Vendulka: Útěk za svobodou

Vendulka: Útěk za svobodou https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406062/bmid_vendulka-utek-za-svobodou-ILk-406062.jpg 4 110 31

Když známý československý fotograf Jan Lukas zmáčkl spoušť svého aparátu, mělo Vendulce Voglové zbývat několik měsíců života. Fotografie, která později udělala z dvanáctiletého děvčete symbol holokaustu, přitom nemusela vůbec vzniknout. Vendulka byla Židovka a Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Kdyby u něj nacisté fotografii našli, skončil by stejně jako Vendulka a její rodina v koncentráku. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou najít v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla.... celý text

Anahk1
28.09.2019 5 z 5

Pro mne bezva počtení.. jak příběh Vendulky tak příběh pana Jana Lukase a jejich rodin mne moc zasáhl a jsem moc ráda, že jim vše dopadlo, tak jak dopadlo i přes všechny překážky, které museli překonat.. nakonec zřejmě našli svůj klid a smysl života..

simona5r
11.09.2019 5 z 5

Ač je kniha útlá, má velkou výpovědní hodnotu. Nejen že popisuje osud Vendulky, ale také fotografa, jež dané fotky pořídil. Zároveň přibližuje dobu a poměry, ve kterých žili. A navíc je kniha autenticky doplněna fotografiemi.

MildeZ
10.08.2019 5 z 5

Citlivé, dojemné a po dočtení člověk neměl daleko k tomu, aby musel zamáčknout slzu...

VladkaBU
10.06.2019 4 z 5

... další z příběhů o přežití v koncentračních táborech. Jsem ráda, že paní Vendulka nakonec svůj příběh vyprávěla. Zaujala mě i zmínka o Václavu Havlovi

Lenka4
21.05.2019 3 z 5

Vendulka se v knize dost ztrácí. Propojení s příběhem Jana Lukase je patrně důsledkem malého rozsahu podkladů, které měl autor k dispozici. Co by stačilo na větší reportáž, je pro knihu málo. Navíc jí moc nesluší žurnalistický styl. Pamětníci, kteří se sami rozhodnou sepsat své zážitky, mají čas a klid na rozvzpomínání, mohou si promyslet strukturu textu. Často pak bývá čtenář vtažen do událostí jejich života nejen jako svědek zvenčí, ale může sledovat i jejich vnitřní pohnutky a myšlenky. Tento rozměr v příběhu Vendulky chybí.

dagmar7365
20.05.2019 5 z 5

Knih o přeživších nacistické řádění je mnoho, mohlo by se zdát, že nemají čím vyniknout, protože jde "jen" o sdělení příběhu. A přece tato vyniká. Svým úžasným zpracováním. Zachycuje osudy jak Vendulky Vogl, tak fotografa Jana Lukase. A to nejen v období 2. sv. války. Líbilo se mi, že jsou jejich osudy zasazeny do historického kontextu a byť o období 30. let 20. století a protektorátu vím víc, než se jen učí v hodinách dějepisu, přesto Ondřej Kundra předložil další, pro mě, velmi zajímavé informace.
Kniha nemá ambici ždímat emoce, chce sdělit příběh, který stojí za pozadím jedné fotografie a o to víc zasáhne.

pista53
12.05.2019 5 z 5

Nápad na sepsání tohoto silného příběhu vzešel z nálezu fotky 12ti leté Vendulky Voglové, kterou objevil novinář Ondřej Kundra v archivu známého československého fotografa Zdeňka Lukase. Byl to rodinný přítel Voglových a fotka vznikla během příprav židovské rodiny do transportu do Terezína. A Ondřej Kundra se rozhodl po 80 letech Vendulku, která emigrovala po válce do USA, vyhledat.
Kniha nevypráví jen příběh Vendulky a jejích blízkých, kteří prošli Terezínem a hrůzami Osvětimi, strastiplným útěkem z pochodu smrti a odchodem do emigrace, ale je také příběhem Zdenka Lukase a potažmo i celé druhé poloviny 20. století. Je napsána velmi poutavě a zajímavě. Určitě doporučuji všem, kteří se zajímají o historii a milují knihy A. Lustiga.

Marčullkas
03.05.2019 5 z 5

Téma holokaustu je vždy náročný na čtení. Příběh je napsaný poutavě.

haha_ja
19.04.2019 3 z 5

Knihu jsem nejprve začala poslouchat na rádiu jako audionahrávku. Zaujala mě hned v začátku, a proto jsem dala přednost stejnojmenné knize. Ze začátku jsem četla se zapálením, ale postupně se vytrácela osoba Vendulky a text se ubíral životem fotografa Jana Lukase. Čekala jsem, že kniha bude více spojena s Vendulkou, to mě trošku zklamalo. Oceňuji ale popis všedního života obou aktérů a jejich rodin i přes ty hrůzy, které je v jejich životech potkaly. Je to zase jiný pohled na dějiny naší země. Tato svědectví jsou pro budoucí generace důležitá.

krizek
03.04.2019 5 z 5

20 z 10. Brilantně napsaný a pojmutý již známý smutný příběh. Bez zbytečné omáčky, přes to vykládající historii i pro případné neznalé.

Janisss
30.03.2019 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst každý - svědectví ze snad nejhoršího období našich dějin... Děkuji za tento příběh.