem dožívání v podzemním krytu, kde se z nás pomalu stávají zvířata. Ty sny jsou tak živé. Bojím se, že se jednou budu chtít probudit a zjistím, že je pozdě.“ Tomáš je mladý muž v nejlepších letech. Ačkoliv se zdá, že mu nic neschází, upadá do stále větší deprese. V práci to s ním jde od desíti k pěti a po marných pokusech vzdává i snahu o opětovné sblížení se svou ženou Eliškou. Aby toho nebylo málo, pronásledují ho postapokalyptické sny plné beznaděje. Depresivní nálada ho opustí až v okamžiku, kdy se seznámí s podivínským psychologem Kohlem, který mu ukáže, jak být šťastným a lepším člověkem. To je ovšem jen začátek Tomášova příběhu, který nakonec vyústí ve strhující finále. Kniha Volba je literárním debutem mladého českého autora Jakuba Trpiše. Prolínají se v ní prvky duchovní literatury, sci-fi, detektivky, psychologického i milostného románu. Poprvé vyšla v roce 2012. Příběh v sobě nese silné poselství, které může změnit život jednotlivce i celé společnosti.... celý text

martina1872
20.05.2021

Knihu mě půjčila sestra. Velice se mě líbila. Poučná a motivující. Střídali se ve mě všechny emoce. Děsilo mě, jak podobná je dnešnímu světu a jak špatně by mohl dopadnout. Poprvé jsem u knihy brečela. Krásně se četla. Za dva dny sem měla dotčeno, nešlo se odtrhnout. Děkuji ️

matesjepes
19.04.2021 5 z 5

Líbila se mi. Kniha k zamyšlení.

Patricie219
02.04.2021 1 z 5

Jedno velké zklamání. Rádoby osvětové duchovní poselství, které je již mnohokrát opakováno v jiných knihách.. Tomáš se přetransformuje za pár sezení na osvícence a s partou jdou zachraňovat svět.. Achjo. Slátanina.. Upřímně nechápu tu obrovskou pozitivní reklamu, kterou tato kniha má. To si snad autor musel psát sám.. :(

evik2710
02.04.2021 2 z 5

Zvláštní kniha k zamyšlení ale není pro každýho

Instantniadam
14.03.2021 3 z 5

První část knihy je rozhodně poutavá. Pozorně jsem sledoval, jak Tomáš dochází k vlastnímu poznání. Má to zajímavou myšlenku. Od druhé části knihy mi to už nešlo dočíst. Možná mi zde moc nesedl ten postapo svět.

Ludy1990
05.03.2021 2 z 5

Celkem nudná záležitost,chvilkami zajímavé ale i tak mě to nezaujalo.

akynom22
08.02.2021

Kniha pro mě nezajímavá i když myšlenka asi byla dobrá, ale napsaní knihy už tak nedopadlo.

bozena4387
04.02.2021

Dobrý deň, kniha Voľba sa mi veľmi páčila a veľmi ma zaujala, dej mi pripadal , ako keby sa odohral v súčasnej dobe. Páčila sa mi postava Tomáša a jeho priateľov. Je mi ľúto že musel zomrieť, ale práve jeho smrťou sa situácia zmenila. Neviem síce rozlíšiť ego od duše, prečítam si knižku ešte raz pozornejšie. Cítim sa po prečítaní inak, hlavne keď sa prechádzam vonku hlavne večer s mojou fenkou Deizy. Je šero a ticho, u nás na dedine niekedy ani noha a v hlave mi prebiehajú myšlienky , ako pomôcť aby sa táto situácia uj nás na Slovensku skončila. Ľudia upadajú do letargie, bezmoci, starí ľudia sedia so strachom pred televízorom a pozerajú tie nekonečné klamstvá. Verím ale, že to čoskoro skončí, a bude lepšie aj keď to bude trvať nejaký čas.

Ema22
03.02.2021 1 z 5

Z knihy jsem upřímně zklamaná. Přečetla jsem devět kapitol z první části a tím končím. Své čtenáře vzhledem ke komentářům níže si našla a zřejmě najde. Pro mě je ztrátou času. Poslechla jsem si první kapitolu jako audioknihu, tu hodnotím velmi kladně.

MartinkaSl
31.01.2021 4 z 5

Knihu jsem dostala k Vánocům, sama bych si ji asi nevybrala.
Každopádně zajímavý příběh, čekala jsem klasickou seberozvojovou knihu, ale opak je pravdou.
V knize je spousta zajímavých myšlenek, osob i podobností se současnou situací. Kniha donutí po každé kapitole člověka dost přemýšlet.

Miloš333
29.01.2021 3 z 5

Zajímavý příběh, ale literárně mě to příliš neoslovilo.
Mnohé je mi na hlavním hrdinovi a na jeho guruovi sympatické, to asi všem, ale příběh je místy poněkud nevěrohodný. Vyznívá to jako nějaká utopie... No nevím, možná mi to jen trochu nesedlo, díky nevšednímu tématu si tahle knížka čtenáře určitě najde.

aja6842
27.01.2021 1 z 5

Kniha mě zaujala díky zajímavému vzhledu. Nevěděla jsem co přesně od ní čekat, ale díky mnoha pozitivním komentářům, jsem se na ní těšila. Musím bohužel říct, že mě zklamala. Knihu jsem dočetla z donucení a to kvůli tomu, že knihy vždy dočítám. Nemohla jsem se, ale vůbec začíst a ponořit do knihy.
Ze začátku byl děj v celku dobrý, ale postupně mě přestával bavit a přišel mi víc a víc mimo. Duševní osvěta pomalu z minuty na minutu, chápání celého vesmíru a duševního klidu, po jednom krátkém rozhovoru na mě nepůsobila úplně reálně. Tomáš nejšťastnější, nejklidnější, energeticky nadupaný nadčlověk, který má však stále šílené noční můry. Parta lidí co změní svět díky vnitřní energii, mi prostě nesedla a některé části mi přišli hodně úsměvné a naivní. Přišlo mi to tak, že meditace snad vyléčí i Matějovo postižení.
Nemám vyhrazený styl, čtu různé žánry a různé autory, ale tohle nebyl asi můj šálek kávy. Věřím však, že někomu se kniha může zdát skvělá, přece jen každý vyhledáváme něco jiného. Za mě tedy kniha poputuje dále a v mé knihovně nezůstane.

Jeanne27
25.01.2021

Kniha je velmi poutavá, čtivá a poměrně přesně vystihuje současnost. Výměna dějů, sen a realita, je super, udržuje čtenáře v napětí, čte se velmi rychle a rychle vtáhne do děje. Chvílemi je lehce naivní (útěk Karly, pasáž s Matějem a Kohlem..), proměna Tomáše šla trochu rychle, výroky jako nejšťastnější, nejkrásnější, osvícení, světlo….to je pro mě trochu moc, je to ale můj subjektivní pocit. Na poutavosti knihy to má však pramalý vliv! Po dočtení knihy Volba jsem cítila nával emocí, bylo to silné, tekly mi slzy, odešla jsem na klidné místo si to prožít...vnímala jsem pokoru, vděčnost, pocit bezpečí a lásku, moooře lásky...skvělý zážitek! Děkuji za něj Jakube.

Kačka149
24.01.2021 5 z 5

Včera jsem dočetla knihu " Volba ". Knížka je nádherná, neuvěřitelná ????. Nemohla sem se od ní odtrhnout a hodně jsem při jejím čtení přemýšlela. Nějakým způsobem zapadá i do dnešní nelehké doby????. Snad se brzo všechno obrátí k lepšímu. Prostě......musí být líp a bude ????. Moc děkuji ????

vlkcz
24.01.2021 3 z 5

O hodně lepší než Revoluce, ale pořád nejde o žádnou bombu. Kdyby šlo o nějaký manuál, učebnici, tak bych možná i hvězdičku přihodil. I když se neobjevuje v knize nic, co by už někdo někdy nenabídl, řazení a systematizace těch nosných myšlenek byla slušná. I když, možná i vzhledem k věku (autor psal knihu ještě před třicítkou), je znát, že spíš než o reflexi a integraci zažitého, jde o nastudovaný materiál.
Tím bohužel výčet pozitiv končí. Snaha o příběh je v tomto případě spíš překážkou. Dialogy šustí papírem dokonce i při četbě e-booku. Stylisticky jde spíš o popis než vyprávění, takže si člověk těžko hledá cestu k některému z hrdinů. A při četbě toho, jak si autor představuje některé věci - (!!! SPOILER !!!) svět se rozpadá v podstatě do klanových struktur, ale kdejakej čičmunda má atomovky, kterými zasypává své protivníky, přitom zřejmě pořád v omezené míře funguje zásobování potravinami, léky apod., nebo snadnost, s jakou se dá dostat člověk z věznice v Mírově a udělat si s ním výlet do Keni, který je navíc z pohledu vývoje děje naprosto zbytečný (!!! KONEC SPOILERU !!!) - se člověk za autora stydí, protože takhle si svět představují snad desetileté děti. Navíc i chování jednotlivých členů teamu je občas tak nelogické a ignorující ta nejjednodušší řešení, že se člověku chce až brečet.
Možná je mé hodnocení příliš příkré, ale když už člověk přečte Redfieldovo Celestinské proroctví, Krédo pro třetí tisíciletí Coleen Mc Cullough nebo Heinleinova Cizince v cizí zemi (který je navíc vtipný), tak mu přijde četba podobných "děl" jako Volba skoro jako ztráta času.

slavomira5684
15.01.2021

Dlho som váhala nad kúpou knihy, ale nakoniec som si ju zakúpila. Začiatok je krásny, veľa myšlienok na premýšľanie spojené aj so súčasnou dobou. Začiatok som čítala pomaly a pri každej myšlienke som si nechala čas na premýšľanie. Stred knihy bol trošku zvláštny, nechápala som začiatku spojitosť ale rozhodla som sa ju dočítať. Na záver som pochopila.
Naozaj úžasná kniha, plná myšlienok, očakávaní ale aj príbehu. Myslím si že v súčasnosti dáva táto kniha, aspoň mne, odpovede na moje otázky a zahreje pri srdci. Verím že myšlienky a príbeh bude zaujímavý aj v budúcnosti. Určite si knihu ešte párkrát prečítam.

Teron
13.01.2021 1 z 5

Nakonec nedočteno, ačkoli první část nebyla zase tak marná. Dokud se kniha drží sebervozvojové roviny, tedy Tomášových problémů a rozhovorů s Kohlem, kazí to akorát sloh na úrovni základky a vyjadřování myšlenek hrdiny klasickou přímou řečí. Celkově jde o variantu na Ruizovy Čtyři dohody nebo Redfieldovo Celestinské proroctí, možná ještě Coelha. Řekl bych, že podobně, jako jiné autory strhla k napsání jejich prvotiny klasická fantasy, Trpiše strhl "klasický" New Age. Jeho nevypsanost je ovšem dosti znatelná a stejně tak by neškodilo, aby na rozvojové svazky tohoto typu ještě nějaký čas počkal a mohl do nich vložit také něco ze sebe, nejen bez invence kopírovat a míchat dohromady vlivy jiných autorů.

Jakmile se ovšem kniha přehoupla do podivného detektivně ezoterického scifi (nebo co to doprdele vlastně je) těžce ztrácí jiskru a připomíná hodně, hodně podivnou variantu konspiračních thrillerů. Ze seberozvíjejích se lidí se stává jakási tlupa energetických X menů s rozličnými nadáními a textu se tak postupně stává masivní WTF, kde se najednou hrozně jednoduše děje kvantum věcí od hackerského pátrání po útěky z vězení.

Dal jsem nakonec přednost Mel Robbins a jejímu The 5 Second Rule, které je reálně využitelné v každodenním životě, nepotřebuje žádnou energii a je podepřené lidskou psychologií, ne proroctvími nebo sny o celosvětové nebo celonárodní apokalypse.

beata5321
02.01.2021 5 z 5

Dobry den Vam prajem pan Trpis. Chcela by som Vam prejavit vdacnost za krasne emocie a lasku, ktoru ste svojou knihou Volba obohatil nase rodiny. Ste uzasny, velky, mudry clovek a prajem Vam vela lasky a radosti, nech si mozeme este mnoho krat sprijemnit a obohatit nas krasny zivot. Dakujem za nas vsetkych❤️❤️❤️Boh s Vami❤️

libuse4401
29.12.2020

Dostala jsem ji k Vánocům moc krásné a moudré čtení, miluji knížky u kterých mám potřebu přemýšlet. Mockrát děkuji autorovi této knihy za krásné zážitky. Tato kniha se moc a moc povedla.

silvia8900
28.12.2020

Kniha je veľmi zaujímavá a na zamyslenie myslim ze každý si z nej zoberie svoje.
Tuto knihu odporúčam prečítať treba ju pochopiť a citat kludne a pomali.