Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1331 1331

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

Princezna22
14.03.2018 5 z 5

Autorka opět nezklamala,opět si vybrala téma které rozvinula do vlastního příběhu. Smekám před ní,jak úžasné se s tématem poprala a jak krásný i když smutný příběh s knihy vyšel... Vyprávění Turka mi děsně ale děsně vadilo a chtěla jsem mu opravdu ze srdce dát jednu přes držku jak odporný mi to čtení jeho kapitol vadilo a i on sám vadil....konec knihy mě děsně překvapil, ale to je od spisovatelky normální,kdo četl více knih ví moc dobře o čem mluvím... Doporučuji a již se těším pokud autorka zase něco napíše ;))) silný příběh, opravdu silný.

knihovnička007
12.03.2018 3 z 5

Uuuuf, těžká kniha. Osobně si myslím, že by stačilo o pár (desítek) stránek méně... líbil se mi začátek (smutný) i konec (pohádka), ale ten prostředek...
Já-jako bílá žena žijící ve střední Evropě asi úplně neporozumím myšlení Rachel, natož Adisy. Šílené bylo vyprávění Turka, to jsem místy fakt jen lapala po dechu, co je i v dnešní době možné.
Vyprávění Jodi mne vtáhlo do děje a kniha se mi hodně líbila. Konec už byl kapku... přijde mi přeslazený a pro mne méně věrohodný (ač dle epilogu možný).
Zvláštní, jak některé věci bereme se samozřejmostí a ony samozřejmé nejsou...

lla.veronica
06.03.2018 4 z 5

Knihy Jodi Picoult mají všechny jedno společné, a to že nutí čtenáře k zamyšlení nad životem, jeho hodnotami, či vlastním svědomím jako v případě tohoto příběhu.
Rasová diskriminace, občas i nevědomá nadřazenost bílé rasy, tragický konec života už na jeho počátku, lidské předsudky a morální dilemata..to vše příběh nabízí a stejně jako další knihy této autorky stojí určitě za přečtení.

iška
02.03.2018 4 z 5

Jodi Picoultová mě svými knihami vždy donutí k přemýšlení a to ještě dlouho po dočtení knihy. Tento titul nebyl vyjímkou.

Annabelka
27.02.2018 2 z 5

Tak knihu jsem s velkými obtížemi přečetla až do konce.Omlouvám se všem,kteří mají tuto autorku rádi a všechny její knihy mají doma v knihovničce.Mě bohužel tato kniha přišla velmi průměrná,možná i podprůměrná.Když jsem si jí po Vánocích pořizovala,dívala jsem se na hodnocení na databázi.Řekla jsem si,že je pěkně tlustá,bude čtivá a alespoň jí nebudu mít přečtenou za dva večery,jako to bývá u ostatních knih.A v tom byl problém,knihu jsem měla rozečtenou přes 14dní.Vůbec jsem nezažívala takový ty stavy,kdy člověk čte pořád,těší se na druhý den,aby věděl,jak příběh dopadne.U této knihy jsem to tak neměla.Skoro bych to přirovnala k povinné četbě na střední,kdy čtete něco,co vás nebaví.Kniha je smutná,má dobrý námět,ale proč musí mít tolit stran,když je celá kniha téměř bez děje?Ten příběh se krásně mohl vejít do poloviny a mohla to být krásná,silná,napínavá kniha.Opravdu jsem chvilkami chtěla přeskakovat stránky aby byl konečně konec.Nepochopila jsem tedy tu poslední kapitolu 6let po porodu,kdy autorka napsala jen o Turkovi a zmínka o Ruth z pohledu jeho.Proč do té kapitoly nenapsala i o Kenedy,Ruth,jak žijí po 6 letech,když celou knihu popisovala zdlouhavě všechny tři postavy zvlášť?Ačkoli kolikrát opravdu zbytečně.Nebavilo mě číst o všedním dni,ve kterém se nic neděje a co kdo právě snídá.Opravdu jsem zklamaná.Hrozně přeceněná kniha a velmi mě zklamalo hodnocení ostatních čtenářů,jak kdyby to byla Kniha roku.Ale nejspíš má každý jiný vkus.Já jsem tedy ráda,že mám konečně dočteno a můžu se vrhnout konečně na jinou knihu.

Lenka27
27.02.2018 2 z 5

Bohužel jsem se přesvědčila, že styl J. Picoult je je v poslední době stále dle stejného scénáře. Tlak na emoce, skrytý pod rouškou řešení vážného problému, překombinovaný závěr, jeden by nevěřil, co vše je možné a kvantum postav, takže čtenář se ztrácí a libuje si, jak je ta kniha hodnotná, není přeci jednoduché se v ní zorientovat. Co musím autorce přiznat, postavy dokáže vykreslit věrohodně, nicméně vždy jsem se alespoň dozvěděla blíže něco mimo četbu (život slonů, II. světová válka). Přiznám se, že jsem to spíše přelouskala, pro mě zůstane nádhernou knihou Vlk samotář a bohužel jsem ještě nečetla ranou četbu, což napravím. Ale tato kniha mě opravdu za srdce nechytla.

Pomko
26.02.2018 1 z 5

Vzdělaná, pracovitá černoška, které jen leží na srdci vzdělání jejího jediného syna a celý bílý svět se proti ní spiknul. Co mi to připomíná? Populistická kniha, s velmi,ale velmi zdlouhavým dějem.
Za mně teda ne.

Annabelka
25.02.2018 2 z 5

Tak tuto knihu mám teprve rozečtenou.Jsem na 350.stránce a můžu říct že námět dobrý,ale musím se přiznat,že mě kniha stále pořádně nedokáže dostat do děje,kdy se od ní nedokážu "odtrhnout" několik hodin.Kupovala jsem si knihu po Vánocích,jelikož autorka je velmi známá a hlavně díky vysokému hodnocení této knihy.Mám jí rozečtenou už 14 dní,což se mi u knih taky často nestává.Na můj vkus je zbytečně zdlouhavá,chvilkami se až nudím.U čeho jsem byla v pozoru,když se začal řešit případ,pak Ruth propustili a zas celkem táhnoucí příběh.Snad se to brzy zlomí.Po dlouhé době mám opravdu chuť knihu odložit a začít číst jinou.Ale dočtu a snad hodnocení změním.Žádnou jinou knihu jsem od autorky nečetla,tak nemám porovnání.Ale na můj vkus je celkem přeceněná,již jsem přečetla daleko lepší knihy,které se četly sami a nedokázala je zavřít...

Racík
25.02.2018 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst. Ne, že by mě kniha nebavila, ale zdálo se mi, že je to jen takové poskládané. Ale brzy se to změnilo a pak mě kniha pohltila. Doporučuji k přečtení i k přemýšlení, jak jsou velké maličkosti v našem životě důležité!
Poslední kapitola je asi trochu nereálná, ale byla jsem za ni ráda, protože celé téma je vážné a ne zrovna veselé. Takže možná nereálný konec, ale je tam naděje...

Clairka
24.02.2018 5 z 5

Silné téma....

zuzana5702
23.02.2018 5 z 5

Opět velmi silné téma..... opět brilantní, dechberoucí.

Miška.Miška
20.02.2018 5 z 5

Miluju tuto autorku, její knihy jsou naprosto strhující. Každá kniha je naprosto odlišná ale přesto je každá naprosto úžasná. Tato opět nezklamala.

Ivana11
19.02.2018 5 z 5

Pro mě velmi náročná, těžká kniha se silným tématem. Její knihy mám moc ráda, vždy má výborně propracované postavy a celý příběh, stejně i zde. Opět mě nezklamala.

P.ary
17.02.2018 5 z 5

Já jsem spokojena, autorka mě opět nezklamala. Jodi Picoult se řadí mezi mé oblíbené spisovatelky. Líbí se mi, že si vybírá složitá témata k zamyšlení. A poznámka autorky na konci knihy? Tak tohle byla třešnička na dortu. Touto knihou nekončím :-) Určitě doporučuji...

novina
16.02.2018 4 z 5

Autorku mám moc ráda, líbí se mi propracovanost postav a zajímavá témata. Ale od začátku jsem si byla jistá koncem a to se mi u knih od Jodi Picoultové nestává. Knihy Je to i můj život a Vypravěčka jsou o ligu výš, tam je plný počet oprávněný.

petrarka72
15.02.2018 5 z 5

Důležitá a velmi užitečná kniha. O předsudcích a odvaze klást otázky světu, ale především sobě. V tom "pouhém" soudním dramatu jsem se hodně dozvěděla. A ano - Picoultová umí psát.

alnahu
15.02.2018 5 z 5

Příběh porodní sestry Ruth, který vás chytne za srdce a donutí k přemýšlení nad nespravedlností tohoto světa , jen proto že máte jinou barvu kůže. Ruth neměla lehký život , narodila se jako černoška ,černé služebnici a proto si musela život mezi bělochy tvrdě vybojovat. Sama vychovávala syna ,když její manžel zemřel na misi v Afganistánu. Stala se zkušenou porodní asistentkou v malé nemocnici Mercy-West Haven. Žila spokojeně až do dne, který jí naprosto změní život a to se provinila pouze tím, že je černoška. Knihu doporučuji k přečtení.

Ivis01
14.02.2018 5 z 5

Další přečtená kniha od Jodi,opět zajímavý příběh,hezky psaný,kniha mě moc bavila.Už se těším na další její knihy.Za mně určitě 5 hvězdiček.

niknikita
12.02.2018 4 z 5

Ach, jo! Moje oblíbená Jodi Picoult se, jako pokaždé, dostala ve svém aktuálním a složitém námětu knihy až na dřeň. Není to její vinou, že nesnáším právnické kličky a nemám stoprocentní důvěru k otázkám spravedlnosti. Nemám právo soudit ani radit, ale možná tentokrát stačilo trošku ubrat množství informací ...

astra3
10.02.2018 3 z 5

Pro mě trochu děsivé. V reálném životě je to tragičtější. Černošku osočí a ta zůstane bez práce, příjmů a měla by si platit právníka. Asi nevěřím moc na šťastné konce. A rasismus všude kolem nás vzkvétá.

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult