Volba: Klíčový okamžik

Volba: Klíčový okamžik https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301691/mid_volba-klicovy-okamzik-Puo-301691.jpg 3 337 288

„Zdá se mi o světě v plamenech. O jaderných bombách, které dopadají jedna za druhou a polykají města jako rakovina. O našem dožívání v podzemním krytu, kde se z nás pomalu stávají zvířata. Ty sny jsou tak živé. Bojím se, že se jednou budu chtít probudit a zjistím, že je pozdě.“ Tomáš je mladý muž v nejlepších letech. Ačkoliv se zdá, že mu nic neschází, upadá do stále větší deprese. V práci to s ním jde od desíti k pěti a po marných pokusech vzdává i snahu o opětovné sblížení se svou ženou Eliškou. Aby toho nebylo málo, pronásledují ho postapokalyptické sny plné beznaděje. Depresivní nálada ho opustí až v okamžiku, kdy se seznámí s podivínským psychologem Kohlem, který mu ukáže, jak být šťastným a lepším člověkem. To je ovšem jen začátek Tomášova příběhu, který nakonec vyústí ve strhující finále. Kniha Volba je literárním debutem mladého českého autora Jakuba Trpiše. Prolínají se v ní prvky duchovní literatury, sci-fi, detektivky, psychologického i milostného románu. Poprvé vyšla v roce 2012. Příběh v sobě nese silné poselství, které může změnit život jednotlivce i celé společnosti.... celý text

PosPol
06.01.2024

Dávám do nedočteno, strana 60 a mám mozek na kaši. Nepřísluší mi dávat hodnocení, když jsem nedočetla, ale tohle fakt nee. A čtu tam - prodáno již 80.000 výtisků. Chcete mi říct, že desítky tisíc chudáků má toto doma? Je mi opravdu smutno, když vidím, co může vyjít a dostat nálepku BESTSELLER. Tohle je jen obyčejný mišmaš euoblábolů hrající si na filozofické dílo. Ale do toho má daleko asi jako já do Měkký

lopinka
20.06.2023

Mé první záporné hodnocení...ač nerada. Ale tak velká reklama na tuto knihu a dočetla jsem ji horko těžko jen proto, že nemám ráda nedočteno a pořád čekala, kdy bude nějaké wau nebo nějaký děj....za mě prostě ne, omlouvám se těm, jimž se to líbilo...

murdoch
18.06.2023 odpad!

Knihu jsem dostal od maminky, která ví, že mám rád sci-fi, k narozeninám (?) nebo k Vánocům (?) už si přesně nevzpomínám. A ač normální knížku přečtu za několik večerů až týden a to, co je v rozsahu Duny nebo Hyperionu mi zabere maximálně měsíc, na tohle jsem potřeboval půl roku a do čtení jsem se musel nutit. Díky, ale ne.

Steew
05.04.2023 odpad!

Je ubohé si tvořit fejkové profily a dávat si své vlastní knize hodnocení 5/5.

Kutcho
04.03.2023 4 z 5

Domnieval som sa, že to bude čítanie plné hľadania pravdy, svetla v sebe samom, nájdení Boha a podobne, a nakoniec to bol celkom fajn príbeh. Samozrejme tam tie životné múdra boli, ale čím ďalej tým menej ma to rušilo a aj sa mi zdalo, že sa autor zameriaval na vyrozprávanie príbehu než na kázanie o tom, ako by sme mali žiť. Ale prepašoval tam samozrejme aj to. Nakoniec aj záver nebol zlý, aj keď nebol ani výnimočný. Kniha mi život nezmenila, pravdepodobne si ju už nikdy neprečítam, ale ani mi neprišla zlá a ako strata času.

snílkařka
05.02.2023 2 z 5

Dávám 3*.Kniha nebyla špatná a děj také ne.Navic si myslím že každý z nás má někdy obavy.Jako měl Tomáš.A jeho noční můry by vyděsili každého z nás.A také by jsme doufali že je to jen zlý sen.Ale ostražitost nám instinktivně velí být opatrní a nohama pevně na zemi.A největším takovým příkladem je historie a její mnohdy už dávno zapomenuté příběhy.Ale dobro a víra v dobrého člověka a porozumění a úcta a respekt k sobě a naší planetě a k přírodě a zvířatům nám vždycky dá nějakou naději a sílu bojovat a věřit a vědět co je správné ️.

Veruru1981
24.01.2023 odpad!

Nikdy nevyhazuju knihy, spis je postoupim dal, ale u teto jsem udelala vyjimku. Na FB to ma tisice lajku a vyjadreni, jak kniha nekomu zmenila zivot. By me teda zajimalo, jak... Prvni tretina jsou opsana moudra ve stylu Mnicha, co prodal sve ferrari, a jeste se kupodivu dala. Zbytek je nerealny a naivni roman plny nelogicnosti, plytkych rozhovoru, ale je to zavrseno tragickym happy endem. Kdyz jsem knihh 'prevypravela' svym pratelum, kteri knihu meli taky zakoupenou, i u nich putovala rovnou do kose... Podle me cloveku prumerne inteligenci tato kniha nema co dat, natoz mu zmenit život. I kdyz kecam, zivot se mi zmenil: uz nikdy nekoupim knihu inzerovanou na FB.

Didi1973
21.11.2022 2 z 5

Volbu jsem si koupila kvůli reklamě na FB, zaujalo mě téma a byla jsem zvědavá, jak ho autor zpracoval. No, tedy, nic moc, upřímně řečeno. Příběh jakž takž, ale skvělý spisovatel, jak se píše v jedné z reklamních recenzí, to tedy J. Trpiš zatím není. Lépe napsané jsou pasáže ze snového světa, dosti slabá a nefungující je potom většina dialogů hlavního příběhu. Teď mě napadá, že daleko lépe mohou vyznít překlady, které se údajně chystají. V případě nepovedených dialogů nejde totiž ani tak o to, co se říká, jako o to, jak se to říká. A to se překladu mnohdy ztratí. Česká verze nicméně nefunguje dobře.

Jana_Hlus
20.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Chápu, že tato kniha neosloví každého. A souhlasím s tím, že text (zejména některé dialogy) působí místy kostrbatě, spousta autorů by určitě dokázala text mnohem lépe jazykově vyšperkovat, většinou to pak ale bývá prázdné mlácení slámy. A přestože je román po jazykové stránce slabší, nesnižuje to celkový dojem z knihy. Autor dokázal vystihnout současnou atmosféru ve společnosti, zejména špatné mezilidské vztahy, agresivitu, konzumní způsob života... Vykreslil velmi neradostnou možnou budoucnost, ale v textu najdeme i naději, že situace má jedno možné, v podstatě jednoduché řešení - změnu myšlení lidí....

Kipam
26.10.2022 2 z 5

Popisek mě nalákal na bestseller, který může změnit život jednotlivce i tisíců lidí. Ale prd! Bylo to velké zklamání. Vůbec to nedávalo smysl, ani jako román, ani jako kniha pro seberozvoj, ani jako autorův manifest. Jako byl tam příběh, to jo. Hrdina došel prozření. Ale proč, a na základě čeho, to už knížka neřeší, prostě najednou byl osvícen a vy můžete také :-D.

aliza
22.09.2022 1 z 5

Kniha mne velmi zklamala. Byly tam sice některé dobré myšlenky, ale celkově jsem se vůbec nedokázala začíst, děj mi přišel takový plytký, nedokázala jsem se vcítit do hlavního hrdiny, nevěřila jsem ději. Takže za mne jedno velké zklamání.

alibaba72
04.02.2022 1 z 5

Co to je? Knihu jsem na straně 174 definitivně zavřel a nikdy více. Pro mě to byla ztráta času, zmatené, zápletka nudná, na některých místech jsem až žasnul, jestli to autor myslí vážně a pasáže kdy měl Tomáš své noční můry, jsem po přečtení dvou snů, přeskakoval. Ta jedna hvězdička je za myšlenku...

regulax
09.01.2022 2 z 5

Chvályhodná myšlenka zachránit svět, změnit myšlení a chování jedince a vést šťastný a hodnotný život. Ovšem námět je zabalen do neuvěřitelného scifi kabátu, což je smutné a ubralo mi iluzi z knihy.

zuzana8816
25.11.2021 2 z 5

Marketingový tah byl v případě této knihy působivější nežli samotný obsah. Od slibně se rozvíjejícího začátku jsem očekávala poněkud jiný směr, kterým se bude dílo ubírat. Místo toho, sektářsky vyhlížející skupina lidí, která se rozhodne společnou meditací zachraňovat svět (s nadsázkou), do toho vyhrocené dění na politické scéně..., aby se nakonec došlo k závěru, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, byť za cenu obětí. Z této knihy mám rozporuplné pocity. Prvotní autorova idea možná dobrá, ale s ubývajícími stránkami se děj změnil v jakýsi mišmaš zabalený do ezoterického hávu.

Magrata15
17.11.2021 1 z 5

Od knihy jsem očekávala něco jiného. Myslela jsem, že jde o motivační knihu, ale jedná se spíš o jakousi směs sci-fi a detektivku,dost přitaženou za vlasy, to vše kořeněné sem tam nějakou moudrou myšlenkou a meditací. Tahle kniha tedy rozhodně není pro mě.

elyonka9643
20.10.2021 3 z 5

Od knihy jsem měla úplně jiná očekávání, které splnilo tak prvních 50 stran a dál už jsem vůbec netušila, co přijde. Nějak jsem doufala v povzbuzující "duchovní" literaturu, ale spíš mi přišlo, že čtu znovu Metro 2033. Kniha je rozhodně čtivá, ale ke konci už jsem to chtěla mít hrozně za sebou, protože už se tam neobjevovalo nic pro mě zajímavého a těšila jsem se, až to skončí. Pokud toužíte po lehké antiutopii s lehkým nádechem filozofie, pak bych knihu doporučila, ale pro mě vlastně trochu zklamání. Nebýt asi tří fakt dobrých myšlenek úplně na začátku kniha by pro mě byla propadák.

Bafy
01.10.2021 3 z 5

Kniha k zamyšlení a ne pro každého....obsahuje trochu duchovna, ale není to nic co by člověk nečetl jinde či si k tomu sám došel. Příběh je takový "zvláštní", jakoby smíchán z několika. Konec dojemný, ale nemůžu se zbavit dojmu že jsem to "viděla" už X krát jinde. Kniha má pasáže které dokáží pohltit, ale pak se zase zastavíte a přemýšlíte zda stále čtěte to samé....
Knihu jsem si zakoupila protože mne navnadila velmi dobrá reklama na fb i s ohlasy jak lidem kniha změnila život :-) Inu reklama .... každopádně to moc dobrá koupě nebyla a se ságou Sedmé nebe, kterou mi také "nabídl" fb, se to nedá ani srovnat.....

Marekh
30.08.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem už v minulosti zaregistroval, ale až nyní jsem se rozhodl, že si knihu přečtu. Jedná se o autorovu prvotinu a já jsem četl 3. vydání z roku 2018. První vydání vyšlo v roce 2012 a autor si všechna vydání knih vydal samonákladem. Knihu hodnotím na 70 %.

Ke knize jsem četl různé komentáře a tato kniha má rozporuplná hodnocení. Některým čtenářům se líbila hodně, jiní čtenáři hodnotí knihu negativně a uvádějí, že se jedná o splácaninu a podobně. Osobně bych to neviděl tak černě. :)

Kniha má 3 části. V knize nalezneme prvky duchovní literatury, sci-fi, detektivky, psychologického i milostného románu. Řekl bych, že v první části převažují prvky duchovní, řeší se v ní například ego a duše, otevřená mysl, v dalších částech také meditace a podobně. Myslím si, že autor nepřichází v této oblasti s ničím převratným a novým. Hodně informací o těchto věcech jsem četl již v minulosti v jiných knihách, ale z druhé strany samotný příběh TOMÁŠE mě celkem zaujal a nebyl špatný, i když pravdou je, že v některých částech jsem se nudil a připadaly mi nezáživné. Pokud by autor některé pasáže seškrtal, knize by to podle mého názoru jenom prospělo. Nejvíce se mi líbily části z gymnázia a také postapokalyptické sny, které se zdály Tomášovi, i když jeho snění působilo depresivně.

Opětovně je to jedna z knih, která nutí čtenáře k zamyšlení nad životem, nad svým jednáním a jednáním ostatních lidí včetně lidí, kteří jsou na vrcholných pozicích v politice a kteří rozhodují o dění ve své zemi, která má vliv na další státy a životy obyčejných lidí. Můžeme si položit otázku, jestli jeden člověk dokáže změnit svět a jestli to není naivní představa, ale z druhé strany, pokud by lidé smýšleli tímto způsobem, nikdy by k žádným změnám nedošlo a zůstalo by všechno na stejném místě. Autor otevírá hodně témat k zamyšlení mimo jiné o církvi a Ježíši Kristu, o práci apod.

V knize se vyskytovalo hodně myšlenek, ale vypsal jsem si jich jen několik, které mne zaujaly.

Kniha má nádherný přebal.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Bez duše jsme jen stroje, které ráno vstanou, jdou do práce, stráví odpoledne bez emocí při nesmyslných činnostech a jdou večer spát stejně prázdně.

Nemusím všemu hned rozumět.

K vítězství zla stačí, když každý udělá malý ústupek.

Několik lidských životů je malá cena za svobodu všech.

Když člověk jen hledá zlo, tak je svět zlý. Když lidé poslouchají jen svůj rozum, svět se stává temným místem.

Dokud bojujeme za lepší svět, ukazujeme tím jeden druhému, že jsme lidé. Dokud bojujeme za to, co nám připadá správné, tak máme pocit, že žijeme.

patulinahorska
24.08.2021 odpad!

Velice nezáživná splácanina plná rádoby vykradených mouder a poslepovaná v jakýsi fanatický celek s nabušenou reklamou a silným marketingem...

Anna77
21.07.2021 4 z 5

Kniha je napsána poutavě, napínavá, přečetla jsem ji jedním dechem. Oceňuji, jak se autor snaží ukázat čtenářům, že zlo, násilí ale i lhostejnost k okolí a věcem veřejným, "nuda", jsou cesta do pekel. Že boj o dobro a lidskou svobodu má smysl, i za cenu osobní oběti. Ba naopak že služba svobodě a dobru je naplněním smyslu života. Je sympatické, že k tomu hlavní postava dospívá jakousi vlastní filosofickou cestou, mimo "osvědčený" evropský filosoficko-náboženský systém, a přitom dochází k témuž. Líbilo se mi, že takto vede čtenáře k idei, že pozitivní myšlení, laskavá spolupráce lidí a nenásilná snaha o obecné dobro, je skutečná cesta ke štěstí. Tak to zažívám i v životě svém a blízkých, dobro se "nakonec přece jen vyplatí" . Zde sice dovedeno až do "náboženské" krajnosti, že pro dobro stojí za to i zemřít..., což jaksi neradi tušíme , ale v kritických chvílích jsme toho my lidé mnozí schopni. Ano, myslím, že tato kniha pomáhá lidem stát se lepšími, a věřit v dobro "i přesto". Také proto knihu hodnotím velmi kladně. Doporučuji k přečtení i pro napínavost a poutavost, jak jsem psala již v úvodu. Můj osobní postřeh byl, že jsem po dočtení knihy byla ráda, v jaké společnosti a na jakém místě světa žiji, a podpořilo mě to ve snaze o udržení a zlepšení současného stavu naší společnosti. Pokud to vnímají takto i další čtenáři, není to vůbec málo. Díky za hezkou a navíc motivující knihu (-: