Vetřelec - Probuzení

Vetřelec - Probuzení https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233359/bmid_vetrelec-probuzeni-ugs-233359.jpg 4 314 89

Vetřelec série

Píše se rok 2159 – třicet sedm let poté, co statečná důstojnice nákladní lodi Nostromo svedla svůj vítězný boj s vetřelcem. Ellen Ripleyová stále v hibernačním spánku pluje hlubokým vesmírem… Při těžbě vzácného minerálu, patnáctkrát tvrdšího než diamant, se v důlním komplexu planety LV178 objeví záhadní tvorové. Zlo, dlouho spočívající kdesi v hlubinách, se probouzí a vydává se za svou kořistí. Chris Hooper, hlavní inženýr těžební lodi Marion, a jeho posádka jsou odsouzeni ke zkáze. Zbývá jim jen poslední naděje – jejich nouzový signál zachytí záchranný modul Ellen Ripleyové… Román Tima Lebbona je první částí trilogie, dějově úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Alien: Out of the Shadows , 2014

Aredhelka
06.04.2017 5 z 5

Kniha je opravdu chytlavá, zajímavá a hlavně velmi dobře napsaná. Jediné mínus pro mne zde byly sny, které Ripleyová mívala během akce, prozatím jsme v nich nenašla nějaký smysl. Jinak knihu hodnotím jako velmi poutavou a určitě ji doporučuji všem milovníkům vetřelců.

Dave13
09.03.2017 5 z 5

Super kniha. Jako první jsem viděl filmy a potom přišla kniha a prostě pecka stejně jako filmy! Asi jedna z nejlepších knih co jsem četl.

MorriconeTheGod
15.02.2017 2 z 5

Je to psané takovým poněkud rodokapsovým, šestákovým stylem, prostě spotřební literatura - a to není úplně můj šálek čaje. Postrádá to nějaké hlubší roviny. Ale pokud dostanete před spaním chuť na trochu děsivé scífko, tak je to plně dostačující. Na další díly se nicméně nechystám a nijak zvlášť mě nedráždí, že nezjistím, co bude dál.

Rawar
09.02.2017 5 z 5

...moc kvalitní vyprávění, které plynule zapadá mezi film Vetřelec a Vetřelci. Rip se setká s novými lidmi a zažije velice nepříjemné a velice nešťastné dobrodružství, na těžební plnetě LV178, kam se dostane díky docela podezřelé "náhodě". Nejhorší horory se odehrávají v lidské mysli. A lidská mysl pracuje nejkreativněji ve spánku. Právě takové hororové sny, které se zdají Ripleyové v průběhu dění, celou knihu provázejí a dodávají tím celému příběhu na síle. Možná že pět je unáhlené hodnocení, ale já to prožíval velmi silně

ferda
08.12.2016

I když je Vetřelec všeobecně známý a konec bohužel taky tak stejně stojí za to si to přečíst.

čuřil
14.09.2016 4 z 5

Jsem více méně spokojen. Příběh vcelku navázal na první film. Zápletka se povedla a akce bylo taky dost. Četla se dobře, takže dobrý.

Brace
02.09.2016 3 z 5

Myslím, že potíž s knihami na objednávku je taková, že ani jejich autor je nebere vážně. Ví, že dílo si své čtenáře najde, jemu to peníze na chleba přinese, takže co by se při jejich psaní kdovíjak přetrhnul. Přesně takto dopadl i Vetřelec: Probuzení. Postavy knihy jsou jako přes kopírák, jen s jinými jmény. Hoope, Baxter, Kasyjanová, Sneddonová, stejně se vám budou všechny plést. Prostě jen otevírají pusu a mluví. Z této předlohy bohužel nevystupuje ani legendární Ripleyová, která je v knize jen ku škodě. Samotný příběh je též splácanina několika filmů dohromady. Přesto úplně vyložený průser to nebyl, tudíž jsem ochoten risknout i následující díly trilogie a doufat ve zlepšení kvality příběhu.

Tazz1
18.08.2016 4 z 5

Jsem velký fanda celé této série. Navíc jsem již nějaké knihy od Lebbona četl a tak jsem se těšil i na tohoto Vetřelce. Vzhledem k tomu, že se má odehrávat mezi prvním a druhým filmem a všichni víme jak Vetřelci začínají, tak byl dopředu znám konec knihy. To samozřejmě krapet bere zážitek. Ale vynahradí mu to ta syrová atmosféra, kterou autor umí vykouzlit. Jen mě krapet během čtení a zážitku rušily jakési živé sny Ripleyové. Toto si mohl autor odpustit, stejně jsem je po chvíli přeskakoval. Až na detaily naprosto skvělá knížka a už se těším na druhý díl, byť od jiného autora.

st18321
12.08.2016 3 z 5

Nejprve jsem četl třetí díl a ten mě bavil od začátku do konce. Tento díl není špatný, ale děj mi přijde příliš překombinovaný a občas nudný. Nechápu proč tam autor za každou cenu musel nacpat Ripleyovou. Podle mě dost násilným způsobem.

T800
27.07.2016 3 z 5

Tak jsem zklamán. Čekal jsem něco trochu jiného, ale opak je pravdou. Dobrodružství je to sice dobré, ale už to tady bylo. Pro fandy celé série je to však určitě fascinující. To je však vše, lepší jsou prodloužené filmové verze.

milunka21
07.07.2016 4 z 5

Na můj vkus málo akce,na film rozhodně nemá,ale jsou čtivé a doplnují mezery mezi filmy.Takže pecka :-)

pobijecmuch
22.05.2016 5 z 5

"Volejte sláva a tři dny se radujte", se říká v jedné české pohádce.
Konečně velmi dobrá klasická scifi. Po velké záplavě dementních dystopií pro pubertální mládež, se českému čtenáři dostává do rukou nové pokračování kultovní série Vetřelec. Kniha kvalitně napsaná a hlavně dobře přeložená. Autor Tim Lebbon to prostě umí a Probuzení vás určitě nezklame.

Jack Bauer
06.03.2016 5 z 5

Dosud nejlepší kniha o Vetřelcích co jsem četl. Líbí se mi nejen spousta akce, ale hlavně objevování nové mimozemské technologie, architektury což mám na vědeckofantastických filmech a románech nejraději. Jinak nic nového, autor míchá všechny filmové Vetřelce i s Prometheem dohromady, jen dosadil jiný příběh. Je to velmi čtivé, barvitě popsané, jako bych sledoval nový film. Ale těch odboček v příběhu už je mnoho. Kdekdo se chce na Vetřelcích přiživit a vymýšlí stále nové vsuvky mezi příběhy až časem z toho vznikne guláš. Ale lepší než nic. Měl jsem strach , jak si autor poradí vložit příběh mezi filmovou 1 a 2, Tim Lebbon to zvládl bravurně. Bez bourbonu by nemělo cenu přežít.

FMMMM
08.02.2016 5 z 5

Až tak propracovaný a zaklíněný díl 1,5 ze série vetřelec jsem nečekal. Od prvních řádků mě tento napínavý příběh neustále nutil číst dál a dál. Přečteno za 2 dny. Nejvíce mě nabudilo prostředí dolu, u kterého jsem si vzpomněl na legendární RPG hru Fallout 2 a na nechvalně, vetřelci zamořený, známý důl Wanamingo. :-) Musím uznat, že se tato vsuvka mezi 1 a 2 díl velice povedla a kdyby se toho chytil někdo schopný, určitě by z toho vznikla pořádná podívaná...
Co mě částečně zklamalo, byly chyby v textu, chybějící písmenka/záměna písmen ve slovech, stavba vět a v poslední kapitole přehození jména.

honzia
10.01.2016 5 z 5

Toto dílo jsem četl s nadšením. Udrželo mě v napětí po celou dobu. Ihned se vrhám na další díl a doufám, že bude stejně dobrý či ještě lepší, i když je od jiného autora.

minimonisek
09.01.2016 3 z 5

Zajímavá kniha, ze začátku se mi hodně pletla jména a nevěděla jsem o koho jde, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem ji neodložila a dočetla. Příběh byl napínavý. Navíc se mi hodně líbí obálka.

hnusák
17.12.2015 4 z 5

Vetřelec - když jsem ho viděl poprvé kdysi dávno před 30 ti lety se S. Weaverovou, alias Ripleyovou, okamžitě jsem se do ní platonicky zamiloval. Chladná, nebojácná a okouzlující, naproti tomu vetřelec, při kterém mne běhal mráz po zádech. A Nostromo, majestátně si plující vesmírem, byl pro mne dlouho TOP snímek mé zjitřelé duše. Stal jsem se fanouškem celé ságy a od té doby jsem všechny díly viděl mockrát. Proto jsem neváhal, a tato tištěná trilogie brzy po uvedení přistála na mém stole. Probuzení jsem tedy přelouskal během pár dní a mé pocity jsou jaksi rozporuplné. Určitě se to odrazilo i v tom, že jsem jaksi očekával paralelu mezi filmem ( i když jsem věděl, že to tak docela nebude ). Ripleyová se mne zdá taková nemastná, neslaná, hlavním tahounem zde je Hooper, který vše organizuje a popohání a nakonec i on vyzraje nad Ashem. Jen jsem si nemohl nějak představit, jak se dostala tajuplná vesmírná loď čtyřnohých do jeskyně v hloubce 1500m . No, budiž. Kniha je ale i naproti tomu čtivá a má spád.

ThomasRuhe
13.12.2015 4 z 5

Filmovou ságu s vetřelci mám rád, takže knižní příběh vložený mezi první a druhý film mě lákal. Nejvíce mě zajímalo jak Lebbon zvládne popsat atmosféru hrůzy, strachu a paniky lidí ve skoro beznadějné situaci s vetřelci za zády.
Vyšlo mu to dobře.Skupinka přeživších lidí společně s Ripleyovou bojuje jak se dá, nejen s vetřelci, ale i technickými problémy.Občasné boje bez skutečných zbraní vycházejí také dobře. Závěr mě potěšil, zapadá do filmového děje.
Pro mě byl ovšem hlavní postavou knihy lodní inženýr Chris Hooper.

petaSk
12.12.2015 3 z 5

Byla jsem zvědavá, jak si autor poradí s příběhem odehrávajícím se mezi prvním a druhým filmem vetřelčí ságy, a jestli si vůbec bude s příběhovou kontinuitou lámat hlavu. Povedlo se. Nicméně čtení této knihy se ani vzdáleně nepodobal zážitku sledování filmu. Ze začátku jsem měla obrovský zmatek v postavách a vůbec mě nezajímaly. Vetřelci byli do příběhu hození skoro ledabyle, bez velkého očekávání a napětí. To se nedostavovalo skoro celou knihu. Ripleyová byla jen jednorozměrnou hrdinkou a její síla byla demonstrována jen v jejich zraněních a banálních dialozích. A to se dá říct i o dalších postavách. Gradace nastala až v poslední části knihy. Celkově zklamání, doufám, že další díly nové knižní série budou lepší.

Eidalon
14.11.2015 3 z 5

Serii řady filmů o Vetřelcích (poslední Prometheus z roku 2012) ostartoval kultovní scifi film Vetřelec Ridley Scotta z roku 1979. Zatímco tento film kombinoval myšlenku a filosofické pojetí s akcí, šlo v těch dalších pokračováních především o akci. Téma to bylo veliké a není divu, že komerčně láká další a další pokračovatele, ať již ve filmové tvorbě, počítačových hrách, komiksech či dalších knihách.

Knihy Tima Lebbona jsou další řadou z nich a Vetřelec probuzení je první z trilogie.

Časově se příběh vklínil mezi první a druhý díl filmu. Hlavní hrdinka Ellen Ripleyová v modulu Narcis opouští mateřskou loď Nostromo - aby svedla svůj poslední vítězný boj s Vetřelcem vystřelením monstra do kosmu - se ukládá do hibernace s poslední myšlenkou, že se probere až na Zemi.

Její modul je však naprogramován jinak a tak se Ripleyová po dlouhých letech cestování vesmírem opět dostává do situace, kdy je probuzena přímo do akce. Planeta LV178 vydala své tajemství, posádka vesmírné lodi Marion volá o pomoc a modul Ripleyové je ten, který se nachází jen 77 dní na dosah . . .

Rozbíhá se příběh, který známe z předchozích děl, na jedná straně monstra a na druhé lidští hrdinové, kteří nemají téměř šanci. Přesto bojují s překážkami situace, planetou samou a především s Vetřelci. Výsledek boje je lehce předvídatelný, nechce-li autor porušit dějovou linku, ani mu nic jiného nezbývá.

Další trilogie knih, která je pouhým oddechovým čtením bez hlubších myšlenek, je však nutno podotknout, že se to čte celkem dobře, děj má spád, autor to hrne z akce do akce a rozstříknuté krve či syčící kyseliny je všude přehršle.

Pokud jste fanoušci těchto příběhů, pak Vás kniha nezklame, jako oddechovka je to určitě lepší, než podobné pokusy z řady hororů žánru dark fantasty (knižní trh jich nabízí bezpočet), na druhou stranu nic převratně nového.

Lebbon je ale zkušený autor, třicet románů a řada cen udělených mu za jeho tvorbu to jen potvrzuje.

Tak plazmové hořáky na ramena, odpalovače a pistole s kyselinou do pohotovosti a vzhůru do temnoty, kde stíny představují absolutní zlo . . .

mimozemšťané

Tim Lebbon