Co neodvál ani čas

Co neodvál ani čas https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374739/mid_co-neodval-ani-cas-Q8C-374739.png 4 641 175

Životní příběhy tří žen se odehrávají na konci minulého století. Od nezralého tápání na přelomu šedesátých a sedmdesátých let až po věk, který přináší – když ne moudrost – tak alespoň nadhled. Laděna, Kamila a Ilona. Jsou každá jiná, jinak vnímají a prožívají lásku, manželství, mateřství, ale i těžkou nemoc, sociální a politické změny nebo problémy v zaměstnání. Všechny pocházejí z malé, odlehlé vesničky v Polabí, odkud se v mládí snažily co nejdříve uniknout, aby se tam pak po zbytek života s pokorou vracely. Právě tam se sejdou po dlouhé pauze při povodních v roce 2002. Život ještě zdaleka nemají za sebou, dokážou si vychutnat jeho radosti, ale trapasům a průšvihům z mládí se teď už mohou smát. Příběhy vyšly samostatně v knihách Dokud se budeš smát a Stanice odložených lásek.... celý text

hzd
13.10.2021 5 z 5

Dlouho jsem se na tuhle knížku chystala. Ležela mi v knihovně asi 2 roky. Moc se mi do ní nechtělo, protože první část knihy jsem již před lety četla a při koupi knížky jsem nevěděla, že se jedná o knihu složenou ze dvou knih. Teď na ní konečně nastala ta správná chvíle. Moc jsem si nepamatovala o čem to bylo, až při čtení se mi vše vybavilo. Druhá část knihy byla bomba. Navazuje na osudy hlavních hrdinek a musím říct, že jsem nemohla přestat číst, jak mě knížka strhla. Příběh je ze života a každý se v něm najde. Kdyby šlo, dám 10 hvězdiček :-)

marwinmh
11.09.2021 4 z 5

Příjemné čtení o životě tří žen, které se musely potýkat s nejrůznějšími překážkami, přesto nerezignovaly, nezačaly se litovat a o svůj kousek štěstí bojovaly.
Čtení se mi líbilo, děj plynul svižně, byla to nenáročná kniha, což mám ráda.

Leniii
05.09.2021 5 z 5

Tak toto je ze života! Četlo se to parádně a nutí to číst stránku za stránkou, tak že kniha nejde odložit…
Heřmánkové údolí se mi líbilo, ale tohle? Tohle je 100x lepší!

Kaja1
18.08.2021 5 z 5

Tak tohle nešlo odložit, pořád vás to nutilo vědět, co se stane na další stránce, co dalšího život hlavním hrdinkám nadělí. Paní Körnerová teda umí psát.

amanek
18.08.2021 5 z 5

Tohle mě prostě baví, "obyčejné" příběhy "obyčejných" lidí. Prostě to co může člověk sám zažít i když by raději nechtěl. Super čtení!

99jana99
05.07.2021 5 z 5

Nádhera. Kniha se čte moc dobře, paní Körnerová prostě umí. Myslela jsem, že Heřmánkové údolí je top, ale není. Tohle je ze života, smutné, pozitivní, dojemné.... Určitě doporučuji přečíst a těším se na další knihy této spisovatelky.

Vybubu
12.06.2021 4 z 5

Musím říct, že tuto autorku mám čím dál víc ráda. Myslela jsem, že Heřmánkové údolí a "Tři borovice" bylo to nejlepší, co jsem četla, ale velmi mile mě kniha překvapila. Po autorce vždy ráda sáhnu, když už mám "překoncentrákováno" a psychicky další knihy o druhé světové nedávám. Tato konkrétní kniha, byť se dotýká i vážných témat, je veskrze pozitivní a optimistická... moc doporučuji :)

Dashow
19.05.2021 5 z 5

Po Heřmánkovém údolí to vypadá, že mám další oblíbenou autorku :-) Moc se mi knížka líbila, vtáhla mě a bylo mi při čtení hrozně fajn.

Mermaid
07.05.2021 4 z 5

Paní K. píše s lehkostí. Jako byste si povídaly u kafe s kamarádkou. Teď trochu fantazíruju, ale příběh Laděny mi přišel jako volné pokračování Heřmánkového údolí, osudy dcery hlavní hrdinky. Vzpomínková scéna i další informace o ní tomu odpovídají.
Celkově mi přijde, že příběhy mají velice reálný základ a v Kamile jsem viděla přímo autorku. (Mimochodem Kamila - heřmánek? , to bude asi oblíbená rostlina).

Andynka
18.04.2021 4 z 5

Další moc příjemná kniha od autorky.
Baví mě ta lehkost psaní... to se pak čte kniha úplně sama.
Příběh o životě mladých dívek. Jak to kdysi fungovalo.
Ten rozdíl mezi dobou, kdy dívky vyrůstaly a dalo by se říct dnešní dobou. I to je celkem zajímavé číst.
Dnes už je pro nás vše samozřejmostí, ale když jsem si to takhle četla, že bylo hodně věcí pro lidi naprosto nepředstavitelné, tak to mě opravdu bavilo.
Jen by tam za mě nemuselo být pokračování příběhu, kdy čtete jen to špatné, co si dokážete vymyslet. To mě až tak moc nebavila. A to i přesto, že se autorka snažila zakončit příběh s nadhledem a nad všechny strasti, co přinesl život se povznést.
Každopádně se autorka zařadila mezi mé oblíbené, její knihy si přečtu vždy ráda a znova. :)

Jančislava
06.04.2021 5 z 5

Tato kniha opět úžasná. Příběh mě chytil a těšila jsem se na další čtení. Nejlepší byl asi ten Ilonin a pak Laděna. Knihu mohu doporučit a věřím, že ji budu ještě číst.

harena
03.04.2021 5 z 5

Jsou tu vlastně oba dva díly "Vesnice Stamice". První díl s názvem "Stanice odložených lásek"jsem už četla samostatně, teď jsem si ho znovu zopakovala v této knize a pokračovala druhým dílem. Tři kamarádky se po mnoha letech sejdou a vypráví o svých životech. O láskách šťastných a nešťastných, o manželstvých vydařených i nevydařených a také jsem si s nimi zavzpomínala na povodně, které to tu v roce 2002 zaplavily. Pěkné, milé, pohodové čtení. S hrdinkami zažíváte jejich radosti i starosti, bolest i strach a ráda jsem si připomněla léta minulá. Děkuji za příjemné čtení.
" Každý den se sice nedá žít, jako by byl poslední, na to nikdo nemá dost sil ani entuziasmu. Hlavně je důležité se nelitovat......A ještě bych doporučila smích, podotkla Ilona".

"Mám takovou zkušenost, že pokaždé, když odhodlaně nastavím životu tvář, nakope mě do řiti."

zoew
22.03.2021 5 z 5

Moc mě to bavilo.

simona5r
14.03.2021 5 z 5

Velmi čtivý příběh, do kterého jsem byla vtažena a moc jsem jim fandila, aby ten jejich životní osud dopadl dobře.

AndreaP.
11.03.2021 5 z 5

Tato kniha je vlastně spojením dvou dříve vyšlých románů, a sice Stanice odložených lásek a Dokud se budeš smát. Laděna, Kamila, Ilona - tři životní příběhy z doby, kdy se žilo ještě tak nějak jinak až po dobu už po revoluci. Je to doba, kterou jsem už zažívala i já, a proto je mi toto vyprávění velice blízké. Krásné příběhy plné bolesti, naděje, zklamání, lásky, karambolů, vzletů i pádů. Kniha je prostě popisem života samého. I přes to, jak je to objemná bichle, se četla úplně sama. Plný počet hvězdiček si zaslouží.

maryska09
10.03.2021 5 z 5

Knihy paní Körnerové mě baví čím dál víc. Její hrdinky jsou plné síly a nezáleží na tom, zda jsou opuštěné, týrané, matky samoživitelky nebo nemocné. Miluju autorčin optimismus, který vkládá do svých knih a děkuji za ně, její příběhy vždy pohladí.

Adris
29.01.2021 3 z 5

Co neodvál ani čas spojuje dva starší kousky/knižní sérii paní Körnerové: Vesnice Stamice.
Román se jako vždy točí o lásce a ženských trablech a také dobovému řešení těchto problémů. Najde se zde (musím poznamenat, jako VŽDY v autorčiných knihách) nechtěné těhotenství, dále domácí násilí, stigma rozvodů a historické poznatky (a vnucený přepis turistického průvodce Paříže, na kterou, jak jsem naznala, je autorka vyloženě zaměřená). Zkrátka klasický dámský román z doby socialismu. Když čtete několik knih autorky za sebou, jako já, nemůžete nevidět tu šablonu. Jestli v některé knize ze "současnosti" hlavní hrdinka neotěhotní, bude to asi autorský průlom.Průměrné čtení. Momentálně se mi Kamila a Janecký velmi plete se Sylvou a Oldou ze série Prosím vás, sestřičko.

petule1
25.01.2021 5 z 5

Příběhy 3 žen/ kamarádek a každá s jiným životním osudem

kaja77
20.01.2021 4 z 5

Moc mně to nenadchlo. Pro mně asi nejslabší z autorčiných knížek. Ale četlo se to dobře, ale bylo to takové povídání, jako kdyby mi vykládala kamarádka o nějaké své známé a jejích trablech...

Mabie
08.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha (resp. dvě knihy) řeší životní osudy tří žen z malé polabské vesnice od 70. let minulého století až do současnosti. Část “Stanice odložených lásek” je z doby mého mládí, druhá část “Dokud se budeš smát” z doby povodní 2002.
Tři vrstevnice, tři těžké osudy. Tři silné, statečné ženy, které ustály nejrůznější životní útrapy a nespravedlnosti a to vše bez zbytečné sebelítosti a vzdychání. Třikrát vidíme plány a představy mládí o dalším životě versus třikrát tvrdou realitu v letech následujících, to vše umocněné absurditou doby socialismu.
A tak se svobodná matka Laděna potýká s obrovskými předsudky na malé vesnici i se smůlou v milostném životě, nadaná a inteligentní Kamila nemůže kvůli svému kádrovému profilu studovat, a třebaže nachází svou osudovou lásku, dlouhé roky pak bojuje s těžkou nemocí o přežití. A konečně Ilona, žena týraná manželem a věčný smolař v oblasti vztahů, jejíž život je přehlídka odepsaných roků života. Všechno jsou to velice silné a reálné příběhy, které se mohly stát i nám.
Kvalit Heřmánkového údolí podle mne kniha nedosahuje, ale i tak je to vynikající, uvěřitelný příběh, dokonale zasazený do doby, kterou jsem zažila. V obou časových linkách jsou výborně vykreslené hlavní postavy i prostředí.
Ano, plánování budoucnosti je často naivní, život se nakonec “přeplánuje” jak se mu chce.