Věž vlaštovky

Věž vlaštovky https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448264/bmid_vez-vlastovky-KC6-448264.png 5 3734 3734

Zaklínač: sága série

Zaklínač série

6. díl

Čtvrtá část ságy o Zaklínači. Vysogota z Corvia, zneuznaný filozof, který žije ve vyhnanství uprostřed močálů, nachází jednoho dne těžce zraněnou dívku. Ošetří ji a zachrání ji život. Čas plyne a ona mu vypráví svůj příběh, snažíce se zakrýt pramenem vlasů hlubokou jizvu hyzdící její tvář… Poznáváme příběh o tom, jak se z Ciri stal nelítostný zabiják, dívka smrtící ve svém hněvu a neochvějná ve svých rozhodnutích. Poznáváme co se dělo s bandou potkanů a seznamujeme se s nájemným vrahem, jehož jméno jest Bonhart. A setkáváme se se smrtí… Sledujeme putování Geraltovo a hledání Druidů, kteří by mohli vědět, kde se Ciri nachází. Narážíme na půlelfa Schirů, jehož úkolem je Geralta zabít. Sledujeme plameny a zakrýváme si uši před výkřiky upalovaných… Posloucháme, jak elf Avallac'h rozpráví o tajemném proroctví pronásledujícím Ciri, následujeme kroky Yennefer při hledání úkrytu mága Vilgefortze. Účastníme se soudu s vnímačkou Kennou. Dozvídáme se, jak Ciri přišla ke svému meči a koni… A na každém kroku je smrt, utrpení. Osud je nevyhnutelný a vše spěje k jednomu jedinému bodu. K jakému? Kdo ví… Nikdo si nemůže být jist svým životem, nikomu se nedá věřit. Přišel věk meče a sekyry, věk vlčí… Vydání čtvrté. ISBN 80-85951-33-9 je chybné, náleží 3. vydání. Správné ISBN 978-80-7477-066-1 není v publikaci uvedeno.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Wieża Jaskółki , 1997

oasismanik
30.07.2015 5 z 5

Drsná, cynická, temná, neľútostná, krutá. Najlepšia z celej série, jedna z najlepších kníh vôbec, hry s časom, skoky z miesta na miesto a iné experimenty vyšli Sapkowskemu dokonale. Lenže sa obávam, že toto je už jeho absolútny vrchol a posledná časť bude o poznanie slabšia. (ešte som ju pochopitelne nečítal) 9,5/10

Kiť Kať
21.07.2015 4 z 5

V porovnani s predeslymi knihami mi Vez vlastovky prisla lehce pomalejsi, pozvolnejsi, mozna prehnane moc detailni v nekterych ohledech, tentokrat me Geraltovy patalie moc nenadchly - tedy aspon takove byly prvni dve tretiny. Posledni tretina opet nabrala zvrat o 180 stupnu a napetim jsem si div neuhryzala vsechny prsty.

Jako by se z puvodne vyvolene Ciri, ditete Starsi krve, stavala hrdlorezka, msty chtiva zaklinacka, ktera nezabiji jen prisery ze sveta domnele fantazie, ale predevsim monstra horsi - lidska, ktera z vlastni vule pachaji zlo, opovrhuji smilovanim a podlehaji vlastni chuti po prolevani krve jinych, mnohdy bezbrannych lidi.

Konec se blizi, asi zvedavosti nedospim, dokud to nedoctu. Mozna to zni hloupe, ale pro pomerne nezazivne prvni dve tretiny udeluji jen ctyri hvezdicky.

Dryáda
13.07.2015 3 z 5

Kniha je to opět skvěla, oproti předchozím dílům má ovšem mnohem více "vaty" a zbytečně se opakujících pasáží, které nic nového ani podstatného nepřináší, pouze opět vyplňují prostor.

GOD-Complex
13.07.2015 5 z 5

Sapkowski pokracuje v top forme a ackoliv jsem dal plne hodnoceni uz predchozimu Krestu s ohnem, tohle je jeste o kousek lepsi a pokracuje tak vzestupna tendence v ramci zaklinacske sagy. Je to sice vic o Ciri, nez o Geraltovi, ale i to vidim jako plus. Famozni kniha. 10/10

nvkl
23.05.2015 5 z 5

tuhle knizku sem sfouknul tak 20x ... mam precteno hodne ale tohle je nejlepsi knizka co znam ctu ji rad a porad. Dlouho sem premejslel co vypichnout, ta kniha je absolutni skvost.

moje nojoblibenejsi cast je vyjednvani mezi Djiskrou Esteradem a Zuleykou, Dobra kniha, prorok Lebeda, melouny a kocouri a lidskost sama..

vyjimecnost tyhle knizky je hlavne v technice literarniho remesla

Bonhrat, Ciri, Vysygota, Potkani, Avallach, Vilgefortz, Emir, Regis a spol .. skoda slov, kdo neprecet aspon 5x nepochopi, du ji zase vystrachat z knihovny

//otevrel sem na scene ciri na ledu .. no reknete mi, kdo na to ma?

Mišulenka
08.04.2015 5 z 5

Po druhém čtení s odstupem jedenácti let, musím... (promiňte mi stejný začátek u všech dílů celé ságy)

...říct, že jsem si tenhle díl ale vůbec nepamatovala a matně si vzpomínám, že mi nepřišel nic moc a úplně se za to stydím! Protože teď ho hodnotím o chlup líp než Křest ohněm!

Uznávám, že první polovina byla lehce uloudaná a Geralt mě neštval, nýbrž přímo s*al. Sedět a fňukat, hledat viníky místo toho, aby danou situaci řešil, notabene když ani adekvátní viníky nemá... Asi už ani já nemám to mladistvé černobílé vnímání světa, asi jsem dospělá. Jako Ciri, byť je o víc jak deset let mladší. Vsuvky s rozmluvami Ciri s Vysogotou a druhá polovina vykompensovala všechny pomalé a zatrápené části a já jen nestíhala zírat. Bylo tam všechno, co jsem si přála - akce, napětí, lítost, porozumění.
Obecně mě bojové scény moc neohromují, ale moment na zamrzelém jezeře mám v hlavě ještě teď a vevnitř se mi to svírá, když si uvědomím ten strach.
I když to bude znít blbě, byla jsem na Ciri pyšná!

No a pár citací, ať furt jen nemelu (pozor, SPOILERY):

..."Když se seběhli vesničané, poručil jim, aby mu donesli pytlík soli a džbán octa. A pilu. Nevěděla jsem... Nemohla jsem vědět, co má v úmyslu. Ještě jsem ani netušila, čeho jeho schopen. Byla jsem spoutaná... Zavolal nějaké pacholky a rozkázal jim, aby mě drželi za vlasy... A za víčka. Ukázal jim jak. Tak, abych nemohla odvrátit hlavu, ani zavřít oči, abych se musela dívat, co jim bude dělat. Řekl, že se musí postarat, aby se zboží nezkazilo, aby nepodlehlo rozkladu..."
Dívčin hlas se zlomil a uvázl v hrdle. Vysogota již věděl, co uslyší, cítil, jak se mu sliny lepí v ústech...

...Po ztrátě nákladního koně, který se nám později zaběhl v lesích, když naše koně splašili vlci, nesl mezek veškerý majetek - tedy to, co z něj zbylo. Mezek se jmenuje Drákul. Byl tak pojmenován Regisem bezprostředně po krádeži a jméno mu zůstalo. Regise to pojmenování zjevně pobavilo, soudím, že v jazyku a kultuře upírů má ten výraz nějaký směšný význam, nicméně nám jej Regis nechtěl prozradit, odbývaje nás tvrzením, že jde o nepřeložitelnou slovní hříčku...

..."Domaluj pralidem veliké, ztopořené penisy."
"To je nápad," nadchl se elf a namočil štětec. "Falický kult je pro primitivní kultury charakteristický. Takový obraz může některého vědce inspirovat k teorii, že lidská rasa tělesně degeneruje. Dávní předkové měli pyje jak kyje, chudákům potomkům zbyly jenom směšné přívěsky. Díky za radu, zaklínači."
"Není zač. Mám ještě jednu připomínku: tvoje prehistorická barva vypadá příliš svěže."...

..."Můj milý," usmál se Esterad. "Takové argumenty nemohu s dobrý svědomím přijmout. Se smlouvami je to jako s manželstvím: nelze je uzavírat s myšlenkou na možnou zradu, podezřívavost zde není na místě. Komu se to nelíbí, ať se nežení. Zůstaneš-li svobodný, budeš mít jistotu, že nejsi paroháč, ovšem strach z parohů je ubohým a směšným ospravedlněním vynuceného celibátu. V politických i manželských smlouvách se nepřipouští žádné: co by bylo, kdyby..."

..."Crachu. Prosím. Co bylo a skončilo, k tomu se nevrací."...

..."Světlo a Temnota, Dobro a Zlo, Pořádek a Chaos? To jsou jenom symboly, ve skutečnosti neexistuje taková polarita. V každém je světlo i stín, trochu toho, trochu onoho...."

..."Jsem klidná! A pomsta? Vysvětli mi: proč ne? Proč se mám vzdát pomsty? Jménem čeho? Mravního principu? Co je mravnějšího než trest za zlé činy? Pro Tebe, filosofe a etiku, je pomsta činem špatným, odsouzeníhodným, neetickým, bezprávným. Jenže já se ptám: kde je trest za Zlo? Kdo jej má udělit a vyměřit? Bohové, v něž nevěříš? Velký demiurg - stvořitel, kterým sis bohy nahradil? Anebo zákony, nilfgaardská spravedlnost, císařšstí soudci a prefekti? Naivní starče!"...

..."Mám veliké oči, abych tě lépe viděl!" zařval železný vlk. "Mám veliké tlapy, abych tě mohl chytit a stisknout! Všechno mám veliké, všechno, hned se o tom přesvědčíš na vlastní kůži... Proč se na mě tak divně koukáš, malá holčičko? Proč nic neříkáš?"
Zaklínačka se usmála:
"Mám pro tebe překvapení."...

matesatan
19.03.2015 5 z 5

dobrá kniha trochu sem se v ní ztrácel ale jinak mě bavila

Pavgem
12.03.2015 4 z 5

Tento díl převyšuje tři předcházející, je temnější, dravější a i snad i erotičtější. Inu Ciri už není dítě a poznává svět ve své temné a nespravedlivé podstatě. Věž vlaštovky se čte velice dobře a dychtivě, děj je snad trochu komplikován různými úhly pohledů různých postav a časovými skoky tu ze současnosti do minulosti a zpět, ale není to na překážku k pochopení a dodává to i jistou dramatičnost. Nevím, jaký bude díl pátý, který mě zatím logicky čeká, ale skoro se bojím, že toto byl vrchol celé pentalogie.
Moc se mi líbilo, jak elf vysvětluje člověku Geraltovi úskalí elfí dlouhověkosti. Jde o sex, protože už po pouhých sto letech vás přestává bavit. Vše jste vyzkoušeli a prostě už vás to nudí. Díky bohu, že já jsem zatím jen trochu za poločasem této doby, tak snad ještě těch dalších padesát let mi ta chuť vydrží.

Torgal
04.03.2015 5 z 5

Bezpochyby vrchol série. Tento diel je v prvom rade o Ciri, jej páde na samé dno a následnom vzostupe. Retrospektívny štýl rozprávania jej tragického príbehu, ktorý plynule graduje aby skončil v nezabudnuteľnom finále na zamrznutom jazere patrí do zlatého fondu fantasy literatúry. Geralt a jeho družina hrajú tentokrát len druhé husle, aj politické pletichy čarodejok a mocných vládcov majú tentokrát viac priestoru. 10-/10

Aaron Lewis
01.02.2015 5 z 5

Nejkrutější… hodně, hodně, opravdu hodně krutý. Ne že by se Sapkowski v jiných dílch krutosti a syrovosti vyhýbal, ale tady to do nás nabalil úplně nejvíc. Přesto daší nádherný díl:).

Misan1993
10.01.2015 4 z 5

Tento díl nebyl nejsilnější ani nejslabší. Špatně se to nečetlo, ale nějaká ta jiskřička tomu chyběla.

Kapis
14.11.2014 5 z 5

Humor šel stranou, přituhlo a potemnilo se, už vůbec nejde o nějakou Zaklínačinu, jsme vytaženi trochu nad obyčejné pódium a sledujeme ty, kteří tahají za nitky. Mocenské boje a vysoká politika, spiknutí na nejvyšších úrovních. Velmi zajímavě, prolínajíc se sám sebou, podaný způsob vyprávění z různých úhlů pohledu a jako vždy velmi čtivě a napínavě, drsně a bez servítek. K tomuto dílu je mapa téměř nutností, bez ní by to bylo poloviční, hleděl jsem do ní každou chvíli. Tak a už se mi o tom i zdá, rychle dočíst poslední díl a pak trochu změnit styl...i když zrovna dneska vychází nový román Bouřková sezóna, na který jsem fakt zvědavý.

SalomeH
11.09.2014 2 z 5

Po naprosto báječném předchozím díle mě tahle knížka strašně zklamala. Ciri, Yennefer i Geralt courají (nezávisle na sobě) po světě, občas si s někým zabojují, občas je někdo zajme, občas někdo někoho uplatí nebo mu vyhrožuje - a hlavně se o tom všem hodně mluví.
A mluví.
A mluví.
Až nakonec Ciri dorazí... na konec knížky.

Pawlisman
02.09.2014 5 z 5

V rámci fantasy asi nejlepší výtvor ever. Povedený počin Pana Spisovatale. 10/10

kozel89
13.07.2014 5 z 5

Zatím jednoznačně nejlepší díl ságy. Poslední kapitola se scénou na jezeře nemá jedinou chybu. Retrospektivní vyprávění mi sedlo. Celkově je kniha perfektně napsaná a já se těším na poslední díl.

Kattyka
03.05.2014 3 z 5

Úprimne povedané, som sklamaná. Nečakala som takéto zakončenie tak skvelej ságy. Nuž ale čo už, aj tak to je Sapkowski :)

Bassbooster
01.05.2014 5 z 5

Opět gradace příběhu. Zatím zlaté pravidlo, že vždy další pokračování převyšuje kvalitou předchozí. Krásná ukázka, jak se záporné postavy 1 po 2 staví do boje už ani ne proti Geraltovi jako Ciri samotné a jak si s nimi zaklínačka dokáže po tak krátkém výcviku poradit. Myslím, že celkovém příběhu prospívá rozdělení G a C. Těším se na jejich setkání a myslím, že to bude hodně zajímavé.Tak hurá na závěr.

Lady Dracula
22.04.2014 5 z 5

Zvláštní. Velmi zvláštní. Připadám si, jako bych měla několik nitek, které se postupně spojují v jednu tvořící závěrečné klubko (ale do toho je ještě daleko), s kterým si hraje černý či, chcete-li, zrzavý kocour (o jehož osudu se dozvíme v posledním díle;)).
Ciri, Ciri, Ciri. On nám ten fracek rychle dospívá. Respektive mnohem více chápe svět, jež není spravedlivý. A pomsta je tak sladká, šťavnatá, chutná jako ten nejsladší nektar, nejlepší med lesních včel, je hustá. Hustá jako rudá krev odkapávající z Vlaštovky na ledové zrcadlo. Ano, závěr je velmi působivý :)
A Leo Bonhart je působivý záporák.

zipporah
02.04.2014 5 z 5

čo povedať.... len s malou dušičkou som sa pustila do posledného diela, dychtivo vyhľadávam obrázky, ale prísny zákaz som si dala pozrieť sa na posledné strany, už teraz mi tečú slzy i sliny, že niečo končí a ja tu zostávam s očami, ktoré sa budú ťažko prebúdzať v novej vôle, aby čítali ďalšiu (hocakú) knihu... či uchopím ďalšiu knihu "s týmito rukama, s týmito prstama"... Ciri, Geralt, Marigold, Regis, Cahir, Milwa, Yennefer, papouch, Angouleme a vôbec aj ten Bonhart (dúfam, že skape), všetci padousi mi budú bolestne chýbať

Fuksinka
12.03.2014 5 z 5

Zatím nejdrsnější díl Zaklínače. Experimentování s vyprávěním z pohledu různých osob mě nevadilo, za chviličku jsem si zvykla. Na konci, až vše zapadne do sebe, zjistíme, že to mělo smysl a jasný účel. Marigoldovo bylo navíc dost zábavné :-). Naprosto excelentní bylo Dijkstrovo setkání s králem, jejich debata a vyřešení problému toulavými kocoury.
V této knize mě víc než v jiných chybí pořádná mapa. Hodně špatně si předstvuju jednotlivá území.