Villette

Villette https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282974/bmid_vilette-gh9-282974.jpg 4 258 41

Román Villette je v pořadí čtvrtým dílem autorky. V knize sledujeme osudy slečny Lucie Snow zasazené do gotického prostředí, v němž jsou současně sledována témata izolace, dvojakosti, přemisťování, podvratného chování a dopad každého z nich na psychiku člověka.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jan Laichter

Villette , 1853

Alizon
17.03.2017 4 z 5

Pekna knizka, ne tak nezapomenutelna jako Jana Eyrova, ale libilo se mi prostredi "divci skoly s penzionatem", trochu tajemna a "strety" kontinentalni a anglicke povahy. Prijemny roman pro zeny.

deshalb
07.03.2017 1 z 5

Žiaľ, nemôžem pochváliť. Najnudnešia kniha akú som kedy čítala a musela som sa nútiť, aby som ju vôbec dočítala. Jednoznačne pokladám za najlepšie dielo, čo sa týka tvorby Charlotte Bronteovej Janu Eryovú. Villette sa jej rozhodne nevydarila.

Kozel
13.02.2017 3 z 5

Nejdelší a patrně nejslabší román, který jsem od Charlotty četl. Ne, že by byl přímo špatný, jen svou náladou a formou poněkud odbočil od toho, na co jsem od autorky zvyklý. Příběhem se mi skoro zdálo, jako by se Charlotte vyrovnávala se svou vlastní historií, a to s poněkud posmutnělou náladou. Lucie Snowová prochází životem spíš trpně díky okolnostem než vlastním přičiněním jako tomu bylo třeba v Profesorovi. Musím ovšem vyzdvihnout postavu M. Emanuela. Ona byla tou, která mě u knihy nejvíce držela - ať už to bylo činy nebo svou dosti roztržitou a temperamentní povahou, plnou rozporů, ale především lidskosti. Trochu se hněvám na Charlottinu krutost...

Jestliže jsem zmínil jistou "slabost" čtivosti knihy a celkové slabší hodnocení, nechci tím nikoho odrazovat, mohlo být způsobeno i mým vydáním, protože 900 stran najednou nebývá vždy jednoduchou procházkou. Vydavatelství Daranus knihu nabízí ve třech dílech, což je jistě lépe stravitelné.

Noita
12.01.2017 5 z 5

Krásná kniha a ne tak slavná jako Jana Eyrová, protože konec není šťastný ani tragický a hlavně ne vyhrocený. O to více se mnou tento příběh zamával. Nedodržuje totiž laciný scénář červené knihovny.

Natyna3
29.12.2016 4 z 5

Hezká kniha. Celou dobu se četla lehce, ale doopravdy mě dostaly až poslední stránky. Ten konec jsem necekala a docela mě mrzí.

Květinka008
10.10.2016 5 z 5

Jeden z dívčích románů, který mi utkvěl v paměti a nyní jsem se k němu vrátila. Jako v podobných (Socha vzdechů, Cesta kolem světa za 80 dní), které jsem v poslední době četla, mě uchvátilo líčení doby, vztahů a charakterů. Není to typický román, ale určitě hodnotný a takový, co si čtenář odnese dál.

lapagerie
28.06.2016 3 z 5

Opět prostředí dívčí školy, ústřední postava učitelky, mířící svou cestou, něco lásky, něco zklamání. Hezký, odpočinkový příběh s trochou tajemna. Ale pro mě zůstává číslem jedna Jana Eyrová

kastanvkapse
19.01.2016 3 z 5

Hezké to bylo. Přála jsem si setrvat ve sladkém opojení po Janě Eyrové a číst víc a víc od Charlotte Brontë. Na Janu Eyrovou to nemá — a přece mi to bylo milé…

LuKu
18.11.2015 4 z 5

Nesentimentálně romantická knížka s koncem k naštvání.

Lama.Lama
17.09.2015 2 z 5

Průměrná a nevýrazná hlavní hrdinka, vyloženě protivný objekt její lásky a ten konec? Ne, ne, ne!

renata1824
14.09.2015 5 z 5

Moje první "nedětská" kniha, kterou jsem v té době brala velmi vážně. Navíc se mi vždy líbila doba, kdy se děj odehrává. Nevím, jak bych reagovala teď, po 35 letech, proto ji znovu číst nehodlám. Chci si uchovat pocity, které jsem z ní tehdy měla.

Lodja
22.08.2014 3 z 5

Vlastně je to hodně, hodně podobné jako Jana Eyrové - vzhledově nepěkná sirota si najde práci a tam se zamiluje do staršího muže. Ale zatímco lásku k Rochestrovi jsem Janě plně schvalovala, Paul byl pro mě namyšlenou karikaturou . Opravdu nechápu, komu by mohl přirůst k srdci. Takže jako ženská četba na zahnání nudy akorát, ale místo v literárním nebi je Villette a Lucii s ní odepsáno právem.

rusalka123
22.07.2014 3 z 5

Musím říct, že monsieur Paul mi byl neuvěřitelně protivný a tolerovala jsem ho jen kvůli Lucy. Mám v knihách ráda charismatické muže, velmi jsem si oblíbila poněkud podivínského pana Rochestra z Jany Eyrové, ale monsieur Paul mi byl od prvního popisu vážně nesympatický a dost mě iritovaly jeho řeči a vlastně i už jenom popis vzhledu. Lucy byl pro mě typ hrdinky, se kterou sice všechno prožíváte, ale vlastně jen proto, že nemáte nikoho moc lepšího na výběr. Že by mě nějak zvlášť oslnila, to ne. Asi jediný, koho jsem měla fakt ráda, byl doktor John.

zipporah
26.05.2014 5 z 5

pre mna osobne pet hviezdiciek, no zase to nie je pribeh pre siroku verejnost, velmi sa mi pacilo vypracovanie postav, hlavne monsieoura Paula, jeho vztah s Luciou, nieco take clovek bezne necita, inac charlotte mi pride stylovo i obsahovo v jemnom nadseni ako turgenevova vnucka:D

necroparanoia
29.04.2014 5 z 5

Přečetla jsem s přestávkami, možná proto, že jako mladší jsem jí nechápala. Vrátila jsem se k ní až v pubertě, kdy už jsem plně chápala dialogy a zvraty. Zvraty v penzionu madam Beckové mě nepřestaly vyvádět z úžasu a musela jsem se k nim několikrát vracet. Ale i tak jsem ráda, že jsem si jí přečetla a myslím si, že jsem si z ní hodně odnesla. Jen ten konec mě moc neoslnil.

kapllu
19.05.2013 3 z 5

Villette je příjemná oddychová knížka na zahnání nudy. Vzhledem k tomu, že během celé knížky Lucy upouští náznaky, že vypráví svůj příběh s několikaletým odstupem, a vzhledem k poslední větě si vůbec nemyslím, že konec je dvouznačný, právě naopak. Je jen trochu nečekaný a náhlý.

cori
25.09.2012 3 z 5

Lucy Snowová je typická hrdinka 19.století, která žije svůj život přesně dle zásad dobových konvencí a nechává se ovládat druhými. Svůj osud vezme do svých rukou pouze v okamžiku, kdy se rozhodne opustit Anglii a hledat si zaměstnání ve Francii. Zklamal mě dvouznačný konec, záleží na čtenáři, jaký si vybere.

Graine
15.08.2012

Jsem velkou obdivovatelkou Charlotty Brontëové a tato kniha byla po Janě Eyrové druhou, kterou jsem od ní četla. Možná mě svým dějem neupoutala tolik jako Jana Eyrová, autorčino vrcholné dílo, ale přesto mě nezklamala. Zaujal mě především konec, který není typický pro ženské romány 19. století.

mariposka
14.06.2012 2 z 5

Knihu jsem četla poprvé asi ve 13-ti letech, moc se mi líbila už tehdy. Teď jako "velké holce" už méně. Řadím do kategorie dívčích románků.

pindorova
12.05.2012 4 z 5

Hodnotila bych pouze slovem dobrá, já osobně jsem od sestry Ch. Brontë čekala trošku více a do knihovny jsem si šla pro knihu s nadšením. Knihu jsem vracela až za dva týdny, protože mě příliš k čtení netáhla. Nebyla však špatná.

Charlotte Brontë
britská, 1816 - 1855