Co neodvál ani čas

Co neodvál ani čas https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374739/mid_co-neodval-ani-cas-Q8C-374739.png 4 641 175

Životní příběhy tří žen se odehrávají na konci minulého století. Od nezralého tápání na přelomu šedesátých a sedmdesátých let až po věk, který přináší – když ne moudrost – tak alespoň nadhled. Laděna, Kamila a Ilona. Jsou každá jiná, jinak vnímají a prožívají lásku, manželství, mateřství, ale i těžkou nemoc, sociální a politické změny nebo problémy v zaměstnání. Všechny pocházejí z malé, odlehlé vesničky v Polabí, odkud se v mládí snažily co nejdříve uniknout, aby se tam pak po zbytek života s pokorou vracely. Právě tam se sejdou po dlouhé pauze při povodních v roce 2002. Život ještě zdaleka nemají za sebou, dokážou si vychutnat jeho radosti, ale trapasům a průšvihům z mládí se teď už mohou smát. Příběhy vyšly samostatně v knihách Dokud se budeš smát a Stanice odložených lásek.... celý text

Jikovka
17.04.2023 4 z 5

Krásně se čte......

Amazonka72
02.04.2023 4 z 5

Velmi čtivý příběh z nedávné minulosti. Trochu více se mi líbila první část knihy - "Stanice odložených lásek". Druhá část "Dokud se budeš smát" je již trochu slabší.
V první části se ocitáme na začátku 70. let 19. století na malé vesnici někde v Polabí. Příběhy Laděny a Kamily jsou odlišné, ale v něčem společné - každá si do života nese nějaké "stigma", ať už v podobě nečekaného potomka a neuskutečněné svatby, nebo v podobě "osoby nevhodnou pro studium". Předsudky, které v rodinách převládaly dlouhá léta, neustále obavy "co tomu řeknou sousedi"..., zamindrákované učitelky, převládající stereotypy, které nebylo radno změnit. Z příběhu přímo čiší bezútěšnost dané doby.
Druhá část knihy je trochu slabší. Pokračující příběh Kamily a osudy další z trojice kamarádek z dětství - Ilony. Oba příběhy jsou tragické, ale každý jiným způsobem. Co je však velkou hodnotou této knihy, že ani jeden z těchto příběhů nevyznívá beznadějně, retignovaně - oba dva dávají naději na lepší a šťastný život. Vlastně je to memento našich životů - nenechat se strhnou na kolena nepřízní osudu, protože každý z nás si nese svá trápení. Je potřeba se zlu postavit, věřit, že na nás čeká něco lepšího. A nebo si jenom umět užívat každého dne, nedat se ubíjet zlobou a nenávistí. Cítim to ve svém životě stejně, proto mi byl příběh tak blízký.
Co mi však trochu vadilo - v některých pasážích styl jazyka autorky. V textu mě rušily vysvětlivky v závorkách - dle mého naprosto zbytečné.
Ostatní knihy ze současnosti (historické romány nejsou mým šálkem kávy) mě zaujaly více. Měla jsem pocit, že příběhy šly více do hloubky. Každopádně jsem knihu přečetla jedním dechem, mnohdy jsem ji nemohla odložit, protože jsem byla napjatá, jak to bude dál... Takže splnila svůj účel - zaujala!

sarka5148
23.03.2023 5 z 5

Moje druhá kniha od autorky a i tato chytla za srdce, věřím, že každá z nás v jejích příbězích najde kousek sebe.

Gabka80
01.03.2023 5 z 5

Super jako každá od Hany Marie. I slza mi ukápla.

TaLu
20.02.2023 5 z 5

Knihy jsem přečetla samostatně, paní autorku mám moc ráda a vždy se těším na další knihu. Její příběhy, které doslova vykreslí před zrakem čtenáře nádhernou češtinou mohu opravdu doporučit. V rámci žánru patří k tomu nejlepšímu, co znám.

WaN635
07.01.2023 4 z 5

Příběh ze života tří žen, vyprávěný bez příkras, bez vytváření vzdušných zámků, o tom jaký život skutečně je (byl u příběhu Kamily - nemožnost studovat) a co může přinést.
Kniha se četla snadno, jednoduše, ovšem nezaujala mě jako jiné knihy autorky. Hodnotila bych 3 a půl hvězdičkami, zaokrouhluji nahoru.

rumova_kulicka
21.12.2022 4 z 5

Moc pěkná kniha o životě, vztazích, dobrém i zlém. Četla se skvěle. Klidně bych si přečetla o životě hlavních hrdinek jednou tolik :-)

zandu
13.12.2022 5 z 5

Příběh obyčejných životů. Skvěle, čtivě napsáno. Je to kniha, ke které se ráda v budoucnu vrátím a přečtu znovu.

tabaluga
01.12.2022 4 z 5

Příběhy tři kamarádek od 70. Let 19.stoleti až do roku 2002. Takové běžné životní problémy, které děvčata vybalancovaly s grácií. :-) některé problémy byly větší některé menší, ale za každých okolností je děvčata zvládly. Vždy bylo vše vyprávěno zpětně a člověku pak dojde, že s odstupem času se všechny hrany otupí. Spisovatelka psát prostě umí:-)

AndreaTH
28.10.2022 4 z 5

Silné příběhy 3 kamarádek odehravající se na vesnici v 70. a 80. letech minulého století. Poklidné dětství přítelkyň se s přibývajicími lety mění v každodenní starosti. Ilona zažívá násilí a denodenní peklo s despotickým manželem, Laděna se potýká s nečekaným a nechtěným otěhotněním a následnou nelehkou situací svobodné matky a Kamila díky špatnému kádrovému posudku nemůže studovat na gymnaziu. Kniha neobsahuje žádné velké dějové zvraty ci zápletky. Je to “pouhý” popis všedních dní. Ukazuje však, jak jsou všechny tři ženy neuveřitelně silné.

ANDY28
13.10.2022 5 z 5

příběh obyčejných životů, napsaný tak skvělě, že knížku nedáte z ruky.

Seyris
26.09.2022 5 z 5

Tak tuto opravdu doporucuju precist. Je lepsi nez hermankove udoli, aspon pro me. Soucasti knihy byly dva pribehy, co neodval ani cas a dokud se budes smat. Je to super, nemyslim, ze by to byla nejaka ruzova knihovna.

Anette99
04.08.2022 5 z 5

Takový milý příběh o třech kamarádkách pocházejících ze zapadlé vesnice. Zatímco okolo plyne čas a dějiny, my sledujeme jejich dospívání, první lásky, zklamání a vstup do života dospělých. Poté přichází děti, starost o rodinu, práce, ale nepříjemné věci, jako nemoc, domácí násilí, drogy. Kniha dobře popisuje mezilidské, často složité vztahy. I Když je místy příběh spíše smutný, ve finále se jedná o pohodovou, rychle ubíhající četbu.

Zuzulinka
12.07.2022 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Krásné téma - život, lásky, manželé, přátelé.. Četla jsem jedním dechem. Vřele doporučuji.

otesánek
01.06.2022

Nic závratného jsem nečekala a chtěla jsem knihu u které si odpočinu bez přemýšlení a v poklidu. Přesně taková kniha je. Nenáročná, tak vykreslující obyčejné lidi a obyčejné životní cesty. Pro mě účel splnila.

Evaho73
24.05.2022 3 z 5

Práve som dočítala ďalšiu čitateľský atraktívnu knihu a moju štvrtú z rúk pani autorky.
Určite sa jej podarilo vierohodne zachytiť hierarchiu medziľudských vzťahov vtedajšej spoločnosti a u niektorých čitateľov navodiť aj nostalgickú atmosféru časov nedávnej minulosti.
Klasický hlavné postavy tvoria ženy "hrdinky" s rozdielnym charakterom, ale... Opäť mi aj v tejto knihe dosť prekáža fakt, že hrdinstvo žien vyniká hlavne na úkor nevýrazných mužských postáv.
Dočkám sa už konečne od pani autorky aj kladne vyprofilovanej mužskej postavy ?!
Je mi ľúto, ale kvôli neobjektivite v charakteristike ženských a mužských postáv je toto dielo u mňa iba dobré...

FlLys
22.05.2022 3 z 5

Čekala jsem něco víc. Chyba byla, že jsem si nezjistila nic o autorce. Že se vlastně jedná o autorku Večerů pod lampou. Jako kdybych to tak brala, tak bych asi hodnotila jinak.
Smíchání všech možných životních extrémních situací (proč řešit jen nechtěné těhotenství, hanbu u oltáře nebo domácí násilí, když tam jde přidat ještě rakovina a aby to znělo pěkně moderně tak i drogy) s hromadou lásky a hrdinkami, které vše zvládnou levou zadní, aniž by se jich to nějak zvlášť dotklo, nebo aspoň čtenář se nic moc do hloubky nedoví, z knihy dělá červenou knihovnu, kterou lze číst jen jako naprostou oddechovku při které netřeba zapojovat příliš mozkových buněk. Nejvíc mě teda točili autorčiny názory násilně vložené do úst hrdinek (o době minulé a současné).... A celulitida vážně nejsou špeky...
Jinak musím uznat, že je kniha čtivá a pobavila mě

kalinka99
17.05.2022 5 z 5

Další úžasná kniha od autorky. Každodenní útrapy v manželství, strasti i trochu toho štěstí na pozadí komunistické doby až příběh graduje ke katastrofě v podobě stoleté vody a všechny tři ženy se opět setkávají.

janca1705
10.05.2022 5 z 5

Hezká kniha.

Nomia
08.05.2022 5 z 5

Tady jde objektivita stranou, kniha mě naprosto nadchla. Skvost!

Nelitujte se! Lítost vás úplně rozloží. Naštvěte se! Vztek je konstruktivní!