Vezmi si skafandr a běž

Vezmi si skafandr a běž https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12844/vezmi-si-skafandr-a-bez-12844.jpg 3 56 4

Zasněný Kip Russell se procházel po dvorku a testoval starý skafandr. Jeho sen se zdál velkolepý. Hezky si vykračovat po povrchu měsíce, kam až ho nohy zanesou. V příštím okamžiku byl v rukou vesmírného piráta. Celá věc vypadala jako zlá noční můra - poté zjistil, že není zajatcem pouze on. Spolu s dcerou světově uznávaného vědce a krásnou kreaturou z jiné planety - mají být odesláni směrem na měsíc... Ovšem vstříc osudu horšímu než smrt!... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Wales

Have Space Suit—Will Travel , 1958

Luigi1
18.01.2024 2 z 5

No teda je to zastaralý a dobře by se to četlo kolem 70 let

yerry
01.05.2016 4 z 5

Ďalšia z kníh na ktorej sa prejavuje autorova rozporuplnosť. Heinlein si zjavne nekladie žiadne hranice pokiaľ až môže zájsť. S korektnosťou si očividne žiadnu hlavu nerobí. Jeho názory oscilujú od poriadne konzervatívnych (vlastenectvo a tvrdé zákony pre tých, ktorí ich porušujú, dôsledný antikomunizmus) až po anarchistické resp. libertariánske (slabý alebo žiadny štát, odmietanie daní, vysoká tolerancia k činom, ktoré so štátom vybabrú a pod.)

Konkrétne v tejto knižke to nie je až tak očividné ale pár takýchto myšlienok si neodoprie ani tu. Text je jednoduchý, priamočiary a určený mladým americkým chlapcom z 50. rokov minulého storočia. Toto sa na jeho forme aj prejavuje. Miestami je naivný, miestami propagandistický a dosť rozkúskovaný. Autor tu jednoducho nakúsne priveľa tém, ktoré by inak vydali aj na 5 kníh, síce ich všetky uzavrie ale dosť narýchlo.

Príbeh má pritom spád, akčnosť a určite zaujal aj vtedajšiu mládež. Vyskytuje sa v ňom totiž veľa zaujímavostí a hypotéz, ktoré tu Heinlein sype ako z rukáva a pritom populárnou a zrozumiteľnou formou. Samozrejme nechýba dôraz na to, že šťastiu treba pomôcť predovšetkým vlastným úsilím a za svojim snom treba nekompromisne ísť. Partnerkou hlavného hrdinu je tu dievča veľmi mladé a do určitej miery napĺňajúce Heinleinov tak trochu sexistický názor na ženy.

Z knížky dýcha klasika, očarenie neznámom a túžba objavovať nové svety. V dobe vydania originálu sa zlatý vek science fiction už pomaly končil, napriek tomu z neho dýcha jeho duch a náboj. Z tohoto dôvodu mu odpúšťam niekoľko nedostatkov a hodnotím ako veľmi dobré čítanie hlavne pre milovníkov tohoto obdobia.

misko13
26.10.2015 2 z 5

Klasicke SciFi pre 12-rocnych, ktore by som ocakaval v roku 1960. Rad som si zaspominal na davne pribehy plne mimozemstanov, ocakavanych a neocakavanych ciest daleko za moznu predstavivost a hrdinskeho chlapca s ktorym sa viac menej da stotoznit.

Garik
26.06.2011 odpad!

Román pre deti a mládež, v tej dobe (1958) možno celkom čitateľný. Dnes by som ale odporúčal radšej sa mu vyhnúť.

Kniha Vezmi si skafandr a běž je v