2010: Druhá vesmírná odysea

K americké kosmické lodi Discovery, která již celá léta osamoceně a opuštěna posádkou krouží na oběžné dráze kolem planety Jupiter, se vydává nová mezinárodní expedice. Jejím úkolem je kromě přírodovědných výzkumů také objasnění tragédie, která kdysi Discovery postihla. Nová mise má před sebou ještě další nelehký úkol: pokusit se alespoň zčásti objasnit záhadný jev, nad nímž si lidé již mnoho let marně lámou hlavu - výskyt naprosto pravidelného černého tělesa, které se nachází v blízkosti Jupiteru a jehož přesná zmenšenina byla kdysi nalezena na Měsíci. Jakou úlohu asi ony předměty mohou mít? Jsou výtvorem přírody či cizí civilizace, mohou lidstvu uškodit, anebo naopak prospět? Osamocení vyslanci lidstva se ve vesmíru začínají potýkat se zcela neočekávanými problémy. Zjišťují, že jejich výzkum se dotýká samé podstaty existence vesmíru a budoucnosti lidského druhu. Přeložil Zdeněk Volný, 51. kap. Vladimír Svoboda...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29785/2010-druha-vesmirna-odysea-i8P-29785.jpg 4.4383

Vesmírná odysea (2.)

Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:80-208-0178-2

TERRORDROME
11. listopadu

Dosť problematické hodnotenie, vo výsledku mám totiž pocit že druhá vesmírna odysea je veľký sci-fi podvod pána Clarka. On tu ani nenadväzuje na vlastnú knihu, ale na Kubrickov film a vychádza z jeho odlišností, takže trebárs Discovery nie je zaparkovaná pri Saturne, ale pri Jupiteri. Motív spolupráce Američanov a sovietov ( predsa len bola v dobe vydania studená vojna ) spočíva iba v tom že idú proste všetci v jednej lodi a sú veľký kamaráti. Akurát číňanci idú na vlastnú päsť a zožerie ich obludná chaluha na Saturnovom mesiaci Europa, čo mi prišlo nepríjemne samoúčelné a béčkové. Ono, vlastne celá tá misia je len o tom ako priletia k Saturnu, chvíľu tam rotujú, nič nezistia a potom zdrhajú. Hal 9000 medzitým prekonáva znovuoživenie, všetci sa boja čo z neho vylezie, ale ono nevylezie... a k tomu ešte bývalý Bowman, toho času hviezdne dieťa navštívy matku v starobinci, medituje vesmírom a skúma podmorský život na europe. Keď to všetko sčítam, má proste pocit že je to celé akosi o ničom, iba zhluk motívov a scén ktoré nikam nevedú a sú tam len aby Clark nejako natiahol text na dĺžku románu. Ale také zlé to zasa nebolo, vytiahol to hlavne bombastický záver a autor si nakoniec predsa dokázal nejako odôvodniť prítomnosť Hala aj vraždiacich chalúh, takže dávam neutrálne tri hviezdy. Ale od takej sci-fi legendy by človek predsa len čakal že to bude... viac o niečom.

Lethania

Pokračování úspěšné 2001: Vesmírné Odyssey nedosahuje takových kvalit jako díl první. Ale špatné to rozhodně nebylo. Napětí se sice poněkud vypařilo, ale styl psaní to vynahradil. Vtáhne vás do děje velmi rychle, že si ani neuvědomíte, že jste se dostali na úplný konec celé knihy. Některé vědecké pasáže jsem moc nepochopila, ale snažila jsem se. Pro milovníky sci-fi je druhý díl povinností.

DericCaster

Zatím co první knížka se s filmem doplňovali, tato už je mnohem lepší než film. Představa monolitu jako vesmírné brány by mě před tím tedy nenapadla... Řekl bych, že druhý díl je o kousíček ještě lepší než ten první ;)

špulo

Po prvej Odysei už človek tak trochu vie do čoho ide. Preto sa možno ľuďom zdá, že táto kniha nedosahuje úroveň predošlej. Ja si to nemyslím...

Ivan F

Kniha je vlastne rozťahanou poviedkou, ale v prípade Clarkeovho rozprávačského talentu, mu to nevyčítam. Napriek chudobnému obsahu (kedy je nemilosrdne čitateľ autorom podvedený), je príbeh pútavý, avšak nie až tak, ako to bolo v prípade prvej vesmírnej odysei. Pozitívom je fakt, že sa Clarke opieral pri písaní o vtedy platné vedecké poznatky a tak má čitateľ dojem, že takto nejako sa do vesmíru reálne lieta. Negatívom je nezmysel na konci, kedy sa Discovery používa na prenos správy (na ceste k zemi), pričom keby Bowman posádku nevaroval, tak by zostala pri Európe a nemohla by byť použitá ako retranslačná stanica.

ThomasRuhe

Knižní sága Vesmírná odysea je klasika žánru scifi. Právě tyto knihy mě kdysi k žánru scifi přivedly. Clarke na mě působí jako vizionář, podobně jako před ním Jules Verne.
2010 jsem si teď přečetl po dlouhých letech znovu, a zjistil jsem, že to pro mě neztratilo nic ze své přitažlivosti a opět se mi kniha líbila. ( třeba pasáže s Bowmanem)
Takže absolutní spokojenost.*****

renefer
12.11.2017

Nemůžu dát víc hvězdiček. Tak mě zlobí, že kniha nenavazuje na první díl ale na filmové zpracování. S větší hloupostí jsem se nesetkala.

flare
25.09.2017

Mám ho prostě rád..za mě vizionář .-)

Vevo
06.09.2017

Překrásné,strhující,napínavé.Mohla bych pokračovat dál,ale lepší bude když si knihu sami přečtete :)
Jinak je celkem smutné i vtipné to,jak si autor vykreslil toto tisíciletí a jaká je doopravdy skutečnost.

Voynix
31.05.2017

2010: Super pokračování skvělého 2001. Clarke nezklame, alespoň mne nikdy nezklamal. Kniha má překvapivé, propracované a velmi originální vyvrcholení.
Opět mohu jen doporučit nejen fanouškům scifi.

Romanka89
12.05.2017

Skvělé pokračování, možná se ještě stanu fanouškem sci-fi žánru, který nevyhledávám. Už jsem začla další díl.

Janadvorackova
03.02.2017

Poprvé jsem knihu četla před třiadvaceti lety. Byla to vlastně moje úplně první sci-fi kniha. Napsala jsem na ni referát na hodinu češtiny, ale učitelka sci-fi asi moc nemusela, protože jsem dostala dvojku a bylo mi doporučeno, abych si zvolila "literaturu vhodnou pro dívky." Takže od té doby čtu skoro výhradně jen sci-fi a jsem furt dívka :).
Nedávno jsem slyšela audiopodobu knihy. Příběh za léta nezklamal, ale tak nějak zastaral způsob vyprávění. Děj je úžasný, o to nic :).
A v audiu se sonda Voyager čte jako voyaer (šmírák) :), což tedy ty sondy byly, ale v kontextu to znamená úplně něco jiného :).

Etelea
30.09.2016

Já osobně se cítím velmi uspokojená pokračováním. Chválím také velmi citlivý překlad. Cestování do vesmíru při čtení bylo téměř skutečné.

parxel
23.09.2016

Dočteno a celkové vyznění a to kam se příběh nasměroval mi přišlo dobré a zajímavé. Na knize se mi nejvíce líbila skutečnost, že se Clark opírá o různé studie a výzkumy (odkaz na ně najdete v doslovu). To ve vás pak vytváří pocit, že tak nějak by se to mohlo klidně stát. Jenom se nemohu zbavit dojmu, že to celé mohlo být o trochu méně užvaněné.

danny_21
27.04.2016

Důstojné pokračování prvního vesmírného dobrodružství. Kosmos je pro mě velkou fascinací, Clarke umí podat i náročnější odborné termíny a procesy poměrně srozumitelnou formou a celkově to většinou vypadá, že ač nebyl úplným odborníkem, způsobil převrat ve vědecko-fantastické tématice ( jako kdysi kolega z branže Verne ) a často i nadčasově předběhl vědecké bádání. Jednička pro mě vždycky i díky Kubrickovi zůstane nezapomenutelnou záležitostí, dvojka má přesto svou nespornou kvalitu, Hala ( i když v trochu jiném kabátě ), Bowmana i Floyda a nese sebou v pozadí nevyslovené zbožné přání spolupráce mezi národnostmi při velké cestě lidstva za poznáním - 80 %

Antares
04.01.2016

avel: neviem, ktoré vydanie knihy máš, každopádne autor k 2010 napísal predhovor, kde tieto veci objasňuje. je to volné pokračovanie, ktoré sa faktami blíži skôr k filmovému spracovaniu 2001 ;) je škoda, kvôli takej hlúposti, odhodiť také dobré knižky, ale to je každého voľba...

avel
30.12.2015

Jsem před půlkou knihy a rozčiluji se! První díl se mi líbil. Dokonce jsem si hledala i informace ke zmíněným měsícům, planetám a hlavně Japatu.
A v druhém díle se nějak nemohu zbavit pocitu, že se nás autor snaží balamutit. Discovery byla přece zaparkována u Saturnu! A teď jsme doplachtili k Jupiteru, našli Io a tramtadadá, máme Discovery. Poměrně mě nezajímá, jestli pro to bude v závěru knihy nějaké opodstatnění, ale myslím, že by se autor tak podstatného faktu držet měl, případně by měl zmínit v předmluvě změnu dějové linie.
Takže za mě - s touto sérií končím. Napsané to není špatně, ale už mě to přestalo bavit :)

Antares
23.11.2015

Znovu na výbornú ! Kniha ma strhla rovnakým spôsobom ako 2001 a možno aj viac... nemám čo vytknúť a je vysoko pravdepodobné, že Clarke sa čochvíľa zaradí medzi mojich obľúbených autorov

habs
18.11.2015

Skvělé pokračování výborného prvního dílu. Škoda že několik let po roce 2010 Rusové nespolupracují s Američany v dobývání vesmíru proti Číňanům v takové míře jako v knížce. HAL mě dost děsil, působil nevyzpytatelně. Naštěstí, navzdory rozvoji výpočetní techniky, ještě takový počítač (doufám) sestrojen nebyl. Super myšlenka dvou sluncí v naší sluneční soustavě. Jsem zvědavý jak se to bude vyvíjet dál a hlavně jestli dojde k setkání lidí s mimozemšťany.

lushi
30.06.2015

Vesmírná jízda nekončí, Clarke překračuje několik hranic a nenechá váš rozum stát. Oceán Europy mě absolutně nadchnul...

woodward
23.06.2015

Tuhle knihu mám od Clarka nejradši. Připadá mi, že si při jejím psaní užíval "osvobození" od mantinelů, které mu při prvním dílu určoval současně vznikající film a v Odyssei 2010 se dokonale "vyřádil". Je tam všechno: Meziplanetární let - navíc s rusko-americkou posádkou, což tehdy byla stejná sci-fi, jakou v době, kdy psal Odysseu 2001, bylo přistání na Měsíci. Nevyzpytatelní mimozemšťané oproštění ode vší tělesnosti "řídí" naši část vesmíru prostřednictvím monolitu a toho, co zůstalo z Dava Bowmana. Život v oceánu Europy. A nakonec největší "trik" celého představení, Jupiter přeměněný v nové slunce čistě pro potřebu Europanů uvězněných pod ledovým příkrovem. A jako u všech Clarkových románů, ani tady nevadí, že od doby, kdy svůj příběh psal, se leccos událo jinak, než tehdy předpověděl.

Rup
18.03.2015

Osobně mi připadá 2010 lepší než 2001. Styl psaní filmového scénáře versus románu je zde velmi patrný. Autorova fantazie, byť vázaná jeho vědeckou erudicí, zde není tolik omezena filmovými možnostmi (tehdejšími), ani režisérovými záměry a produkčními limity (penězi). A zcela se ztotožňuji s Clarkovým poselstvím, že jako lidstvo nemáme nejmenší šanci skutečně proniknout do vesmíru, jako rozum však ano.

Kmotr99
05.07.2014

Stále dobrá kniha, na můj vkus už ale moc překombinovaná...

opic 12
01.02.2014

2001 byla pecka,většina věcí byla načrtnuta v jedničce, v pokračování se odhaluje více z dalších otázek okolo monolitu,lidstva,ap.2010 už není tak tajemná,jako technická sci-fi se to však,obvzláště po první polovině rozjíždí a pořád dobře čte,klasicky chytne a nepustí,až do finální stránky,kde to vše opět krásně vygraduje-budoucnost však ještě nemá konec...
Marcel Grun=ještě trocha věcí k tématu:
Vesmír...nepoznatelný,nebo bez záhad ?
život na zemi...stvoření,nebo import z vesmíru ?
Mimozemské civilizace...neexistují,nebo jsou v celém vesmíru ?

Pend
22.09.2013

Důstojné pokračování 2001, rovněž zfilmované. Proti prvnímu dílu více filosoficky a intelektuálně zaměřené - otázky o smyslu života, existence...

Daxie L. Jesus
23.04.2013

V jedničce byla vzpoura Hala, smrt posádky a zmizení kapitána. Tady není nic. Nuda, naprostá kopie a nekonečné přežvykování již známých faktů. Chybí mi HAL. Ale stejně si nejspíš přečtu třetí díl, kvůli pedantnosti...

adam.ruby
24.03.2013

opět i zde musím jen říct, že to je parádní, a film je naprosto luxusní

Phoenix16.cz
03.01.2013

I když 2001 tvořila uzavřený příběh, měla v sobě spoustu materiálu na další pokračování, které na sebe sice nechalo docela dlouho čekat, ale zato výsledek byl více než uspokojivý. Tentokrát se celý děj odehrává ve vesmíru a děj přímo navazuje, kde předchozí díl skončil. U Jupiteru zůstala opuštěná loď a nová posádka má zjistit, co se s ní stalo. A samozřejmě to nebude jednoduché. Clarke měl ohromný prostor, jak let nové posádce ztížit co nejvíce a připravil jim nejedno dobrodružství a postavil je před nejeden problém, ať už technický či politický. I když čtenář ví z prvního dílu, jak to s Discovery bylo, rozhodně není nudné sledovat osudy druhé posádky, která se to snaží zjistit.

Jakubisko
04.07.2011

Za svým starším bratrem vůbec nezaostává, naopak staví laťku možná ještě výše. Oproti prvnímu dílu, dráždícímu hlavně čtenářovu představivost a obrazotvornost, 2010 se zaměřuje více filosoficky a nutí člověka častěji k zamyšlení. I tak je to ale perfektní dobrodružství.

valda
27.03.2011

Po tom, co David Bowman v prvním díle záhadně zmizí v tmavém monolitu a vesmírná loď Discovery je ponechána opuštěná nedaleko Saturnových měsíců, začne se připravovat další výprava, která má objasnit, co se vlastně stalo. Tentokrát je to ruská posádka se dvěma Američany z nichž jeden je doktor Heywood Floyd, který se objevil už v prvním díle, a v tomto je hlavní postavou. Navíc letí ještě Ind Čandra, tvůrce HALa, který se jej má pokusit opravit a případně ho využít k navigaci Discovery zpět na Zemi.
Druhý díl je pro mě skoro stejně skvělý jako první, u kterého se mi líbilo, že celý příběh je více komorní a často se věci spíše jenom naznačují. Nyní se již Clarke nijak neomezoval a hodně toho popsal a vysvětlil. Opět platí vše, co jsem napsal v komentáři k 2001.
Pozn.: Jestli jsem to dobře pochopil, tak Clarke zaparkoval Discovery v tomto pokračování o planetu blíž, tak jak je to ve filmu, tzn. u Jupiteru, a ne jak je to v knize, tzn. u Saturnu. :-)