Vegetariánka

Vegetariánka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331358/bmid_vegetarianka-dti-331358.jpg 4 836 211

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v dravé patriarchální společnosti její náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře svému muži i rodině, představuje pro její okolí ohromný šok. Jihokorejská autorka získala za román roku 2016 ocenění Man Booker International.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

채식주의자 (Čchesikčuidža) , 2007

Pett
08.05.2017 5 z 5

Tihle asijští "východňáci" prostě umí... celým příběhem se plíží taková divně nepříjemná a stísněně temná atmosféra, kterou jsem ze sebe nemohla setřást i když jsem zrovna nebyla ponořená do vyprávění... podobně uhrančivé pocity v mé mysli vyvolává božský Haruki, takže tahle mrazivá linka mi sedla... překvapivě není ani tak o postoji k jídlu, jako o postoji sám k sobě... co všechno se může stát, když uvíznete ve svém životě na mrtvém bodě...

medialstar
05.05.2017 4 z 5

Hutné, neveselé, silné. Tři úhly pohledu, ta různorodost vnímání stejné věci mě vždy zaujme.
Doslov osvětlí okolnosti, což pro mě bylo velmi vítané. Po jeho přečtení se nemůžu zbavit dojmu, že knihy opravdu mají moc ovlivňovat naše životy, vzhledem k tomu, jaký šok mohla uštědřit ve své domovině. Ale to si můžu pouze přát.

Jolina
27.04.2017 4 z 5

Syrové, drsné, ale zároveň revoltující, poetické. Věřím, že Jižní Korea mohla zůstat zmražena při čtení této knihy, které odhaluje skryté myšlenky žen, jejich prožitky, jejich skrytou revoltu. Silný příběh...

veru_nedvedova
25.04.2017 4 z 5

Když jsem knihu dočetla byla jsem z ní smutná. Není to veselé čtení, ale kniha se čte velmi lehce a neuvěřitelně vás vtáhne do děje.
V první části knihy se řeší, že žena přestala jíst maso, ale i vajíčka, mléko a oblečení vyrobené z kůže vyhodila. Její rodina je radikálně proti tomu. A to si myslím, že je špatně. Protože kdyby jí více podpořili nebo jí aspoň pochopili, třeba by to nedopadlo, tak jak to dopadlo.
V druhé části už je to o něco horší, už se do toho zatahují i psychické problémy. A po dočtení jsem si řekla, že je úplně jedno jestli má člověk o tři kila navíc nebo míň. Je jedno jestli maso jí, nebo ne. Hlavní je, aby tomu člověku bylo dobře.
Tuto knihu nenechte bez povšimnutí. Třeba vás zasáhne jako mě.

MichaelaSaky
21.04.2017 5 z 5

Velmi zajímavé téma, prostředí, mnoho dojmů a myšlenek k přemýšlení jednoduše skvělá kniha, za čas si ji určitě přečtu znovu.

mekkejla
19.04.2017 4 z 5

Čtivá, zajímavá, svižná. Neotřelé téma a neobvyklé prostředí. Díky doslovu mi do sebe vše hezky zapadlo.

tweed
18.04.2017 5 z 5

Vegetariánka je jedna z těch knih, u které je zbytečné číst si předem informace o tom, co vás čeká. Je to proto, že na každého zapůsobí jiná linka příběhu. Myslím, že i na mě, až si knihu znovu přečtu, bude působit jinak než dnes. Je to krátké a zajímavé čtení, stojí za to si na něj udělat čas.

petrarka72
14.04.2017 5 z 5

Hluboce promyšlená kniha, zajímavá obsahově i strukturou. Žena, která se stane "zničehonic" vegetariánkou, očima jejího manžela, švagra a sestry. Překvapivě se vyvíjející příběh, úvaha nad odcizením a touze po lásce, jíž ale nejsme tak úplně schopni, a také o úporné snaze být někým jiným, než opravdu jsme - protože to, kým jsme, nás tak úplně neuspokojuje... Pro mne příjemné překvapení. A inspirace k přemýšlení.

Alena_S
13.04.2017 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale hlavní můj dojem je, že je mi z toho smutno..

perpe2a
10.04.2017 4 z 5

dočteno.... mám zvláštní pocity a přemýšlím o vztazích ... ve společnosti, o postavení člověka, který něco dělá jinak než většina... ano, toto je me poslání z knihy, líbila se mi

Atuin
09.04.2017 4 z 5

Přijde mi to jako takové nehotové a nedotažené a v některých místech osekané, ovšem to může být i překladem ( i když to zrovna nemyslím).S větší pravděpodobností to je prostředím, do kterého se nelze tak snadno navázat,a proto jsem zůstala spíš jako na prahu dveří. A o nějaké komplexitě příběhu se zde taky nedá příliš hovořit, vzhledem k jisté roztříštěnosti, která ačkoliv do sebe zapadá, tak místy působí ploše. Není to ten typicky mimimalistický text, který na malém prostoru dokáže obsáhnout hlubiny kosmu. Není ( alespoň za mě). Chtělo to víc propracovat, charaktery jsou nemastné, neslané. Takové na nic. Od hlavní hrdinky se toho moc nedozvíme, samozřejmě jsou nám dávkovány její emoční postřehy skrze krátké popisy snů a dojmy z nich, ovšem v tom je vidět spíše poezie nežli próza takže nic co by se nedalo vyložit na x způsobů, a navíc o sobě Jonghje nic neřekne.
Ještě taková douška, kniha by se vzhledem k tomu jakou metamorfózu hlavní hrdinka tropí, mohla spíše jmenovat Kanibalka.(3,5/5 když už bych ji měla po prvním přečtením hodnotit)