Vejce a já

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4 2860 565

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

The Egg and I , 1945

Leyla
26.07.2021 5 z 5

Skvele som sa zabavila pri čítaní o živote na slepačej farme. Dlho si budem pamätať opis kosenia istej Mary, z ktorého vznikla hláška "šťastná ako škebľa"

Maevie
23.07.2021 4 z 5

Knížka plná sarkastického humoru, neotřelých slovních spojení a přirovnání, vejcí a slepic. Betty MacDonald popisuje svůj nelehký život na slepičí farmě s nadhledem a milou lehkou ironií jí vlastní. Její pohled na svět dělá z náročné „drůbeží“ etapy života humorný příběh, který zabaví na nejeden večer.

claudiavas89
23.07.2021 3 z 5

Čakala som že viac popíše ako vychovavat dieta v takých podmienkach

TheKaciZ
07.07.2021 5 z 5

Veľmi vtipne podaný ťažký pracovný život farmárovej ženy na samote. Zlepšovala mi horúce dni keď som kvôli sádre mohla len sedieť doma. Odporúčam.

Ivan F
03.07.2021 3 z 5

Ak by som sa vrátil do čias detstva k tetičce na Moravu, tak by som videl detto to isté, čo pani Betty zosmolila na stránkach tejto knihy - s tým rozdielom, že zažiť to na vlastnej koži bolo o niečo zábavnejšie než čítať ufňukané kňučanie. Iste, sú tu rozdiely, ale nijak priepastné a verím tomu, že aj v dnešných časoch mnohí ľudia žijú podobným štýlom života.

Po knihe som siahol zo zvedavosti, nakoľko má hodnotenie také aké má a takisto ju vysoko ohodnotili aj ľudia, ktorých mám v obľúbených. Moje hodnotenie však bude polovičné a rozhodne z knihy nadšený nie som. Celkový dojem z knihy mám taký, akoby mi niekto dal zoznam vecí, na ktoré sa treba ponosovať. Ani autorkin štýl ma neočaril a kniha nie je zábavná ani vtipná, hoci ju za takú mnohí považujú. Nechcem nikoho uraziť, ale je to také typické ženské čítanie s typom humoru primárne určeným ženám (mnoho kladných hodnotení pochádza práve od nich), ktorému som neprišiel na chuť, hoci iné knihy, ktorých cieľovou skupinou sú čitateľky, ma ako muža bavili.

EmokeII.
14.06.2021 4 z 5

Kniha mi sedla perfektně. Je vtipná i když život na farmě byl těžký a úplně jiný, než měla autorka jako dítě. Zasmála jsem se. Ale žít bych tam nechtěla.

zuzu8480
13.06.2021 3 z 5

Nesedla mi vůbec. Nejhorší výběr do čtenářské výzvy

nika124
31.05.2021

Za mne pouhý soupis stížností jedné zoufalé ženy... Chtěla jsem přečíst, protože se jedná o nejoblíbenější knížku mé babičky. Můj žánr to ovšem nebude..

Jarka_rybář
23.05.2021 4 z 5

Život na farmě popisuje paní MacDonaldová hezky a s humorem. Takoví Kettleovi by asi v reálu tak vtipní nebyli. Přírodu popsala hezky.
Kniha se mi četla suprově, ale abych byla upřímná, ke konci mne paní McDonaldová docela otravovala. Humor už stěží překrýval její stěžování si. Asi se autorce v něčem podobám, protože tahle nenápadná podtextová nitka mi dost vadila. Jinak ale krása.

Mrňous1
22.05.2021 5 z 5

Knihu jsem četla už před pár lety a je výborná. Taková, na kterou se nezapomíná, ke které se rádi vrátíte, kterou je fajn mít doma v knihovničce...

E.Hyde
21.05.2021 5 z 5

Do tehle knihy mi moje mamka nutila nekolik let, az jsem ji tedy otevrela na navsteve nasich pri zoufale touze si neco precist. Trochu znechucena jejim nadsenym vypravenim obsahu jsem ji nedavala moc sanci (obycejne ctu jine zanry), ale nakonec jsem byla rada.

Cim dele jsem ji cetla, tim vice jsem se bavila a obcas i nahlas zasmala. Je to psano tak lidsky..!

Proboha, na co si dnes jako stezujeme? Ta Betty byla nadclovek!!! Ja bych asi celou farmu i se slepicarnou vzteky podpalila hned prvni tyden.

Bozi, zitra se vrhnu na Co zivot dal a vzal.

Durancie
16.05.2021 4 z 5

Byl to příjemný víkend ve skvělé společnosti. Dobře jsem se najedla, zrelaxovala na čerstvém vzduchu, poznala trhlé sousedy, poučila se o životě na slepičí farmě a ani na chvíli se nenudila.

michaela.97
06.05.2021 4 z 5

Betty uměla napsat knihu ze života tak, že vám při čtení přijde, jako kdyby psala o tom vašem. Nebo alespoň já se dokázala na příběh a autorku tak nacítit, až mi přišlo, jako bych byla ona. A moc se mi líbilo, jak vtipně je její - vlastně dost náročný - život vyobrazen.

Její Láryfáry je klasika z dětství, ale když jsem kupovala její životopisné knihy, roky mi stály v knihovně bez dotčení. Z nějakého důvodu jsem si o nich myslela, že budou nudné a nebudou mě bavit, ale jak já se u čtení nasmála! Zároveň byla kniha zajímavou sondou do života na slepičí farmě. Už se těším, až rozečtu další! A veliká škoda, že autorka nedostala v životě víc času - víc let - pro napsání dalších, takhle skvělých knih.

CarolC
28.04.2021 4 z 5

Musím nesměle uznat, že jsem nad knihou dlouho ohrnovala nos. Nevím proč. Asi se mi zdála moc jednoduchá, ale v tom je asi nejspíš skryté to kouzlo. Dočetla jsem ji dnes a byla skvělá! Autorka má naprosto skvělý smysl pro humor. Často jsem se u knihy minimálně pousmála a nepřestávala jsem zírat, jak moc je nadčasová. Měla jsem z toho ale občas takový divný pocit, jakoby děj stál na místě, čas plynul, ale vlastně to dělalo dojem, že se nic moc neděje. Věřím ale, že to byl trochu autorčin záměr, ale mě to moc nesedlo, tak za to dávám jednu hvězdičku dolů. Na stranu druhou, už teď cítím, že knihu přečtu s odstupem pár let ještě několikrát, jelikož v ní pokaždé najdu něco nového.

Terezaazeret
27.04.2021 5 z 5

Klasika, která mě vždycky navnadí koupit si dům na venkově a kurník.

TaNya_
18.04.2021

"Stůj střebo nelím!" Alespoň tak to říkáváme doma. Betty je ohromně vtipná a vynalézavá žena. Obdivuji jak její trpělivost v životě, tak schopnost jej humorně popsat.

Ada-Volarova
14.04.2021 5 z 5

Tuhle knihu miluju už od gymplu a ještě se k ní asi párkrát vrátím, právě dočteno po 6x

JajaD13
08.04.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih ever. Uchyluju se k ní vždycky, když je mi do ouvej. Miluju hlavní hrdinku, její bábinku, sarkastickou sestru Mary, stovky kuřat a zejména drsnou a vulgární paní Kettlovou s její soustavou břich a žaludků, ženu s obrovskou rodinou a zlatým srdcem. Její "my máme rádi maso vopravdu dobře udělaný" používám velmi často, když se někdo snaží "zavraždit" křehký stejk tím, že ho udělá well done. :-)

Knihomolka506
07.04.2021 5 z 5

Biografický román autorky série o kouzlech malé paní Láryfáry. Tenokrát ale píše o sobě, svém životě na farmě mezi zvířaty, potom i rodinou, používá britský humor, který nemusí být českým čtenářům známý.

Tebby
06.04.2021 3 z 5

Kniha plná sarkasmu, který mě nejednou pobavil. Bohužel si na mé poměry také dost stěžovala. Jinak je to ale vcelku pohodová oddechovka. 3*