Velká válka s křižáky 1409–1411

Velká válka s křižáky 1409–1411 https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390070/bmid_velka-valka-s-krizaky-1409-1411-D8C-390070.jpg 4 20 4

Bitva svedená 15. července 1410 u Grunvaldu byla jednou z největších rytířských střetnutí evropského středověku. Proběhla během války mezi polsko-litevskou unií, v jejímž čele stál král Vladislav II. Jagiello, a řádem německých rytířů. V této „Velké válce", jak jí nazvali soudobí kronikáři, ukončila polská vojska a jejich spojenci expanzivní politiku řádu v severovýchodní Evropě. Celá Velká válka s křižáky se odehrála v letech 1409-1411 a měla kromě bitvy u Grunvaldu několik základních etap a dramatických událostí. Vedle hlavních postav Vladislava II. Jagiella, polského krále, a Vitolda, velkoknížete litevského, zde čtenář najde také osudy dalších politiků, vojevůdců a velmistrů. Zvláštní pozornost věnuje autor řádu německých rytířů v Prusku a vnitřnímu vývoji litevského velkoknížectví. S nadhledem hodnotí osudnou porážku křižáků a slavného grunvaldského vítěze. V roce 2010 oslavovalo Polsko 600 let od události, která se stala takřka symbolickým mezníkem národních dějin. Vítězství u Grunvaldu dodnes vyvolává emoce a v minulosti bylo často politicky zneužíváno. Pohleďme blíže na tuto dramatickou událost, které se v hojném počtu na obou stranách zúčastnili i válečníci ze zemí Koruny české.... celý text

Igor1311
23.01.2022 3 z 5

Ten, kto cital Sienkiewiczovych Križiakov by si toto dielo nemal nechat. Dozvie sa o vzostupe rádu nemeckych rytierov a Jagiellovej rise, no o samotnej grunwaldskej bitke sa docita len na niekolko malo stranach

Dandulka
20.04.2018 5 z 5

Pan profesor napsal tuto knihu velmi poutavě. I ti, kteří toho o historii moc neví, se z ní dozví velmi mnoho. Není to jen strohý výčet faktů. Moc pěkné.

braunerova
17.10.2015 3 z 5

Vlastní válce krále Jagiella s křížáky je věnovano cca 50 stran. Dalších 200 stránek je faktografie o vzniku polsko-litevské unie, dějinách řádu německých rytířů, ale také hodnocení literárních a filmových děl. Odborně je kniha na výši, ale nebavila mě zdaleka tolik jako díla Jiřího Kovaříka nebo Karla Richtra.

jesuswlasac
04.08.2014 5 z 5

Výborná faktografia ktorá popisujem moje obľúbené obdobie.
Kniha sa nezaoberá iba samotnou bitkou pri Grunwalde ale aj tomu čo vojne predchádzalo a čo sa po nej zmenilo. Trochu ma iba mrzí že autor sa až príliš venoval tomu či sa taj bitky zúčastnil aj Žiška.
Určite ešte siahnem po dakej knihe z tejto edície.