Vlaštovčí kopec

Vlaštovčí kopec https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497537/bmid_vlastovci-kopec-1iN-497537.jpg 4 333 84

Chce to pořádnou kuráž, aby člověk dokázal zachránit sám sebe… V románu úspěšné spisovatelky Donny Everhartové z prostředí terpentýnářských pracovních táborů, ukrytých v hloubi borových lesů, se odehrává drsný i vášnivý příběh o lásce, přátelství a boji o přežití. Pohnuté osudy tří románových hrdinů svádí dohromady smůla, vlastní špatná rozhodnutí i zlomyslná náhoda. Georgia, USA, 1932. Pracovní tábory na sběr a zpracování pryskyřice rostou jako houby po dešti. Dělníci tu dřou v drsných podmínkách, za prachbídnou mzdu, izolovaní v nedozírných lesích od zbytku světa, a tudíž zcela závislí na často hamižných a arogantních majitelích, kteří poskytují ubytování a stravu za nehorázné ceny. Pro mnohé z nich jsou však tato místa poslední a jedinou šancí. Patří k nim i hlavní postavy tohoto příběhu, které se setkají v táboře, jehož jméno, Swallow Hill, se dá chápat buď jako „Vlaštovčí kopec“, nebo – a možná poněkud příhodněji – jako „kopec všeho příkoří, které je tu třeba spolknout“, aby člověk vůbec vydržel. Del, Rae i Cornelie zde postupně nacházejí i ztrácejí naději, dokud nepochopí, že chtějí-li zachránit holý život, musí se pokusit z tohoto domnělého azylu uniknout. Nejprve se ovšem musí vypořádat se svou minulostí…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

The Saints of Swallow Hill , 2022

Dela111
13.11.2022 4 z 5

Dle doporučení na obálce má být příběh vhodný pro čtenáře knihy Kde zpívají raci a snad i proto má barevně velmi podobnou obálku. Knihy se v určité části odehrávají ve stejném státě a hrdinové obou příběhů žijí v těžkých podmínkách, jejich každodenní snažení je vlastně bojem o holý život. Jejich osudy a děj jsou však rozdílné a kniha Kde zpívají raci je propracovanější a pro mne dějově poutavější.

Tento příběh se z největší části odehrává v pracovním táboře Vlaštovčí kopec, kde se těžila pryskyřice a právě tam se protnou osudy hlavních hrdinů. Každý z nich má svůj životní příběh, který je popsaný v první části. Druhá část na Vlaštovčím kopci je nejlepší, poslední třetí část, v níž hlavní postavy už žijí jinde, je slabší, děj je jednoduchý a už je to spíše jen lehká četba s trochou romantiky pro ženy.
Kniha se mi těžko hodnotí, má silnější i slabší momenty, zpracování je trochu nevyvážené. První a druhou část bych hodnotila na 4*, třetí část byla pro mne téměř o ničem.
Přidanou hodnotou knihy jsou zajímavé informace o těžbě a zpracování pryskyřice a popis toho, co takový "smolařský život" obnášel. Dozvíme se také, proč se Severní Karolíně říká Tar Hell State - Stát térových pat.
Vzhledem ke zpracování doporučím spíše čtenářkám romantických příběhů, těm se bude příběh líbit celý.
Za mě je hodnocení 70%.

kytarka
10.11.2022 5 z 5

Knihu jsem si koupila na základě přirovnání k Kde zpívají raci. Já jsem teda nepřišla na to co mají knihy společné, kromě podobné obálky, ale kniha se mi moc líbila. Je to silný příběh z roku 1933, kdy byla v USA velká hospodářská krize. Náhled do toho jak lidé museli doslova dřít aby měli co sníst. I v takto nehezké době se však najde i něco krásného. Já jsem teda byla začtená od začátku do konce a neskutečně mě zajímalo jak tento příběh dopadne. Za sebe mohu knihu doporučit dál.

Luca84
07.11.2022 5 z 5

Vlaštovčí kopec je typický jižanský román, jehož děj probíhá v období Velké hospodářské krize. Kniha vypráví příběh tří různých lidí, jejichž cesty se protnou v pracovním táboře na sběr pryskyřice. Lidé zde fungují v drsných podmínkách a i když na takové místo přijde člověk dobrovolně, není snadné z něj opět svobodně odejít. Nechci spoilerovat, ale v knize proběhlo pár scén, kdy jsem si vzpomněla na mého milovaného Tuláka po hvězdách. A přitom je to celé jen o tom, že člověk chce v klidu žít a hlavně přežít. Jenže občas se to všechno tak blbě zamotá, náhodu střídá smůla a pak je to prostě buď a nebo.

Petronela16
31.10.2022 4 z 5

Potrebovala som mierny oddych od mojich oblubenych krimi, tak som si dala tento poloromanticko-spolocensky roman a prekvapivo som ho zvladla a ešte prekvapivejsie ešte sa mi aj páčil!Dej sa odohrava v Amerike v 30.rokoch minuleho storočia, v terpentinovych taboroch.Pre mňa toto bola totálne jedna veľká neznama, ťažba živice zo stromov, praca v lesoch.... veľmi zaujímavé.Samozrejme popritom krásny dej....pre mňa oddychovka nádych, výdych a hor sa zase na nejaký krváčik.Ale toto bolo fakt super, vrelo odporúčam.