Vladař

Vladař https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478264/bmid_vladar-jvO-478264.jpg 4 999 180

Jeden ze skvostů světové literatury, v němž Niccolo Machiavelli definoval úspěšné metody vládnutí, odhalil mechanismy fungování moci a formuloval zásady pragmatické politiky. Spisovatel, diplomat a politik tak vytvořil jakýsi manuál vlády, učebnici určenou vladařům i všem, kteří je obklopují. Machiavelliho nejvýznamnější dílo, které patří k základním kamenům světové politologie a historiografie, vychází v novém překladu provázeném originálními ilustracemi.... celý text

Literatura naučná Filozofie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , XYZ (ČR)

Il Principe , 1532

Lucieee91
08.03.2016 5 z 5

Stále aktuální. Dobře se čte.

B.V.
25.02.2016 5 z 5

"[V klidných dobách] je každý pln ochoty, každý slibuje a každý touží pro panovníka zemřít, protože smrt je daleko. Ale v krušných časech, kdy naopak státní moc potřebuje občany, nachází jich jen pozřídku. Tato zkušenost je tím ošemetnější, že ji lze učinit jen jednou v životě." -str.49

Kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo se zajmá o obecné pravdy povahy člověka. Ne že bychom si je neuvědomovali, ale Machiavelli nám je pomáhá pojmenovat a lapidárně formulovat. Řada citátů Vladaře je nadčasová a zároveň stručná a výstižná. Pro někoho mohou být překážkou četné historické příklady, zvlášť z prostředí Itálie.

Osobně mě zaujal také doslov od Zdeňka Kalisty. Četla jsem vydání z roku 1969 (vydání k 500. výročí Machiavelliho narození) a Kalistova schopnost zasazení myšlenek Vladaře do kontextu socialismu byla přinejmenším alarmující.

bookie25
13.11.2015 5 z 5

Už jsem to četla několikrát a vždycky mě udiví a trochu vyděsí, jak strašně aktuální myšlenky Machiavelliho jsou. Touha po moci se nemění...

ZajDa37
30.08.2015 4 z 5

O tomto díle si myslím, že na sto stranách, jednoduše, věcně a bez velkých průtahů zdůraznil nesmrtelné stránky moci, jak se k ní dostat, jak se chovat a jaké jsou typy vlád. Machiavelli je politický autor. Popisuje politiku tak jak ji vidí a cítí. Navždy mi utkví v paměti citát: "Kdo chce klamat, vždycky najde někoho, kdo se oklamat dá."

VojtaTulák
17.08.2015 4 z 5

Jednoduchý, stručný pečlivě urovnaný návod, jak co nejlépe vládnout. Nic víc, nic míň. Každá Machiavelliho myšlenka je ale logicky odůvodněná a často doložená příkladem. Kdo by hledal přehnaně sofistikované úvahy pohoří. U mnohých rad nejspíše i leckoho napadne, že obdobně by dokázal poradit on sám. V jednoduchosti je ovšem krása.

woodward
15.08.2015 5 z 5

ad Ketesh a Kozel: Musíte mít na paměti, že služné ředitelům a učitelům vyplácejí ti, kdo právě vládnou. A bohužel, ať už je zrovna u moci kdokoliv, je to vždycky politik a ten rozhodně nehodlá připustit, že to, co ten "cynickej" Niccolo napsal, je pravda pravdoucí a je třeba se tím řídit. Kdo by potom baštil předvolební sliby, kdyby se všichni měli už na základce učit, že na všechno, co takovej politik říká a dělá, má pět set let starou příručku, kde o nějakých ideálech není ani slovo?

Ketesh
12.08.2015 4 z 5

Vždy když se chystám číst Vladaře, nebo jej čtu. Nemůžu nějak z hlavy vyhnat absolutně nesmyslný popis díla, který mám zapsaný v sešitě literatury. Knihu jsem nečetla jen jednou a proto můžu s jistotou říct, že to co se o Machiavellim a jeho dílech, zejména Vladaři, učíme je naprostá hovadina. Ve škole nás učí, jak Machhiavelli byl proti režimu, měl naprosto nesmyslnou filosofii a jeho dílo bylo to ze kterého čerpal Hitler když chtěl ovládnout Evropu.
Já nevím, jak vy, ale já na to mám zcela jiný názor. Ano, Machievelli měl svoji filosofii, ale já bych ji nesmyslnou rozhodně nenazvala. Machiavelli moc dobře věděl, jak společnost a politika funguje a jen o tom napsal.

Kozel
02.07.2015 4 z 5

Je zajímavý, že nic z toho, co si ze školy pamatujete o Machiavellim a jeho knize Vladař, v samotný knize není zmíněný jediným slovem. Útlou knížku daroval nastupujícímu vládci s naději na lepší budoucnost Itálie. Ze zkoumání historie Niccoló složil návod jak být dobrým vládcem. Žádný kodex tyranie, nýbrž upřímná, logická a střízlivá filozofie. Navíc člověku, který je zhnusen povahou současníků dodává mírnou útěchu faktem, že před mnoha stoletími to bylo stejné. Ale ještě jednou na závěr....Vladař není ten, kterého znáte z výkladu učitelů na základce, střední a v mnoha případech i vysokoškolských

ELMA
09.05.2015 4 z 5

Účel světí prostředky, jak stále aktuální...

Targa Dall
09.04.2015 4 z 5

Kniha z doby, kdy lidé ještě mluvili upřímně a jednoduchými (nikoli primitivními) větami říkali, co si myslí.
Zapamatoval jsem si zejména tedy, že je třeba mít vlastní vojsko - uznávám, moc mě to neoslovilo. Co jsem si odnesl je analýza úspěchů vladařů současných (autorovi) a minulých.

Mantichora
17.02.2015 5 z 5

Úžasně nadčasová záležitost.

Marquis
14.02.2015 4 z 5

Zaujímavé historické porovnania a logicky správne závery, to je to, čo som si z tejto útlej knižky predovšetkým odniesol. Neviem, možno začínam byť cynický, či len vo mne prevláda praktickosť, ale Vladár mi nepríde z hľadiska morálky kontroverzný ani v dobe svojho vydania, nieto ešte dnes. Dokonca ani prototyp dokonalého vládcu v osobnosti Cesara Borgiu mi nepripadá nijak zhovadilé, hoci sa o tomto rode toho už popísalo viac než dosť. Možno preto ostávam tak trochu chladný a počiatočné nadšenie mi prekazila nemožnosť polemiky. Proste a jasne - chcete sa naučiť variť? Skúste to s kuchárkou. Chcete vedieť vládnuť? Prečítajte si Vladára.

panKubik
29.01.2015 3 z 5

Měl jsem velká očekávání, a i trochu obavy, když jsem slyšel, že to byla oblíbená kniha Stalina. Čekal jsem, že se ze mě stane minimálně sto procentní pragmatik, ale ani toho, že účel světí prostředky, jsem se vlastně nedočkal.

Richie1
18.01.2015 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, především na dobu, kdy byla napsána. Niccolò Machiavelli projevil velký pozorovací talent a dokázal velmi prakticky a pragmaticky popsat to, co by měl správný panovník dělat, aby získal a udržel své panství.
Autor vycházel především z událostí za jeho života v rozdělené a neustále válčící Itálii (např. neváhal obdivovat a vyzdvihovat Cesare Borgiu, syna papeže Alexandra VI.). Ale neváhal také sáhnout po historických příkladech ze starověku nebo u jiných středověkých zemí (Alexandr Veliký, římští císařové nebo turecký sultán).

Jeho myšlenky jsou samozřejmě zaměřené na dobu 16. století, ale mnohé z nich jsou poplatné i dnes. Tak dobře dokázal Machiavelli vystihnout podstatu věcí a dějů.

Zde jsou některé zajímavé ukázky autorových myšlenek:
"Jelikož lidé milují, když sami chtějí, a bojí se, když chce panovník, musí moudrý vladař spoléhat na to, co závisí na jeho vůli, ne na to, co závisí na vůli jiných."

"Lidé jsou tak prostomyslní a tolik se pachtí za tím, co právě potřebují, že kdo chce klamat, vždycky najde někoho, kdo se oklamat dá."

"Lidé se méně rozpakují uškodit tomu, koho milují, než tomu, koho se bojí."

"Zdrojem dobrých rad, ať již přicházejí od kohokoliv, je panovníkova moudrost, a ne že by dobré rady byly zdrojem panovníkovy moudrosti."

"Všichni lidé jsou špatní, dokud je nutnost nepřivede k tomu, aby byli dobří."

"Člověk nemá nikdy padat na zem, jen protože věří, že ho někdo zvedne."

"Při posuzování lidské činnosti, zejména skutků vladařových, se hledí na výsledek. Panovník se musí starat, aby zvítězil a podržel si moc; prostředky, jimiž to dokázal, shledají lidé vždy čestnými."

Pazgrivec
26.12.2014

Přelouskal jsem to. Taky jsem si zde prošel komentáře. Většina je takových všeobecných floskulí ve stylu dobře, že jsem to přečetl a dobré do života, jenže co konkrétně? Co si z toho prakticky vzít? Do politiky se nechystám. Četl jsem překlad od p. Hajného. Dle h.mose nic moc...je údajně potřeba přečíst ještě další, aby byl obraz kompletní. Nebaví mně něco přečíst, abych měl další zářez na pažbě, ale abych se někam myšlenkově posunul. Co jste si z toho kdo konkrétně vzali? Např. str. ta a ta, citace, to a to pro mně.

zuzak07
10.12.2014 3 z 5

Čekala jsem docela něco jiného, vzhledem k tomu, že Machiavelli byl mužem renesance.

sioux
28.10.2014 3 z 5

Slušná práce. Machiavelli musel mít úžasný mozek, když toto dílko dokázal vytvořit v tak dávné době. Líbí se mi, že je schopen se na věci dívat z nadhledu a nenechá si mozek zatemnit idealismem. Lze tam najít řadu věcí, které se hodí i dnes. Použitelnější a tudíž i zajímavější mi přišla druhá část knihy, kdy se zabývá tím, jak by se vladař měl chovat ke svým poddaným. První část se více zabývá vztahu vladaře a vojska.
Prostě je to příručka jak vládnout ve středověku, ve které lze nalézt věci, které se dají aplikovat dnes, respektive pomohou čtenáři pochopit, proč některé systémy nebo státy prosperují anebo strádají či zanikají.
Dávám jen tři hvězdičky proto, že mě příručky moc nebaví, i když jsou poučné.

flanky
24.10.2014 3 z 5

Příručka, jak nejlépe vládnout, na co si dát pozor, co je potřeba znát, na koho se spolehnout. Takové panovnické Desatero (Šestadvacatero).

pistalka
09.10.2014 4 z 5

Na Vladaře samozřejmě nelze pohlížet očima člověka 21. století. To jen tak na okraj k poznámkám o tom, jak je to dílo plné krutosti (kteréžto poznámky jsou často jen z kontextu vytrhnuté útržky díla). Machiavelli si před půltisíciletím doslova zažongloval s dosavadními zvyklostmi, uspořádáními, institucemi, kterými byla svázána středověká Evropa, a na úsvitu novověku se pokusil o teoretický koncept zcela nového systému.
Vladař je jakýmsi vyvážením dvou extrémních nepravděpodobných pólů: extrémní morálnosti v prostředí naprosté amorálnosti a naopak. Machiavelli velmi dobře pochopil, že i toho největšího lidumila lid semele bez patřičné autority, v prostředí plném zla. A dobré vládnutí je tedy vlastně balancováním mezi těmito dvěma póly, dobrý vladař musí poznat pravidla, které ovládají politiku a společnost, a tyto poznatky následně aplikovat ve správě věcí veřejných. To je to geniální Machiavelliho podobenství se lvem a liškou. Panovník potřebuje moc, která je prostředkem k dosažení cíle. Musí být zdravě lstivý, silný i obávaný, protože tyto vlastnosti budí respekt (a tedy i stabilitu, obrovskou to metu v nestabilní středověké Evropě). Pokud absentuje reálná moc, vládne zemi slaboch, který není schopen zajistit kvalitu svému lidu. Jaká to pohroma před pěti sty léty, jaká to pohroma i dnes.

hystericwidow
05.09.2014 5 z 5

Nadčasové dílo jednoho z největších vizionářů, ve své době až trestně nedoceněného Machiavelliho. Povinná četba, kterou většina dnešních světových Vladařů bohužel nikdy neviděla. K jejich škodě...