Vegetariánka

Vegetariánka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331358/bmid_vegetarianka-dti-331358.jpg 4 836 211

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v dravé patriarchální společnosti její náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře svému muži i rodině, představuje pro její okolí ohromný šok. Jihokorejská autorka získala za román roku 2016 ocenění Man Booker International.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

채식주의자 (Čchesikčuidža) , 2007

hippiesak
12.12.2019 4 z 5

Děkuji DatabázeKnih.cz :) Tuto knihu jsem četl jen díky výzvě 2019 - oceněná kniha Man Booker. Tuto knihy bych jinak asi nikdy v životě neobjevil a ani nepřečetl (ke všemu ta brutálně růžová obálka, pokud se sundá ten přebal) :)) A také symbolicky touto knihou 12.12.2019 uzavírám čtenářskou výzvu a mám ji splněnou na 100 procent :)

Kniha byla dobrej úlet. 3 novely. 3 na sebe navazující příběhy.

Vegetariánka - 4 hvězdy
Mongolská skvrna - 5 hvězd!!!
Hořící stromy - 3 hvězdy (3 až 4 - váhám...)

Suma sumárum, krásné 4 hvězdy a štítek "doporučuji". Je to zkrátka jiné čtení. Jižní Korea je jiná, my jsme v Evropě také jiní. Ale přesto stejní... Tyto tři příběhy mají v sobě vše. Napětí, smutek, vzrušení, trocha erotiky, nutkání se zamyslet, strach, ale i pohlazení na duši. No. Přečtěte si to, nebude litovat, pokud hledáte zkrátka něco jiného :)

JIVaJaH
06.12.2019 4 z 5

Jak už tady bylo psáno...kniha se četla překvapivě lehce.Při čtení, hlavně první a druhé části, jsem měla velmi podobné pocity jako u knih V.Hanišové. Jiný příběh, jiné prostředí, jiná kultura..stejné pocity. Určitě jsem ráda, že jsem nakonec knihu zvolila.

borupet
04.12.2019 3 z 5

Poměrně čtivá kniha, ale mám z ní rozporuplné pocity... Na jednu stranu jsem ráda, že postavení žen u nás je takové, jaké je, má druhou stranu cítím smutek z toho, že všude to tak není... Že ještě v dnešní době jsou země, kde je žena vnímána jen jako doplněk muže a když se pokusí vzepřít se, nemívá to dobrý konec. Příběh je silný, realistický, syrový. To, co opravdu nejvíc cítím po jeho přečtení, je smutek. Možná jsem úplně nepochopila hloubku všech rovin tématu. Naději na lepší zítřky nebo jakoukoli naději, světlo na konci, jsem bohužel neviděla.

Kamys
26.11.2019 5 z 5

Po přečtení komentářů tady jsem čekala rozporuplné dílo. O to víc jsem byla překvapená, když jsem zjistila, že se kniha čte v podstatě lehce, i když téma, nebo spíš způsoby zvládnutí tématu jsou znepokojivé a naturalistické. Druhá část, kde manžel sestry hlavní hrdinky natáčí svoje videodílo, mi přišla úplně krásná. Do mnohých postav jsem se dokázala vcítit - do něj a jeho vášně i do její sestry, která ve snaze udělat všechno správně zapomíná na sebe samu. Určitě jsem nepochopila všechny vrstvy příběhu, ono ta kultura je přece jen jiná, ale i tak budu nad knihou ještě nějakou dobu přemýšlet. A děkovat všem bojovnicím a bojovníkům, kteří pro nás evropské ženy už kus cesty ke svobodě odpracovaly. Na druhou stranu v knize nejde jen o svobodu ženskou, ale i obecně lidskou, a k té patří i to, že je nejdřív potřeba ji chtít a rozhodnout se pro ni, bez toho ji mít nebudeme ani v nejsvobodnějším prostředí.

handulli
11.11.2019 3 z 5

*3,5
Přečteno kvůli ČV, kdy jsem si myslela, že už nesplním, protože se mi nechtělo do Schindlera. Zkusila jsem tuto knihu a hned od začátku jsem byla ze svého výběru nadšená. Kniha mě kupodivu docela vtáhla do děje. Nebýt nedostatku času, snad bych jí přečetla i za den. První 2 části knihy se mi četly snadno, jsou napsány lehce a srozumitelně. V poslední části však přibývá symbolů a námětů k zamyšlení a také pro mě bylo čtení depresivnější. Co k tomu více říci .... kniha je zvláštní, pro naši kulturu neotřelá, a i když je docela čtivě napsaná (přeložená ?), není to lehké čtení. Každopádně nelituji, že jsem si ji kvůli ČV přečetla.

Maevie
05.11.2019 3 z 5

Název napovídá, že v knize půjde o maso. Jenže ono o maso vlastně vůbec nejde. Nebo jde, pokud si pod masem představíme to ženské živoucí jihokorejské maso, které vaří, uklízí, vzorně se stará o rodinu a poslušně poslouchá otce, bratra, manžela... Vegetariánka je román o násilí, touze po svobodě, o utlačování žen i jejich roli v jihokorejské kultuře. Román je to krátký, ale rozhodně se nečte snadno. Autorčin styl vyprávění je někdy až naturalisticky popisný, do příběhu zakomponovává symboly a žádným postavám nedává vlastnosti, díky kterým bychom si je mohli oblíbit. Namítnout se ale musí, že nějakou stopu ve vás kniha určitě zanechá, ať už příjemnou, nebo nepříjemnou.

Peti
05.11.2019

Tuto knihu jsem zacala cist diky Ctenarske vyzve. No a asi i diky ni jsem ji docetla. Na me dost tezky pribeh, po jeho docteni mi zbyl pocit osklivosti. Asi tento druh cetby neni pro me, hluboka myslenka tam je, ovsem take je tam spousta osklivosti, netecnosti a sobeckosti.

HDosoudilová
04.11.2019 3 z 5

Díky Čtenářské výzvě sáhnu i po knihách, které bych normálně asi nečetla. Po této jsem však koukala již dříve, a musím říct, že i týden po dočtení tak nějak nevím, co k ní napsat. Nejprve jsem totiž byla docela nadšená (na to, že je to "odeonka", které moc nečtu). Děj mě bavil a kniha se mi četla dobře. Pak už mé nadšení mírně opadlo a konec jsem takový nějaký čekala. Takže nadšená nejsem ale i tak jsem ráda, že jsem si tento příběh přečetla.

-LaraRead-
02.11.2019 4 z 5

Tahle kniha patří do té zvláštní kategorie, která vlastně nedává smysl: Je totiž vážně dobrá a já to uznávám, ale zároveň ji nedokážu mít ráda.
S odstupem mi kniha připadá ještě lepší než přímo při čtení, ale během čtení (zvlášť druhé části) jsem už prostě nechtěla pokračovat, protože to bylo tak znepojivé a téměř nechutné, že jsem knihu odkládala uprostřed stránky.
Co říci závěrem? Kniha je zvláštní, výjimečná, výtečná a už ji nechci nikdy číst znovu.

VěraČamková
31.10.2019 1 z 5

Tento žánr není můj šálek kávy, nebýt čtenářské výzvy, asi bych knihu nedočetla, nevybrala jsem si vhodnou dobu - ponurý podzim a ponurá kniha ... Honem si musím spravit náladu něčím pozitivním ...

Roscata
18.10.2019 4 z 5

Vegetariánka je zvláštní kniha. Vůbec si nejsem jistá, jestli jsem plně pochopila co chtěla příběhem autorka říci ale i tak vě mě zanechala silné pocity.
Není to žádné oddechové a lehké čtení a je důležité k příběhu přistupovat s otevřenou hlavou a bez předsudků, protože jinak bude čtení utrpením. Pro mě bylo nejtěžší smířit se s patriarchálním a despotickým přístupem mužů a naprostou odevzdaností žen.
Rozhodně to není kniha pro každého ale i tak jí doporučuji.

Anilka13
08.10.2019 3 z 5

Zvláštní. Neobvyklé. K zamyšlení. Proti konvencím.

iveta6676
03.10.2019

Kniha není můj šálek kávy,ale přečetla jsem ji

Karcoolka2210
28.09.2019 3 z 5

Nuž, toto bolo podivné čítanie, veľmi podivné. Ukončené najmä kvôli čitateľskej výzve. Zanechala vo mne veľmi zmiešané pocity.

Alma5
23.09.2019 2 z 5

Tento bod čtenářské výzvy byla pro mně skutečná výzva, bylo to syrové, ponuré a asi jsem to vůbec nepochopila. Řekla bych, že kniha je vhodná spíš pro ty, kteří mají rádi básně, já jsem na tuto náročnou literaturu nevhodný čtenář.

Pasadenka
12.09.2019 4 z 5

Po dlouhé době mě knížka opět donutila ke zevrubnějšímu přemýšlení a na konec i hledání, cože to chtěla paní říct. Po přečtení několika komentářů, žalozpěvů a chvalozpěvů, po čtení prvoplánových komentářů a analytických – až akademických úvah mi nejvíce pomohlo vyjádření samotné Han.

Několik myšlenek:

Knížka je hrozně napínavá. Až nesnesitelně. Hutný děj se zaměřuje na vnitřní proměny postav. Ty jen sporadicky opisují Jonghje, která je primárním katalyzátorem všeho dění, a mě až drásalo na duši nevědět, cože za vším stojí.

První část mi přišla až komicky zábavná a pan Manžel byl pro mě takovou karikaturou na muže. A vlastně i pan táta. Ale to bude nejspíš tou kulturní vzdáleností. :) A pak se ukázali, jako prasata a hajzlové. Takže – „ať chcípnou, svině!“

Paní vegetariánka je de facto vegankou, která se transformuje na breathariánku. A jako všichni breathariáni nakonec i ona skončí velice rychle velice nedobře. To, že se o její proměně v celé knížce dovíme jen velice málo vysvětluje, že o dietu jako takovou zde vůbec nejde.

Prostřední část byla nejmystičtější. Plná květin, barev, chtíče a transformace. Hrozně dobře na mě působil ten kontrast po první části.

Paní sestra, jako poslední spojení se zbytkem staré existence vyvrcholuje do ztraceného konce, což je za mě škoda.

Jestli je knížka alegorií na to, či ono neví nikdo. :D Autorka záměrně napsala něco, co otvírá brány fantazie. Jak tvrdí, soustřeďuje se na několik výjevů, které skládá vedle sebe a nechává na čtenáři, na které se soustředí.

Mystická proměna Jo mě na konci nejvíc pohoršila. V několika náznacích se zdálo, že už už dostaneme vějičku, která spojí všechny obrazy do srozumitelné podoby. Která vysvětlí cože to hnulo jejím vnitřkem. A ne jenom mlhavé vzpomínky na sny a pár vzpomínek na dětství.

Celkově je to dobrá knížka, místy zábavná, místy, skličující. Proud myšlenek bez zřetelného konce. Snažící se odhalovat vnitřní světy svých postav a na nich reflektovat autorčiny úvahy. A právě pro svojí nejednoznačnost, profesionální styl psaní a netuctovost, je tak jiná, než většina běžně vydávaných knížek.

trudoš
07.09.2019 2 z 5

Ani ne tak špatná kniha, jako spíš já špatná čtenář. Konkrétně špatná cílovka, protože existenciální krize středního věku není téma pro mne, a je přitom úplně jedno, jestli hrdinové pocházejí z Čech, Koreje nebo třeba z Marsu. Nemohu tak říct, že by mé fantazii Vegetariánka nabídla nějaké zajímavé podněty, ačkoliv pár scén nemá daleko k prvoligovému hororu. Stylisticky je to jednička, jenže taky vyšší dívčí, ke které si člověk musí najít cestu.
Co však knize nemohu upřít, je skutečnost, že se literárním pojením v lecčems odlišuje od klasické východní prózy. Han Kang není tolik poetická a cíleně jde proti běžným tabu stran otázek cti a morálky, než naopak jim na ruku. Přesto však pro mne zůstala v rovině květnatých metafor, u kterých musíte číst srdcem a ne pouze hlavou. Ze tří částí mě tak bavila pouze ta první, čistě pro dějové vyvrcholení. Naopak, další dvě kapitoly byly nezajímavou počtenou o nesrozumitelných obsesích a nepochopitelných motivacích. Ale podmanivé to je, o tom žádná.

katie.k09
06.09.2019 1 z 5

Dočetla jsem, ale že by to byl zázrak, to teda ne, mohlo se ušetřit dost papíru. Obecně mám problém s asijskou literaturou, takže pro mě jen nutnost pro knižní výzvu. Nebavilo, nezaujalo, nelíbil se mi jazyk, kterým to bylo psané, možná to mělo hlubší myšlenky, které jsem nezaznamenala nebo nepochopila.

svetlanava
01.09.2019 4 z 5

Právě jsem knihu dočetla a musim říct, že jsem přečetla jedním dechem. Knížka mě nutila přemýšlet a propojovat pohledy na situaci z pohledu jiných pozorovatelů: hlavní hrdinky, pak sestry a švagra. Zároveň jsem hned přeskočila na rozjímání o odlišnosti kultur - evropské a asijské- korejské a jejich vlivem na psychiku... určitě si na tohle téma ještě zaměřim. Za mě mi tedy rozhodně čtenářská výzva prostřednictvím této knížky ukázala směr, který bych bez ní nenašla... nebo nenašla teď.

MishRarach
24.08.2019 3 z 5

Velmi zajímavá kniha, která toho v sobě skrývá jistě mnohem víc, než se na první pohled zdá. Těším se na okamžik, kdy budu mít více času a prostoru a budu v takovém naladění, že budu schopná ji znovu přečíst a plně ji pochopit.