Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1324 418

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

tabaluga
17.05.2023 4 z 5

Nelehké téma, možná proto mi taky trvalo tak dlouho než jsem knihu přečetla. Rasismus, myslela jsem, že toto se dělo v prvopočátcích, ale vidím, že rasismu je nakloněna každá doba, jen to lidé umí třeba lépe skrývat. Uvažuji nad otázkou, co bych dělala já v této situaci... Ten konec ten mne tedy dostal..

Martinalib
15.05.2023 5 z 5

Rasismus hýbe světem...a tady se to potvrzuje v každé větě... Dobře se ta kniha četla

marky2558
15.05.2023 4 z 5

Opravdu zajímavá kniha, pro mě dost neobvyklé téma, které mě vzalo více, než jsem čekala. Nicméně se mi celý příběh nečetl tak lehce a rychle jako např. u Vypravěčky. Některé pasáže se mi zdály zdlouhavé.
Každopádně opravdu originální námět, skvěle zpracovaný příběh.

anavi2009
11.05.2023 4 z 5

Ja vlastně nevím, jak knihu ohodnotit.. Picoult mám ráda, ale tahle kniha mi přišla nejvíc utahana že všech. Ano, téma nelehké, ale zbytečné opakování téhož. Mohla být o pár stran kratší. Nevím, na kolik palcové je téma rasismu v Americe, me to přišlo dost vyhrocene. Nemyslím střet nacka a černošky, spis i zo, že toho nacka obhajuje černá právnička atd. A ten konec..? No.. Jako ano, šokující, ale velmi nepravděpodobné.

iLuciferie
08.05.2023 3 z 5

Tato autorka mě vlastně dost baví, i když zároveň v každé knížce najdu takové nějaké "ale"... Zde jsem byla ze začátku hodně nadšená - zajímavé prostředí, postavy, téma. Co mi naopak přišlo hodně na škodu je zbytečné opakování téhož znovu v rámci popisování soudního procesu.

Makuliiina
15.04.2023 5 z 5

Velké maličkosti jsou z mého pohledu asi nejpovedenější knihou Jodi Picoult. Naprosto mě příběh pohltil, kombinace problematiky rasismu v kombinaci s porodním oddělením byla geniálním příkladem toho, že se nemá nikdo soudit předem. Celou dobu jsem napjatě čekala, co se jak vyvine a jak celý příběh dopadne. Byla to kniha, o které jsem přemýšlela ještě další týden po přečtení.
Jodi Picoult má velmi osobitý styl psaní. Velmi chytlavý, napínavý, proložený fakty, je cítit mnoho práce na pozadí, kdy byla autorka nucena si zjišťovat informace k dotažení autentického zážitku.
Jedna z TOP knih, které jsem za svůj život přečetla.

Arwen777
31.03.2023 4 z 5

Jodi Picoultovou jsem měla už dlouho v hledáčku a toto je její první kniha, která se mi dostala do rukou. Snad je to přehnaným očekáváním, protože jsem si všímala, jak je tato autorka oblíbená, ale byla jsem trochu zklamaná.
Rasismus je velké téma. Už jsem četla několik knih, které se mu věnovaly, žádná ale nebyla tak současná. Co mě překvapilo, bylo, jak stále palčivé téma to v Americe je. Samozřejmě mám povědomí o hnutí Black lives matter a občas zahlídnu nějakou velkou kauzu ve zprávách. Co mě ale zarazilo byly spíše zdánlivé maličkosti jako nakupování nebo diskriminace v práci, se kterými se ale lidé setkávají každý den.
Výběr tématu, čtivost, vykreslení charakterů, to vše se mi líbilo. Na škodu ale byl přílišný kontrast mezi hlavními aktéry, černobílé vykreslení problému, dramatičnost dovedená až za hranu a konec, který zabil věrohodnost příběhu.
Kniha není špatná, je správné si připomínat (ne vymazávat) problémy, které ovlivňují naši společnost, ale zpracování mi úplně nesedlo.

kalinka99
28.03.2023 5 z 5

Jodi Picoult umí psát čtivě a pojmout výborně těžké a většinou smutné téma. Tenhle příběh není výjimkou, kdy je hlavní příčinou rasismus.

Nikusha
17.03.2023 4 z 5

No jak si tak říkám, knihu o rasismu jsem ještě nečetla. Určitě je to zajímavé téma a paní spisovatelka to uchopila dobře. Citlivá situace pro všechny, rozložená do několika postav. Nicméně chvílemi zbytečně utahané. Ale za přečtení stojí, četla se dobře.

princesse
26.01.2023 4 z 5

Tak se to ve mě mlelo a pocity se v průběhu četby měnily. Nelehké čtení, ale kniha se četla sama.

Damaj
22.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Zajímavá knížka o tom, o co složitější mají život lidé jiné pleti. Příběh je vyprávěn ze tří úhlů pohledu. Turk, rasista, vyznavač bílé pleti, skinhead, jehož dítě zemřelo a ze všeho viní sestřičku, jen proto že má černou pleť. Ruth, obviněná sestřička, která se dovolává svých práv, aby mohla promluvit a všechno vysvětlit. A Kennedy, Ruthina právnička, jež se Ruth snaží osvobodit, ale zároveň i pochopit její život, život rasových menšin, ale také vyhrát svůj první velký případ.

LenkaGonn
19.01.2023 4 z 5

Kniha je misty velice ctiva, ale Turka jsem uplne vynechala a cetla jsem jen Ruth a Kennedy. Myslím si, ze by tyto dve linky bohate stacily. Tema je to zajimave to beze sporu, ale kniha mohla byt kratsi. Nemyslím si, ze vse co tam bylo probirano bylo nutne. Za tema a za dobry pocit po docteni davam stejne 4 hvezdicky.

Mišák240
31.12.2022 4 z 5

Opět další autorčina čtivá kniha. Zajímavé téma, které nutí k přemýšlení. Kniha mně rozhodně rozšířila obzor týkající se problematiky rasismu.

Holly.W
18.10.2022 5 z 5

Kniha, která ve čtenáři vyvolá spoustu emocí. Kniha, ve které je toho spoustu k zamyšlení – přiměla mě k přemýšlení nad tím, o kolik to máme my bílí lidé v životě jednodušší, než lidé jiné barvy pleti. Celá kniha je vyprávěna z pohledu tří osob. Právnička Kennedy mi byla velice sympatická. Číst pasáže z pohledu Ruth, o tom co cítí a jaký je její život, je ohromně zajímavé. I když teda musím říct, že mi místy už trošku lezlo na nervy, jak si Ruth každou, byť sebenevinnější poznámku vztahovala na sebe, že je mířená proti ní. Turk a jeho žena mi byli od začátku hodně nesympatičtí. Části vyprávěné z pohledu Turka jsem chtěla mít rychle za sebou. I když na konci mě Turk překvapil. Silná kniha, se silným tématem, kterou stojí za to si přečíst. V mysli ji budu mít ještě dlouho.

LuccyS
02.10.2022 5 z 5

Další naprosto skvělá kniha této autorky. Mohu jen doporučit. Po přečtení jako vždy ve mne dobíhají rozporuplné pocity a jsem nucena přemýšlet nad naší společností a nad tím jak vše funguje respektive nefunguje. Jsem pasivní rasista??? .....

kikies
02.10.2022 3 z 5

Silné téma (jako obvykle), skvěle zpracované (také jako obvykle). Perfektně vykreslené postavy, poutavě podaný základní problém. S hlavní postavou a jejím počínáním jsme v mnoha okamžicích měla problém, ale samotné téma mnou rezonuje. Člověk se nad tím (a nad sebou) chtě nechtě musí zamyslet - jak to vlastně máte? Je vůbec možné nebýt rasistou? Teď už si nejsem jistá....

PavlineCZka
23.09.2022 5 z 5

Asi my belosi nikdy nedokazeme plne pochopit otazku rasove diskriminace. Na druhou stranu, i kdyz se snazime byt otevreni, tak druha strana k nam predsudky ma, ze je mame my... myslim, ze v CR se cernochum spatne nezije, i jsem to slysela z nekolika zdroju, ze rasisti nejsme. Samozrejme zalezi kus od kusu. I tak pro me toto tema bylo tezke, tezko pochopitelne, docela me vycerpavala ta nenavist... kazdopadne se kniha cetla dobre a dej utikal. Nepochopila jsem ale, proc Ruth lhala a ve svem lhani pokracovala. Vazne jsem to nepobirala. A na zaver mi prisla upjata, vztahovacna a divim se, ze to dopadlo jak to dopadlo.

Hana62
09.08.2022 5 z 5

Jodi P.se pomalu stává "mojí autorkou". Zatím 3. kniha, ale určitě ne poslední. Líbí se mi její snaha najít a vykreslit pravdivě a uvěřitelně charakter postav. Přiblížit myšlenkové pochody, nebát se citlivých témat, odborných pasáží, skrytých "předsudků". Doporučuji!

Rind
06.08.2022 2 z 5

Pro mě tohle není Jodi Picoult, jak ji znám. Možná to vysvětluje její poznámka na konci knihy: chtěla jsem napsat zoufale knihu o rasismu. A to je přesně to - tak zoufale chtěla, tak zoufale tlačila na pilu, až to přehnala.

Radka1911
04.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha s nelehkým tématem. Krásně se četla, a rozhodně vede k zamyšlení.

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult